لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۲۷

افغانستان

مقام‌های امنیتی: هفت پولیس در ولایت کندز کشته شده‌اند

موقعیت کندز در نقشه افغانستان

مسئولان امنیتی کندز از کشته شدن ۷ پولیس در ولسوالی خان‌آباد این ولایت خبر می‌دهند.

جنرال عبدالرشید بشیر قوماندان امنیه کندز امروز به رادیو آزادی گفت که حوالی ساعت ۱۰ شب گذشته طالبان مسلح در منطقه گُدام ولسوالی خان‌آباد این ولایت به پوسته نیروهای پولیس ملی حمله کردند که در نتیجه ۷ پولیس کشته شده‌اند.

آقای بشیر بیان افزود که در این حمله ۱۰ تنِ از طالبان مسلح نیز کشته و زخمی شده‌اند.

از سوی هم ذبیح‌الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند می‌گوید که در این حمله ۷ تن از نیروهای پولیس ملی کشته و یک تانک نیروهای دولتی نیز تخریب شده‌است.

آقای مجاهد ادعای قوماندان امنیه کندز را در مورد کشته شدن طالبان مسلح رده کرده، اما زخمی شدن یک‌تن از طالبان را تأیید می‌کند.

۱۳ تن به اتهام جرایم جنایی در کاپیسا بازداشت شدند

موقعیت کاپیسا در نقشه افغانستان

پولیس کاپیسا از بازداشت ۱۳ تن به اتهام جرایم جنایی در این ولایت خبر می‌دهد.

مسئولان امنیتی ولایت کاپیسا می‌گویند طی۲۴ ساعت گذشته از مناطق مختلف این ولایت ۱۳ تن به اتهام جرایم جنایی با مقدار اسلحه و مهمات بازداشت شده‌اند.

عبدالشایق شورش سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت کاپیسا در صحبت به رادیو آزادی گفت: "بازداشت شدگان به اتهام داشتن اسلحه غیر قانونی، فروش مواد مخدر، سرقت و قتل، در همکاری با مردم از مرکز و ولسوالی‌های این ولایت بازداشت شده‌اند."

این در حالی‌ست که فرید احمد مشعل قوماندان امنیه ولایت کاپیسا از بازداشت ۵۱۲ تن مجرمین جنایی در ۹ ماه سال جاری در این ولایت خبر می‌دهد.

ضبط یک دیپوی مهمات گروه طالبان در پروان

موقعیت پروان در نقشه افغانستان

پولیس پروان از کشف و ضبط یک دیپوی مهمات گروه طالبان در این ولایت خبر می‌دهد.

مسئولان امنیتی پروان می‌گویند این دیپو در نتیجۀ عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی سیدخیل کشف و ضبط شده‌است.

محمد سلیم نوری مسئول دفتر مطبوعاتی قوماندانی امنیه ولایت پروان امروز به رادیو آزادی گفت: "از این مخفیگاه مرمی‌های ۸۲ ملی متری، «Bm1»، بمب‌های دستی و ده‌ها گلوله به‌دست آمده‌است."

او گفت که از این مرمی‌ها و مهمات قرار بود برای حمله بالای میدان هوایی بگرام استفاده شود.

سال روان ۱۶۷ هزار تُن سبزیجات از کندهار به پاکستان صادر شده‌است

آرشیف

مسئولان اتاق تجارت و صنایع کندهار می‌گویند در ۹ ماه نخست امسال ۱۶۷ هزار تُن سبزیجات به پاکستان صادر شده‌است.

انجنیر عبدالباقی معاون این اتاق روز پنج‌شنبه به رادیو آزادی گفت که پیاز، بادرنگ و گلپی شامل سبزیجات صادر شده به پاکستان هستند.

به‌گفته او ارزش مجموعی این سبزیجات به ۲۱۳ میلیون دالر می‌رسد.

همچنان مسئولان اتاق تجارت و صنایع کندهار می‌گویند که صادرات سبزیجات به بیرون از افغانستان امسال در مقایسه با سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است.

'بهای گاز مایع در شهر کابل هفته آینده کاهش خواهد یافت'

آرشیف

اتاق تجارت و صنایع می‌گوید بهای گاز مایع در شهر کابل هفته آینده کاهش خواهد یافت.

جان آقا نوید سخنگوی این اتاق روز پنج‌شنبه به رادیو آزادی گفت که مسئولان اتاق تجارت و صنایع برای انتقال شماری از تانکرهای بزرگ تیل و گاز مایع از ولایت هرات و ولایت‌های شمال به کابل با شماری از تاجران مواد نفتی به توافق رسیده‌است.

به‌گفته آقای نوید شماری از این تانکرها به‌سوی کابل حرکت کرده‌اند و تا دو یا سه روز دیگر به کابل خواهند رسید.

مسئولان این اتاق در حالی از انتقال گاز مایع به کابل سخن می‌گویند که با فرا رسیدن سردی هوا بهای یک کیلو گاز در کابل به ۱۱۵ افغانی رسیده و این وضعیت نگرانی و انتقاد باشندگان کابل را به همراه شده‌است.

یک قاضی محکمه استیناف فاریاب کشته شد

موقعیت ولایت فاریاب در نقشه افغانستان

منابع امنیتی از ولایت فاریاب از کشته شدن رئیس دیوان جزای محکمه استیناف ولایت فاریاب خبر دادند.

پولیس فاریاب با تأیید این خبر می‌گوید، قاضی غلام فاروق رئیس دیوان جزای محکمه استیناف ولایت فاریاب، صبح امروز هنگامی‌که برای ادای نماز صبح به‌سوی مسجد می‌رفت از سوی افراد مسلح ناشناس هدف تیراندازی قرار گرفت.

کریم یورش سخنگوی پولیس فاریاب می‌گوید، عاملان این رویداد موفق به فرار از محل شده‌اند، اما به‌گفته او تحقیقات برای شناسایی آن‌ها آغاز شده‌اند.

مسئولیت این رویداد را تا هنوز کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

'هند آمادۀ هر نوع همکاری در بارۀ صلح افغانستان است'

دیدار حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان با جی شنکر وزیر خارجۀ هند 

در ملاقات دیروز حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان با جی شنکر وزیر خارجۀ هند در بارۀ صلح در افغانستان گفت‌وگو شد.

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی در بارۀ این ملاقات که در دهلی نو صورت گرفت، شب گذشته به رادیو آزادی گفت: "مشاور امنیت ملی افغانستان با وزیر خارجۀ هند در مورد اجماع منطقه و جهان برای صلح افغانستان صحبت داشتند و این‌که هند چه نقشی می‌تواند در این بخش بازی کند تا اجماع بین‌المللی و منطقه‌ای که برای صلح در افغانستان ضروری است ایجاد شود."

وزیر خارجۀ هند از ادامه همکاری با افغانستان اطمینان داده گفته است دهلی نو برای دست‌یابی به صلح در این کشور آماده هر نوع همکاری می‌باشد.

اعلامیه شورای امنیت ملی می‌افزاید که مشاور امنیت ملی دیروز با گارت بایلی نماینده خاص بریتانیا برای افغانستان و پاکستان نیز در دهلی نو ملاقات کرده‌است.

در این ملاقات در بارۀ پروسه صلح، وضعیت منطقه و کاهش تلفات ملکی جنگ بحث و گفت‌وگو شده‌است.

تلفات برف‌باری و باران در افغانستان به ۴۰ تن رسید

آرشیف

تلفات برف‌باری و باران ماه جاری در افغانستان به ۴۰ نفر رسید.

احمد تمیم عظیمی سخنگوی وزارت دولت در رسیدگی به حوادث طبیعی می‌افزاید که ۶۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

او افزود: "بیشتر از ۳۰۰ منزل مسکونی به صورت قسمی تخریب شده و بیش از ۲۰ منزل دیگر کلی تخریب شده‌است. بیشترین این تلفات و تخریب را در ولایات کندهار، هلمند، زابل، ارزگان، هرات و غزنی داریم."

سخنگوی وزارت دولت در رسیدگی به حوادث طبیعی می‌گوید که سر از امروز تا میانۀ هفتۀ آینده بارندگی‌های خفیف در شمال و شمال‌-شرق کشور پیش‌بینی شده و در برخی ولایات جنوب و جنوب‌-غرب هوا ابری خواهد بود.

توضیح‌خواهی وزارت خارجه افغانستان، از سفیر ایران

سرپرست وزارت خارجه افغانستان با ادریس زمان سفیر ایران در کابل

سرپرست وزارت‌خارجه افغانستان از سفیر ایران در کابل، درباره اظهارات شماری از مقام‌های نظامی آن کشور توضیح خواسته است.

براساس اعلامیه وزارت خارجه افغانستان، ادریس زمان روز چهارشنبه با بهادر امینیان دیدار کرد و خواستار توضیح اظهارات مقامهای نظامی ایران شد.

در اعلامیه آمده است: "در این دیدار سرپرست وزارت امور خارجه در مورد اظهارات برخی مقامات ایرانی به شمول فرمانده قوای نظامی آن کشور در مورد احتمال هدف قراردادن برخی نقاط در افغانستان در صورت حمله ایالات متحده بالای ایران، از سفیر ایران وضاحت خواست."

در اعلامیه از هیچ مقام نظامی ایران نام برده نشده و اشاره مشخصی به اظهارات آنها نشده است.

اعلامیه همچنین وزارت خارجه افغانستان افزوده است: "سپس سفیر جمهوری اسلامی ایران ضمن برجسته ساختن تاریخ حسنه روابط دو کشور، ابراز داشتند که موقف اساسی، رسمی و همیشگی جمهوری اسلامی ایران احترام کامل به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان است."

پیش از این سفیر ایران در کابل در مصاحبه‌ای با آریانانیوز گفته بود که کشورش به افغانستان حمله نخواهد کرد، اما اگر ایران از پایگاه‌های نظامی امریکا در افغانستان هدف حمله قرار گیرد، مقام‌های نظامی ایران تصمیم خواهند گرفت.

اعلامیه وزارت خارجه افغاسنتان به نقل از آقای امینیان افزوده "که برخی رسانه‌ها بخش‌هایی از اظهارات مقام‌های دولت جمهوری اسلامی ایران را به نحوی انعکاس می‌دهند که در مخالفت کامل با روحیه اظهارات ارایه شده است."

در انفجار یک ماین در فراه، یک کودک کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند

موقعیت فراه در نقشه افغانستان

در نتیجۀ انفجار یک ماین کنار سرک در ولایت فراه یک کودک کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

محب‌الله محب سخنگوی قوماندانی امنیۀ فراه امروز به رادیو آزادی گفت: "عصر روز گذشته در اثر انفجار یک ماین کارگذاری توسط طالبان در مربوطات قریۀ بازار ولسوالی پشت کوه ولایت فراه، یک طفل ۱۱ ساله کشته شده و دو طفل دیگر زخمی شدند."

طالبان مسلح تا هنوز در مورد این ادعا، چیزی به‌رسانه‌ها نگفته اند.

براساس یک خبر دیگر، حوالی ساعت ۸:۳۰ دقیقه صبح امروز، جمعه خان مدیر ادارۀ تنظیف ریاست شاروالی ولایت فراه در مربوطات ناحیه ششم شهر فراه توسط افراد مسلح ناشناس کشته شد.

تا هنوز کسی یا گروهی مسئولیت این رویداد را به‌عهده نگرفته است.

'شاهراه‌های عمومی به روی رفت‌و‌آمد وسایط باز است'

آرشیف

وزارت ترانسپورت افغانستان می‌گوید، در حال حاضر شاهراه‌های عمومی این کشور به‌روی رفت‌و‌آمد وسایط باز است.

محمد اشرف حق‌شناس معاون سخنگوی این وزارت امروز به رادیو آزادی گفت: "تلاش‌های آن‌ها به همکاری ادارات ولایتی برای باز کردن راه‌های ولسوالی‌ها به مراکز ولایات ادامه دارد."

او افزود: "تیم‌های عملیاتی ما در تمام شاهراه‌های کشور فعال اند. فعلاً شاهراه کابل-جلال‌آباد، شاهراه سالنگ‌ها و شاهراه کابل-کندهار به روی ترافیک باز اند. در قسمت شاهراه سالنگ تردُد وسایط مسافربری دو طرفه جریان دارد، اما در سالنگ‌ها وسایط باربری یک‌طرفه از شمال به جنوب در حرکت اند."

به‌گفتۀ وزارت ترانسپورت، آن‌ها در آغاز فصل زمستان پاک‌کاری حدود ۸ هزار کیلومتر شاهراه و سرک‌ها را پلان داشته، ۳۱۷ منطقه آسیب‌پذیر در زمستان را شناسایی کرده‌اند.

تیم کریکت ۱۹ سال افغانستان بر تیم انگلستان پیروز شد

تیم کریکت ۱۹ ساله افغانستان با تیم کریکت ۱۹ سال انگلستان

تیم کریکت ۱۹ سال افغانستان تیم کریکت ۱۹ سال انگلستان را شکست داد.

فرید هوتک، سخنگوی کریکت بورد افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت که این بازیکنان در بازی تمریناتی از تیم انگلستان با تفاوت ۲۱ دوش پیروز شد.

او افزود: "بازیکنان تیم کریکت ۱۹ سال افغانستان به‌خاطر اشتراک در مسابقات جام جهانی آمادگی می‌گیرند تا دستاورد بهتری داشته باشند."

آقای هوتک می‌گوید در این بازی‌های تمریناتی در کنار آمادگی ورزشکاران مشخص می‌شود که کدام بازیکن تا چه حد توانایی دارد.

به‌گفته فرید هوتک، بازیکنان افغانستان در این بازی‌های تمرینی برای انگلستان ۲۰۶ دوش هدف تعیین کردند که بازیکنان انگلستان نتوانستند به آن برسند.

بازی ووشو افغانستان برای نخستین بار در المپیک بین‌المللی ثبت شد

آرشیف

مقام‌های فدراسیون افغانستان خبر می‌دهند که بازی ووشو افغانستان برای نخستین بار در المپیک بین‌المللی ثبت شد.

رحمان یورش رئیس فدراسیون ووشوی افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت که پیش از این بازیکنان ووشوی افغانستان، تنها در بازی‌های آسیایی بازی می‌کردند، اما پس از این در مسابقات بین‌المللی می‌کنند.

او افزود: "در هشتم ماه جنوری شورای بین‌المللی ووشو اعلام کرد که ووشوی افغانستان عضویت المپیک جهانی ووشو را به‌دست آورد. علاوه بر این، در سال ۲۰۲۲ بازیکنان افغان در رقابت‌های ووشوی چین هم اشتراک می‌کنند."

به‌گفته آقای یورش، هم‌اکنون ۲۸ تا ۳۰ هزار جوان در رشته ورزشی ووشو فعالیت می‌کنند که ۱۵۰ تن آنان را دختران تشکیل می‌دهد.

به‌گفته آقای یورش، فدراسیون ووشو به‌طور رسمی در سال ۱۳۸۲ به فعالیت آغاز کرد.

در حال حاضر حدود ۴۰۰ باشگاه ووشو در ۲۸ ولایت افغانستان فعالیت دارند.

ایجاد 'کمیتۀ ارشد هماهنگی در امور صلح' از سوی رئیس جمهور

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح

سخنگوی وزارت دولت در امور صلح،از ایجاد "کمیتۀ ارشد هماهنگی در امور صلح"، بر اساس حکم رئیس جمهور افغانستان خبر می‌دهد.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح در یک ویدیوی ارسالی به رسانه‌ها گفته است: "این کمیته که ریاست آن‌را وزیر دولت در امور صلح به عهده دارد، در راستای ایجاد هماهنگی بین این وزارت و ۱۴ نهاد دولتی ذیدخل دیگر، در این راستا فعالیت می‌کنند، تا تصمیم‌گیری پیرامون موارد مختلف پروسۀ صلح در یک انسجام، در سطح حکومت انجام شود."

به‌گفتۀ خانم انوری"کمیتۀ ارشد هماهنگی در امور صلح" گزارش کاری‌اش را به شخص رئیس جمهور ارائه خواهد کرد.

این در حالی‌ست که تا هنوز گفت‌وگوهای صلح افغانستان نتایج ملموس در قبال نداشته و طالبان از گفت‌وگو‌های مستقیم با حکومت این کشور خودداری کرده‌اند.

ارائه خدمات زراعتی برای ۵۴ هزار زن در افغانستان

آرشیف

وزارت زراعت و مالداری افغانستان در سال جاری برای ۵۴ هزار زن، برای خودکفایی اقتصادی آن‌ها، خدمات زراعتی ارائه کرده‌است.

اکبر رستمی، سخنگوی این وزارت امروز به رادیو آزادی گفت: "توزیع سبزخانه‌ها، مراکز پروسس سبزیجات، دستگاه‌های پروسس در بخش‌های مختلف، باغچه‌های خانه‌گی، توزیع فارم‌های مرغداری به اندازه‌های گوناگون و سایر پروژه‌های زراعتی که سبب تغییر وضعیت اقتصادی خانم‌ها باشد، برای آنان از سوی این وزارت داده شده‌است."

او افزود: "این خانم‌ها بتوانند از طریق پروژه‌های وزارت زراعت که مستفید می‌شوند، احتیاج خانواده‌های‌شان را تأمین کنند، عواید شان بیشتر شود و در نهایت باعث توسعه و انکشاف زراعت و نقش زنان در زراعت محل شوند."

آقای رستمی می‌گوید: "در سال جاری بیش از ۲۰ هزار باغچه خانه‌گی و بیش از ۲۲ هزار فارم‌های مرغداری را در ولایات مختلف برای زنان توزیع کرده‌است."

بر اساس معلومات وزارت زراعت، شماری زیادی از این خانم‌ها به خودکفایی رسیده‌اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG