لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
شنبه ۲۵ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۱۱

جهان

جریان برق طور قسمی در استیش اتمی فوکوشیما اعاده شد

از شام دوشنبه زمانیکه استیش اتمی فوکوشیما با سکته گی برق مواجه شد، جریان آب سرد کننده در چهار ذخیره گاه انرژی هستوی آن استیش قطع شده بود.

اینک جریان برق طور قسمی در این استیش اعاده شده، از چهار ذخیره گاه انرژی هستوی در 2 آن آب جریان یافته است.

به گفتهء شرکت برق توکیو این ذخیرگاه ها تا چهار روز بدون جریان آب تازه مصوون بوده، در غیر آن می تواند از سیستم حماییوی استفاده کند.

استیشن برق اتمی فوکوشیما در اثر سونامی در سال 2011 به شدت خسارتمند شد، سه ریکتور آن ذوب و ذخایر انرژی هستوی آن بیش از حد گرم شده است.

حزب حاکم پاکستان از تهدید های طالبان هراس نداشته، در انتخابات اشتراک می کند

زاهد خان سناتور نشنل عوامی پارتی پاکستان می گوید، حزب حاکم از تهدید های طالبان هراس نداشته و در انتخابات عمومی آیندهء آن کشور بطور کامل اشتراک خواهد کرد.

یک سخنگوی تحریک طالبان پاکستان در یک پیام ویدیوی به روز دوشنبه به خبرنگاران گفته است، چون حکومت پاکستان در زمینهء آغاز مذاکرات تلاش جدی نکرده است، آن ها بطور موقت پیشنهاد شان را در مورد مذاکرات با دولت پس می گیرند.

سخنگوی تحریک طالبان پاکستان سیستم دموکراتیک آن کشور را نکوهش کرده، هوشدار داده است که نشنل عوامی پارتی، پیپلز پارتی و جنبش متحدهء قومی را مورد حمله قرار خواهند داد و آن ها را احزاب سکولار دارای اجندای خارجی و ضد طالبان خوانده است.

سناتور زاهد خان این ادعای طالبان را بی اساس خوانده است.

محمد مرسی در جریان یک بازدید سه روزه از هند با منموهن سنگ ملاقات کرد

محمد مرسی (Muhammad Morsi) رییس جمهور مصر که در جریان بازدید سه روزه از هند قرار دارد، امروز سه شنبه با منموهن سنگ صدراعظم هند ملاقات کرد.

محمد مرسی را که یک گروپ بزرگ از تجاران مصری همراهی می کند، قبلاً به پاکستان نیز مسافرت کرده است و هدف وی جلب سرمایه گزاری خارجی به مصر می باشد.

قرار است محمد مرسی (Muhammad Morsi) با مقامات عالیرتبهء هند ملاقات کرده، یک سلسله قرار داد های اقتصادی و تجارتی را با آن کشور امضا کند.

اقتصاد مصر در اثر نارامی ها در آن کشور شدیداً صدمه دیده، سرمایه گزاری های خارجی و توریزم در آن کشور کاهش یافته است.

با آنکه همکاری تجارتی مصر و هند با فراز و نشیب های همراه بوده است، هند هفتمین بزرگترین شریک اقتصادی مصر محسوب می شود.

پاپ فرانسیس وظیفه اش به حیث رهبر کلیسیای رومن کاتولیک های جهان آغاز کرد

پاپ فرانسیس امروز سه شنبه 19 مارچ وظیفه اش به حیث رهبر کلیسیای رومن کاتولیک های جهان آغاز کرد. وی در جریان مراسم، حلقهء مخصوص و جامهء ابریشمی را دریافت کرد که بطور سمبولیک مقام وی را به حیث رهبر 1.2 ملیارد کاتولیک های جهان تعین می کند.

وی در جریان سخنرانی افتتاحیه اش به هزارن تن به شمول رهبران برخی کشور ها و رهبران مذهبی که در میدان سان پیترز در شهر واتیکان جمع شده بودند اظهار داشت:
«برادران و خواهران، من در برابر خداوند بزرگ و شما اعتراف می کنم که گناهان زیادی را در حرف و در تفکر، در آنچه کرده ام و در آنچه که ناکام شده ام، از طریق اشتباهات، از طریق اشتباهات دردناک انجام داده ام. من از مریم عذرا، از همهء فرشتگان و مقدسان و شما برداران و خواهران من، طلب آمرزش کرده، به بارگاه فرمانروا و خداوند بزرگ دعا می کنم.»

در جریان سخنرانی پاپ فرانسیس کرستیانا کریچنر(Cristina Kirchner) رییس جمهور ارجنتاین کشور زادگاه پاپ فرانسیس، انگیلا مرکلا صدراعظم آلمان و معاون رییس جمهور امریکا جورج بایدن که کاتولیک است، حضور داشتند.

حداقل 20 تن در اثر حملاتی که منطقهء شیعه نشین بغداد را هدف قرار داد، کشته شدند

امروز نزدهم مارچ در آستانهء دهمین سالروز تهاجم نظامی به رهبری ایالات متحدهء امریکا بر عراق که منجر به برکناری صدام حسین از قدرت شد، هر چند خشونت ها در سال های اخیر در این کشور کاهش یافته است، اما امنیت هنوز هم شکننده بوده، شورشیان بطور مکرر حملاتی را انجام می دهند.
امروز نیز از یک سلسلهء انفجارت و فیر ها در بغداد گزارش داده شده است.

به گفته مقامات عراقی حداقل 20 تن در اثر این حملات که منطقهء شیعه نشین شهر بغداد را هدف قرار داده بود، کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند.

گفته می شود، این حملات توسط گروه های سنی مرتبط با شبکهء القاعده به هدف بی ثبات ساختن حکومت آن کشور، انجام داده شده می شود.

از سال گذشته تا اکنون هزارن سنی بر ضد نوری المالکی صدر اعظم عراق مظاهره کرده، حکومت وی را به در حاشیه کشانیدن اقلیت سنی در آن کشور متهم کرده اند.

کمیتهء محافظت از ژورنالیستان می گوید، حداقل 150 ژورنالیست و افرادی که به حیث همکار با آنها کار می کردند، از مارچ سال 2003 تا دسامبر 2011 میلادی در عراق کشته شده اند.

شش قدرت بزرگ جهان جزییات پیشنهادات شان را به ایران سپردند

اتحادیهء اروپا می گوید، شش قدرت بزرگ جهان برای پایان بخشیدن به منازعه در مورد برنامهء جنجال برانگیر اتمی ایران، جزییات پیشنهادات شان را به آن کشور سپرده است.

این پیشنهادات در اجلاس روز دوشنبه در استانبول مطرح شده است.

در یک اعلامیه این اجلاس که در سطح کارشناسان صورت گرفت، گفته شده، اتحادیهء اروپا در مورد عکس العمل مقامات ایرانی در این رابطه چیزی نگفته است.

ماه گذشته در قزاقستان در مذاکرات سیاسی در مورد برنامهء جنجال برانگیر اتمی ایران، در زمینهء بحث های تخنیکی توافق شده بود.

کاترین اشتن رییس پالیسی خارجی اتحادیهء اروپا در اعلامیهء روز دوشنبه تایید کرده است که به تاریخ پنجم و ششم ماه اپریل در شهر الماتی در قزاقستان بازهم جلسهء دایر خواهد شد.

در اجلاس نخست الماتی شش قدرت بزرگ جهان گفته بودند، در صورتیکه ایران فعالیت های حساس هستویش را متوقف سازد، آن ها حاضراند، تعذیرات وضع شده برضد آن کشور را کاهش دهند.

امروز 19 مارچ برابر است با دهمین سالروز تهاجم نظامی به رهبری امریکا بر عراق

امروز نزدهء مارچ برابر است با دهمین سالروز تهاجم نظامی به رهبری ایالات متحدهء امریکا بر عراق.

این تهاجم منجر به برکناری صدام حسین از قدرت شد.

پس از گذشت یک دهه از تهاجم نظامی بر عراق، هر چند خشونت ها در جریان سال های اخیر در این کشور کاهش یافته، اما امنیت هنوز هم شکننده است و شورشیان به طور مکرر دست به اجرای حملات می زنند.

کمیتهء محافظت از ژورنالیستان گفته است که حداقل یک صد و پنجاه ژورنالیست و افرادی که به عنوان همکار با آنها کار می کردند، مثل راننده ها و ترجمان ها در عراق کشته شده اند.

به گفتهء کمیته، این یکصد و پنجاه تن در جریان مارچ 2003 تا دسمبر 2011 هنگام تحت پوشش قرار دادن تحولات در عراق جان داده اند.

بارک اوباما از ایران خواست تا جهت یافتن یک راه حل درازمدت برای موضوع هسته یی اش، کار کند

رییس جمهور ایالات متحدهء امریکا از مقام های ایران می خواهد به منظور کاهش تنش ها میان ایران و جامعهء بین المللی بر سر برنامهء هسته یی اش، به طور فوری گام بردارند.

بارک اوباما در یک نوار ویدیویی که دیروز دوشنبه منتشر شد این درخواست را مطرح کرد.

این درخواست در حالی مطرح می شود که مردم ایران برای تجلیل از نو روز در آخر این هفته آماده گی می گیرند.

رییس جمهور ایالات متحدهء امریکا گفت: حال زمان آن است که حکومت ایران به منظور کاهش تنش ها گام های فوری و موثر بردارد.

او هم چنان از ایران خواست تا در جهت یافتن یک راه حل درازمدت برای موضوع هسته یی اش، کار کند.

آقای اوباما افزود:
« اگر ایران این کار را کند، مردم ایران شاهد سود های تجارت و روابط ایران با دیگر کشور ها به شمول ایالات متحدهء امریکا خواهند بود.»

رییس جمهور اوباما در آخر این هفته از اسراییل و اردن دیدار خواهد کرد.

انتظار می رود مسالهء هسته یی ایران در صدر اجندای گفتگو های وی با مقام های این دو کشور قرار داشته باشد.

اپوزسیون سوریه غسان هیتو را به حیث صدراعظم سوریه جهت رهبری حکومت موقت در این کشور برگزید

گروه اپوزسیون سوریه غسان هیتو را به حیث صدراعظم سوریه جهت رهبری حکومت موقت در این کشور برگزید.

هیتو در یک نشست ایتلاف ملی اپوزسیون سوریه امروز سه شنبه در استانبول انتخاب شد.

انتظار می رود غسان هیتو در جریان روز های آینده وزیران اش را انتخاب کند.

ایتلاف ملی اپوزسیون سوریه امیدوار است حکومت موقتِ به رهبری هیتو بتواند مناطقی را که شورشیان از رژیم بشار الاسد تحت کنترول خود آورده اند، رهبری کند.

تحلیلگران می گویند تا حال معلوم نیست آیا شورشیانی که بر ضد نیرو های اسد در سوریه می جنگند، هیتو را به عنوان رهبر حکومت موقت این کشور می پذیرند یا نه.

هیتو در سال 1963 در دمشق به دنیا آمده و برای چندین دهه در ایالات متحدهء امریکا زنده گی کرده است.

بن کی مون از مجاهدین خلق ایران خواست تا پیشنهاد البانیا را بپذیرد

منشی عمومی سازمان ملل متحد از ایرانی های که در عراق در تبعید به سر می برند خواسته است تا پیشنهاد البانیا مبنی بر دادن پناهنده گی به آنها را بپذیرند.

اعضای شورای ملی مقاومت ایران در حال حاضر در مرکز نظامی سابق ایالات متحدهء امریکا در نزدیک بغداد مرکز عراق زنده گی می کنند.

بن کی مون، منشی عمومی سازمان ملل متحد دیروز دوشنبه از دیگر اعضای سازمان ملل متحد خواست تا مثل البانیا به اعضای این گروه پیشنهاد دادن پناهنده گی به آنها را مطرح کنند.

شورای ملی مقاومت ایران که شامل سازمان مجاهدین خلق ایران می شود پیشنهاد البانیا را رد کرده است.

این پیشنهاد بخاطری رد شده که البانیا فقط علاقمند دادن پناهنده گی برای 210 عضو این گروه است.

سازمان ملل متحد می گوید: در حال حاضر بیش از سه هزار عضو گروه مجاهدین خلق ایران در این مرکز زنده گی می کنند.


مجاهدین خلق ایران در بمبگذاری ها و ترور افراد در ایران دست داشته است.

پارلمان اسراییل دیروز به حکومت ایتلافی جدید صدراعظم نتانیاهو رای اعتماد داد

پارلمان اسراییل دیروز به حکومت ایتلافی جدید صدراعظم نتانیاهو رای اعتماد داد.

پس از گفتگو و مشوره میان احزاب مختلف در دو ماه گذشته، حکومت جدید اسراییل دیروز سوگند قانونی ادا کرد.

صدراعظم نتانیاهو در آستانهء کسب رای اعتماد گفت که دفاع از اسراییل و اتباع این کشور در اولویت های این حکومت قرار دارد.

او گفت که اسراییل در حال حاضر با تهدید های جدی ایران و سوریه روبرو است.

نتانیاهو در بارهء مذاکرات صلح با فلسطینیان گفت که حکومت جدید با آن عده از فلسطینیان گفتگو می کند که نیت خوب برای گفتگو دارند.

احزابی هم در حکومت جدید شامل اند که از احداث شهرک های یهودی نشین در سر زمین فلسطینیان حمایت می کنند.

طالبان پاکستانی تلاش های صلح با اسلام آباد را به تعویق انداختند

طالبان پاکستانی تلاش های صلح با اسلام آباد را به تعویق انداختند.

یک سخنگوی تحریک طالبان پاکستان در یک ویدیو که دیروز به خبرنگاران فرستاده می گوید: حکومت برای گفتگوی صلح از خود جدیت نشان نداده است.

از هنگامیکه سال گذشته طالبان پاکستانی برای گفتگوی صلح آمادگی نشان دادند کدام پیشرفت در این زمینه دیده نشده است.

اسلام آباد از طالبان تقاضا کرده تا قبل از آغاز گفتگو مدت یک ماه آتش بس کنند.

احسان الله احسان، سخنگوی طالبان پاکستانی در این نوار ویدیویی از مردم هم خواسته است که در انتخابات آینده و گردهمایی های احزاب عمده اشتراک نکنند.

قرار است انتخابات عمومی پاکستان ماه آینده برگزار شود.

عبدالله اوجلان می خواهد یک آتش بس تاریخی را در برابر حکومت ترکیه اعلان کند

عبدالله اوجلان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان گفته است: عزم دارد که پس از مبارزهء مسلحانه در برابر حکومت ترکیه در 28 سال گذشته، در نوروز سال جدید یک آتش بس تاریخی را اعلان کند.

صلاح الدین دیمیرتاش یک عضو طرفدار کرد ها در پارلمان ترکیه پس از ملاقات با اوجلان در زندان جزیرهء امرالی این کشور، یک نامهء او را به خبرنگاران قرائت کرد.

عبدالله اوجلان در این نامهء خود گفته است که اعلان وی تاریخی خواهد بود.

اوجلان از پارلمان ترکیه خواسته است که برای صلح دایمی گام بردارد.
گفتگو های صلح میان کرد ها و حکومت انقره از سال گذشته به این سو ادامه دارد.

طیاره های جنگی سوریه اهدافی را در مناطق سرحدی لبنان بمباران کرد

گزارش ها می رسانند که طیاره های جنگی سوریه دیروز اهدافی را در مناطق سرحدی لبنان بمباران کرد.

تلویزیون دولتی لبنان گفت که این بمباران در منطقهء ارسال Arsal انجام شده و گزارش فوری از تلفات در دست نیست.

از سوی دیگر ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجهء امریکا وقوع این حمله را تایید کرده گفت که طیاره های سوریه توسط راکت ها برخاک لبنان حمله کرده اند.
یک روز قبل از این حمله، حکومت سوریه از لبنان تقاضا کرده بود تا از عبور جنگجویان که از آن سوی سرحدات لبنان با شورشیان در سوریه می پیوندند جلوگیری کند.

دست کم سه تن در نتیجه حمله شورشیان بالای یک محکمه در شهر پشاور پاکستان کشته شدند

دست کم سه تن امروز در نتیجهء حملهء شورشیان بالای یک محکمه در شهر پشاور پاکستان کشته شده اند. تعداد زخمی های این رویداد حد اقل به 25 تن می رسد.

قوماندان امنیهء شهر پشاور امتیاز الطاف، به خبرنگاران گفت، دو حمله کننده درین رویداد دخیل بودند. او گفت، یکی از حمله کننده ها واسکت انتحاری خود را منفجر ساخت و دومی توسط پولیس با ضرب گلوله کشته شد.

الطاف افزود، کسی درین رویداد گروگان گرفته نشده و حملهء در داخل ساختمان هم رخ نداده است. این حمله بالای ساختمان بزرگترین محکمهء ایالت خیبر پختونوا، محلی که هزاران تن مشغول کار بودند، اوایل ظهر امروز انجام شد.

شهر پشاور مرکز ایالت خیبر پختونخوا، از سه طرف با مناطق قبایلی همسرحد است و به طور مکرر توسط تند روان وابسته به طالبان هدف حمله قرار می گیرد.

ستره محکمه هند حکم صادر کرد که سفیر ایتالیا در دهلی جدید، نمی تواند هند را ترک کند

ستره محکمهء هند امروز حکم صادر کرد که سفیر ایتالیا در دهلی جدید، از مسئونیت دپلوماتیک برخوردار نیست و نمی تواند هند را ترک کند. این حکم پس از آن صادر می شود که دو سرباز نیروهای بحری ایتالیا هنگامی که محاکمهء شان به اتهام قتل در هند، به پایان نرسیده بود به ایتالیا رفته و برنگشتند.

دهلی جدید به این دو ایتالیایی اجازه داده بود تا در ماه فبروری برای شرکت در انتخابات ایتالیا، و تجلیل مراسم ایستر به کشور شان برگردند، اما هفتهء گذشته مقامات ایتالیایی اعلام کردند که "طبق وعده، این اتباع کشور خود را دوباره به هند نمی فرستند".

این قضیه تنشها میان روم و دهلی جدید را عمیق ساخت. دو سرباز بحری ایتالیا متهم به قتل دو ماهیگیر هندی در سال گذشته هستند. سفیر ایتالیا در دهلی جدید، دانیل مانچینی در بارهء رهایی این دو تبعهء کشورش با ضمانت، با مقامات هندی مذاکره کرده بود.

قرار است جلسهء استماعیهء بعدی این ایتالیایی ها در دوم ماه آیندهء عیسوی برگزار شود. دو سرباز ایتالیایی که سال گذشته در یک کشتی نفتکش مامور شده بودند می گویند که ماهی گیران هندی را با دزدان بحری اشتباه گرفته و کشته اند.

دو تن در امریکا زمانی کشته شدند که یک طیاره جیت شخصی در یک محل رهایشی سقوط کرد

مقامت می گویند، دوتن در ایالت اندیانای امریکا زمانی کشته شدند که یک طیارهء جیت شخصی در یک محل رهایشی سقوط کرد.

قربانیان حادثه سرنشینان این طیاره بودند.

گزارش شده است که سه تن دیگر در نتیجهء سقوط این طیاره در شهر سوت بیند South Bend زخمی شدند.

مقامات رسمی گفته اند، پیلوت قبل از سقوط، از مشکلات تخنیکی طیاره خبر داده بود. این طیاره از شهر تولسای ایالت اوکلاهاما پرواز کرده بود.

رییس جمهور مصر محمد مرسی در یک سفر یک روزه وارد اسلام آباد شده است

رییس جمهور مصر محمد مرسی در یک سفر یکروزه وارد اسلام آماد شده است. او در چندین دهه، نخستین رهبر مصر است که به پاکستان سفر می کند.

سخنگوی وزارت خارجهء پاکستان، عزیز احمد چاودری، گفت، مرسی با همتای پاکستانیش آصف علی زرداری ملاقات می کند.

محمد مرسی قرار بود در ماه نومبر برای اشتراک در کنفرانس کشورهای اسلامی به پاکستان سفر کند اما این سفر وی به خاطر مشغولیتش در مذاکرات به هدف آتش بس در نوار غزه، لغو شد.

آخرین رییس جمهور مصر که به پاکستان سفر کرد، جمال عبدالناصر بود که در دههء 1960 میلادی به پاکستان مسافرت کرده بود.

«بخاطر از میان برداشتن شبکه های تروریستی در خاک پاکستان باید یک اجماع بین المللی صورت گیرد»

وزارت امور داخله افغانستان می گوید، بخاطر از میان برداشتن شبکه های تروریستی در خاک پاکستان باید یک اجماع بین المللی صورت گیرد.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت امروز در نشست خبری مشترک با سخنگوی آیساف در کابل گفت، که ماموریت نخست جامعه جهانی در افغانستان همانا مبارزه با تروریزم بود اما به گفته وی بخش دوم این ماموریت باید در آنسو سرحد آغاز شود.

آقای صدیقی می گوید، حضور حدود 30 هزار مدرسه در وزیرستان شمالی و جنوبی پاکستان، شورای های کویته و دیگر شبکه های تروریستی نشان دهنده اینست تروریستان در افغانستان نیستند.

چین از بریتانیا پیشی گرفته و پنجمین صادر کننده بزرگ سلاح در جهان شده است

یک گزارش جدید نشان می دهد که چین از بریتانیا پیشی گرفته و پنجمین صادر کننده بزرگ سلاح در جهان شده است.

این گزارش توسط انستیتیوت بین المللی تحقیق صلح ستاکهولم تهیه شده است. بر اساس این گزارش، پاکستان بزرگترین خریدار سلاح چین است به طوری که پنجاه و پنج درصد صادرات سلاح چین به این کشور انجام می شود.

بر اساس این گزارش، ایالات متحده در صدر فهرست صادر کنندگان سلاح در جهان است که به دنبال آن، روسیه، جرمنی، فرانسه و چین قرار دارند.

این گزارش می گوید که پنج واردکننده عمده سلاح در آسیا استند، یعنی هند، چین، پاکستان، کوریای جنوبی و سنگاپور.

دیپلوماتان و متخصصان در مقر سازمان ملل در مورد تجارت سلاح در سطح جهان صحبت می کنند

دیپلوماتان و متخصصان در مقر سازمان ملل متحد در نیویارک گردهم می آیند تا در مورد تجارت سلاح در سطح جهان صحبت کنند.

هدف این دور جدید مذاکرات این است که نخستین پیمان الزامی به هدف تنظیم تجارت جهانی سلاح به میان آید.

مذاکراتی که امروز آغاز می شود، قرار است تا بیست و هشتم ماه مارچ ادامه یابد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلان کرده که این مذاکرات آخرین تلاش برای رسیدن به یک توافق است.

پارلمان قبرس رای گیری می کند که آیا 10 درصد پول از مردم به دولت گرفته شود یا نه؟

در قبرس، پارلمان این کشور امروز رای گیری می کند که آیا افرادی که در بانک ها پول ذخیره کرده اند، یک بخش ازین پول های شان را برای تمویل قرضهء بین المللی به قبرس تسلیم کنند یا نه.
قبرس برای نجات یافتن از بحران مالی به قرضه نیاز دارد.

در جریان سالهای بحران حوزهء یورو، چنین تلقی می شد که مقام ها نمی توانند به سپرده های بانکی افراد دسترسی داشته باشند. اما رهبران قبرس و قرضه دهندگان بین المللی روز شنبه از افرادی که در بانک های این کشور پول ذخیره دارند، خواستند که تا به 10 درصد پول شان را کمک کنند تا قبرس قرضهء پیشنهادی ده میلیارد یورو را حاصل کند.

این اقدام مردم را در قبرس خشمگین ساخته و شماری گفته اند که این یک دزدی قانونی است.
رییس جمهور قبرس دیروز گفت که این اقدام گزینهء است که می تواند این کشور را از افلاس و بیرون شدن از حوزهء یورو نجات بدهد.

« این راه حل، در واقع، چیزی نیست که ما خواسته باشیم. اما در شرایط فعلی کمترین درد را دارد. زیرا روی هم رفته این اقدام، عملکردها را در قبرس به دست خود ما می گذارد.»

داکتران معاینات صحی سرباز امریکایی متهم به قتل 16 غیر نظامی در افغنستان را آغاز کردند

داکتران معاینات صحی یک سرباز امریکایی را که متهم به قتل شانزده غیر نظامی در افغنستان است، آغاز کرده اند.

افرادی که رابرت بیلز متهم به قتل آنها در ولسوالی پنجوایی قندهار است، اکثراً زنان و کودکان اند.

به گفتهء یک سخنگوی اردوی امریکا، سه متخصص طب بر رسی های شانرا آغاز کرده اند تا دریابند که بیلز در هنگام تیر اندازی بالای این افراد در چه حالت روانی قرار داشت و آیا توانایی آنرا دارد تا با محاکمه مواجه شود.

معاینات وی تا اول ماه می ادامه خواهند یافت. څارنوالان خواهان صدور حکم اعدام رابرت بیلز هستند.

بیلز، سربازی که چهار بار در افغانستان و عراق ماموریت اجرا کرده متهم است که در دو حملهء جداگانه، بالای منازل واقع در نزدیکی پایگاه نظامی خود، در تاریکی شب شانزده غیر نظامی را کشته است.

سومالیا: خبرنگار که به خاطر مصاحبه با یک قربانی تجاوز جنسی زندانی شده بود، رها شد

خبرنگاری که به خاطر مصاحبه با یک قربانی تجاوز جنسی زندانی شده بود، از قید رها شد.
محکمهء عالی سومالیا دیروز گفت، اتهامات وارد شده بر عبدی عزیز عبدی نور پس گرفته شده اند.

مصاحبهء عبدی نور با لول علی عثمان، زنی که ادعا می کند نیروهای امنیتی بالایش تجاوز کرده اند، نشر نشده است. عبدی نور و لول علی عثمان، هردو به جرم خلق کردن یک داستان غیر واقعی در ماه فبروی به یک سال زندان محکوم شده بودند.

در جریان ماه جاری لول علی عثمان با ضمانت از بند رها شد اما مجازات عبدی نور به شش ماه تقلیل یافت. گروه های مدافع حقوق بشر گفته اند، هدف از محاکمهء این افراد پنهان کردن موارد زیاد بدرفتاری جنسی با زنان توسط نیروهای امنیتی بود.

سال گذشته حکومت جدید به پشتیبانی سازمان ملل متحد در سومالیا روی کار شد. سومالیا شاهد بیش از بیست سال جنگی بود که در آن جنگسالاران و تندروان اسلامی می خواستند کنترول این کشور را در دست بگیرند.

حدود سه هزار تن در هنگری در مخالفت با آوردن تغییرات در قانون اساسی مظاهره کردند

حدود سه هزار تن در مرکز شهر بوداپست پایتخت هنگری در مخالفت با آوردن تغییرات در قانون اساسی این کشور مظاهره کردند.

در تظاهرات دیروز، مظاهره چیان بیرق های اتحادیهء اروپا و احزاب مخالف حکومت هنگری را با خود حمل می کردند.

آنها شعارهای نوشته شده برعلیه صدر اعظم ویکتور اوربن را نیز باخود داشتند و اسم صدراعظم را درین شعارها ویکتاتور نوشته بودند.

پارلمان هنگری در یازدهم ماه مارچ، با وجود مخالفت های داخلی و نگرانی های بین المللی، در قانون اساسی این کشور تغییراتی را به وجود آورد.

منتقدان حکومت می گویند، این حرکت که از حمایت صدر اعظم ویکتور اوربن برخوردار است، ممکن است سبب وضع مقررات شدیدتر در مسایلی چون تحصیلات عالی، قانون انتخابات و قانون خانواده شود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG