لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۳۰

افغانستان

پاکستان: سرحد تورخم سر از ماه آینده بطور ۲۴ ساعته باز خواهد بود

سرحد تورخم

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید سر از ماه آینده سرحد تورخم میان افغانستان و پاکستان بطور ۲۴ ساعته باز خواهد بود.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و عمران خان صدراعظم پاکستان در دیدار اخیر‌ شان روی موضوع تورخم صحبت‌های داشتند.

محمد فیصل سخنگوی وزارت خارجه پاکستان امروز گفت، کار برای فراهم ساختن امکات و تنظیم امور باز بودن ۲۴ ساعته سرحد تورخم ادامه دارد.

تورخم از راه‌های عمده سرحدی میان افغانستان و پاکستان است که از طریق آن بر علاوه عبور و مرور مردم به دو طرف، اموال تجارتی تجار افغان از بندر کراچی منتقل می‌شود.

پولیس جوزجان: طالبان ۴۰ تن را که اسیر گرفته بودند، رها کردند

موقعیت ولایت جوزجان در نقشه عمومی افغانستان

پولیس جوزجان می‌گوید طالبان ۴۰ تنی را که در جریان سقوط ولسوالی قوش تیپه جوزجان به اسارت گرفته بودند دوباره آزاد ساخته اند.

عبدالواحد وجدان قوماندان امنیه جوزجان صبح امروز دوشنبه به رادیو آزادی گفت: "این‌ها همه مسافر بودند. آن‌ها را یکجا رها کرده و آمدند. شماری از آن‌ها در همان روز اول آزاد شدند و به خانه‌های خود برگشتند."

سه روز پیش نیز گروه طالبان یک گروپ ۴۳ نفری را که اسیر گرفته بودند، رها ساختند.

طالبان در یک اعلامیه گفته اند این اسیران، سربازان بودند و آن‌ها را با وساطت بزرگان محل به شرطی رها کرده‌اند که دوباره به صفوف نیروهای امنیتی نپیوندند.

این در حالیست که بگفته مسئولان امنیتی، سید اکبر آغا مدیر امنیت ملی ولسوالی قوش تیپه با ۸ تن از همراهانش که بعد از سقوط این ولسوالی به سمت شبرغان در حرکت بودند در یک کمین طالبان کشته شدند.

در جریان درگیری‌هایی‌که هفته گذشته به سقوط ولسوالی قوش تیپه منتج شد، ده‌ها نیروی امنیتی کشته و زخمی شدند.

مقامات: شش جنگجوی داعش در کنر کشته شدند

موقعیت ولایت کنر در نقشه عمومی افغانستان

مقامات ولایت کنر از کشته شدن چندین جنگجوی داعش در عملیات خاص قوای افغان در ولسوالی سوکی این ولایت خبر داده‌اند.

عبدالغنی مصمم سخنگوی والی کنر امروز در مورد چگونگی این عملیات به رادیو آزادی گفت: "قطعه ۰۲ نیروهای خاص امنیت ملی شب گذشته در دره چمپبیل ولسوالی سوکی بر مرکز داعش عملیات نظامی کرده که در آن شش جنگجوی داعش کشته شده و یک تن در حالت زخمی گرفتار شده‌است. در این عملیات دو مرکز مهم داعش همراه با جنگجویان و اسلحه شان از بین رفته اند."

به گفته آقای مصمم در این عملیات به مردم محل آسیب نرسیده‌است.

سخنگوی والی کنر هم‌چنان گفته است درگیری‌ها هنوزهم میان جنگجویان داعش و طالبان در جنگلزارهای دور دست ولسوالی چپه دره ادامه دارد.

قول اردوی ۲۰۱ سیلاب: ۴ طالب در کاپیسا کشته شدند

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجه حمله طیاره بی‌سرنشین در کاپیسا چهار تن از افراد گروهِ طالبان کُشته شدند.

محمد هارون یوسفزی مسئول دفترِ رسانه‌های فرماندهی قول اردوی ۲۰۱ سیلاب امروز به رادیو آزادی گفت که چهار عضو گروه طالبان در درۀ غین و افغانیه ولسوالی نجراب این ولایت هدف حمله طیاره بی‌سرنشین نیروهای حمایت قاطع قرار گرفته و کُشته شدند.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این خبر ابراز نظر نکرده‌است.

دره غین و افغانیه از ساحاتِ نا امنِ ولسوالی نجرابِ ولایت کاپیسا به شمار می‌روند.

دیالوگ بین‌الافغانی در دوحه برای دومین روز ادامه یافت

گفتگوها در دومین روز جلسه مسمی به دیالوگ بین‌الافغانی در دوحه مرکز قطر ادامه دارد.

در این نشست نمایندگان طالبان و ده‌ها تن از سیاسیون و نمایندگان جامعه مدنی از کابل شرکت دارند.

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا که وی نیز در نشست بین‌الافغانی حضور دارد، ابراز امیدواری کرده که این نشست بتواند زمینه آغاز گفتگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و نمایندگان طالبان را فراهم سازد.

آقای خلیل‌زاد که قرار است بزودی دور هفتم مذاکرات‌اش با طالبان را که به سبب نشست بین‌الافغانی موقتاً متوقف شد ادامه بدهد، به رادیو آزادی گفت، در جریان مذاکرات با طالبان به پیشرفت‌های خوب دست یافته شده‌است.

خلیل‌زاد از پیشرفت در چهار بخش عمده یاد کرد که در هر هفت دور مذاکرات میان طالبان و نمایندگان امریکا مورد بحث قرار داشتند.

وی گفت: "در چهار چیز پیشرفت صورت گرفته که چهار چوب موافقه ما با طالبان و حکومت است. اول مسئله تروریزم است، دوم مسئله خروج قوای خارجی. مسئله سوم گفتمان و مذاکره بین‌افغان‌ها برای آینده سیاسی افغانستان و چهارم یک آتش‌بس کلی است."

گفتگوهای دور هفتم خلیل‌زاد با طالبان فردا از سر گرفته می‌شود.

قول اردوی شاهین: ۲۳ جنگجوی طالب در ولایت فاریاب کشته شدند

آرشیف، نیروهای افغان حین عملیات نظامی در ولایت فاریاب

قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال افغانستان می‌گوید، ۲۳ جنگجوی طالبان در دو عملیات جداگانه در ولایت فاریاب کشته شدند.

محمد حنیف رضایی سخنگوی این قول اردو به رادیو آزادی گفت، در یک عملیات نظامی که پس از چاشت دیروز یکشنبه در ولسوالی غورماچ راه اندازی شد، ۱۸ تن از طالبان کشته شدند.

وی افزود: "نیرو‌های قطعات خاص اردوی ملی در مربوطات ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب، یک عملیات هدفمند را اجرا کردند که در نتیجه آن ۱۸ هراس افگن طالب کشته شدند."

به‌گفته رضایی دیروز یکشنبه در یک عملیات نظامی دیگر موسوم به "شاهین ۱۰۳" در ولسوالی بل‌چراغ ولایت فاریاب، ۵ تن از طالبان کشته و شش تن دیگر‌ شان زخمی شدند.

طالبان هنوز در مورد تلفات افراد شان در فاریاب چیزی نگفته‌اند.

خلیل‌زاد: دور هفتم مذاکرات با پیشرفت‌های به همراه بوده‌است

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، در دور هفتم گفتگوها با طالبان به پیشرفت‌های دست یافته شده‌است.

آقای خلیل‌زاد روز یکشنبه در صحبت اختصاصی با رادیو آزادی، از پیشرفت در چهار بخش عمده یاد کرد که در هر هفت دور مذاکرات میان طالبان و نماینده‌گان امریکا مورد بحث قرار داشتند.

وی گفت: "در چهار چیز پیشرفت صورت گرفته که چهارچوب موافقه ما با طالبان و حکومت است. اول مسئله تروریزم است، دوم مسئله خروج قوای خارجی. مسئله سوم گفتمان و مذاکره بین افغان‌ها برای آینده سیاسی افغانستان و چهارم یک آتش‌بس کلی است."

این اظهارات خلیل‌زاد در ختم اولین روز یک نشست دو روزه مسمی به "دیالوگ بین‌الافغانی" در دوحه ایراد شد که در آن، برعلاوه آقای خلیل‌زاد و نماینده‌گان طالبان ده‌ها تن از سیاسیون و نماینده‌گان جامعه مدنی از کابل شرکت دارند.

هیئت امریکایی و نماینده‌گان طالبان گفته اند که هفتمین دور گفتگوهای‌شان را که به‌خاطر دیالوگ دو روزه بین‌الافغانی متوقف ساخته اند، به زودی از سر می‌گیرند.

خواست گروه بین‌المللی حمایت از انتخابات از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

فهرست کاندیدان ریاست جمهوری

گروه بین‌المللی حمایت از انتخابات از تمام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواسته است، از امکانات دولتی و کرسی‌های حکومتی در کمپاین‌های انتخاباتی‌شان استفاده نکنند.

این گروه این موضوع را ناوقت دیروز یکشنبه در اعلامیه‌ای ابراز داشت.

مهمترین تمویل کننده‌گان افغانستان یعنی ایالات متحده، اتحادیه اروپا، جاپان، ناتو و ملل‌متحد شامل گروه بین‌المللی حمایت از انتخابات اند.

این گروه تأکید می‌کند که استقلالیت مورد نیاز کمیسیون‌های انتخاباتی از اهمیت کلیدی برای هر انتخابات شفاف برخوردار بوده و نیاز است به کارهای آن‌ها مداخله نشود.

این گروه هم‌چنان پروسه ثبت نام تقویتی در افغانستان را مثبت خوانده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان و حکومت این‌کشور تا حال در مورد این اعلامیه گروه بین‌المللی حمایت از انتخابات تبصره نکرده‌اند.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی که خودش نیز از کاندیدان انتخابات آینده است قبلاً تأکید نموده است که انتخابات ریاست جمهوری امسال در هشتم ماه میزان به طور شفاف و عادلانه برگزار خواهد شد.

برعلاوه رئیس جمهور غنی و رئیس اجرائیه عبدالله عبدالله ۱۶ تن دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری امسال اند که شماری از آن‌ها از سوی بعضی مقامات ارشد حکومتی حمایت نیز می‌شوند.

وزیر خارجه امریکا از "دیالوگ بین الافغانی" استقبال کرد

مایک پامپیو  وزیر خارجه ایالات متحده امریکا

وزیر خارجه ایالات متحده امریکا از "دیالوگ بین الافغانی" استقبال کرد.

مایک پامپیو امروز از طریق تویتر نوشته است، نوید خوش است که نماینده‌گان حکومت، جامعۀ مدنی، زنان و طالبان دور یک میز جمع شده‌اند.

آقای پامپیو همچنان گفته است، امریکایی‌ها باید خوشحال باشند که می‌بینند افغان‌‌ها به خاطر ختم منازعه در کشور شان با هم می‌نشینند.

نشست دو روزه "دیالوگ بین الافغانی" امروز به میزبانی کشورهای جرمنی و قطر در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز شد و نماینده‌گان طالبان هم در آن اشتراک دارند.

در این نشست ده‌ها تن به شمول سیاستمداران، چهره‌های جهادی سابق، نماینده‌گان جامعه مدنی و شمار اندک زنان که از افغانستان به قطر رفته اند، با نماینده‌گان طالبان دیدار گفتگو و تبادل نظر می‌کنند.

هیئت ایالات متحده امریکا و نماینده‌گان طالبان گفته‌اند که هفتمین دور گفتگوهایشان را به خاطر "دیالوگ بین الافغانی" در دوحه، الی دو روز دیگر یعنی تا نهم جولای به تعویق انداخته اند.

نزدیک به هفت کیلو گرام مواد مخدر در کابل کشف و ضبط شد

آرشیف/ پولیس کابل

نزدیک به هفت کیلو گرام مواد مخدر در ولایت کابل کشف و ضبط شد.

فرامرز فردوس سخنگوی قوماندانی امنیه کابل به رادیو آزادی گفت، پولیس مبارزه علیه مواد مخدر این قوماندانی به تاریخ دهم ماه سرطان با انجام سه عملیات در دروازه‌های شمالی، جنوبی و شرقی کابل، (۶۴) کیلو گرام چرس را که در داخل وسایط و بکس های مسافربری جاسازی شده بود، هنگام قاچاق به شهر کابل کشف و ضبط کرد.

پنج تن، به شمول راننده گان وسایط به اتهام قاچاق این مواد دستگیر شده اند.

گلبدین حکمتیار: فرصت رأی‌دهی برای مهارجرین باید فراهم شود

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی حین مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی در کابل. April 14 2019

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار می‌گوید که در انتخابات آینده ریاست جمهوری باید برای مهاجرین افغان نیز فرصت رأی دهی فراهم شود.

آقای حکمتیار روز یکشنبه در نشست خبری روی به کارگیری سیستم بایومتریک در انتخابات آینده ریاست جمهوری تأکید کرد.

آقای حکمتیار می‌گوید تلاش‌ها برای محدود سازی زمینه همه شمول بودن انتخابات پیشرو جریان دارد.

وی گفت: "در این انتخابات نباید مانند ولسی جرگه تقلب صورت گیرد، توسط کمیسیون مستقل انتخابات، مستقل بودن این روند تضمین شود، از سیستم بایومتریک باید کار گرفته شود، هیچ افغان از حق رأی نباید محروم شود، این‌ها نمی خواهند مهاجران شخصیت دلخواه خود شان را برگزینند و این کار سیاسی است که مهاجران از حق رأی بی‌بهره بمانند، اگر انتخابات شفاف و عادلانه تضمین نشود، ما انشاالله تصمیم مناسب خواهیم گرفت."

کمتر از نود روز دیگر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مانده است، روندی که هنوز شماری از احزاب و چهره‌های سیاسی به شفاف برگزار شدن آن باور ندارند.

در همین حال میرزا محمد حق پرست، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید این کمیسیون برای کارگیری از سیستم بایومتریک در انتخابات ریاست جمهوری آمادگی‌هایش را گرفته و اما این که برای مهاجران در کشورهای بیرونی نیز صندوق گذاشته شود هنوز فیصله نشده‌است.

دیالوگ بین الافغانی قطر آغاز شد

نشست دو روزه تحت نام "دیالوگ بین الافغانی" به میزبانی کشورهای جرمنی و قطر امروز در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز شد.

در این نشست ده‌ها تن به شمول سیاستمداران، چهره‌های جهادی سابق، نمایندگان جامعه مدنی و شمار اندک زنان که از افغانستان به قطر رفته اند، با نمایندگان طالبان دیدار می‌کنند.

هیئت ایالات متحده امریکا و نمایندگان طالبان گفته اند، هفتمین دور گفتگوها های شان را به خاطر این "دیالوگ بین الافغانی" در دوحه، الی دو روز دیگر یعنی تا نهم جولای به تعویق انداخته اند.

این در حالیست که زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان شام دیروز با شماری از زنان افغان در شهر دوحه پایتخت قطر، دیدار کرده‌است.

این زنان شامل گروهی اند که از کابل برای اشتراک در گفتگوهای بین‌الافغانی به دوحه رفته اند.

آقای خلیل‌زاد صبح امروز از طریق تویتر نوشت که دیدگاه این زنان در این مورد صلح در افغانستان و هموار ساختن راه برای ایجاد یک حکومت که بتواند از حقوق همه افغان‌ها را بدون در نظر داشت قومیت و جنسیت حفاظت کند، مهم است.

خواست یوناما از کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

گروپ حمایت از انتخابات دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از کمسیون مستقل انتخابات این کشور خواست به پیشرفت‌هایش در زمینه آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده ادامه دهد.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) امروز در یک اعلامیه گفت، مردم افغانستان نقش‌شان را در امانتدارای در پروسه ثبت نام ایفا نموده، تعهد‌ شان را در برابر آینده دموکراتیک این کشور نشان می‌دهند.

در این اعلامیه هم‌چنان گفته شده‌است، پروسه انتخابات اراده مردم افغانستان را برای تعیین سرنوشت‌ شان توسط خود آن‌ها، نشان می‌دهد.

گروپ حمایت از انتخابات دفتر هیئت معاونت سازمان ملل (یوناما) هم‌چنان از همه بازیگران در پروسه انتخابات به شمول نامزدان، حامیان آن‌ها و مقامات کمیسیون انتخابات افغانستان خواسته است، به اصول عالی که افغان‌ها سزوار آن اند، متعهد باقی بمانند.

حمله انتحاری در غزنی ۶ کشته و بیش از ۷۰ زخمی بر جای گذاشت

دو تن از باشنده های غزنی که در حمله انتحاری امروز یکشنبه در این ولایت زخمی شده‌اند. 7 July 2019

مقام‌ها در ولایت غزنی می‌گویند که در یک انفجار صبح امروز یکشنبه ۱۶ سرطان در شهر غزنی شش تن به شمول چهار فرد ملکی کشته و ده‌ها تن زخمی شدند.

محمد عارف نوری سخنگوی والی غزنی به رادیو آزادی گفت، بسیاری از زخمیان این رویداد دانش آموزان استند.

وی گفت: "یک موتر نوع تونس مملو از مواد انفجاری در مقابل درب ورودی حوزه ششم امنیت ملی شهر غزنی منفجر شد که در نتیجه دو تن از منسوبین امنیت ملی به شهادت رسیدند و ۹ نفر دیگر‌ شان زخمی شدند و هم‌چنان چهار فرد ملکی به شهادت رسیدند و ۸۷ تن دیگر زخمی شده‌اند. بیش از ۵۰ درصد زخمیان ملکی متعلمین مکاتب استند."

به گفته نوری، وضعیت صحی حدود ۲۳ زخمی این رویداد وخیم است.

اما وحید مایار سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان از طریق تویتر نوشته است که در نتیجه انفجار صبح امروز در شهر غزنی دوازده تن کشته و ۱۷۹ تن دیگر زخمی شده اند.

طالبان مسلح مسئولیت این حمله را پذیرفته‌اند.

این گروه شورشی با وصف چند دَور گفتگو با مقام‌های امریکایی در قطر تحرکات خود را در مناطق مختلف افغانستان کاهش نداده‌است.

مقامات: بیش از ۲۰ طالب مسلح در کندهار کشته شدند

موقعیت ولایت کندهار در نقشه عمومی افغانستان

مقامات کندهار می‌گویند، در نتیجه برخورد‌ها در ولسوالی‌های میوند و پنجوایی این ولایت، بیش از بیست طالب مسلح کشته شده اند.

طالبان مسلح شب گذشته حملات تهاجمی را بر پوسته‌های امنیتی در ولسوالی‌های میوند و پنجوایی ولایت کندهار انجام دادند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی پولیس کندهار امروز یکشنبه ۱۶ سرطان به رادیو آزادی گفت: "در نتیجه حملات بر پوسته‌های امنیتی در منطقه موشان و دوآب ولسوالی پنجوایی پنج دشمن کشته و دو تن زخمی شدند، همین طور یک پولیس شهید و چهار تن زخمی شده‌اند. بر پوسته‌های منطقه قلعه شامیر نیز حمله شد که در نتیجه ۱۷ دشمن کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شدند."

به گفته آقای بارکزی، در بین زخمی‌ها حافظ ملتان و حسینی، دو قوماندان مشهور طالبان نیز شامل اند.

طالبان مسلح که از چند روز به این‌سو حملات‌ شان را در برخی ولسوالی‌های ولایت کندهار افزایش داده‌اند، تا هنوز در مورد این ادعا تبصره نکرده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد با شماری از زنان افغان در دوحه ملاقات کرد

زلمی خلیل‌زاد با شماری از زنان افغان در دوحه پایتخت قطر. July 6 2019

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان شام دیروز شنبه ۱۵ سرطان با شماری از زنان افغان در دوحه پایتخت قطر دیدار کرده‌است.

این زنان شامل یک گروهی اند که به روز شنبه از کابل برای اشتراک در گفتگوی بین‌الافغانی به دوحه رفت.

آقای خلیل‌زاد صبح امروز یکشنبه در حساب رسمی تویترش نوشته است، دیدگاه‌های این زنان در این مورد که افغانستان میان خود در صلح باشد و هموار کردن راه به یک حکومت که حقوق تمام افغان‌ها را بدون در نظر داشت قومیت و جنسیت حفاظت کند، مهم است.

در همین حال اصیلا وردک یکی از این زنان در حساب تویتر خود نوشته است که زلمی خلیل‌زاد در مورد پیشرفت‌هایی که در عرصه مذاکرات با طالبان در چند روز اخیر در قطر صورت گرفته است، معلوماتِ مفصل داد.

از سوی دیگر ماریا اکرمی یک اشتراک کننده دیگر نشست موسوم به دیالوگ بین‌الافغانی در دوحه در تویترش نوشته است که در یک ضیافت شام با نمایندگان طالبان و هیئت جرمنی که دیالوگ بین‌الافغانی را تسهیل می‌کند، اشتراک کردند.

او در ادامه ابراز امیدواری کرده که در جریان دیالوگ بین‌الافغانی ، در راستای برقراری صلح و ایجاد وحدت در افغانستان به تفاهم برسند.

نشست دو روزه زیر نام دیالوگ بین‌الافغانی به میزبانی جرمنی و قطر امروز یکشنبه در دوحه آغاز می‌شود.

ده‌ها تن از افغانستان به شمول سیاستمداران، چهره‌های جهادی پیشین، نماینده گان جامعه مدنی و شمار اندک زنان در این نشست با نمایندگان طالبان دیدار می‌کنند.

نمایندگان ایالات متحده و طالبان گفته اند که هفتمین دور گفتگوهای شان را به خاطر دیالوگ بین‌الافغانی در دوحه تا دو روز دیگر یعنی نهم جولای به تعویق انداخته اند.

یک کندک پولیس برای نگهبانی ۵ دروازه شهر جلال آباد گماشته شد

یک پولیس افغان در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار. March 6, 2019

مقام‌های ننگرهار می‌گویند که یک کندک جدید در شهر جلال آباد برای نگهبانی از پنج دروازۀ شهر گماشته شده‌است.

دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار در خبرنامۀ روز شنبه ۱۵ سرطان خود گفته است که این کندک پولیس در مناطق باریک آب، پل کامه، چپرهار، بهسود و درونته به کار آغاز کرده است.

در بیانیه هم‌چنین آمده‌است که نیروهای این کندک در برابر قاچاق مواد مخدر و نیز داخل شدن هراس افگنان به شهر مبارزه می‌کنند.

هم طالبان و هم جنگجویان وابسته به گروه داعش در بخش‌های از ننگرهار فعالیت دارند.

قول اردوی شاهین:‌ ۷ طالب مسلح در ولسوالی چهاربولک بلخ کشته شدند

موقعیت ولایت بلخ در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های افغان می‌گویند که یک سرگروهِ طالبان همراه با شش همکارش هنگام جا به جا کردن یک ماین کشته شده‌اند.

محمد حنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال افغانستان به رادیو آزادی گفت که رویداد به روز شنبه ۱۵ سرطان در روستای ارزنکار ولسوالی چهاربولک ولایت بلخ رخداد.

وی افزود: "در نتیجۀ انفجار ماین، ملا متوکل یک سرگروهِ طالبان با شش همکارش کشته شده‌اند."

او گفت، شورشیان طالبان می‌خواستند این ماین را بر سر راه نیروهای امنیتی افغان بگذارند.

طالبان هنوز در این مورد تبصره نکرده‌اند.

این گروه شورشی با وصف چند دور گفتگو با مقام‌های امریکایی در قطر تحرکات خود را در مناطق مختلف افغانستان کاهش نداده‌است.

"کنفرانس دیالوگ بین‌الافغانی" امروز در قطر برگزار می‌شود

دفتر سیاسی طالبان در قطر

گروه بزرگی از افغانستان با نمایندگان طالبان امروز یکشنبه ۱۶ سرطان در دوحه پایتخت قطر دیدار می‌کنند.

این نشست دو روزه زیر نام کنفرانس دیالوگ بین الافغانی به میزبانی جرمنی و قطر برگزار می شود.

هفتاد و یک تن از افغانستان به شمول سیاستمداران، چهره‌های جهادی پیشین، نمایندگان جامعه مدنی و شمار اندک زنان در این نشست اشتراک کرده‌اند.

حضرت عمر زاخیلوال سفیر پیشین افغانستان در اسلام آباد هم یکی از آنان است.

او دیشب به رادیو آزادی از دوحه بیشتر گفت: "گفتگوهای بین‌الافغانی زمینه برای نهایی کردن گفتگوها میان امریکا و طالبان و نیز مذاکرات بین‌الافغانی را فراهم می‌کند."

پیشاپیش، طالبان و ایالات متحده گفتند که هفتمین دور گفتگو های شان را به خاطر گفتگوهای بین افغان‌ها در دوحه تا دو روز دیگر یعنی نهم جولای به تعویق انداخته اند.

با وصف افزایش تلاش‌های دیپلوماتیک، طالبان به درخواست‌های پیوسته به برقراری آتش‌بس و نیز گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان تاکنون پاسخ منفی داده‌اند.

هفته گذشته، طالبان مسئولیت حملۀ مرگبار در پایتخت کابل را پذیرفتند. حملۀ که دستکم شش کشته و ۱۰۵ زخمی برجای گذاشت.

کریکت بورد افغانستان می‌گوید، تیم ملی کریکت به کشور برگشته‌است

آرشیف/ تیم ملی کریکت افغانستان

کریکت بورد افغانستان می‌گوید، تیم ملی کریکت به کشور برگشته است.

فرید هوتک سخنگوی کریکت بورد امروز به رادیو آزادی گفت، این تیم پس شکست‌های پیهم در مسابقات جام جهانی کریکت ساعت سه ونیم بعد از ظهر امروز برگشتند.

او افزود: "تیم ملی کریکت افغانستان ظهر امروز به کشور برگشتند که سفر دو ماهه به‌خاطر اشتراک در مسابقات جام جهانی داشتند."

آقای هوتک می گوید، تیم ملی کریکت افغانستان پس از مسابقات تمرینی با سکاتلند و ایرلند به انگلستان سفر کردند و آنجا دو بازی تمرینی و در ۹ مسابقه جهانی اشتراک کردند.

اما در ادامه مسابقات تمرینی در انگلستان، پاکستان را شکست دادند اما در ۹ بازی جام جهانی شکست خوردند.

مقام‌ها: در کندهار ۲ پولیس و ۶ طالب مسلح کشته شده‌اند

نمای از یک چوک شهر کندهار

در جنگ و درگیری، میان نیرو‌های امنیتی افغان و شورشیان طالبان در ولسوالی‌های خاکریز و معروف کندهار، تلفاتی به هر دو جانب، وارد شده‌است.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی قوماندانی امنیه کندهار به رادیو آزادی گفت، در درگیری دیشب در ولسوالی خاکریز ۲ پولیس و ۶ شورشی طالبان کشته شدند.

این رویداد در منطقۀ شُرغی ولسوالی خاکریز رخ داده است.

هم‌زمان با این، تادین خان قوماندان امنیۀ کندهار در حساب تویتر خود نوشت که جنگجویان مسلح دیشب بر مرکز ولسوالی معروف حمله کرده تعدادی از سربازان را کشته و به ساختمان ولسوالی هم صدمه رسانده‌اند.

آقای تادین خان همچنان نوشته که در حملۀ متقابل نیرو‌های امنیتی و دفاعی افغان، ۲۵ شورشی کشته شده اند.

اما یک منبع امنیتی که نخواست از وی نام گرفته شود، به رادیو آزادی گفت، در حمله طالبان بر ولسوالی معروف بیش از ۳۰ سرباز پولیس، تلف گردیده‌اند.

طالبان تاکنون در این مورد به رسانه‌ها چیزی نگفته‌اند.

ده متعلم دختر در ولسوالی درایم بدخشان مسموم شدند

یک مکتب دخترانه در ولایت بدخشان افغانستان. July 6 2019

مسئولان ریاست معارف ولایت بدخشان می‌گویند ده تن از شاگردان یک مکتب در ولسوالی درایم این ولایت صبح امروز شنبه ۱۵ سرطان مسموم شدند.

به گفته ریاست معارف بدخشان، مسموم شده‌ها جهت درمان به شفاخانه منتقل شده‌اند.

سمیع الله ابدیار رئیس معارف این ولایت به رادیو آزادی گفت که مسموم شده‌ها همه دختران اند و در مکتب لیسه منجی ولسوالی درایم درس می‌خواندند.

رئیس معارف بدخشان هم‌چنان می‌گوید که این مکتب در ساحه زیر حاکمیت طالبان قرار دارد.

اما بشیرصمیم رئیس شورای ولایتی بدخشان می‌گوید که این ساحه زیر حاکمیت دولت است و شمار مسموم شده‌ها بیشتر از ده تن می‌باشند.

مسئولان امنیتی در بدخشان تاکنون در این رابطه ابراز نظر نکرده‌اند.

مقامات: ۶ نيروی محافظت عامه خط آهن "هرات -خواف" كشته شدند

موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

شش تن از نيروهای محافظت عامه خط آهن "هرات -خواف" شب گذشته از سوی طالبان كشته شدند.

فرهاد خادمی ولسوال غوريان امروز شنبه ۱۵ سرطان به رادیو آزادی گفت، اين رويداد بعد از حمله طالبان مسلح بالای پوسته امنيتی موسوم به ساغر در مربوطات ولسوالی غوريان صورت گرفته است.

يك مقام امنيتی در هرات كه خواست نامش افشاء نشود به راديو آزادی گفت كه در اين رویداد ده تن از نيروهای محافظت عامه كشته و يازده تن از سوی طالبان اسير شدند.

طالبان مسلح تاکنون در این مورد چیزی نگفته اند.

مقامات سرپل: تلاش طالبان برای تصرف قریه "آب کلان" ناکام شد

موقعیت ولایت سرپل در نقشه عمومی افغانستان

حمله گروه طالبان بالای قریه آب کلان ولسوالی سانچارک سرپل عقب زده شد.

نقیب الله دقیق ولسوال سانچارک ولایت سرپل صبح امروز شنبه ۱۵ سرطان به رادیو آزادی گفت که شب گذشته طالبان مسلح بالای قریه آب کلان این ولسوالی از چهار قسمت حملات تهاجمی نمودند.

بگفته ولسوال سانچارک در این درگیری که از آغاز شب تا صبح ادامه داشت یک نیروی پولیس محلی کشته و یک تن دیگر زخمی شده‌است.

طالبان مسلح تاکنون در این مورد چیزی نگفته اند.

قریه آب کلان ولسوالی سانچارک که بگفته مسئولان ۳هزار خانواده در آن زندگی می‌کنند از سه سال به این‌سو تحت محاصره طالبان قرار داشته و راه مواصلاتی آن نیز با مرکز ولسوالی مسدود است.

ولسوال سانچارک گفت، باشندگان این قریه از راه‌های دور و از طریق بلندی‌های کوه‌ها با مشکل به شهر رفت و آمد می‌کنند.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان: بد رفتاری پولیس با خبرنگاران تکان دهنده‌است

آرشیف، پولیس ضد شورش در کابل

کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان، لت و کوب و بد رفتاری خبرنگاران در جریان پوشش خبری اعتراضات شاگردان مکاتب افغان - ترک را شدیداً محکوم کرده‌است.

نجیب شریفی رئیس این کمیته شام دیروز جمعه ۱۴ سرطان در صحبت با رادیو آزادی رفتار پولیس با خبرنگاران را تکان دهنده خواند.

وی افزود: "ما مسئله را تعقیب می‌کنیم و امروز خود با وزارت داخله تماس گرفتم. آن‌ها اطمینان دادند که یک کمیسیون در این ارتباط مؤظف شده و موضوع را دنبال می‌کند. آن‌ها گفتند، مرتکیبین این عمل بازداشت شده‌اند و تحقیقات جریان دارد."

به اساس گزارش‌ها دیروز جمعه چندین خبرنگار هنگام پوشش خبری اعتراضات شاگردان مکاتب افغان ترک مورد لت و کوب پولیس قرار گرفتند و اعتراض کنندگان نیز با برخورد جدی پولیس روبرو شدند.

شاگردان مکاتب افغان‌ ترک دیروز جمعه در اعتراض به انتقال مدیریت آن مکاتب به بنیاد معارف ترکیه، گردهمایی‌های را برگزار کرده بودند.

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت امور داخلۀ افغانستان با تأیید برخورد پولیس با خبرنگاران دیروز در صفحۀ فیس بوک خود نوشت که دو تن از مرتکیبن بدرفتاری با خبرنگاران را، دستگیر کرده‌اند.

مکاتب افغان ترک تا قبل از کودتای سال ۲۰۱۶ ترکیه، فعالیت بدون سر و صدا در افغانستان داشت.

حکومت ترکیه با این استدلال مدیریت مکاتب افغان ترک را به بنیاد معارف ترکیه انتقال داد که گویا این مکاتب تحت اثر فتح الله گولن از مخالفین سیاسی ترکیه قرار داشت.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG