لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۲۳

افغانستان

مقامات ارزگان: در اکثر ولسوالی‌های این ولایت پرسونل پولیس کم است

ولایت ارزگان در نقشه عمومی افغانستان

مقامات ولایت ارزگان می‌گویند، در اکثر ولسوالی‌های این ولایت پرسونل پولیس کمتر از تشکیل منظور شده‌ آنست.

محمد شفیق اسدالله سعید والی ارزگان امروز به رادیو آزادی گفت، در شش ولسوالی این ولایت که گفته می‌شود، از سه سال به اینسو در محاصره طالبان قرار دارند، از تشکیل منظور شده دو صد نفری، صرف سی یا چهل تن حضور دارند.

قوماندان امنیه ولایت ارزگان نیز این مشکل را پذیرفته، می گوید به‌زودی سلسله از اصلاحات را آغاز نموده و این مسئله را حل خواهد کرد.

مردم ارزگان حضور پولیس را در ولسوالی‌ها خیل مهم دانسته، نگرانی از آن دارند که اگر مقامات برای تامین امنیت توجه جدی نکنند، خطر جدی سقوط ولسوالی های این ولایت توسط طالبان وجود دارد.

کمپاین آگاهی‌دهی از اضرار مواد مخدر در بامیان راه اندازی شد

کمپاین آگاهی‌دهی از اضرار مواد مخدر در ولایت بامیان. June 24 2019

مقامات ریاست مبارزه با مواد مخدر بامیان می‌گویند در هفته جاری کمپاینی را به هدف بالا بردن آگاهی مردم از اضرار مواد مخدر در سطح این ولایت راه اندازی کردند.

آقا حسین نظری رئیس ریاست مبارزه با مواد مخدر ولایت بامیان در این مورد امروز دوشنبه سوم سرطان به رادیو آزادی گفت: "در بامیان کشت کوکنار صفر است اما وضعیت اعتیاد به مواد مخدر در این ولایت برای ما نگران کننده است. تلاش می‌کنیم تا آگاهی مردم بالا برود و همینطور همکاری نزدیک با پولیس مبارزه با مواد مخدر و ارگان‌های امنیتی داریم تا ورود مواد مخدر به بامیان را کاهش دهیم. بدون شک قاچاق مواد مخدر توسط زورمندان انجام می‌شود و مردم عادی این کار را انجام داده نمی‌توانند."

ولایت بامیان یکی از ولایت‌های مرکزی افغاستان است که کشت کوکنار در آن صورت نمی‌گیرد اما در سال‌های اخیر افزایش افراد معتاد به مواد مخدر باعث نگرانی مقامات این ولایت شده‌است.

وزارت دفاع: ۷۰ طالب مسلح در ولایت فراه کشته شده‌اند

موقعیت ولایت فراه در نقشه عمومی افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، از مدت پنج روز به اینسو عملیات تصفیوی مشترک در ولسوالی بالابلوک ولایت فراه ادامه دارد و در نتیجه آن به مخالفان مسلح تلفات سنگین وارد شده است.

بر اساس یک اعلامیه این وزارت، در این عملیات ۷۰ طالب مسلح کشته، ۱۳ تن زخمی، ۲۵ عراده وسایط و چندین دیپوی اسلحه و مهمات مخالفان از بین برده شده‌است.

اعلامیه می‌افزاید، تا اکنون ساحات وسیع در ولسوالی بالابلوک ولایت فراه از وجود مخالفان مسلح پاکسازی شده‌است.

طالبان مسلح تاکنون در مورد این ادعای وزارت دفاع افغانستان تبصره نکرده‌اند.

دهلیز هوایی "کابل - شارجه" امروز افتتاح می‌شود

میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی

اتاق تجارت و صنایع افغانستان از افتتاح دهلیز هوایی کابل - شارجه خبر می‌دهد.

جان آقا نوید سخنگوی این اتاق به رادیو آزادی گفت، امروز دوشنبه سوم سرطان در اولین پرواز دو تُن میوه، گیلاس و زردآلو به شارجه انتقال داده می‌شود.

وی گفت: "قرار است بعد از این محصولات افغانستان به میدان هوایی شارجه هم انتقال شود و کسانی‌که در شارجه علاقمند خرید میوه جات و فراورده‌های زراعتی افغانستان هستند می‌شود آنرا به دست بیاورند."

مسئولان اتاق تجارت و صنایع می‌گویند، از افغانستان بیشتر میوه‌های خشک و تازه، نباتات طبی، قره‌قل و برخی مواد دیگر به کشورهای هند، چین، امارات متحده عربی، ترکیه و کشورهای اروپایی از طریق دهلیز هوایی صادر می‌شود.

تیم کریکت افغانستان امروز با بنگله دیش روبرو می‌شود

به سلسله بازی‌های جام جهانی کریکت ۲۰۱۹، تیم‌های کریکت افغانستان و بنگله دیش امروز با هم بازی می‌کنند.

این بازی ساعت دوی پس از چاشت به وقت افغانستان در ورزشگاه سَوت همپتون انگلستان آغاز می‌شود.

عزیزالله فضلی رئیس کریکت بورد افغانستان که به روز یکشنبه دوم سرطان از انگلستان از طریق تیلیفون با رادیو آزدی صحبت می‌کرد گفت، کریکت بازان افغان برای مسابقۀ امروز آمادگی کامل دارند.

وی گفت: "تیم ما انشاالله آمادگی کامل دارد، کوشش می‌کنیم که یک بازی مثبت انجام دهیم، باختن و بردن را پیشبینی کرده نمی‌توانیم، اما یک بازی جالب خواهد بود."

افغانستان در هر شش بازی گذشته‌اش در جام جهانی کریکت ۲۰۱۹ شکست خورده است.

در ادامۀ بازی‌ها در این جام، پاکستان دیروز افریقای جنوبی را با تفاوت ۴۹ دوش شکست داد.

این بازی را نخست پاکستان آغاز کرد و در ۵۰ آور با از دست دادن ۷ بازیکنش، ۳۰۹ دوش به تیم مقابل هدف تعیین کرد.

اما افریقای جنوبی این هدف را تکمیل نکرد و با از دست دادن ۹ بازیکنش توانست صرف ۲۵۹ دوش انجام دهد.

وزارت مهاجرین: ۲۷۱ هزار عودت کننده و بی‌جا شده سرپناه ندارند

شماری از بی‌جا شده‌های داخلی در ولایت هرات. December 16, 2018

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان می‌گوید، بیش از ۲۷۰ هزار افغان عودت کننده و بی‌جا شده در این کشور در فضای باز و یا در خیمه‌ها زندگی می‌کنند.

رضا باهیر معاون سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت کنندگان به روز یکشنبه دوم سرطان به رادیو آزادی گفت، شمار افغان‌های عودت کننده و بی‌جا شده از سال ۲۰۱۲ الی آخر سال ۲۰۱۸ به حدود هفت میلیون نفر می‌رسد.

باهیر افزود: "تنها ۲۷۱ هزار نفر عودت کننده و بی‌جا شده در فضای باز و یا خیمه‌ها زندگی می‌کنند که شرایط زندگی‌شان سخت است اما سایر افراد عودت کننده و بی‌جا شده، مسکن و جای اقامت برای خود‌شان در داخل افغانستان دارند که از سوی وزارت مهاجرین، مؤسسات و یا از سوی خود‌شان فراهم شده‌است."

باهیر این را به دنبال نشر نتایج یک سروی سازمان بین‌المللی مهاجرت (آی او‌ ام) گفت.

به گفته او ، به اساس این سروی، سه میلیون و دو صد و بیست و پنجهزار افغان از سال ۲۰۱۲ الی آخر سال ۲۰۱۸ به کشور‌ شان بازگشته اند و در همین مدت سه میلیون و پنجصد و بیست و نُه هزار افغان در داخل افغانستان بی‌جا شده‌اند.

جنگ، نا امنی و خشکسالی از عوامل بی‌جا شدن خانواده‌ها در افغانستان خوانده می‌شود.

شماری از بی‌جا شده‌ها در مناطق مختلف افغانستان پیوسته در تماس با رادیو آزادی، از آنچه عدم توجه حکومت به وضعیت‌شان می‌خوانند، شکایت کرده‌اند.

اما وزارت مهاجرین و عودت کنندگان گفته است که به همکاری مؤسسات بین‌المللی تلاش کرده تا کمک‌ها به بی‌جا شده‌های داخلی فراهم شود.

دو سبزخانه در ولایت سمنگان به بهره برداری سپرده می‌شود

موقعیت ولایت سمنگان در نقشه عمومی افغانستان

ریاست زراعت و مالداری ولایت سمنگان می‌گوید، دو سبزخانه به مساحت ۹۰۰ متر مربع در مرکز این ولایت ساخته شده و امروز دوشنبه سوم سرطان به بهره برداری سپرده می‌شود.

محمد رحمان ارغندیوال رئیس این اداره امروز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، هدف از ساخت این سبزخانه‌ها ترویج سبزیجات در ساحه و بلند بردن رشد اقتصادی باغداران در این ولایت می‌باشد.

وی گفت: "ما می‌توانیم سبزیجات جدید را که در گلخانه‌ها تربیت می‌شود و به آب کمتر نیاز دارند پرورش دهیم و در هر موسوم بتوانیم از سبزیجات تازه استفاده کنیم این سبزخانه‌ها به همین منظور ساخته شده‌اند."

به گفته آقای ارغندیوال، در این سبزخانه‌ها بیشتر بادنجان رومی و بادرنگ کشت می‌شود و قرار است در روزهای نزدیک ده باب سبزخانه دیگر برای خانم‌ها برای کشت توت زمینی و برخی سبزیجات دیگر نیز در این ولایت ساخته شود.

ده‌ها کیلوگرام مواد مخدر هنگام عملیات در ولایت ننگرهار کشف شد

ده‌ها کیلوگرام مواد مخدر هنگام عملیات در ولایت ننگرهار کشف شد.

در خبرنامه که از سوی دفتر مطبوعاتی مقام ولایت ننگرهار به رسانه‌ها فرستاده شده در آن آمده است، در سه مورد عملیاتی که به تاریخ ۲۶ جوزا در ولسوالی‌های بهسود، سرُخ رود و غنی خیل ولایت ننگرهار انجام شد، در جریان آن (۱۷۸) کیلوگرام چرس، (۱۰) کیلوگرام هیرویین و شش کیلوگرام شیشه به دست پولیس افتاد.

قابل یاد آوری است که هفت تن به اتهام قاچاق و نگهداری این مواد دستگیر و به مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مواد مخدر معرفی شدند.

پولیس مبارزه علیه مواد مخدر ۹۰ عملیات را در مناطق مختلف انجام داد

آرشیف/ پولیس در هرات- افغانستان

پولیس مبارزه علیه مواد مخدر بیش از نود عملیات را در ولایات مختلف کشور انجام داد.

اسدالله یادگاری سخنگوی معینیت مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امور داخله به رادیو آزادی گفت، پولیس مبارزه علیه مواد مخدر در شش روز گذشته با انجام (۹۴) عملیات در ولایات تخار، کندز، ننگرهار، کابل، هرات و ولایت دایکندی مقدار مواد مخدر و قاچاقبران آن را دستگیر کرد.

" پولیس مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امور داخله (۹۴) عملیات را اجراء نمود که در نتيجه آن دوه تُن مواد مخدر شامل تریاک، چرس، شیشه، مواد کیمیاوی جامد، مشروبات الکُلی و کشمش تخمر شده را کشف و ضبط نمود. (۱۰۲) تن در پیوند قاچاق و نگهداری این مواد دستگیر شدند."

قابل یاد آوری است که (۶۰) معتاد مواد مخدر نیز در هنگام این عملیات از ولایات لوگر، دایکندی و تخار جمع آوری و به مراکز تداوی فرستاده شدند.

مقام‌ها: ۱۸ نفر به ارتباط فعالیت‌های غیرقانونی دستگیر شدند

ولایت پکتیا در نقشه عمومی افغانستان

مقامات محلی پکتیا از بازداشت هژده نفر به ارتباط فعالیت‌های غیرقانونی مختلف خبر می‌دهند.

این افراد در جریان عملیات خاص در مرکز گردیز و مناطق دیگر بازداشت شده‌اند.

عبدالله حسرت، سخنگوی والی امروز به رسانه‌ها گفت که ۱۲ نفر به گمان فعالیت‌های تروریستی و شش نفر دیگر به ارتباط دزدی‌های مسلحانه بازداشت شده‌اند.

او افزود: "نتیجه این عملیات یک تاثیر فوق العاده خوبی در شهر گردیز خواهد داشت. این افراد در مسائل مختلف دیگر هم دست داشتند و وضعیت امنیتی عمومی گردیز را برهم ساخته بودند."

مقامات پکتیا می‌افزایند که افراد بازداشت شده به جرایم خود اعتراف کرده‌اند و برای پیگیری بیشتر به ارگان‌های عدلی و قضایی سپرده خواهند شد.

علامه داکتر عنایت الله ابلاغ به عمر ۸۹ سالگی درگذشت

علامه داکتر عنایت الله ابلاغ

رئیس جمهور و رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان طی اعلامیه‌های جداگانه درگذشت علامه داکتر عنایت الله ابلاغ را ضایعه بزرگ علمی خوانده‌اند.

جنازه موصوف امروز یک‌شنبه دوم سرطان از مسجد عیدگاه برداشته شد.

علامه ابلاغ بحیث استاد در پوهنتون‌های کابل، کویت، عضو ولسی جرگه و عضو شورای عالی ستره محکمه افغانستان کار کرده‌است.

داکتر ابلاغ در اثر بیماری که داشت روز پنج‌شنبه گذشته به عمر ۸۹ سالگی در کویت وفات و جنازه وی امروز صبح به کابل منتقل شد.

به‌گفته اقارب وی، جنازه شادروان ابلاغ در ولسوالی بگرام ولایت پروان به‌خاک سپرده می‌شود.

دور بعدی گفتگوها میان امریکا و طالبان در ۲۹ جون آغاز می‌شود

آرشیف، دیدار هیئت امریکایی با نماینده‌های گروه طالبان در قطر. February 26, 2019

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان گفته است که دور بعدی گفتگوها با طالبان در بیست و نهم جون آغاز می‌شود.

خلیل‌زاد روز شنبه، بیست و دوم جون، در تویترش همچنین نوشت که با توجه به سفرهای تازه‌اش به افغانستان و قطر، فکر می‌کند که همگی خواهان تسریع روند صلح هستند.

سفیر خلیل‌زاد دور فعلی مسافرتش را در بیست و نهم ماه می آغاز کرد و در جریان آن به افغانستان، پاکستان، بلجیم و جرمنی هم رفت.

او برای ترغیب طالبان به برقراری صلح، تاکنون چند بار با نمایندگان ارشد شورشیان در قطر دیدار کرده‌است.

دو طرف گفته اند که از جمع چهار موضوع مورد بحث، بر مسودۀ دو مسئلۀ کلیدی توافق کرده اند: خروج نیرو از افغانستان و ضمانت‌های امنیتی در کار مبارزه با تروریزم. اما، خلیل‌زاد گفته است، تا بر همه موارد توافق نشده باشد، بر هیچ چیزی توافق نشده است.

حدود ۲۰ کیلوگرام مواد مخدر هنگام قاچاق در پروان کشف و ضبط شد

نزدیک به بیست کیلوگرام مواد مخدر هنگام قاچاق در ولایت پروان کشف و ضبط شد.

در خبرنامه قوماندانی امنیه ولایت پروان آمده‌است، پولیس مبارزه علیه مواد مخدر ولسوالی سالنگ پروان به تاریخ ۲۵ جوزا هنگام تلاشی وسایط، (۱۷) کیلوگرام چرس را از یک تانکر تیل و یک کیلوگرام تریاک را نیز از یک موتر کشف و ضبط کرد.

قرار بود این مواد از ولایات شمالی کشور به کابل قاچاق شود و سه تن به اتهام قاچاق آن دستگیر شده اند.

افغانستان نایب قهرمان مسابقات فوتسال زیر سن ۲۰ سال آسیا شد

جاپان قهرمان مسابقات فوتسال زیر سن ۲۰ سال آسیا شد

بازی نهایی مسابقات قهرمانی فوتسال آسیا میان افغانستان و جاپان برگزار شد.

تیم فوتسال جاپان توانست تیم افغانستان را با نتیجه ۳-۱ شکست دهد و قهرمان این مسابقات شود.

افغانستان برای راه‌یابی به مسابقه نهایی روز پنجشنبه با نتیجه ۴ بر ۳ اندونیزیا را شکست داد.
در بازی دوم نیمه نهایی نیز جاپان توانست ۸ بر ۴ ایران میزبان را شکست بدهد تا در فاینل برابر افغانستان صف آرای کند.

جاپان برای سومین بار قهرمان فوتسال زیر سن ۲۰ سال آسیا شد.

ایران میزبان مسابقات فوتسال زیر سن ۲۰ سال آسیا بود.

افغانستان در بازی‌های قبلی خود بر علاوه اندونیزیا تیم‌های تایلند و هانک کانگ را شکست داده بود و تنها باخت‌اش مقابل ایران رقم خورد.

 بازی میان تیم‌های کریکت افغانستان و هند ادامه دارد

تیم کریکت افغانستان

بازی میان تیم‌های کریکت افغانستان و هند ادامه دارد.

این بازی به سلسلۀ بازی‌های جام جهانی کریکت ۲۰۱۹، پس از چاشت امروز در استدیوم سَوت همپتین انگلستان آغاز شد.

به اساس قرعه، بازی را نخست تیم هند آغاز کرد.

این تیم تاکنون در ۵۰ اور با از دست دادن ۸ بازیکنش ۲۲۴ دوش انجام داد و ۲۲۵ دوش به افغانستان هدف تعیین کرد.

کرکت بازان افغان حالا تلاش می‌کنند که این هدف را تکمیل کنند.

این ششمین بازی تیم ملی کریکت افغانستان و پنجمین بازی تیم هند در جام جهانی کریکت ۲۰۱۹ است.

افغانستان در هر ۵ بازی گذشته‌اش شکست خورده‌است.

هند قبلاً در سه بازی برنده شده و یک بازی دیگرش مساوی پایان یافت.

وزارت معادن و پترولیم: بخش تخنیکی پروژه تاپی در حال تکمیل شدن است

وزارت معادن و پترولیم افغانستان می‌گوید، بخش تخنیکی پروژه تاپی در حال تکمیل شدن است.

عبدالقدیر مطفی سخنگوی این وزارت امروز شنبه اول سرطان به رادیو آزادی گفت، بخاطر تطبیق پروژه تاپی پیشرفت‌های مهم صورت گرفته‌است.

وی گفت:‌ "در پلان عمل که بخاطر تطبیق پروژه تاپی ترتیب شده مسئله استملاک زمین هم شامل بوده که در آن پیشرفت صورت گرفته است این مسئله ما را آماده می‌سازد که کارهای عملی انتقال پایپ لاین آغاز گردد."

آقای مطفی این سخنان را امروز شنبه در آغاز کنفرانس یک روزه بخاطر پیشرفت‌های پروژه تاپی که در آن جامعه مدنی، نماینده‌های ادارات بین‌المللی و مردم عام اشتراک کرده بودند به رادیو آزادی بیان کرد.

تاپی پروژه مشترک اقتصادی ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند است که از این طریق گاز ترکمنستان به پاکستان و هند انتقال داده می‌شود.

پایپ لاین گاز از ۲۲ ولسوالی ۵ ولایت افغانستان می‌گذرد.

برگزاری نمایشگاه محصولات زراعتی افغانستان در هند

افغانستان از طریق نمایشگاه ویژه محصولات زراعتی که در ممبی هند برگزار شده به ارزش حدود سی میلیون دالر قرارداد فروش محصولاتش را به دست آورده‌است.

این نمایشگاه از سوی وزارت زراعت و مالداری به کمک موسسه باغداری تجارتی و بازاریابی زراعتی و اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا دیروز جمعه ۳۱ جوزا در شهر ممبی هند برگزار شده‌است.

جان آقا نوید سخنگوی اتاق تجارت و صنایع امروز شنبه اول سرطان در صحبت با رادیو آزادی گفت، در این نمایشگاه ۵۷ شرکت و کمپنی تولید شان را به نمایش گذاشته‌اند.

به اساس معلومات اتاق تجارت و صنایع، در این نمایشگاه میوه خشک و تازه، نباتات طبی، عسل، زعفران و دیگر محصولات افغانستان به نمایش گذاشته شده‌است.

مقام‌ها:‌ ۱۲ شورشی طالب در لوگر و فاریاب کشته شدند

موقعیت ولایت لوگر در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌ها از کشته شدن ۱۲ شورشی طالبان در ولایت‌های لوگر و فاریاب خبر می‌دهند.

شاهپور احمدزی، سخنگوی قوماندانی امنیه لوگر به رادیو آزادی گفت، در جریان درگیری میان طالبان و نیرو‌های امنیتی در ولسوالی خوشی، هفت تن از طالبان کشته و دو تن دیگر‌ شان زخمی شدند.

به گفتۀ احمدزی، این درگیری دیشب پس از آن رخداد که طالبان بالای پوسته‌های پولیس محلی در این ولسوالی حمله کردند.

او افزود، در این حمله، سه پولیس محلی زخمی شده‌اند.

از سوی دیگر، عبدالکریم یورش سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت فاریاب می‌گوید، طالبان دیشب بر مرکز ولسوالی دولت آباد این ولایت حمله کردند.

یورش افزود، در جریان درگیری ۵ شورشی طالبان کشته و سه تن‌شان زخمی شدند.

به گفتۀ او، در درگیری به نیرو‌های امنیتی و افراد ملکی آسیب نرسیده‌است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان ادعا کرده‌است که در حمله این گروه در ولسوالی خوشی ولایت لوگر، ۸ سرباز کشته شده‌اند.

اما مجاهد در مورد تلفات طالبان در لوگر و فاریاب چیزی نگفته است.

والی کنر: پنج قوماندان گروه داعش در این ولایت کشته شدند

عبدالستار میرزکوال والی کنر

والی کنر می گوید، نیروهای نظامی افغان در ولسوالی نورگل این ولایت، پنج قوماندان گروه داعش را کشته اند.

عبدالستار میرزکوال دیروز جمعه ۳۱ جوزا به رادیو آزادی گفت، این عملیات به کمک جزوتام های ریاست امنیت ملی و قوای بین‌المللی در منطقه مزار دره راه اندازی شد.

وی گفت:‌ "در نتیجۀ این عملیات، پنج قوماندان گروه داعش کشته شدند، سلاح و مهمات از نزد شان بدست آمده و ۱۴ جنگجوی آن‌ها اسیر گردیدند. در میان اسیر شده‌ها دو خارجی موجود اند."

آقای میرزکوال افزود که در این عملیات به غیر نظامیان صدمۀ نرسیده‌است.

والی کنر هم‌چنان گفت، جنگ و درگیری میان جنگجویان داعش و گروه طالبان در مناطق دور افتادۀ ولسوالی‌های چپه دره و مانوگی به شدت جریان دارد.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین:‌ ۱۳ شورشی طالب در فاریاب کشته شدند

موقعیت ولایت فاریاب در نقشه عمومی افغانستان

مقامات اردوی افغانستان در شمال این کشور از کشته شدن ۱۳ شورشی طالب در عملیات نظامی مشترک در ولسوالی پشتونکوت فاریاب خبر می‌دهد.

محمد حنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین شام دیروز جمعه ۳۱ جوزا به رادیو آزادی گفت، این جنگجویان در حملات هوایی نیروهای بین‌المللی کشته شدند.

آقای رضایی افزود، در جمع کشته شده‌ها دو خارجی شامل اند.

وی گفت: "یک ضربه هوایی بالای قرارگاه حاجی برکت که معاون ولسوال نامنهاد طالبان در آنجا است، اجرأ شد. در مجموع ۱۳ شورشی طالبان از بین رفتند. در میان آن‌ها دو تبعۀ خارجی نیز موجود بودند. یکی از آن‌ها شخصی بنام اکه علی از ازبکستان بود و هویت فرد دومی تاکنون مشخص نشده‌است."

آقای رضایی گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در این عملیات تلفات نداشتند.

وی گفت، عملیات در ۲۴ ساعت گذشته علاوه بر ولسوالی پشتونکوت در ولسوالی‌های، غورماچ، خواجه سبز پوش و کوهستان نیز راه اندازی شده که در نتیجۀ آن، بیش از ۸۰ جنگجو به شمول ۱۶ سرکردۀ آن‌ها کشته شده‌اند.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین هم‌چنان گفت، عملیات مشترک نیرو‌های نظامی در دیگر ولایات شمال افغانستان نیز به راه اندازی می‌شود.

مشکل آب ۶۰ فامیل از جوگی‌ها در شهر شبرغان مرفوع شد

جوگی‌ها در شبرغان به آب آشامیدنی صحی نیاز دارند
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:26 0:00

بعد از نشر گزارش ویدیویی رادیو آزادی در مورد مشکلات نبود آب آشامیدنی صحی جوگی‌ها در شهر شبرغان دفتر «اکتید» که وظیفه آن ترمیم چاه‌های تخریب شده در محلات می‌باشد به مشکل جوگی‌ها رسیده‌گی نموده‌است.

انجنیر اسدالله مسئول دفتر ولایتی تهیه آب آشامیدنی صحی در شبرغان گفت آن‌ها با شنیدن این مشکل به طور عاجل به ترمیم پمپ چاه جوگی‌ها شتافتند.

او گفت: "این پمپ چاه بسیار سال شده از کار افتاده ما تمام پرزه‌هایش را تازه و از نو ساختیم که دیگر به آسانی خراب نشود اما خود این مردم کوشش کنند که مواظبت نمایند تا دوباره معتادین دزدی نکنند."

مسئولان محلی می‌گویند برای بهبود زنده‌گی جوگی‌ها کارهای صورت خواهد گرفت وعده هایکه تا حال عملی نشده‌است.

تیم ملی کریکت افغانستان فردا با تیم هند مسابقه می‌کند

برخی از اعضای تیم ملی کریکت افغانستان

به سلسله بازی های جام جهانی کریکت ۲۰۱۹ میلادی، قرار است تیم ملی کریکت افغانستان فردا با تیم هند به میدان برود.

این بازی ساعت دو پس از ظهر به وقت افغانستان در ورزشگاه شاون امپتُن انگلستان انجام شود.

تیم ملی کریکت افغانستان تا کنون در هر پنچ بازی خود در این جام جهانی شکست خورده است اما تیم کرکت هند تا کنون چهار بازی را انجام داده که در آن ها برنده شده است.

در مسابقات جام جهانی کریکت امسال، تیم‌های انگلستان و سریلانکا امروز با هم مسابقه دارند که سریلانکا نخست بیتینگ می‌کند و هدف تعیین می‌کند.

حرکت مردمی صلح نشستی را شام امروز در لشکرگاه دایر می‌کند

کاروان حرکت مردم صلح در هلمند

قرار است حرکت مردمی صلح نشستی را شام امروز به حمایت از صلح و تامین آتش بس در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند دایر کند.

بسم الله وطندوست سخنگوی این حرکت در این مورد به رادیو آزادی گفت: "در این نشست از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان می‌خواهیم که به خشونت خاتمه ببخشند. از مردم نیز می‌خواهیم که دیگر خاموش نباشند، به هر اندازه که مردم خاموش باقی بمانند جنگ دوام خواهد کرد."

شماری از اعضای حرکت مردمی صلح چند روز پیش از عید رمضان به مناطق تحت تصرف طالبان در شمال هلمند رفته بودند که به گفته این حرکت با قوماندان‌های این گروه در مورد صلح و تامین آتش بس بحث کرده بودند.

حرکت مردمی صلح پس از جان دادن شانزده تن و زخمی شدن ۵۲ تن دیگر در حملۀ انتحاری سال گذشته در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، فعالیتش را آغاز کرد تا پیام صلح را به طرف‌های درگیر جنگ برساند.

تیم ملی فوتسال افغانستان فردا با چاپان رقابت می‌کند

تیم ملی فوتسال زیر بیست سال افغانستان

تیم ملی فوتسال زیر بیست سال افغانستان فردا شنبه در دیدار نهایی رقابت های آسیایی، به مصاف تیم جاپان می رود.

این رقابت‌ها به میزبانی ایران در شهر تبریز این کشور راه اندازی شده‌است.

افغانستان دیروز پنجشنبه اندونیزیا را با نتیجۀ ۴-۳ شکست داد و برای نخستین بار به دَور نهایی جام آسیایی فوتسال راه یافت.

افغانستان پیش از این، در برابر هانگ کانگ و تایلند نیز برنده شده بود اما در مقابل ایران شکست خورده‌است.

سید حسین موسوی بازیکن تیم ملی فوتسال زیر بیست سال افغانستان با ثمر رساندن شش گول، تا حال لقب بهترین گول زن این بازی‌ها را از آن خود کرده‌است.

در همین حال رئیس جمهور افغانستان، دستآوردهای تیم ملی فوتسال این کشور را تبریک گفته‌است.

به اساس خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی به مسئولان هدایت داده که یک هیئت برجسته را برای حضور در مرحله نهایی رقابت‌های آسیایی به ایران اعزام کنند.

تیم فوتسال جاپان دیروز توانست تیم کشور میزبان (ایران) را ۸ بر ۴ شکست دهد و راهش را به مرحله نهایی رقابت های آسیایی باز کند.

جاپان قبلاً دوبار قهرمان رقابت های فوتسال زیر بیست سال آسیا شده است.

مقام‌ها: پنجاه کیلوگرام مواد انفجاری در ننگرهار کشف شده‌است

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار می‌گویند، نیروهای ریاست امنیت ملی، پنجاه کیلوگرام مواد انفجاری را از مخفیگاه طالبان مسلح در ولسوالی مومند دره، به دست آوردند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار دیشب به رادیو آزادی گفت، این نیروها پس از چاشت روز پنجشنبه، این مقدار مواد انفجاری را کشف و از بین بردند.

او افزود: "نیروهای امنیت ملی در مربوطات ولسوالی مومند دره بعد از ظهر روز پنجشنبه عملیات را بر یک مخفیگاه طالبان مسلح اجرأ کردند، و در جریان این عملیات، پنجاه گیلوگرام مواد انفجاری که از آن در ساختن ماین‌ها استفاده می‌شد به دست‌آورده و از بین برده‌اند."

طالبان مسلح تا حال درین باره چیزی نگفته‌اند.

ده‌ها کیلوگرام مواد مخدر دیروز در حالی در ولسوالی مومند درۀ ولایت ننگرهار کشف شده‌است که در همین روز شهر جلال آباد مرکز این ولایت شاهد، انفجار ماین بود.

ظاهر عادل سخنگوی ریاست صحت عامه ننگرهار به رسانه‌ها گفته که از محل رویداد یک کشته و هفده زخمی به شفاخانه انتقال داده شده‌اند.

مسئولیت این انفجار را تا حال هیچ‌کسی نپذیرفته است.

در ننگرهار هم طالبان و هم گروه دولت اسلامی (داعش) فعالیت دارند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG