لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۰۷

افغانستان

وزیر خارجه امریکا از "دیالوگ بین الافغانی" استقبال کرد

مایک پامپیو  وزیر خارجه ایالات متحده امریکا

وزیر خارجه ایالات متحده امریکا از "دیالوگ بین الافغانی" استقبال کرد.

مایک پامپیو امروز از طریق تویتر نوشته است، نوید خوش است که نماینده‌گان حکومت، جامعۀ مدنی، زنان و طالبان دور یک میز جمع شده‌اند.

آقای پامپیو همچنان گفته است، امریکایی‌ها باید خوشحال باشند که می‌بینند افغان‌‌ها به خاطر ختم منازعه در کشور شان با هم می‌نشینند.

نشست دو روزه "دیالوگ بین الافغانی" امروز به میزبانی کشورهای جرمنی و قطر در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز شد و نماینده‌گان طالبان هم در آن اشتراک دارند.

در این نشست ده‌ها تن به شمول سیاستمداران، چهره‌های جهادی سابق، نماینده‌گان جامعه مدنی و شمار اندک زنان که از افغانستان به قطر رفته اند، با نماینده‌گان طالبان دیدار گفتگو و تبادل نظر می‌کنند.

هیئت ایالات متحده امریکا و نماینده‌گان طالبان گفته‌اند که هفتمین دور گفتگوهایشان را به خاطر "دیالوگ بین الافغانی" در دوحه، الی دو روز دیگر یعنی تا نهم جولای به تعویق انداخته اند.

نزدیک به هفت کیلو گرام مواد مخدر در کابل کشف و ضبط شد

آرشیف/ پولیس کابل

نزدیک به هفت کیلو گرام مواد مخدر در ولایت کابل کشف و ضبط شد.

فرامرز فردوس سخنگوی قوماندانی امنیه کابل به رادیو آزادی گفت، پولیس مبارزه علیه مواد مخدر این قوماندانی به تاریخ دهم ماه سرطان با انجام سه عملیات در دروازه‌های شمالی، جنوبی و شرقی کابل، (۶۴) کیلو گرام چرس را که در داخل وسایط و بکس های مسافربری جاسازی شده بود، هنگام قاچاق به شهر کابل کشف و ضبط کرد.

پنج تن، به شمول راننده گان وسایط به اتهام قاچاق این مواد دستگیر شده اند.

گلبدین حکمتیار: فرصت رأی‌دهی برای مهارجرین باید فراهم شود

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی حین مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی در کابل. April 14 2019

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار می‌گوید که در انتخابات آینده ریاست جمهوری باید برای مهاجرین افغان نیز فرصت رأی دهی فراهم شود.

آقای حکمتیار روز یکشنبه در نشست خبری روی به کارگیری سیستم بایومتریک در انتخابات آینده ریاست جمهوری تأکید کرد.

آقای حکمتیار می‌گوید تلاش‌ها برای محدود سازی زمینه همه شمول بودن انتخابات پیشرو جریان دارد.

وی گفت: "در این انتخابات نباید مانند ولسی جرگه تقلب صورت گیرد، توسط کمیسیون مستقل انتخابات، مستقل بودن این روند تضمین شود، از سیستم بایومتریک باید کار گرفته شود، هیچ افغان از حق رأی نباید محروم شود، این‌ها نمی خواهند مهاجران شخصیت دلخواه خود شان را برگزینند و این کار سیاسی است که مهاجران از حق رأی بی‌بهره بمانند، اگر انتخابات شفاف و عادلانه تضمین نشود، ما انشاالله تصمیم مناسب خواهیم گرفت."

کمتر از نود روز دیگر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مانده است، روندی که هنوز شماری از احزاب و چهره‌های سیاسی به شفاف برگزار شدن آن باور ندارند.

در همین حال میرزا محمد حق پرست، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید این کمیسیون برای کارگیری از سیستم بایومتریک در انتخابات ریاست جمهوری آمادگی‌هایش را گرفته و اما این که برای مهاجران در کشورهای بیرونی نیز صندوق گذاشته شود هنوز فیصله نشده‌است.

دیالوگ بین الافغانی قطر آغاز شد

نشست دو روزه تحت نام "دیالوگ بین الافغانی" به میزبانی کشورهای جرمنی و قطر امروز در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز شد.

در این نشست ده‌ها تن به شمول سیاستمداران، چهره‌های جهادی سابق، نمایندگان جامعه مدنی و شمار اندک زنان که از افغانستان به قطر رفته اند، با نمایندگان طالبان دیدار می‌کنند.

هیئت ایالات متحده امریکا و نمایندگان طالبان گفته اند، هفتمین دور گفتگوها های شان را به خاطر این "دیالوگ بین الافغانی" در دوحه، الی دو روز دیگر یعنی تا نهم جولای به تعویق انداخته اند.

این در حالیست که زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان شام دیروز با شماری از زنان افغان در شهر دوحه پایتخت قطر، دیدار کرده‌است.

این زنان شامل گروهی اند که از کابل برای اشتراک در گفتگوهای بین‌الافغانی به دوحه رفته اند.

آقای خلیل‌زاد صبح امروز از طریق تویتر نوشت که دیدگاه این زنان در این مورد صلح در افغانستان و هموار ساختن راه برای ایجاد یک حکومت که بتواند از حقوق همه افغان‌ها را بدون در نظر داشت قومیت و جنسیت حفاظت کند، مهم است.

خواست یوناما از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

گروپ حمایت از انتخابات دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از کمسیون مستقل انتخابات این کشور خواست به پیشرفت‌هایش در زمینه آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده ادامه دهد.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) امروز در یک اعلامیه گفت، مردم افغانستان نقش‌شان را در امانتدارای در پروسه ثبت نام ایفا نموده، تعهد‌ شان را در برابر آینده دموکراتیک این کشور نشان می‌دهند.

در این اعلامیه هم‌چنان گفته شده‌است، پروسه انتخابات اراده مردم افغانستان را برای تعیین سرنوشت‌ شان توسط خود آن‌ها، نشان می‌دهد.

گروپ حمایت از انتخابات دفتر هیئت معاونت سازمان ملل (یوناما) هم‌چنان از همه بازیگران در پروسه انتخابات به شمول نامزدان، حامیان آن‌ها و مقامات کمیسیون انتخابات افغانستان خواسته است، به اصول عالی که افغان‌ها سزوار آن اند، متعهد باقی بمانند.

حمله انتحاری در غزنی ۶ کشته و بیش از ۷۰ زخمی بر جای گذاشت

دو تن از باشنده های غزنی که در حمله انتحاری امروز یکشنبه در این ولایت زخمی شده‌اند. 7 July 2019

مقام‌ها در ولایت غزنی می‌گویند که در یک انفجار صبح امروز یکشنبه ۱۶ سرطان در شهر غزنی شش تن به شمول چهار فرد ملکی کشته و ده‌ها تن زخمی شدند.

محمد عارف نوری سخنگوی والی غزنی به رادیو آزادی گفت، بسیاری از زخمیان این رویداد دانش آموزان استند.

وی گفت: "یک موتر نوع تونس مملو از مواد انفجاری در مقابل درب ورودی حوزه ششم امنیت ملی شهر غزنی منفجر شد که در نتیجه دو تن از منسوبین امنیت ملی به شهادت رسیدند و ۹ نفر دیگر‌ شان زخمی شدند و هم‌چنان چهار فرد ملکی به شهادت رسیدند و ۸۷ تن دیگر زخمی شده‌اند. بیش از ۵۰ درصد زخمیان ملکی متعلمین مکاتب استند."

به گفته نوری، وضعیت صحی حدود ۲۳ زخمی این رویداد وخیم است.

اما وحید مایار سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان از طریق تویتر نوشته است که در نتیجه انفجار صبح امروز در شهر غزنی دوازده تن کشته و ۱۷۹ تن دیگر زخمی شده اند.

طالبان مسلح مسئولیت این حمله را پذیرفته‌اند.

این گروه شورشی با وصف چند دَور گفتگو با مقام‌های امریکایی در قطر تحرکات خود را در مناطق مختلف افغانستان کاهش نداده‌است.

مقامات: بیش از ۲۰ طالب مسلح در کندهار کشته شدند

موقعیت ولایت کندهار در نقشه عمومی افغانستان

مقامات کندهار می‌گویند، در نتیجه برخورد‌ها در ولسوالی‌های میوند و پنجوایی این ولایت، بیش از بیست طالب مسلح کشته شده اند.

طالبان مسلح شب گذشته حملات تهاجمی را بر پوسته‌های امنیتی در ولسوالی‌های میوند و پنجوایی ولایت کندهار انجام دادند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی پولیس کندهار امروز یکشنبه ۱۶ سرطان به رادیو آزادی گفت: "در نتیجه حملات بر پوسته‌های امنیتی در منطقه موشان و دوآب ولسوالی پنجوایی پنج دشمن کشته و دو تن زخمی شدند، همین طور یک پولیس شهید و چهار تن زخمی شده‌اند. بر پوسته‌های منطقه قلعه شامیر نیز حمله شد که در نتیجه ۱۷ دشمن کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شدند."

به گفته آقای بارکزی، در بین زخمی‌ها حافظ ملتان و حسینی، دو قوماندان مشهور طالبان نیز شامل اند.

طالبان مسلح که از چند روز به این‌سو حملات‌ شان را در برخی ولسوالی‌های ولایت کندهار افزایش داده‌اند، تا هنوز در مورد این ادعا تبصره نکرده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد با شماری از زنان افغان در دوحه ملاقات کرد

زلمی خلیل‌زاد با شماری از زنان افغان در دوحه پایتخت قطر. July 6 2019

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان شام دیروز شنبه ۱۵ سرطان با شماری از زنان افغان در دوحه پایتخت قطر دیدار کرده‌است.

این زنان شامل یک گروهی اند که به روز شنبه از کابل برای اشتراک در گفتگوی بین‌الافغانی به دوحه رفت.

آقای خلیل‌زاد صبح امروز یکشنبه در حساب رسمی تویترش نوشته است، دیدگاه‌های این زنان در این مورد که افغانستان میان خود در صلح باشد و هموار کردن راه به یک حکومت که حقوق تمام افغان‌ها را بدون در نظر داشت قومیت و جنسیت حفاظت کند، مهم است.

در همین حال اصیلا وردک یکی از این زنان در حساب تویتر خود نوشته است که زلمی خلیل‌زاد در مورد پیشرفت‌هایی که در عرصه مذاکرات با طالبان در چند روز اخیر در قطر صورت گرفته است، معلوماتِ مفصل داد.

از سوی دیگر ماریا اکرمی یک اشتراک کننده دیگر نشست موسوم به دیالوگ بین‌الافغانی در دوحه در تویترش نوشته است که در یک ضیافت شام با نمایندگان طالبان و هیئت جرمنی که دیالوگ بین‌الافغانی را تسهیل می‌کند، اشتراک کردند.

او در ادامه ابراز امیدواری کرده که در جریان دیالوگ بین‌الافغانی ، در راستای برقراری صلح و ایجاد وحدت در افغانستان به تفاهم برسند.

نشست دو روزه زیر نام دیالوگ بین‌الافغانی به میزبانی جرمنی و قطر امروز یکشنبه در دوحه آغاز می‌شود.

ده‌ها تن از افغانستان به شمول سیاستمداران، چهره‌های جهادی پیشین، نماینده گان جامعه مدنی و شمار اندک زنان در این نشست با نمایندگان طالبان دیدار می‌کنند.

نمایندگان ایالات متحده و طالبان گفته اند که هفتمین دور گفتگوهای شان را به خاطر دیالوگ بین‌الافغانی در دوحه تا دو روز دیگر یعنی نهم جولای به تعویق انداخته اند.

یک کندک پولیس برای نگهبانی ۵ دروازه شهر جلال آباد گماشته شد

یک پولیس افغان در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار. March 6, 2019

مقام‌های ننگرهار می‌گویند که یک کندک جدید در شهر جلال آباد برای نگهبانی از پنج دروازۀ شهر گماشته شده‌است.

دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار در خبرنامۀ روز شنبه ۱۵ سرطان خود گفته است که این کندک پولیس در مناطق باریک آب، پل کامه، چپرهار، بهسود و درونته به کار آغاز کرده است.

در بیانیه هم‌چنین آمده‌است که نیروهای این کندک در برابر قاچاق مواد مخدر و نیز داخل شدن هراس افگنان به شهر مبارزه می‌کنند.

هم طالبان و هم جنگجویان وابسته به گروه داعش در بخش‌های از ننگرهار فعالیت دارند.

قول اردوی شاهین:‌ ۷ طالب مسلح در ولسوالی چهاربولک بلخ کشته شدند

موقعیت ولایت بلخ در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های افغان می‌گویند که یک سرگروهِ طالبان همراه با شش همکارش هنگام جا به جا کردن یک ماین کشته شده‌اند.

محمد حنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال افغانستان به رادیو آزادی گفت که رویداد به روز شنبه ۱۵ سرطان در روستای ارزنکار ولسوالی چهاربولک ولایت بلخ رخداد.

وی افزود: "در نتیجۀ انفجار ماین، ملا متوکل یک سرگروهِ طالبان با شش همکارش کشته شده‌اند."

او گفت، شورشیان طالبان می‌خواستند این ماین را بر سر راه نیروهای امنیتی افغان بگذارند.

طالبان هنوز در این مورد تبصره نکرده‌اند.

این گروه شورشی با وصف چند دور گفتگو با مقام‌های امریکایی در قطر تحرکات خود را در مناطق مختلف افغانستان کاهش نداده‌است.

"کنفرانس دیالوگ بین‌الافغانی" امروز در قطر برگزار می‌شود

دفتر سیاسی طالبان در قطر

گروه بزرگی از افغانستان با نمایندگان طالبان امروز یکشنبه ۱۶ سرطان در دوحه پایتخت قطر دیدار می‌کنند.

این نشست دو روزه زیر نام کنفرانس دیالوگ بین الافغانی به میزبانی جرمنی و قطر برگزار می شود.

هفتاد و یک تن از افغانستان به شمول سیاستمداران، چهره‌های جهادی پیشین، نمایندگان جامعه مدنی و شمار اندک زنان در این نشست اشتراک کرده‌اند.

حضرت عمر زاخیلوال سفیر پیشین افغانستان در اسلام آباد هم یکی از آنان است.

او دیشب به رادیو آزادی از دوحه بیشتر گفت: "گفتگوهای بین‌الافغانی زمینه برای نهایی کردن گفتگوها میان امریکا و طالبان و نیز مذاکرات بین‌الافغانی را فراهم می‌کند."

پیشاپیش، طالبان و ایالات متحده گفتند که هفتمین دور گفتگو های شان را به خاطر گفتگوهای بین افغان‌ها در دوحه تا دو روز دیگر یعنی نهم جولای به تعویق انداخته اند.

با وصف افزایش تلاش‌های دیپلوماتیک، طالبان به درخواست‌های پیوسته به برقراری آتش‌بس و نیز گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان تاکنون پاسخ منفی داده‌اند.

هفته گذشته، طالبان مسئولیت حملۀ مرگبار در پایتخت کابل را پذیرفتند. حملۀ که دستکم شش کشته و ۱۰۵ زخمی برجای گذاشت.

کریکت بورد افغانستان می‌گوید، تیم ملی کریکت به کشور برگشته‌است

آرشیف/ تیم ملی کریکت افغانستان

کریکت بورد افغانستان می‌گوید، تیم ملی کریکت به کشور برگشته است.

فرید هوتک سخنگوی کریکت بورد امروز به رادیو آزادی گفت، این تیم پس شکست‌های پیهم در مسابقات جام جهانی کریکت ساعت سه ونیم بعد از ظهر امروز برگشتند.

او افزود: "تیم ملی کریکت افغانستان ظهر امروز به کشور برگشتند که سفر دو ماهه به‌خاطر اشتراک در مسابقات جام جهانی داشتند."

آقای هوتک می گوید، تیم ملی کریکت افغانستان پس از مسابقات تمرینی با سکاتلند و ایرلند به انگلستان سفر کردند و آنجا دو بازی تمرینی و در ۹ مسابقه جهانی اشتراک کردند.

اما در ادامه مسابقات تمرینی در انگلستان، پاکستان را شکست دادند اما در ۹ بازی جام جهانی شکست خوردند.

مقام‌ها: در کندهار ۲ پولیس و ۶ طالب مسلح کشته شده‌اند

نمای از یک چوک شهر کندهار

در جنگ و درگیری، میان نیرو‌های امنیتی افغان و شورشیان طالبان در ولسوالی‌های خاکریز و معروف کندهار، تلفاتی به هر دو جانب، وارد شده‌است.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی قوماندانی امنیه کندهار به رادیو آزادی گفت، در درگیری دیشب در ولسوالی خاکریز ۲ پولیس و ۶ شورشی طالبان کشته شدند.

این رویداد در منطقۀ شُرغی ولسوالی خاکریز رخ داده است.

هم‌زمان با این، تادین خان قوماندان امنیۀ کندهار در حساب تویتر خود نوشت که جنگجویان مسلح دیشب بر مرکز ولسوالی معروف حمله کرده تعدادی از سربازان را کشته و به ساختمان ولسوالی هم صدمه رسانده‌اند.

آقای تادین خان همچنان نوشته که در حملۀ متقابل نیرو‌های امنیتی و دفاعی افغان، ۲۵ شورشی کشته شده اند.

اما یک منبع امنیتی که نخواست از وی نام گرفته شود، به رادیو آزادی گفت، در حمله طالبان بر ولسوالی معروف بیش از ۳۰ سرباز پولیس، تلف گردیده‌اند.

طالبان تاکنون در این مورد به رسانه‌ها چیزی نگفته‌اند.

ده متعلم دختر در ولسوالی درایم بدخشان مسموم شدند

یک مکتب دخترانه در ولایت بدخشان افغانستان. July 6 2019

مسئولان ریاست معارف ولایت بدخشان می‌گویند ده تن از شاگردان یک مکتب در ولسوالی درایم این ولایت صبح امروز شنبه ۱۵ سرطان مسموم شدند.

به گفته ریاست معارف بدخشان، مسموم شده‌ها جهت درمان به شفاخانه منتقل شده‌اند.

سمیع الله ابدیار رئیس معارف این ولایت به رادیو آزادی گفت که مسموم شده‌ها همه دختران اند و در مکتب لیسه منجی ولسوالی درایم درس می‌خواندند.

رئیس معارف بدخشان هم‌چنان می‌گوید که این مکتب در ساحه زیر حاکمیت طالبان قرار دارد.

اما بشیرصمیم رئیس شورای ولایتی بدخشان می‌گوید که این ساحه زیر حاکمیت دولت است و شمار مسموم شده‌ها بیشتر از ده تن می‌باشند.

مسئولان امنیتی در بدخشان تاکنون در این رابطه ابراز نظر نکرده‌اند.

مقامات: ۶ نيروی محافظت عامه خط آهن "هرات -خواف" كشته شدند

موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

شش تن از نيروهای محافظت عامه خط آهن "هرات -خواف" شب گذشته از سوی طالبان كشته شدند.

فرهاد خادمی ولسوال غوريان امروز شنبه ۱۵ سرطان به رادیو آزادی گفت، اين رويداد بعد از حمله طالبان مسلح بالای پوسته امنيتی موسوم به ساغر در مربوطات ولسوالی غوريان صورت گرفته است.

يك مقام امنيتی در هرات كه خواست نامش افشاء نشود به راديو آزادی گفت كه در اين رویداد ده تن از نيروهای محافظت عامه كشته و يازده تن از سوی طالبان اسير شدند.

طالبان مسلح تاکنون در این مورد چیزی نگفته اند.

مقامات سرپل: تلاش طالبان برای تصرف قریه "آب کلان" ناکام شد

موقعیت ولایت سرپل در نقشه عمومی افغانستان

حمله گروه طالبان بالای قریه آب کلان ولسوالی سانچارک سرپل عقب زده شد.

نقیب الله دقیق ولسوال سانچارک ولایت سرپل صبح امروز شنبه ۱۵ سرطان به رادیو آزادی گفت که شب گذشته طالبان مسلح بالای قریه آب کلان این ولسوالی از چهار قسمت حملات تهاجمی نمودند.

بگفته ولسوال سانچارک در این درگیری که از آغاز شب تا صبح ادامه داشت یک نیروی پولیس محلی کشته و یک تن دیگر زخمی شده‌است.

طالبان مسلح تاکنون در این مورد چیزی نگفته اند.

قریه آب کلان ولسوالی سانچارک که بگفته مسئولان ۳هزار خانواده در آن زندگی می‌کنند از سه سال به این‌سو تحت محاصره طالبان قرار داشته و راه مواصلاتی آن نیز با مرکز ولسوالی مسدود است.

ولسوال سانچارک گفت، باشندگان این قریه از راه‌های دور و از طریق بلندی‌های کوه‌ها با مشکل به شهر رفت و آمد می‌کنند.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان: بد رفتاری پولیس با خبرنگاران تکان دهنده‌است

آرشیف، پولیس ضد شورش در کابل

کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان، لت و کوب و بد رفتاری خبرنگاران در جریان پوشش خبری اعتراضات شاگردان مکاتب افغان - ترک را شدیداً محکوم کرده‌است.

نجیب شریفی رئیس این کمیته شام دیروز جمعه ۱۴ سرطان در صحبت با رادیو آزادی رفتار پولیس با خبرنگاران را تکان دهنده خواند.

وی افزود: "ما مسئله را تعقیب می‌کنیم و امروز خود با وزارت داخله تماس گرفتم. آن‌ها اطمینان دادند که یک کمیسیون در این ارتباط مؤظف شده و موضوع را دنبال می‌کند. آن‌ها گفتند، مرتکیبین این عمل بازداشت شده‌اند و تحقیقات جریان دارد."

به اساس گزارش‌ها دیروز جمعه چندین خبرنگار هنگام پوشش خبری اعتراضات شاگردان مکاتب افغان ترک مورد لت و کوب پولیس قرار گرفتند و اعتراض کنندگان نیز با برخورد جدی پولیس روبرو شدند.

شاگردان مکاتب افغان‌ ترک دیروز جمعه در اعتراض به انتقال مدیریت آن مکاتب به بنیاد معارف ترکیه، گردهمایی‌های را برگزار کرده بودند.

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخلۀ افغانستان با تأیید برخورد پولیس با خبرنگاران دیروز در صفحۀ فیس بوک خود نوشت که دو تن از مرتکیبن بدرفتاری با خبرنگاران را، دستگیر کرده‌اند.

مکاتب افغان ترک تا قبل از کودتای سال ۲۰۱۶ ترکیه، فعالیت بدون سر و صدا در افغانستان داشت.

حکومت ترکیه با این استدلال مدیریت مکاتب افغان ترک را به بنیاد معارف ترکیه انتقال داد که گویا این مکاتب تحت اثر فتح الله گولن از مخالفین سیاسی ترکیه قرار داشت.

یک پسر پدرش را در ولایت پروان به قتل رساند

موقعیت ولایت پروان در نقشه عمومی افغانستان

یک مرد پدر موسفید خود را در ولایت پروان به قتل رساند.

سیف الله بیدار ولسوالی جبل السراج ولایت پروان با تأیید این خبر امروز شنبه ۱۵ سرطان به رادیو آزادی گفت این رویداد شب گذشته در منطقه ده بالای این ولسوالی رخداده است.

وی گفت که به اثر خشونت‌های خانوادگی یک پسر بنام مختار پدر موسفید خود را پس از یک مشاجره لفظی با شلیک تفنگچه به قتل رسانده از ساحه فرار کرده‌است.

بگفته آقای بیدار پولیس تحقیقات خود را در این مورد آغاز کرده‌است.

بر بنیاد آمار مسئولان دولتی ولسوالی جبل السراج این چهارمین قتل در این ولسوالی در سال‌جاری می‌باشد.

دور هفتم گفتگو‌ها میان امریکا و طالبان امروز در قطر از سر گرفته می‌شود

مذاکرات میان امریکا و طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر. March 12, 2019

انتظار می‌رود دور هفتم گفتگو‌ها میان ایالات متحده و طالبان در مورد صلح افغانستان امروز شنبه در قطر از سر گرفته شود.

این گفتگو‌ها که در ۲۹ جون آغاز شد پنجشنبه برای ششمین روز ادامه یافت.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در حساب تویتر خود از وقفۀ یک روزه در این گفتگو‌ها خبر داد و نوشت که گفتگو‌ها شنبه از سر گرفته خواهد شد.

گزارش‌ها می‌رسانند که در جریان شش روز گفتگو روی نهایی ساختن مسودۀ یک موافقتنامه در مورد خروج نیروهای بین المللی از افغانستان و تضمین از سوی طالبان در مورد مبارزه علیه تروریزم بحث شده است.

طالبان می گویند، روی این دو مسئله پیشرفت زیاد شده است.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان تاکید می‌کند که روی تمامی موارد به شمول آتش‌بسو گفتگوی بین افغان‌ها باید توافق حاصل شود.

در این میان جرمنی و قطر فردا و پس فردا مشترکاً میزبان گفتگوی بین افغان‌ها خواهند بود.

بر اساس گزارش‌ها، قرار است ۶۰ تن از افغانستان در این گفتگو در شهر دوحۀ قطر شرکت کنند.

زلمی خلیل‌زاد برگزاری این گفتگوها را گام مهم در جهت پیشرفت پروسۀ صلح افغانستان توصیف کرد‌ه‌است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است که حکومت افغانستان در گفتگوها به میزبانی قطر و جرمنی نقشی ندارد.

در اثر یک انفجار در غزنی یک تن کشته و ۲۰ تن زخمی شدند

موقعیت ولایت غزنی در نقشه عمومی افغانستان

وزارت داخلۀ افغانستان از کشته شدن یک تن و زخم برداشتن بیست تن در انفجار ناوقت دیروز جمعه در نزدیکی شهر غزنی خبر داده است.

نصرت رحیمی سخنگوی این وزارت در صفحۀ فیسبوک خود نوشته است که شورشیان ماین را در داخل مسجد جاسازی کرده بودند.

اما باشنده‌های محل می‌گویند که در نتیجۀ انفجار در غزنی دو تن کشته و بیست و هفت تن دیگر زخمی شده‌اند.

مسئولیت این رویداد را تا هنوز کسی به دوش نگرفته‌است.

مقامات هرات: پنج نیروی امنیتی در حمله طالبان مسلح کشته شدند

موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

قوماندان امنیۀ ولایت هرات از کشته شدن پنج تن از نیروهای پولیس و خیزش مردمی و هشت طالب در جریان یک درگیری خبر می‌دهد.

امین الله امرخیل به رادیو آزادی گفت، این درگیری پس از آن دیشب آغاز شد که طالبان بر پوسته‌های نیروهای امنیتی در ولسوالی کرخ حمله کردند.

طالبان تا کنون در این مورد چیزی نگفته اند.

طالبان در این اواخر حملات‌شان را در ولسوالی‌های شرقی هرات افزایش داده‌اند.

به گفتۀ آقای امرخیل، پاکستانی‌ها جنگ را در ولسوالی‌های کرخ، اوبه و پشتون زرغون رهبری می‌کنند.

شمار قربانیان اصابت هاوان در فاریاب به ۱۴ تن رسید

موقعیت ولایت فاریاب در نقشه عمومی افغانستان

شمار قربانیان حملۀ امروز جمعه ۱۴ سرطان در ولسوالی خواجه سبزپوش ولایت فاریاب به ۱۴ تن رسیده‌است.

عبدالکریم یورش سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت فاریاب به رادیو آزادی گفت، دو مرمی هاوان که از سوی طالبان پرتاب شده بود صبح امروز جمعه در گنج بازار ولسوالی خواجه سبزپوش اصابت کرد.

یورش افزود، برخی از زخمیان این رویداد در شفاخانه جان دادند.

وی گفت:‌ "چونکه وضعیت بیشتر از ده تن از زخمیان وخیم بوده، تاکنون که بعد از ظهر است، چهارده تن شهید شده و ۲۶ زخمی داریم."

یورش گفت که درین رویداد یک نیروی امنیتی نیز کشته شده و یکی دیگر زخمی شده است.

به گفته او، از میان زخمیان، ۵ تن آن‌ها که شدیداً زخم برداشته اند، برای تداوی به شهر مزارشریف منتقل شده‌اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در تویترش نوشته است که پرتاب مرمی هاوان بر بازار ولسوالی خواجه سبز پوش ربطی به این گروه ندارد.

غنی: از بدتر شدن وضعیت در برخی ولسوالی‌های زابل جلوگیری شود

رئیس جمهور افغانستان امروز در سفر به ولایت زابل روی جلوگیری از بدتر شدن وضعیت امنیتی تاکید کرد.

رئیس جمهور افغانستان امروز در سفر به ولایت زابل روی جلوگیری از بدتر شدن وضعیت امنیتی در شماری از ولسوالی های این ولایت تاکید کرد.

محمد اشرف غنی در یک نشست امنیتی به مسئولان امنیتی این زابل گفت، در خصوص پوشش امنیتی ولسوالی های شملزی، نوبهار، اتغر، سیوری، ارغنداب، دای چوپان و میزان توجه بیشتر کنند.

به اساس یک خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان، آقای غنی همچنان گفته‌است که جلو فساد و ضایع شدن مهمات، امکانات و تجهیزات نیرو های امنیتی در زابل به گونه جدی گرفته شود.

زابل یکی از ولایت های نا امن در جنوب افغانستان و طالبان در آنجا حضور گسترده دارند.

حدود دو ماه پیش در حملۀ طالبان مسلح حد اقل شش سرباز افغان در ولسوالی شملزی کشته و شش تن دیگر شان زخمی شدند.

۹ تن از نیرو های محافظت عامه، در هرات کشته شده‌اند

ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

نُه تن از نیرو های محافظت عامه، دیشب در حملۀ طالبان در ولسوالی پشتون زرغون ولایت هرات کشته شده‌اند.

این را دو مقام ارشد امنیتی که به دلیل حساسیت موضوع از افشای نام شان خودداری کردند به خبرنگار رادیو آزادی در محل گفتند.

به گفته آنها، در این حمله ۵ تن از نیرو های محافظت عامه اسیر شده اند و یک تن دیگر شان زخمی شده‌است.

این مقام ها گفته اند که دو تانک هاموی و یک مقدار سلاح و مهمات نیرو های امنیتی نیز به دست طالبان افتاده اند.

پیش از این، جنرال امین الله امرخیل قوماندان امنیه هرات به روز پنجشنبه از آنچه افزایش حملات طالبان در ولسوالی های پشتون زرغون، اوبه و کرخ هرات خواند ابراز نگرانی کرد.

امرخیل گفت که جنگجویان پاکستانی در صفوف طالبان در این ولسوالی‌ها را حضور دارند.

این در حالیست که نماینده‌گان طالبان و امریکا در دوحۀ قطر در مورد صلح در افغانستان بحث می‌کنند.

در اثر اصابت هاوان در یک بازار فاریاب ده تن کشته شدند

زخمی شدن افراد ملکی در اثر اصابت هاوان در فاریاب

در نتیجۀ اصابت دو مرمی هاوان در گنج بازار ولسوالی خواجه سبزپوش ولایت فاریاب حدود ده تن کشته و بیش از سی نفر زخمی شدند.

عبدالکریم یورش سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت فاریاب به رادیو آزادی گفت که این مرمی های هاوان صبح امروز از سوی طالبان پرتاب شدند.

یورش افزود: "دو مرمی هاوان در داخل گنج بازار یا مال بازار ولسوالی خواجه سبز پوش اصابت کردند که نخست چهار تن از هموطنان ما که همه افراد ملکی بودند شهید شدند، چند لحظه پیشتر خبر رسید که ۵ تن از زخمیان در شفاخانه جان دادند و با این در مجموع ۹ تن شهید شده و ۳۱ تا ۳۲ تن دیگر زخمی اند."

به گفتۀ یورش، طالبان بالای مرکز ولسوالی خواجه سبز پوش چند راکت نیز پرتاب کرده اند.

از سوی دیگر طالبان گفته اند که پرتاب مرمی هاوان بر بازار این ولسوالی ربطی به این گروه ندارد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG