لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۲

جهان

اعضای شورای حقوق بشر ریاست جمهوری روسیه، یک نشست خبری را تشکیل دادند

اعضای شورای حقوق بشر ریاست جمهوری روسیه، به خاطر انتقاد از تفتیش سازمان های غیر دولتی توسط مقامات این کشور، یک نشست خبری را در مسکو، تشکیل دادند.

سیرگی کری وینکو که عضو بورد گروه ماموریال حقوق بشر می باشد، امروز گفت، این تفتیش و تلاش در 25 سال گذشته بی سابقه است. او این تلاشی ها را با تحقیقات جامعه مدنی که در دوران جوزیف ستالین دیکتاتور شوروی، مقایسه کرد.

از هفتهء گذشته به این سو، مقامات روسیه اسناد مالی و ثبت و راجستر ده های موسسات غیر دولتی یا ان جی او ها را تقاضا کرده اند. تحقیق کننده گان، سازمان ها و ادارات بزرگ مانند، ماموریال، ناظران حقوق بشر و سازمان عفو بین المللی را تلاشی کرده اند.

مقامات می گویند، آنها این موسسات و ادارت را تفتیش می کنند تا بدانند که این ادارات ان جی او از قوانین جدید برای تامین مالی خارجی، پیروی می کند.

برای اولین بار طیارات بمب افگن امریکایی تمرینات نظامی را در کوریای جنوبی به راه انداختند

برای اولین بار طیارات بمب افگن امریکایی تمرینات نظامی را در کوریای جنوبی به راه انداختند.
نیروهای نظامی امریکا گفت، بمب افگن های نوع بی 2 امروز از ایالت میزوری امریکا به سوی کوریای جنوبی پرواز کرده و بمب های مصنوعی را، به هدف پرتاب کردند.

یان هاپ خبرگزاری کوریای جنوبی گزارش داد که این ماموریت جز تمرینات نظامی مشترک میان ایالات متحده و کوریای جنوبی به شمار می رود. این تمرینات، کوریای شمالی را خشمگین نمود و پیونگ یانگ دیروز هشدار داد که امکان دارد جنگ در این شبه جزیره هر لحظهء، آغاز شود.

کوریای شمالی که در ماه گذشته سومین آزمایش اتمی اش را انجام داد، در این هفته گفته است قطعات راکتی و توپخانه این کشور، پایگاه های نظامی در کوریای جنوبی و ایالات متحده را هدف گرفته اند.

سفارت ایران در آذربایجان: تهران با نشرات رادیوی خبری به زبان تالش هیچ ارتباطی ندارد

سفارت ایران در آذربایجان می گوید، تهران با نشرات رادیوی خبری به زبان تالش هیچ ارتباطی ندارد. این رادیو در قلمرو منطقهء جداشده آذربایجان بنام نگورنوه قرباغ نشرات داشت.

تکذیب ایران از انجام چنین اقدام در یک اعلامیهء دیروز به نشر رسیده است.

رادیو صدای تالشستان از 20 ماه مارچ به این سو نشرات خود را در منطقه نگورنوه قرباغ که بیشتر نفوس آن را قوم ارمنی تشکیل می دهند، آغاز کرده است.

رسانه های ارمنی هفتهء گذشته گزارش دادند که هدف این رادیو، حفاظت از حقوق تالش ها در آذربایجان است.

بعد از آغاز بحران مالی در قبرس، بانک ها در این کشور پس از تقریباً دو هفته دو باره باز شدند

بعد از آغاز بحران مالی در قبرس، بانکها در این کشور پس از تقریباً دو هفته دوباره باز شدند. در حالی که، مذاکرات روی کمک مالی جنجال برانگیز در جریان بود، اکثریت حسابات بانکی در 16م ماه مارچ منجمد شدند تا از کشیدن پول توسط حسابداران بانک ها جلوگیری شود.

مردم از صبح وقت امروز در مقابل ساختمان های بانک ها صف بسته و برای جلوگیری از بی نظمی در خارج این بانک ها محافظان مسلح جابجا شده اند.

کنترول سختگیرانه بر سرمایه، به شمول محدودیت در کشیدن پول تا 300 دالر در هر روز، منع تبادلهء چک به پول نقد و محدودیت در استفاده از کریدیت کارت در خارج از قبرس، وضع شده است.

قبرس اولین کشور در زون یورو به شمار می رود که کنترول بر سرمایه در آن، وضع می شود.

نیلسن ماندیلا ریس جمهور سابق افریقا جنوبی به خاطر عفونیت دوباره در شش اش، بستر شد

نیلسن ماندیلا ریس جمهور سابق افریقا جنوبی به خاطرعفونیت دوباره در شش اش در شفاخانه، بستر شده است.

این مطلب امروز در اعلامیه که از سوی دفتر رییس جمهور یاکوب زومه به نشر رسیده، بیان شده است. اعلامیه می گوید، مندیلا نیمهء شب گذشته بستری شد. اما جزییات بیشتر ارایه نه کرده است.

نیلسن ماندیلای 94 ساله به خاطر عفونیت در شش و جراحی کیسهء صفرا اش در ماه دسمبر گذشته برای سه هفته در شفاخانه بستر بود.

این فعال ضد تبعیض نژادی بعد از 27 سال زندان در سال 1990 میلادی رها شد.

بریتانیا تحقیقات عدلی را در مورد مرگ عضو سازمان جاسوسی کا جی بی، آغاز می کند

بریتانیا تحقیقات عدلی را در مورد مرگ باریس بیریزوفسکی عضو سازمان جاسوسی کاجی بی امروز آغاز می کند. جسد بیریزوفسکی 67 ساله روزشنبه در منزلش در بریتانیا پیدا شد.

قرار است این بازجوی برای کسب زمان بیشتر جهت تحقیقات به وقت دیگر، موکول شود و امکان دارد هفته ها وقت را در برگیرد. آزمایشات پس از مرگ نشان داد که بیریزوفسکی خود را به دار آویخته است.

بعضی از وابستگان وی می گویند که او امکان دارد دچار فشارهای روحی شده باشد، زیرا او با مشکلات مالی روبرو بود.

بارس بیریزوفسکی در جریان سال های 1990 میلادی ثروتمند شد. اما بعد از به قدرت رسیدن ولادیمیر پوتین در روسیه، به بریتانیا پناهنده شد.

مذاکرات روی یک پیمان الزامی بین المللی در مورد تنظیم تجارت سلاح جهانی، پایان یافت

مذاکرات روی یک پیمان الزامی بین المللی در مورد تنظیم تجارت سلاح جهانی، امروز در سازمان ملل متحد، رو به پایان است.

گزارش ها از دیپلومات ها نقل قول کرده که ابراز خوشبینی می کنند، این مسودهء امکان دارد، در نیمه های شب به اتفاق آرا تصویب شود.

مذاکرات روی این مسوده از 9 روز به اینسو، دوام دارد.

این پیمان تمام کشورها را به تجدید نظر قراردادهای شان موظف می سازد تا اطمینان حاصل شود که این سلاح ها برای تخطی از حقوق بشر، تروریزم و تخطی از قوانین بشر دوستانه، استفاده نه می شود.

سالانه به ارزش بالغ بر 60 ملیارد دالر تجارت سلاح در جهان صورت می گیرد.

تیم ملی کرکت افغانستان به هدف راه یابی به جام بین المللی 20 آوره، بحرین را شکست داد

تیم ملی کرکت افغانستان در مسابقات که به هدف راه یابی به جام بین المللی بیست آوره راه اندازه شده است، بحرین را شکست داد.

این رقابت ها از سوی شورای کرکت آسیا در نیپال برگزار گردیده است.

بر مبنای معلومات کرکت بورد افغانستان، تیم ملی کرکت این کشور امروز در مسابقه با تیم بحرین در بیست آور 158 دوش را هدف تعیین کرد اما تمام بازیکنان بحرینی با انجام 85 دوش از میدان خارج گردیدند.

از تیم افغانستان گلبدین نایب با انجام 46 دوش چهار بازی کن بحرین را از میدان خارج نمود و لقب بازی کن برتر را از آن خود کرد.

بانک جهانی: نرخ مواد خوراکی شش ماه بعد از آنکه به اوج خود رسید، هنوزهم بلند می باشد

بانک جهانی می گوید که نرخ مواد خوراکی شش ماه بعد از آنکه به اوج خود رسیده بود، دوباره کاهش یافته است، اما هنوزهم بلند می باشد.

در گزراش سه ماهه بانک جهانی در مورد نرخ مواد خوراکی که دیروز نشر شد، آمده است افزایش روز افزون نرخ مواد خوراکی مردم بی بضاعت را بیشتر به سوء تغذیه مواجه ساخته و مردم برای بدست آوردن مواد غذایی ارزان، مواد غیر مغذی را به خانواده های خود تهیه می کنند که سبب چاقی بیش از حد می شود.

به نوشته گزارش، تعداد افرادی که بیش از حد معمول وزن دارند شاید به 2 عشاریه 1 ملیارد نفر در جهان برسد و تعداد کسانی که اوبیس یا چاق بیش از حد می باشند شاید به یک ملیار و یکصد میلیون بلند برود.

در گزارش آمده است که نرخ مواد خوراکی در ماه فبروی 9 فیصد کمتر از زمانی بود ک این نرخ ها به اوج خود رسیده بود.

نظر به گزارش بانک جهانی کم شدن تقاضا برای تولیدات گندمی و کم شدن مصرف جواری برای ساختن الکهول سبب کاهش نرخ مواد خوراکی در ایالات متحده شده است.

وزرای خارجه گرجستان، آذربایجان و ترکیه در شهر ساحلی گورجستان باتومی جمع می شوند

وزرای خارجه گرجستان، آذربایجان و ترکیه قرار است امروز در شهر ساحلی گورجستان باتومی جمع شوند. سه وزیر قرار است یک پلان همکاری را امضا کنند.

معاون وزیر خارجه گرجستان اظهار داشت در سندی که امضا می شود مسائل اقتصادی، فرهنگی، تعلیمی، انرژی، ورزش و جوانان درج شده است.

چنین یک مجلس سه جانبه قبلاً هم در شهر ترابزون ترکیه در ماه جون سال 2012 برگذار شده بود.

در آنوقت طرف ها یک اعلامیه را ترتیب دادند که در آن اولویت ها در ساحه همکاری بین سه کشور همسایه واضح شد، از جمله جلب حمایت جامعه جهانی به پروژه های انرژی و مواصلاتی این کشورها.

اردوی مصر سه غواصی را که می خواستند سیم های زیر بحری انترنت را قطع کنند دستگیر کرد

اردوی مصر می گوید، قوای بحری آن سه غواصی را دستگیر نمودند که می خواستند سیم های زیر بحری انترنت را در بحیره مدیترانه قطع کنند.

مقامات اردوی مصر اظهار داشتند که غواصان در حال قطع کردن سیم های ارتباطی شرکت بزرگ تلی کام مصر بودند که بازداشت شدند.

به گفته مقامات اردو این سه نفر با یک کشتی سریع السیر ماهی گیری در سال شهر سکندریه سفر می کردند.

دلیل اینکه چرا آنها به این کار دست میزدند تا حال معلوم نیست و شرکت تلی کام مصر گفته است یک کیبل دیگر ارتباطی آن در زیر بحر قطع شده و امروز دوباره فعال خواهد شد.

روسیه حجم کارگوی ناتو را که از افغانستان از راه دهلیز شمالی خارج می شود، بیشتر می سازد

روسیه در نظر دارد حجم کارگوی ناتو را که از افغانستان از طریق به اصطلاح دهلیز شمالی خارج می شود، بیشتر بسازد.

یک دپلومات روسیه می گوید که این تصمیم با در نظر داشت آماده گی ها برای خروج قوای بین المللی از افغانستان اتخاذ شده است.

نماینده دائمی روسیه در پیمان ناتو الکساندر گروشکو در یک کنفرانس ویدیوئی دیروز از بروکسل گفت، روسیه به همین منظور راه شمالی را توسعه می دهد.

در آستانه خروج قوای بین المللی از افغانستان در سال 2014 هجم کارگوی اموال ناتو که از افغانستان خارج می شود نیز بیشتر می شود.

روسیه قبلاً موافقه کرده بود که یک مرکز ترانزیت را برای انتقال وسایل غیر محاربوی در اولیانوفسک تشکیل میدهد.

گروشکو این موضوع را از احتمال دور نگذاشت که بعد از سال 2014 بازهم کشورش با ماموریت ناتو در افغانستان همکاری خواهد کرد.

اما به گفته او این همکاری به ماهیات ماموریت نو ناتو بعد از سال 2014 در افغانستان مربوط خواهد بود.

او اظهار داشت ماموریت نو ناتو در افغانستان به یک قطعنامه نو شورای امنیت سازمان ملل متحد نیاز دارد.

رییس جمهور ازبکستان با یارلان ادریسوف وزیر خارجه قزاقستان ملاقات کرد

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری ازبکستان می گوید، رییس جمهور اسلام کریموف با یارلان ادریسوف وزیر خارجه قزاقستان که مصروف دیدار از این کشور می باشد، ملاقات کرد.

خبری دیدار کریموف، اولین گزارشی از ظاهر شدن وی در محضرعام از یک هفته به این سو، می باشد. قبل از این شایعاتی پخش شده بود که گویا وضعیت صحی کریموف وخیم است.

اسلام کریموف در شب نزدهم ماه مارچ شب سال نو در تیلویزون به حالت رقص و خوشی نشان داده شده بود. اما از آن تاریخ به بعد، دیگر در محضر عام ظاهر نه شد. گروه مخالفین کریموف در خارج از ازبکستان گفتند، بالای رییس جمهور حمله قلبی آمده است.

دختر ریس جمهور ازبکستان این گزارش ها را رد کرده گفت، شایعات در مورد بیماری پدرش به گفتهء وی تلاشی برای از بین بردن زنده گی مردم است.

اسلام کریموف 75 ساله که سابق منشی حزب کمونیست ازبکستان بود، از 25 سال به این سو، به حیث رییس جمهور ازبکستان، ایفای وظیفه می کند.

بانک مرکزی قبرس می گوید: بانک های این کشور، بعد از دو هفته دو باره دو باز می شوند

بانک مرکزی قبرس می گوید، بانک های این کشور امروز پنجشنبه، بعد از دو هفته دوباره دو باز می شوند. این بانک ها به خاطر جلوگیری از بیرون کشیدن پول از حساب های پس انداز توسط مشتریان، مسدود شده بودند.

بانک مرکزی قبرس می گوید، حسابداران در یک روز نه می توانند بیشتر از 300 یورو پول شان را بکشند بانک مرکزی قبرس همچنان استفاده از چک ها را منع اعلان کرده و بر استفاده از کریدت کارت در خارج از کشور محدودیت ایجاد نموده است.

رسانه های گزارش می دهند که بر انتقال پول نقد توسط اتباع قبرسی که به خارج مسافرت می کنند، نیز محدودیت های وضع خواهد شد.

این محدودیت ها بعد از آن وضع گردید که قبرس با وضع مالیه بر دارنده گان حساب بالاتر از 100 هزار یورو بتواند، 10 میلیارد یورو کمک مالی قرضه دهنده گان بین المللی را بدست بیآورد تا از بحران مالی در کشور جلوگیری کند.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان با دیوید کامیرون صدراعظم بریتانیا تیلفونی صحبت کرد

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان شام دیروز با دیوید کامیرون صدراعظم بریتانیا صحبت تیلفونی کرده است.

در اعلامیه که از سوی ریاست جمهوری افغانستان به نشر رسیده آمده است که رهبران هردو کشور در مورد پروسه صلح، روابط افغانساتان و پاکستان و توافقات نشست سه جانبه در لندن، بحث و گفتگو نمودند.

سومین اجلاس سه جانبه در لندن به تاریخ چهارم ماه فبروری امسال به هدف پایان جنگ یازده ساله در افغانستان بر گزار شده بود.

افغانستان سفر هیات نظامی این کشور را برای اشتراک در تمرینات نظامی اردوی پاکستان لغو کرد

افغانستان سفر هیات نظامی این کشور را برای اشتراک در تمرینات نظامی اردوی پاکستان دیروز لغو کرد.

وزارت خارجه افغانستان می گوید، اردوی پاکستان از 11 تن نظامیان افغان دعوت نموده بود تا در تمرینات نظامی پاکستان در شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان، اشتراک کند. اما این سفر، به خاطر حمله راکتی پاکستان بر ولایت کنر، لغو شد.

فضل الله واحیدی والی کنر به خبر گزاری فرانسه گفت، روزهای دوشنبه و سه شنبه حدود 50 راکت از سوی پاکستان بر مناطق سرحدی این ولایت پرتاب گردیده و مردم این مناطق متضرر شده اند.

استخبارات پاکستان یا آی اس آی می گوید، افغانستان از طالبان پاکستانی قویاً حمایت می کند

اداره استخبارات پاکستان یا آی اس آی می گوید، افغانستان از طالبان پاکستانی قویاً حمایت می کند.

اداره استخبارات نظامی پاکستان در گزارش که روز سه شنبه به نشر رسانده این مطلب را بیان کرده گفت، طالبان پاکستانی که از شش سال به این سو علیه اسلام آباد می جنگند، از سوی عناصر ضد پاکستانی بخصوص در آن سوی سرحد، کمک های لوژستیکی، آموزشی و مالی می شوند.

در این گزارش اداره استخبارات پاکستان که به زبان انگلیسی ترتیب شده و نسخهء آن به ستره محکمه پاکستان نیز سپرده شده همچنان آمده است که تقویت جنگ جویان طالبان پاکستانی در آن سوی سرحد عامل مهم افزایش فعالیت های مسلحانه در این کشور، به شمار می رود.

مقامات روسیه به تلاشی و تفتیش سازمان های غیر دولتی در این کشور ادامه می دهند

مقامات روسیه به تلاشی و تفتیش سازمان های غیر دولتی در این کشور ادامه می دهند. مقامات څارنوالی و پولیس مالیه روسیه دیروز، داخل دفاتر اداره بین المللی شفافیت و ناظران حقوق بشر شدند.

ریشل دینبر معاون رییس سازمان نظارت از حقوق بشر و آسیای مرکزی در ایمیلی که فرستاده است این موضوع را تایید کرد که مقامات څارنوالی و پولیس مالیه بدون اطلاع قبلی دفتر شان را در مسکو تلاشی و کنترول کردند.

لیف پونوماریوف ریس جنبش حقوق بشر روسیه که دفتر وی هم در مسکو تلاشی شده به رادیو آزادی گفت، این تلاشی یک بهانه است.
« این یک حمله بر استقلالیت سازمان های غیر دولتی عمدتاً بر سازمان های حقوق بشر به شمار می رود. این یک حمله همآهنگ کننده می باشد. همان طوریکه من قبل از این نوشته بودم، این یک کوتای خزندهء سیاسی به شمار می رود. »

پونوماریف می گوید، اسنادی را که څارنوالان خواستند آنها به دستررس شان قرار نه داده اند.

اپوزیسیون سوریه که توسط اتحادیه عرب به رسمیت شناخته شد، اولین سفارت اش را افتتاح کرد

گروه اپوزیسیون سوریه که توسط اتحادیه عرب به حیث نماینده مردم سوریه به رسمیت شناخته شد، اولین سفارت اش را افتتاح کرد.

معاذ الخطیب رییس ایتلاف ملی سوریه دیروز در مراسم قطع نوار در دفتر نماینده سوریه در قطر بالای کشورهای مقتدر جهان انتقاد کرد که با شورشیان که برای سرنگونی رژیم اسد می جنگند، کمک نه می کنند.

نظار الحراقی نماینده اپوزسیون سوریه در دوحه پایتخت قطر در هنگام افتتاح اولین سفارت برای اپوزسیون گفت:
« پیروزی ما دیروز، با بدست آوردن کرسی سوریه در اتحادیه عرب و امروز با افتتاح سفارت برای انقلابیون سوریه و سوریه آزاد در کشور قطر، آغاز شد. »

الخطیب روز یکشنبه از مقام ریاست ایتلاف مخالفین استفعی داده اما به حیث سرپرست به کارش ادامه می دهد.

مقام ها در ولایت ختلان تاجکستان دخالت در ناپدید شدن یک رهبر ازبک را رد کردند

مقام ها در ولایت ختلان تاجکستان دخالت در ناپدید شدن یک رهبر ازبک را رد کرده اند. سلیم شمس الدینوف از پانزدهء مارچ به این سو ناپدید است.

یک مقام پولیس در ولایت ختلان امروز گفت: در جریان تحقیق نشانه های در مورد لت و کوب و اختطاف شدن شمس الدینوف پیدا نشده اند.

ایمن جان جلیلوف، معاون قوماندان پولیس ولایت ختلان تاجکستان نیز اعلامیهء سازمان عفو بین المللی در این مورد را رد کرد.

در این اعلامیه که دیروز سه شنبه منتشر شد گفته شده که ناپدید شدن شمس الدین می تواند انگیزهء سیاسی داشته باشد.

این مرد پنجاه و هشت ساله که منتقد حکومت تاجکستان است در ماه می 2012 از سوی افراد ناشناس لت و کوب شده بود.

او پالیسی های حکومت تاجکستان را عامل متشنج شدن روابط این کشور با ازبکستان دانسته است.

شمس الدینوف اخیراً از ازبک هایی که در تاجکستان زنده گی می کنند خواست تا برای کاندید گروه اپوزسیون حکومت تاجکستان در انتخابات ریاست جمهوری نومبر امسال در این کشور رای بدهند.

کوریای شمالی امروز به رئیس جمهور کوریای جنوبی هشدار داد

کوریای شمالی امروز به رئیس جمهور کوریای جنوبی نیز هشدار داد که بخاطر جلوگیری از یک "فاجعهء ویرانگر" با احتیاط برخورد کند.

پیونگ یانگ دیروز سه شنبه اعلام کرد که در حال حاضر راکت هایش برای هدف قرار دادن مراکز امریکا در گوام، هاوایی و خاک اصلی امریکا آماده اند.

وزارت دفاع ایالات متحدهء امریکا گفت: آمادهء برخورد با هر حادثهء احتمالی است.

ایالات متحدهء امریکا و کوریای جنوبی تمرینات مشترک نظامی را تا آخر ماه اپریل اجرا می کنند.

یک سناتور ازبک گزارش های را رد می کند که گویا رئیس جمهور ازبکستان مشکلات صحی دارد

یک سناتور ازبک گزارش های را رد می کند که گویا رئیس جمهور ازبکستان مشکلات صحی دارد.
سویتلانا اورتیکوفا امروز به رادیو آزادی گفت، رئیس جمهور اسلام کریموف در وضعیت خوب قرار دارد و شاید در نشست روز پنجشنبه سنا شرکت کند.

پیش از این در صفحات انترنیتی وابسته به گروه های اپوزسیون ازبک که در تبعید به سر می برند، آمده که اسلام کریموف هفته گذشته دچار حملهء قلبی شدید شده بود.

آنها دیروز سه شنبه به نقل از منابع در حکومت ازبکستان گفتند که وضعیت کریموف خراب توصیف شده است.

دختر کریموف امروز در صفحهء اجتماعی تویتر خود نوشت : هر کسی که می گوید پدرش مریض است "باید دیوانه باشد".

وی گفت، اسلام کریموف هفت گذشته از طریق صفحات تلویزیون نشان داده شد که در جریان مراسم سال نو حدود بیست دقیقه رقص کرده است.

کریموف هفتاد و پنج ساله، رهبر پیشین حزب کمونیست، از حدود بیست و پنج سال به این سو بر ازبکستان حکمروایی می کند

کوریای شمالی می گوید، تمام ارتباطات تلیفونی نظامی اش را با کوریای جنوبی قطع می کند

کوریای شمالی می گوید تمام ارتباطات تلیفونی نظامی اش را با کوریای جنوبی قطع می کند.

کوریای شمالی همچنان هشدار می دهد که شاید هر لحظه جنگ رخ بدهد.

پیونگ یانگ امروز یک خط تلیفون را قطع کرد.

این خط تلیفون در هماهنگ ساختن سفر کارگران کوریای جنوبی به یک مرکز صنعتی در کوریای شمالی کمک می کرد.

کوریای شمالی به رئیس جمهور کوریای جنوبی هشدار داد تا متوجه حرف هایش باشد

کوریای شمالی به رئیس جمهور کوریای جنوبی هشدار داد تا متوجه حرفهایش باشد. این هشدار پس از آن صورت می گیرد که پارک گئون هی، رئیس جمهور کوریای جنوبی از پیونگ یانگ خواست تا موضع اش را تغییر بدهد و برنامه های هسته یی اش را متوقف بسازد.

پارک دیروز سه شنبه گفت: یگانه راه نجات کوریای شمالی آنست تا از تهدید ها و فعالیت های تحریک آمیز دست بکشد و برنامه های ساخت راکت ها و سلاح های هسته یی اش را متوقف کند.

خبرگزاری دولتی کوریای شمالی KCNA امروز گفت که کوریای شمالی به رئیس جمهور کوریای جنوبی گفته است، بخاطر جلوگیری از یک "فاجعهء ویرانگر" با احتیاط برخورد کند.

پیونگ یانگ دیروز سه شنبه اعلام کرد که در حال حاضر راکت هایش برای هدف قرار دادن مراکز امریکا در گوام، هاوایی و خاک اصلی امریکا آماده اند.

وزارت دفاع ایالات متحدهء امریکا گفت: آمادهء برخورد با هر حادثهء احتمالی است. ایالات متحدهء امریکا و کوریای جنوبی تمرینات مشترک نظامی را تا آخر ماه اپریل اجرا می کنند.

آخرین روز جلسه سران کشور های "بریکس" در شهر دوربان افریقای جنوبی برگزار شد

دومین و آخرین روز جلسهء سران کشور های "بریکس" امروز چهارشنبه در شهر دوربان افریقای جنوبی برگزار شد. روسای جمهور برازیل، چین، روسیه، افریقای جنوبی و صدراعظم هند روی آن مسایل اقتصادی جهانی که کشور های شان را متاثر می سازد، بحث کردند.

انتظار می رود آنان توافق روی تاسیس یک بانک انکشافی جدید را اعلام کنند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مورد تاسیس این بانک گفت:

« روسیه از تاسیس یک بانک انکشافی جدید حمایت می کند. اما باور داریم که اگر این بانک ایجاد شود، باید صرفاً روی قوانین مارکیت ها کار کند و از جوامع کسب و کار در کشور های همهء ما پشتیبانی کند. »

به نظر می رسد که برای یک توافق همه جانبه در این مورد باید انتظار کشید زیرا کار روی جزئیات تمویل و فعالیت های این بانک به وقت بیشتر نیاز دارد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG