لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ حمل ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۲۲

جهان

تردید کارشناسان از گزارش‌های مطبوعات چین در مورد ویروس کرونا

لوله آزمایش ویروس کرونا

کارشناسان در مورد گزارش‌های مطبوعات چین در مورد شیوع ویروس کرونا با تردید برخورد می‌کنند، چون مطبوعات آن کشور شدیداً تحت سانسور قرارد دارد.

مقامات امریکایی از گذشته‌ها به این سو در مورد گزارش‌های رسیده از چین با شک بر خورد کرده اند.

منتقدان می‌گویند، حکومت چین اخبار گمراه کننده را در مورد شیوع ویروس کرونا پخش کرده، تلاش نموده است تا مسئله را پنهان کرده و داکترانِ را دستگیر کرده که در مراحل آغازین از شیوع این ویروس هشدار داده بودند.

به گفته کارشناسان، این موضوع باعث آن شد تا شیوع ویروس کرونا به یک همه‌گیری جهانی تبدیل شود.

این در حالیست که مقامات چین می‌گویند ۴۸ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا که امروز سه‌شنبه گزارش داده شد توسط مسافرانی که از خارج آمده اند، به این کشور انتقال داده شده است.

نخستین مورد کووید-۱۹ در شهر ووهان مرکز ولایت هوبئی چین گزارش شده بود.

ترمپ با پوتین در مورد ویروس کرونا و قیمت نفت در جهان صحبت کرد

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در یک تماس تلفونی با همتای روسی‌اش ولادیمیر پوتین در مورد ویروس همه‌گیر کرونا، اقدامات در برابر آن و همچنان در رابطه به کاهش قیمت نفت ناشی از این بحران صحبت کرده‌است.

بر اساس اعلامیه کرملین دو جانب دیروز دوشنبه (۳۰ مارچ) نگرانی شدید شان را به سبب گسترش این ویروس ابراز داشته و روی همکاری‌های نزدیک در مقابله با آن صحبت کردند.

در اعلامیه‌ی قصر سفیر در رابطه با این صحبت تلفونی آمده که دو رهبر از طریق فوروم کشورهای عضو 'جی-۲۰' یا ۲۰ کشور صناعتی جهان کار خواهند کرد تا کمپاین بین‌المللی را برای غلبه بر ویروس کرونا و احیای اقتصاد جهانی آغاز کنند.

در هر دو اعلامیه آمده که دو طرف در مورد بی‌ثباتی موجود در بازارهای نفت جهان صحبت کردند. در اعلامیه‌ی قصر سفید این هم ذکر شده که دو رهبر روی اهمیت ثبات در بازارهای نفت جهان توافق کردند.

قابل ذکر است که قیمت نفت در جهان به سبب قرنطین‌های جاری و وضع محدودیت در فعالیت‌ها در نقاط مختلف جهان کاهش قابل ملاحظه یافته است. این کاهش یک دلیل دیگر هم دارد که عبارت است از رقابت میان سعودی و روسیه در بخش کاهش قیمت نفت در جهان.

تأثیر منفی اقتصادی کرونا در جهان مخرب پیش‌بینی شده‌است. پیش‌بینی های اقتصادی کاهش جدی در رشد اقتصادی را نشان می‌دهد و بانک جهانی تخمین کرده‌است که رشد اقتصادی در چین و دیگر کشورهای آسیای شرقی کند خواهد بود و احتمالاً میلیون‌ها انسان را با فقر مواجه خواهد کرد.

به‌گفته‌ی بانک جهانی در بدترین حالت پیامدهای اقتصادی این ویروس در آسیا می‌تواند تاحدی بد باشد که تأثیرات خیلی جدی برای کشورهای دیگر جهان نیز به همراه داشته باشد.

چین پس از کاهش ابتلا به ویروس کرونا، ۴۸ مورد تازه را ثبت کرده‌است

چین

چین امروز سه‌شنبه (۳۱ مارچ) پس از کاهش ابتلا به ویروس کرونا در چهار روز گذشته، امروز از افزایش موارد جدید گزارش داده، گفت که همه این موارد جدید از خارج آورده شده‌است.

در این میان، شمار مبتلایان به این ویروس در امریکا در حالی به ۱۶۳ هزار نفر رسید که رقم تلفات در نیویارک "حیران کننده " خوانده می‌شود.

امریکا که ۳۳۰ میلیون نفوس دارد معاینات را گسترش داده تا برای استراتژی جلوگیری انتشار این ویروس یک تصویر دقیق‌تر بدست آورد.

همزمان با این، انکشاف در چین که منبع انتشار این ویروس در جهان پنداشته می‌شود و وضعیت در امریکا که اکنون بلندترین رقم مبتلایان در جهان را دارد، دیگر کشورهای جهان برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا به اقدامات بی‌سابقه‌ای رو آورده‌اند.

مقام‌های چینی گفتند که ۴۸ مورد جدید ابتلا که امروز گزارش داده شد توسط مسافرانی‌که از خارج آمده‌اند، انتقال شده‌است.

مقام‌ها گفتند که صرف یک مورد جدید تلفات گزارش شده و در شهر ووهان ولایت هوبئی جایی‌که ویروس اولین بار ظهور کرده، کدام مورد ابتلای داخلی گزارش نشده‌است.

با این وضعیت شهر ووهان که چندین ماه قرنطین بود به گشایش دوباره نزدیک‌تر می‌شود.

شمار مبتلایان به وایروس کرونا درجهان به ۷۸۶ هزار وتلفات به ۳۸ هزار نفر رسیده‌است.

امریکا معافیت از تحریم‌ها بر ایران را تمدید کرد

اعتراض به تحریم‌های امریکا بر ایران

حکومت امریکا معافیت از تحریم‌ها را که به شرکت‌های روسی، چینایی و اروپایی اجازه می‌دهد که با ایران همکاری اتمی داشته باشند، تمدید کرد.

مایک پومپیو وزیر خارجۀ امریکا دیروز این معافیت را برای ۶۰ روز دیگر تمدید کرد، ولی قیودات بر فعالیت اتمی ایران را دور نکرد.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا گفت که گسترش مداوم فعالیت اتمی از سوی ایران غیر قابل پذیرش است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق اتمی ایران با شش قدرت جهان خارج شد و تحریم‌ها بر این کشور را از سر گرفت.

تحریم‌های امریکا اقتصاد ایران را که بیشتر به عواید نفت متکی است، فلج کرد.

تهران در برجام یا توافق‌نامه‌ی اتمی سال ۲۰۱۵ با شش قدرت جهان، پذیرفته بود که برنامه‌ی اتمی خود را در بدل رفع تحریم‌ها محدود کند.

'ساجد حسین احتمالاً به دستور استخبارات پاکستان اختطاف شده‌است'

ساجد حسین بلوچ روزنامه‌نگار پاکستانی که گفته می‌شود در سویدن مفقود شده‌است.

سازمان خبرنگاران بدون سرحد گمان می‌کند، یک خبرنگار پاکستانی‌که تقریباً یک ماه پیش در سویدن ناپدید شد به دستور اداره‌ی استخبارات پاکستان اختطاف شده‌است.

ساجد حسین، مدیر مسئول وب‌سایت خبری "بلوچستان تایمز" به‌گفته این وب‌سایت به تاریخ دوم مارچ در شهر "اوپسالا" در سویدن ناپدید شده‌است.

این وب‌سایت موارد نقض حقوق بشر و وضعیت بلوچستان پاکستان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

ایریک هالکییر، مسئول سازمان خبرنگاران بدون سرحد در سویدن دیروز (دوشنبه ۳۰ مارج) گفت: " با توجه به اذیت و آزار و حمله‌های اخیر بر خبرنگاران پاکستانی در اروپا ما احتمال ارتباط ناپدید شدن او به کار وی را نادیده گرفته نمی‌توانیم."

سازمان خبرنگاران بدون سرحد که مقر آن در پاریس است می‌گوید که وب‌سایت "بلوچستان تایمز" از خطوط سرخ که توسط مؤسسه نظامی در اسلام‌آباد وضع شده، بارها عبور کرده‌است.

کمیسیون اروپا برای شماری از کشور ها ۱۴۰ میلیون یورو اختصاص می‌دهد

بیرق اتحادیه اروپا

کمیسیون اروپا می‌گوید که برای مبارزه با ویروس کرونا، ۱۴۰میلیون یورو را برای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، گرجستان، مالدووا و اوکراین اختصاص می‌دهد.

این کمیسیون دیروز دوشنبه (۳۰ مارچ) در یک اعلامیه گفت، اتحادیۀ اروپا استفاده از ابزار فعلی به ارزش ۷۰۰ میلیون یورو را برای این شش کشور دوباره تنظیم می‌کند تا تأثیر اقتصادی و بحران اجتماعی در نتیجۀ گسترش ویروس کرونا کاهش یابد.

اولیفر وارهیلیی کمیشنر توسعۀ کمیسیون اروپا گفته که حالا نه‌تنها برای اروپا، بلکه برای تمامی شریکان این اتحادیه، زمان خیلی دشوار است.

کمیسیون اروپا می‌گوید که برای فرستادن وسایل و پرسونل طبی هم با شش کشور نزدیک به شرق اروپا همکاری می‌کند.

گرجستان قیود شب‌گردی نافذ می‌کند

تبلیسی پایتخت گرجستان

حکومت گرجستان تصمیم گرفته که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، قیود شب‌گردی را از ساعت ۹ شب تا ۶ صبح نافذ کند.

این اقدام، جز اصول تازه‌ی قرنطین است که بر اساس آن، گسترش ویروس کرونا در گرجستان کاهش یافته می‌تواند.

گیورگی کاخاریا صدراعظم گرجستان روز دوشنبه (۳۰ مارچ) گفت که در هنگام قیود شب‌گردی، تنها دواخانه‌ها باز خواهند بود.

قرار است از امروز سه شنبه (۳۱ مارچ)، متروی پایتخت تبلیسی هم مسدود شود.

رفت‌وآمد ترافیک هم میان شهرها ممنوع شده‌است.

اضافه از سه تن، نمی‌توانند در فروشگاه‌ها یا دواخانه‌ها حضور یابند.

به گزارش پوهنتون جانز هاپکنز امریکا، حداقل ۱۰۰ تن در گرجستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

روسیه تمدید قرنطین عمومی را بررسی می‌کند

آرشیف، مسکو

روسیه بررسی‌ها در مورد تمدید قرنطین عمومی یا ماندن مردم در خانه‌های شان به‌خاطر نگرانی از ویروس کرونا را آغاز کرده‌است.

پیش از این مقام‌های مسکو از ۱۲ میلیون باشنده‌ای این شهر خواسته بودند که در خانه‌های شان بمانند.

کلیسای اورتودکس روسیه هم به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، از عبادت کننده‌ها خواسته که به‌جای حضور در کلیسا، در خانه‌های شان به عبادت بپردازند.

میخائیل میشوستین صدراعظم روسیه دیروز دوشنبه (۳۰ مارچ) از والی‌های این کشور خواست که دستور ماندن مردم در خانه‌ها را، مثل مسکو دنبال کنند.

روسیه دیروز تمامی مرزهای این کشور را بست، اما برای دیپلومات‌های روسی، وسایط حمل و نقل ضروری و مردم اجازه داد تا از مرزها وارد کشور شان شوند.

دمیتری مدودف معاون شورای امنیت ملی روسیه، یک‌شنبه (۲۹ مارچ) در صفحۀ فیسبوک‌اش در این مورد پیام ویدیویی را نشر کرد که در بخشی از آن آمده‌است: "گسترش ویروس کرونا به اقدام‌های شدیدتری نیاز دارد. برای جلوگیری از گسترش این ویروس، نیاز است که همه به حرف‌های رئیس جمهور توجه کنند و انضباط‌شان را نمایش دهند."

مرکز مبارزه با ویروس کرونا در روسیه دیروز گفت که یک تن در منطقۀ "پسکوف" در نتیجۀ ابتلا به 'کووید-۱۹' جان داده‌است.

شمار مبتلایان ویروس کرونا در روسیه به بیش از ۱۸۰۰ تن رسیده‌است.

شمار جان‌باخته‌گان مبتلایان ویروس کرونا در ایران به ۲۷۵۷ تن رسید

ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۷ تن در نتیجۀ ابتلا به این ویروس در ایران جان‌باخته اند. 

شمار جان باخته‌گان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ایران به ۲۷۵۷ تن رسید.

ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۷ تن در نتیجۀ ابتلا به این ویروس در ایران جان‌باخته اند.

این را کیانوش جهان پور، سخنگوی وزارت صحت ایران امروز به تلویزیون دولتی این کشور گفت.

آقای جهان‌پور افزود: "شمار رسمی موارد مثبت ابتلای افراد به این ویروس به ۴۱۴۹۵ تن رسید."

جهان پور از مردم ایران خواست در خانه‌های خود بمانند.

ایران یکی از کشور‌هایی است که در نتیجۀ شیوع ویروس کرونا به شدت آسیب دیده.

شماری از تحلیل‌گران در مورد آمار ارائه شده از سوی مقام‌های ایران شک دارند و می‌گویند، شمار جان باخته‌ها شاید بیشتر از آنچه است که رژیم ایران با رسانه‌ها شریک ساخته است.

سه مهاجر افغانِ مبتلا به ویروس کرونا در ترکیه درگذشتند

آرشیف

در ترکیه سه مهاجر افغان مبتلا به ویروس کرونا درگذشتند.

پس از شیوع ویروس کرونا در ترکیه، مرگ سه مهاجر افغان مبتلا به کووید-۱۹ ثبت شده‌است.

به‌گفته نزدیکان این خانواده‌ها دو روز پیش از یک خانواده سه تن در منطقه "زیتون بُرون" وفات کرده و چندین تن دیگر به کرونا مبتلا شده‌اند.

ایران هزاران زندانی‌اش را به‌گونه‌موقت آزاد می‌کند

آرشیف، زندانیان ایران

مقام‌های ایران می‌گویند، در یک تلاش برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در زندان‌های مزدحم این کشور، آزادی موقتی هزاران زندانی را تمدید کرده و شماری دیگر را نیز آزاد می‌کنند.

به گفته‌ی مقام‌ها بیشتر از ۱۵هزار زندانی موقتاً آزاد خواهند شد که در کل شمار زندانیان موقتاً آزاد شده به ۱۰۰ هزار تن خواهد رسید.

ایران یکی از متضررترین کشورهای جهان از ویروس کرونا است که شمار قربانیان در آن تا ناوقت دیروز (۲۹ مارچ) ۲۶۴۰ تن گزارش شده بود، رقمی که تحلیل‌گران آن را خیلی بلندتر می‌خوانند.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت صحت ایران ناوقت دیروز، از مرگ بیش از ۱۲۰ تن دیگر در ۲۴ ساعت گذشته خبر داده و در یک کانفرانس خبری گفت: "متاسفانه ما ۱۲۳ نفر را ظرف ۲۴ ساعت گذشته در کلیه بیمارستان‌های‌مان از دست داده‌ایم".

غلام حسین اسماعیلی سخنگوی قضای ایران دیروز در تلویزیون دولتی این کشور در رابطه با آزادی موقتی زندانیان به سبب نگرانی‌ها در مورد ویروس کرونا گفت که آزادی این ۱۵ هزار زندانی قبلاً آغاز شده‌است.

او گفت ۱۰۰ هزار محبوس تا ۱۹ اپریل موقتاً آزاد خواهد بود.

ایران به تاریخ ۱۷ مارچ گفت که ۸۵ هزار زندانی به شمول زندانیان سیاسی را موقتاً آزاد می‌کند.

براساس یک گزارش اداره خاص ملل متحد در امور حقوق بشر که در ماه جنوری منتشر شد، ایران گفته است ۱۸۹۵۰۰ زندانی دارد.

در چند روز گذشته ایران شاهد چندین آشوب در زندانهای مختلف و تلاش فرار زندانیان از محابس در حالی بوده که محبوسین برای جلوگیری از مصاب شدن به کرونا در وضعیت بد زندانها تلاش نموده اند.

نیروهای ائتلاف از پایگاه هوایی 'کی-۱' در عراق خارج شدند

آرشیف، نیروهای امریکایی در عراق

ائتلاف به رهبری امریکا دیروز (یک‌شنبه ۲۹ مارچ) از یک قرارگاه نظامی در شمال عراق خارج شد که در اواخر ماه دسمبر هدف حمله‌های راکتی قرار گرفته و تنش‌ها میان ایران و واشنگتن را شدت بخشیده بود.

این ائتلاف دیروز در اعلامیه‌ای گفت: "پایگاه هوایی 'کی-۱' در ولایت شمالی کرکوک را ترک می‌کند".

وسایل نظامی به ارزش یک میلیون دالر این پایگاه به عراقی‌ها منتقل شده‌است.

پایگاه 'کی-۱' سومین محلی است که نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا در عراق آن را در این ماه ترک کرده‌اند.

این قوا، قرارگاه "القایم" در نزدیکی سرحد با سوریه و قرارگاه "قییارا" در غرب عراق را قبلاً ترک کرد.

در حمله‌ی راکتی ماه دسمبر بر قرارگاه 'کی-۱' یک قراردادی ملکی امریکایی که در آموزش نیروهای عراقی علیه داعش دخیل بود، کشته شد.

امریکا ایران را عقب این حمله دانسته و در یک حمله‌ی هوایی بر خاک عراق ۲۵ جنگجوی گروه تندرو ؛حشد الشعبی؛ حمایت شده از سوی ایران را کشت.

امریکا همچنان بعد ازین حادثه در یک حمله‌ی درون یا طیارۀ بی‌پیلوت، قاسم سلیمانی قوماندان نیروهای قدس سپاه پاسداران را، در نزدیکی میدان هوایی بغداد کشت.

۱۲۱ مورد جدید ویروس کرونا در پاکستان ثبت شد

آرشیف، پاکستان

مقام‌ها در پاکستان می‌گویند که در ۳۶ ساعت گذشته ۱۲۱ قضیه‌ی جدید کرونا در این کشور ثبت شده‌است.

با این رقم، شمار مصاب شده‌گان به کرونا در پاکستان تا ناوقت دیشب (یک‌شنبه ۲۹ مارچ) به ۱۵۲۶ تن و شمار قربانیان آن به ۱۳ تن رسیده بود.

ظفر میرزا وزیر صحت پاکستان دیروز گفت، ۷۱ درصد مصاب شده‌گان به کرونا در پاکستان زایرانی اند که از ایران برگشته‌اند.

قضیه‌های مثبت کرونا در پاکستان باوجود آن در حال افزایش است که در این کشور با نفوس ۲۲۰ میلیونی محدودیت‌های جدی بر فعالیت‌ها و گشت‌وگذارها وضع شده‌است.

اعضای پارلمان پاکستان و متخصصین، نگرانی جدی‌شان را در مورد احتمال گسترش این ویروس در روزهای آینده ابراز داشته و از دولت خواسته اند که معاینات را افزایش دهد.

عطاالرحمان رئیس گروه کاری عمران خان در بخش ساینس و تکنالوژی به خبرنگاران گفت: "ارقام ارائه شده در مورد شمار بیماران نمایان‌گر رقم اصلی نیست و این رقم می‌تواند خیلی بلندتر باشد."

وزارت صحت پاکستان می‌گوید که حدود ۱۳۳۰۰ قضیه مشکوک کرونا در پاکستان موجود اند و بیش از ۸ هزار تن در سراسر پاکستان در قرنطین به سر می‌برند.

اکثر فعالیت‌ها در پاکستان متوقف اند، گشت‌وگذارها محدود، سرحدات مسدود و پروازهای بین‌المللی متوقف شده‌اند و اردو بر این محدودیت‌ها نظارت دارند.

شمار تلفات ویروس کرونا در ایران به ۲۶۴۰ تن رسید

داکتران در یکی از شفاخانه ایران حین انتقال یک فرد مبتلا به ویروس کرونا.

سخنگوی وزارت صحت عامه ایران گفت که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۳ نفر دیگر در این کشور در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته و تلفات به ۲۶۴۰ نفر رسید.

کیانوش جهانپور گفت از ظهر دیروز ۲۹۰۱ بیمار جدید تشخیص شد و مجموع بیماران به ۳۸ هزار ۳۰۹ نفر رسید.

او گفت که تاکنون ۱۲ هزار و ۳۹۱ نفر از بیماران صحت‌یاب و از شفاخانه مرخص شده اند.

ایران اولین مورد کرونا را بتاریخ ۱۹ فبروری اعلان کرد ولی یک مقام ارشد وزارت صحت پذیرفته است که این ویروس احتمالاً در ماه جنوری وارد ایران شده است.

تاریخ جدید برای برگزاری مسابقات المپیک تعیین می‌شود

آرشیف

رسانه‌های جاپان گزارش می‌دهند که کمیتۀ بین‌المللی المپیک و مقامات این کشور در نظر دارند تاریخ جدید برای برگزاری بازی‌های تابستانی المپیک مشخص سازند.

احتمالاً این بازی‌ها یک سال بعد برگزار شوند.

گزارش‌های امروز گفتند که بازی‌های توکیو که هفته گذشته به علت انتشار ویروس کرونا به تعویق انداخته شد به احتمال اغلب در ۲۳ جولای سال ۲۰۲۱ افتتاح و در هشتم اگست خاتمه خواهد یافت.

قرار بود این بازی‌ها بتاریخ ۲۴ جولایی امسال آغاز و نهم اگست خاتمه یابد.

این اولین بار است که در ۱۲۴ سال تاریخ معاصر المپیک، این مسابقات به تعویق انداخته می‌شود. اما برخی از این بازی‌ها به شمول المپیک ۱۹۴۰ توکیو بخاطر جنگ لغو شده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG