لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۳۴

افغانستان

صلح اجندای بحث خلیل‌زاد با مقامات چینی و نمایندگان چند کشور منطقه است

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، مشغول دیدار از چین است و قرار است با مقامات چینی و نمایندگان چند کشور منطقه در مورد صلح افغانستان صحبت‌های داشته باشد.

این دیدار آقای خلیل‌زاد از چین بعد از صحبت‌های دور هفتم‌اش با نمایندگان طالبان در دوحه صورت می‌گیرد.

گفتگوهای این دور در دوحه که به سبب جلسۀ مسمی به دیالوگ بین‌الافغانی برای دو روز متوقف شده بود، دیروز برای مدتی کوتاه ادامه یافت و سپس آقای خلیل‌زاد راهی چین شده در صفحه تویترش‌اش نوشت "از چین به واشنگتن خواهد رفت تا جزئیات گفتگو با طالبان را با مقامات امریکایی شریک سازد و مشاورت‌های داشته باشد."

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر شام دیروز به رادیو آزادی گفت، برای این که هیئت امریکایی و نمایندگان طالبان با رهبران‌شان مشوره کنند، در گفتگو های دور هفتم صلح وقفه به میان آمد.

به‌گفتۀ آقای شاهین، این گفتگوها به زودی از سر گرفته می‌شود.

افراد مسلح ناشناس دو کارمند محکمه استیناف ننگرهار را کشتند

ولایت ننگرهار در نقشه عمومی افغانستان

دو کارمند اداری محکمه استیناف ننگرهار در شهر جلال‌آباد کشته شدند.

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت ننگرهار در یک پیام فرستاده شده به رادیو آزادی می‌گوید که این رویداد حوالی ساعت هشت صبح امروز در ساحه روشان مینۀ شهر جلال‌آباد از سوی افراد ناشناس صورت گرفته است.

عبدالولی قاضی‌زاده رئیس محکمه استیناف ولایت ننگرهار در صحبت با رادیو آزادی این حمله را تأیید کرده می‌گوید که هر دو کارمند، مدیران دیوان‌های جداگانه بوده‌اند که هنگام رفتن به دفتر کار شان از سوی افراد مسلح ناشناس کشته شدند.

تا کنون مسئولیت این رویداد را کسی به عهده نگرفته است.

پیش از این قاری هدایت‌الله هجران کارمند ریاست حج و اوقاف ننگرهار نیز از سوی افراد مسلح ناشناس در مقابل این ریاست کشته شد.

ستایش برخی کشورها و نهادهای بین‌المللی از نتایج گفتگوی قطر

بنر گفتگوی بین‌الافغانی در دوحۀ قطر

شماری از کشورها و نهادهای بین‌المللی نتایج گفتگوی بین‌الافغانی در دوحۀ قطر را ستایش کردند.

مایا کوچیانچیچ سخنگوی دفتر پالیسی خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا در اعلامیۀ هدف گفتگوهای بین‌الافغانی در دوحه را زمینه‌سازی گفتگو های رسمی خواند.

خانم کوچیانچیچ افزود، اشتراک کننده‌گان این نشست امیدواری مشترک‌شان را به آغاز یک پروسۀ گستردۀ صلح ابراز داشتند.

به‌گفتۀ سخنگوی دفتر پالیسی خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا اشتراک کنندگان تعهد کردند، تدابیر را اتخاذ می‌کنند تا یک محیط صلح‌آمیز و یک افغانستان بدون جنگ را ایجاد کنند.

تدامیچی یاماموتو نمایندۀ خاص سرمنشی سازمان ملل‌متحد برای افغانستان در اعلامیۀ بحث‌های دو روزۀ افغان‌ها در قطر را سازنده خواند.

حکومت روسیه نتایج گفتگوها در دوحه را ستود.

در صفحۀ انترنتی وزارت خارجۀ روسیه آمده که نشست قطر دوام نشست گفتگوهای بین‌الافغانی مسکو است.

وزارت امور خارجه ازبکستان از نتایج نشست بین‌الافغانی در دوحه استقبال کرد و تأکید کرد که تاشکند برای ادامه تلاش‌های واقعی صلح افغانستان، آماده است.

پنجمین کنفرانس سالانه مبارزه با فساد اداری در کابل برگزار می‌شود

بیرق‌های اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا قرار است امروز (چهارشنبه) پنجمین کنفرانس سالانه مبارزه با فساد اداری را برگزار کند.

هیئت اتحادیه اروپا در یک خبرنامه گفت، این کنفرانس در قصر ریاست جمهوری افغانستان برگزار می‌شود.

خبرنامه از قول پیری میاودون سفیر اتحادیه اروپا در کابل گفته که در حکومتداری، همۀ مسایل وابسته به امانتداری و حسابدهی، قابل توجه است.

قرار است که در این نشست، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، پیری میاودون سفیر اتحادیه اروپا در کابل، تدامیچی یاماموتو نمایندۀ خاص منشی عمومی سازمان ملل‌متحد و عدۀ از رؤسای مؤسسات و ادارات حکومت افغانستان، نیز سخنرانی کنند.

افغانستان یکی از کشور های آغشته به فساد اداری در جهان است.

جامعه بین‌المللی و به‌طور خاص اتحادیه اروپا بالای حکومت افغانستان فشار وارد می‌کند تا بر ضد فساد اداری گام‌های قاطع بردارد.

دو مسیر جدید برای پروازهای عبوری از حریم هوایی افغانستان گشایش یافت

طیاره شرکت هوایی کام ایر

اداره هوا نوردی ملکی افغانستان با نشر یک اعلامیه امروز از ایجاد دو مسیر جدید برای پروازهای عبوری از حریم هوایی افغانستان خبر داد.

در اعلامیه این اداره آمده است که این مسیر ها از غرب به شرق افغانستان گشایش یافته که امکان عبور از تاجکستان به چین و آسیای شرقی را فراهم می‌کند و در نتیجه فاصله پرواز ها را کوتاه خواهد ساخت.

در اعلامیه همچنان آمده است که انتظار می‌‌رود شرکت ‌های هوایی فلای دبی، امارات و خطوط هوایی قطر و سایر شرکت‌ها از این مسیر استفاده کنند.

این اداره چند روز پیش اعلام کرده بود که بسته ماندن حریم هوایی پاکستان بروی پرواز ها، باعث کاهش تعداد پرواز های عبوری از افغانستان شده و کابل از این بابت ۱۵ میلیون دالر خساره‌مند شده‌است.

با تشدید تنش‌ها میان هند و پاکستان، اسلام‌آباد حریم هوایی خود را از چند ماه بدین‌سو بروی پرواز های بین‌المللی مسدود کرد.

با آنکه مقام‌های پاکستان بارها تعهد کردند که این مشکل حل خواهد شد، اما اسلام‌آباد تا کنون اقدامی در این رابطه نکرده است.

به دلیل بسته بودن حریم هوایی پاکستان، اکنون شرکت‌های هوایی که از افغانستان عبور می‌کنند، از مسیر ایران و سایر کشورها به پرواز شان ادامه می‌‌دهند که این باعث شده تا زمان پرواز ها طولانی شده و قیمت تکت‌ها نیز افزایش بیابد.

زلمی خلیل‌زاد پس از دیدار با نماینده‌های طالبان به چین رفت

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه ایالات متحده امریکا

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه ایالات متحده برای صلح افغانستان می‌گوید، پس از دیدار با نماینده‌های طالبان در قطر، راهی چین شده‌است.

او در پیام تویترش نوشته است که از چین به واشنگتن خواهد رفت تا جزئیات گفتگو با طالبان را با مقامات امریکایی شریک ساخته و همچنان با آن‌ها در این رابطه مشوره کند.

اما او جزئیات بیشتر در این مورد ارائه نکرده است.

آقای خلیل‌زاد در گفتگوی که به روز یکشنبه با رادیو آزادی داشت نیز از سفرش به چین یادآوری کرده بود.

آقای خلیل‌زاد افزوده است: "به چین می‌روم، کشورهای همسایه ایران و پاکستان هم آنجا حضور خواهند داشت و در آنجا آن‌ها را تشویق می‌کنیم تا در روند صلح افغانستان همکاری کنند."

دور هفتم گفتگو ها میان هئیت امریکایی و نماینده‌های طالبان در قطر حدود دو هفته دوام کرد، قطر در این میان شاهد برگزاری نشست بین‌الافغانی نیز بود.

با آنکه طالبان و هیئت امریکایی هفت بار با هم روی تأمین صلح در افغانستان صحبت کرده‌اند، اما این گروه اخیراً تحرکات‌اش را در نقاط مختلف کشور افزایش داده است.

روز یکشنبه در نخستین روز نشیت بین‌الافغانی در قطر طالبان مسئولیت حمله غزنی را پذیرفتند که در آن دستکم ۱۲ تن کشته و ۱۸۰ تن دیگر زخمی شدند.

شورای ولایتی زابل: در حمله طالبان بالای شاه‌جوی ۱۳ پولیس کشته شدند

چهارراهی در شهر قلات مرکز زابل

عطا جان حق‌بیان رئیس شورای ولایتی زابل می‌گوید، در حمله طالبان مسلح بالای ولسوالی شاه‌جوی ۱۳ پولیس کشته و هفت تن دیگر شان زخمی شدند.

به‌گفتۀ او، طالبان مسلح ناوقت دیشب بالای پوسته‌های پولیس در این ولسوالی حمله کردند.

آقای حق‌بیان افزود که در نتیجه حمله طالبان چندین پوسته پولیس در شاه‌جوی هم سقوط کردند.

از سوی دیگر اسلام گل سیال سخنگوی والی زابل در صحبت با رادیو آزادی حمله طالبان بر پوسته‌های پولیس در ولسوالی شاه‌جوی را تأیید کرد، اما در مورد تلفات و سقوط پوسته‌ها معلومات نداد.

قاری یوسف احمدی که خود را سخنگوی گروه طالبان معرفی می‌کند ادعا کرده که در این حمله شش پوسته پولیس سقوط کرده و شماری از نیرو ها نیز جان‌های شانرا از دست داده اند.

درگیری میان نیروهای افغان و جنگجویان طالبان در ولسوالی قرقین جوزجان

ولایت جوزجان در نقشه عمومی افغانستان

درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و جنگجویان گروه طالبان در ولسوالی قرقین ولایت جوزجان ادامه دارد.

عبدالواحد وجدان قوماندان امنیه جوزجان در صحبت با رادیو آزادی خبر درگیری را تأیید کرده، اما در مورد تلفات ناشی از آن چیزی نگفته است.

شماری از مقام‌های محلی به شرط افشاء نشدن نام‌های شان به خبرنگار رادیو آزادی در جوزجان گفته اند، در صورتیکه نیروی تازه نفس به ولسوالی قرقین نرسد ممکن این ولسوالی تا پایان امروز به دست طالبان مسلح سقوط کند.

آن‌ها وضعیت امنیتی ولسوالی‌های مردیان، فیض‌آباد، مینگجیک را نیز وخیم خوانده اند.
طالبان مسلح در مورد درگیری جاری در ولسوالی قرقین تا کنون به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

تدامیچی یاماموتو با مقامات پاکستانی در مورد صلح و همکاری منطقه‌ای بحث کرد

تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ خاص سازمان ملل‌متحد برای افغانستان حین دیدار با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان

تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ خاص سازمان ملل‌متحد برای افغانستان با مقام‌های پاکستانی در مورد صلح و همکاری منطقه‌ای بحث کرده‌است.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل‌متحد برای افغانستان، یوناما، دیشب در حساب فیس‌بوک خود نوشت که یاماموتو دیروز دوشنبه با شاه محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان و دیگر مقام‌های آن کشور دیدار کرد.

در این باره جزئیات بیشتر داده نشده‌است.

حدود ۲۰ روز پیش از این سفر مقام ارشد سازمان ملل به پاکستان، شهر لاهور این کشور میزبان نشست یک روزه در مورد صلح افغانستان بود.

قریشی در ۲۲ ماه جون در این نشست روی ایجاد دوبارۀ فضای اعتماد میان کابل و اسلام‌آباد تأکید کرده بود.

افغانستان، همواره پاکستان را به پناه دادن برای طالبان متهم کرده است.اما پاکستان این اتهام را بی‌اساس خوانده است.

وزارت معارف: شاگردان دختر در بدخشان در تطبیقات لابراتواری مسموم شده‌اند

شاگردان دختر مسموم شده در بدخشان حین تداوی در شفاخانه

وزارت معارف افغانستان تأیید می‌کند که ده‌ها تن از شاگردان دختر در ولایت بدخشان مسموم شده‌اند.

نوریه نزهت، سخنگوی این وزارت دیشب به رادیو آزادی گفت، تحقیقات ابتدایی نشان می‌دهد که این رویداد در نتیجۀ استفاده از مواد کیمیایی رخ داده است.

بانو نزهت همچنان گزارش‌های را رد کرد که گویا شمار شاگردان مسموم شده در ولسوالی درایم حدود ۱۲۵ تن است.

خانم نزهت می‌افزاید: "۷۵ شاگرد دختر صنف‌های دهم، یازدهم و دوازدهم لیسۀ منجی ولسوالی درایم به دلیل استفاده از مواد کیمیایی در جریان تطبیقات لابراتواری مسموم شده‌اند."

بانو نزهت افزود که شاگردان پس از تداوی در شفاخانه به خانه‌هایشان منتقل شده اند و وضعیت صحی‌شان خوب است.بر اساس گزارش خبرنگار رادیو آزادی در بدخشان، شاگردان دختر در ولسوالی درایم سه روز پیش مسموم شدند.

دور هفتم گفتگوهای امریکا و طالبان در قطر از سر گرفته می‌شود

یکی از نشست‌های قبلی نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

انتظار می‌رود دور هفتم گفتگوهای ایالات متحده و طالبان در مورد صلح افغانستان امروز سه شنبه ۱۷ ماه سرطان در قطر از سر گرفته شود.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان دیشب در صحبت با رادیو آزادی گفت، امیدوار است امروز روی مسایل مهم به پیشرفت بیشتر دست یابند.

آقای خلیل‌زاد می‌افزاید: "مسایلی که ما رویش بحث می‌کنیم، مبارزه با تروریزم، آیندۀ حضور نیروهای امریکایی در افغانستان، مذاکرات میان افغان‌ها و آتش‌بس است. ما روی تمامی این موارد پیشرفت کرده‌ایم، اما بعضی نکات باقی است و ما امیدوار هستیم."

آقای خلیل‌زاد روی نیاز برای فیصلۀ نهایی در بارۀ تمامی چهار موضوع مورد بحث تأکید کرد.

او دور هفتم گفتگوهای صلح را تا کنون مؤثرترین خوانده است.

آقای خلیل‌زاد شام شنبه در حساب تویتر خود نیز نوشته بود که روی خروج نیروها از افغانستان، تضمین‌های مبارزه با تروریزم، آتش‌بس فراگیر و همیشه‌گی و گفتگوها میان افغان‌ها به پیشرفت بنیادی دست یافته اند.

دور هفتم گفتگوها میان امریکا و طالبان که در ۲۹ ماه جون آغاز شد، دو روز به تعویق افتاد.

پاکستان: سرحد تورخم سر از ماه آینده بطور ۲۴ ساعته باز خواهد بود

سرحد تورخم

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید سر از ماه آینده سرحد تورخم میان افغانستان و پاکستان بطور ۲۴ ساعته باز خواهد بود.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و عمران خان صدراعظم پاکستان در دیدار اخیر‌ شان روی موضوع تورخم صحبت‌های داشتند.

محمد فیصل سخنگوی وزارت خارجه پاکستان امروز گفت، کار برای فراهم ساختن امکات و تنظیم امور باز بودن ۲۴ ساعته سرحد تورخم ادامه دارد.

تورخم از راه‌های عمده سرحدی میان افغانستان و پاکستان است که از طریق آن بر علاوه عبور و مرور مردم به دو طرف، اموال تجارتی تجار افغان از بندر کراچی منتقل می‌شود.

پولیس جوزجان: طالبان ۴۰ تن را که اسیر گرفته بودند، رها کردند

موقعیت ولایت جوزجان در نقشه عمومی افغانستان

پولیس جوزجان می‌گوید طالبان ۴۰ تنی را که در جریان سقوط ولسوالی قوش تیپه جوزجان به اسارت گرفته بودند دوباره آزاد ساخته اند.

عبدالواحد وجدان قوماندان امنیه جوزجان صبح امروز دوشنبه به رادیو آزادی گفت: "این‌ها همه مسافر بودند. آن‌ها را یکجا رها کرده و آمدند. شماری از آن‌ها در همان روز اول آزاد شدند و به خانه‌های خود برگشتند."

سه روز پیش نیز گروه طالبان یک گروپ ۴۳ نفری را که اسیر گرفته بودند، رها ساختند.

طالبان در یک اعلامیه گفته اند این اسیران، سربازان بودند و آن‌ها را با وساطت بزرگان محل به شرطی رها کرده‌اند که دوباره به صفوف نیروهای امنیتی نپیوندند.

این در حالیست که بگفته مسئولان امنیتی، سید اکبر آغا مدیر امنیت ملی ولسوالی قوش تیپه با ۸ تن از همراهانش که بعد از سقوط این ولسوالی به سمت شبرغان در حرکت بودند در یک کمین طالبان کشته شدند.

در جریان درگیری‌هایی‌که هفته گذشته به سقوط ولسوالی قوش تیپه منتج شد، ده‌ها نیروی امنیتی کشته و زخمی شدند.

مقامات: شش جنگجوی داعش در کنر کشته شدند

موقعیت ولایت کنر در نقشه عمومی افغانستان

مقامات ولایت کنر از کشته شدن چندین جنگجوی داعش در عملیات خاص قوای افغان در ولسوالی سوکی این ولایت خبر داده‌اند.

عبدالغنی مصمم سخنگوی والی کنر امروز در مورد چگونگی این عملیات به رادیو آزادی گفت: "قطعه ۰۲ نیروهای خاص امنیت ملی شب گذشته در دره چمپبیل ولسوالی سوکی بر مرکز داعش عملیات نظامی کرده که در آن شش جنگجوی داعش کشته شده و یک تن در حالت زخمی گرفتار شده‌است. در این عملیات دو مرکز مهم داعش همراه با جنگجویان و اسلحه شان از بین رفته اند."

به گفته آقای مصمم در این عملیات به مردم محل آسیب نرسیده‌است.

سخنگوی والی کنر هم‌چنان گفته است درگیری‌ها هنوزهم میان جنگجویان داعش و طالبان در جنگلزارهای دور دست ولسوالی چپه دره ادامه دارد.

قول اردوی ۲۰۱ سیلاب: ۴ طالب در کاپیسا کشته شدند

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجه حمله طیاره بی‌سرنشین در کاپیسا چهار تن از افراد گروهِ طالبان کُشته شدند.

محمد هارون یوسفزی مسئول دفترِ رسانه‌های فرماندهی قول اردوی ۲۰۱ سیلاب امروز به رادیو آزادی گفت که چهار عضو گروه طالبان در درۀ غین و افغانیه ولسوالی نجراب این ولایت هدف حمله طیاره بی‌سرنشین نیروهای حمایت قاطع قرار گرفته و کُشته شدند.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این خبر ابراز نظر نکرده‌است.

دره غین و افغانیه از ساحاتِ نا امنِ ولسوالی نجرابِ ولایت کاپیسا به شمار می‌روند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG