لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۴۳

تقلب‌های برخاسته در برابر روند انتخابات به یک نگرانی جدی ناظران مبُدل شده‌است


شماری از ناظران انتخابات تأکید می‌ورزند که هیئت گماشته شده بررسی‌هایش را در پیوند به توزیع نصب استیکرها روی تذکره‌های جعلی بی‌طرفانه انجام ندهد، مشارکت مردم در این روند محسوس نخواهد بود.

روزهای برگزاری روند انتخابات ولسی جرگه نزدیکتر می‌شود، اما نگرانی‌ها از بهر تقلب‌های برخاسته در برابر این روند حالا به یک نگرانی جدی در میان ناظران مبُدل شده‌است.

شماری از ناظران انتخابات هرچند گماشتن هیئت برای بررسی ادعاها در پیوند به نصب استیکرها روی تذکره‌های جعلی را برای باز گشتاندن اعتماد مردم مهم می‌خوانند، اما می‌گویند با توجه به زمان اندکی که به برگزاری انتخابات مانده است، این همه چالش‌ها به تاریخ برگزاری انتخابات تأثیرگذار خواهد بود.

یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان روز چهارشنبه «۱۴ سنبله ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی تأکید کرد که عدم مشارکت مردم تهدید جدی در انتخابات پیشرو است و اگر هیئت بررسی کننده در پیوند به نصب استیکرها روی تذکره‌های جعلی، بررسی‌هایش را به گونه بی‌طرفانه انجام ندهد، باور مردم نسبت به این روند از میان خواهد رفت.

یوسف رشید
یوسف رشید

​او افزود:

"ما طرفدار یک بررسی دقیق، مسلکی و عادلانه ادارات مربوطه هستیم، از این که این‌ها به ملامت کردن یک دیگر بپردازند، بیایند با احزاب و جریان‌های سیاسی وارد مذاکره گردند، اسناد را گردآوری کنند و در اختیار کمیسیون قرار گیرد، زیرا آنچه حالا بیشتر در حال حاضر صدمه دیده اذهان عامه است که بیشتر به انتخابات بی‌باور شده اند."

با پایان مهلت پذیرش خواست‌های احزاب در پیوند به تغییر نظام انتخاباتی و ابطال روند ثبت‌نام رأی دهنده‌گان پرداختن به نا فرمانی‌های مدنی از هشدار احزاب و جریان‌های سیاسی به حکومت بوده‌است.

در کنار این، افشای یک صد هزار تذکرۀ جعلی با نصب استیکرهای اصلی در هفته روان از سوی ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، به نگرانی‌ها از تقلب در انتخابات ولسی جرگه بیشتر افزوده‌است.

ادارۀ مرکزی ثبت احوال نفوس در واکنش به این افشاگری‌ها گفته که این تذکره‌ها جعلی استند و اعتبار حقوقی ندارند و از سوی دیگر، کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که ۶۰ جلد کتاب استیکرهای ثبت‌نام رأی دهنده‌گان در شماری از ولایات ناپدید شده‌اند و ممکن این اسناد افشا شده جزء این کتاب‌ها بوده باشند.

پس از این همه جنجال‌ها، ریاست جمهوری هیئتی را گماشته است تا حقایق این معضل را دریابد، هیئتی که متشکل از نهادهای امنیتی، کمیسیون مستقل انتخابات، اداره مرکزی احصائیه و اداره مرکزی ثبت احوال نفوس است.

حالا سید حفیظ‌الله هاشمی کمیشنر و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، بررسی‌های این هیئت تا کنون ادامه دارند و تأکید می‌ورزد که هیچ تلاشی سبب سپوتاژ شدن روند انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها نخواهد شد.

سید حفیظ‌الله هاشمی
سید حفیظ‌الله هاشمی

​او افزود:

"هیچ‌کسی حاضر نشده تا حال که یک استیکر جعلی را برای ما نشان دهد، در این انتخابات غیر از استیکر در تذکره‌ها میکانیزم‌های دیگری هم است که از سیستم دیتا انتری ما این تذکره‌های جعلی را شناسایی و بیرون خواهند کرد و از رنگ‌های استفاده خواهد شد که کسی نتواند دوباره رأی دهد و میکانیزم‌هاییکه حالا سر آن کار می‌کنیم و بررسی‌های هیئت نیز ادامه دارد، من اطیمنان می‌دهم که این انتخابات به دور از تقلب و صدها مرتبه بهتر از انتخابات‌های گذشته خواهد بود."

آقای هاشمی می‌گوید با پایان بررسی‌های هیئت گماشته شده، کسانیکه جعل و تزویر کرده‌اند شناسایی و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

وی تأکید می‌ورزد که این کمیسیون برای مردم پاسخگو است و میکانیزم‌های تازه‌ای را برای شفافیت بیشتر این روند روی دست دارند.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG