لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ حمل ۱۴۰۳ کابل ۰۶:۳۰

افغانستان

فرو ریختن سقف یک خانه در ولایت بادغیس منجر به کشته شدن سه عضو یک خانواده شد

ولایت بادغیس در نقشه افغانستان
ولایت بادغیس در نقشه افغانستان

قوماندانی امنیه حکومت طالبان در ولایت بادغیس می گوید که در نتیجه فرو ریختن سقف یک خانه در این ولایت سه نفر شامل دو طفل و یک خانم -- کشته شده اند.

این قوماندانی امروز جمعه در یک اعلامیه گفته که این حادثه شب گذشته در ولسوالی آب کمر این ولایت رخ داده است.

در اعلامیه گفته شده که سقف این خانه بعد از باران های شدید فرو ریخت .

نظر به معلومات اداره هواشناسی امروز هم در بسیار ولایات افغانستان باریدن باران پیشبینی شده است.

به کمک سازمان ملل بیشتر از صد جریب زمین بایر در بدخشان سرسبز شده است

 ولایت بدخشان در نقشه افغانستان
ولایت بدخشان در نقشه افغانستان

برنامۀ جهانی غذا می گوید که با کمک جوامع محلی بیش از صد جریب زمین بایر را در ولایت بدخشان به مزارع سرسبز مبدل کرده است.

WFP گفته که این کاری است که اگر بودجه ای مورد نیاز را دریافت کند، می تواند آن را ادامه دهد.

بخش افغانستان این اداره در شبکۀ اکس (توییتر سابق) به روز پنجشنبه نوشت که با استفاده از این مزارع خانواده ها می توانند که مواد غذایی را به خود و کودکان خود فراهم کنند.

بر اساس ارقام ملل متحد در حال حاضر بیش از ۲۳ میلیون نفر در افغانستان به کمک های بشری نیازدارند.

بارش برف و باران در ۳۴ ولایت افغانستان پیش بینی شده است

تصویر آرشیف: بارنده گی در کابل
تصویر آرشیف: بارنده گی در کابل

بر اساس پیش بینی ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی طالبان ، به روز جمعه نیز احتمال بارش برف و باران در ۳۴ ولایت افغانستان وجود دارد.

این ریاست در خبرنامه ای به روز پنجشنبه گفت که به تاریخ ۲۳ و ۲۴ حمل همه ولایت های کشور گواه بارش برف و باران خواهند بود که جاری شدن سیل را به همراه خواهد داشت.

مقدار برف در نقاط مختلف از ۱۵ الی ۵۰ سانتی متر و مقدار بارش ۱۵ الی ۸۰ میلی متر پیشبینی شده است.

رینا امیری از کمک های جاپان در زمینه آموزش در افغانستان ابراز سپاس کرد

 رینا امیری نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای زنان ، دختران و حقوق بشر افغانستان
رینا امیری نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای زنان ، دختران و حقوق بشر افغانستان

رینا امیری نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای زنان ، دختران و حقوق بشر افغانستان از ابتکارات مهم ادارۀ همکاری بین المللی جاپان (جایکا) در خصوص آموزش و توسعه در افغانستان و منطقه سپاسگزاری کرده است.

او ابراز امیدواری کرده که گفتگوهایشان را در بارۀ گسترش فرصت ها برای همه افغان ها به ویژه زنان ادامه دهند.

خانم امیری در شبکۀ اکس (توییتر سابق ) ناوقت روز پنجشنبه از سفیر ایالات متحده در جاپان و تیمش سپاس گزاری کرده که زمینۀ ملاقات های سازنده را به او در بارۀ وضعیت افغانستان فراهم کردند.

وی نوشته که خوشحال است که با تدامیچی یامومتو نمایندۀ ویژۀ سابق ملل متحد در افغانستان و هوریبا رئیس بنیاد صلح برای بحث در مورد وضعیت فعلی افغانستان دیدار کرده است.

هیدر بار: جامعه جهانی با طالبان محاسبه نکرد و آنان سیاست های بد را به اجرا گذاشتند

 هیدربار معاون بخش زنان دیده بان حقوق بشر
هیدربار معاون بخش زنان دیده بان حقوق بشر

هیدربار معاون بخش زنان دیده بان حقوق بشر می گوید که طالبان سیاست های بدی را یکی پی از دیگری طرح کرده و به این مرحله رسیده اند، زیرا جامعه جهانی با آنها محاسبه نکرده است.

هیدربار امروز در شبکۀ اکس(تویتر سابق) ویدیویی از سحر فطرت دستیار پژوهشگر بخش حقوق زنان دیده بان حقوق بشر را منتشر کرده که می گوید، پس از دو سال سوءرفتار سیستماتیک در برابر زنان و دختران افغان، طالبان از سوی سازمان ملل متحد و سایر کشورها پاسخگو قرار داده نشده و جسور تر شده اند.

دیده بان حقوق بشر تاکید می کند که جامعۀ جهانی باید طالبان را مسئول تخلفات جدی علیه زنان و دختران افغان بداند و می تواند این کار را با راجع ساختن همچو دوسیه ها به محکمۀ بین المللی عدالت در چارچوب کنوانسیون حقوق زنان انجام دهد.

طالبان با تسلط دوباره بر افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱، آموزش دختران بالاتر از صنف ششم و تحصیل آنها در پوهنتون ها را ممنوع ساخته و از مشارکت فعال زنان در بسیاری از بخش‌های جامعه مانع شده اند.

در شماری از ولایات افغانستان باران های شدید و سرازیر شدن سیلاب ها پیش بینی شده

تصویر آرشیف: تخریبات ناشی از باران های شدید و سیلاب ها در شمال افغانستان
تصویر آرشیف: تخریبات ناشی از باران های شدید و سیلاب ها در شمال افغانستان

ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت طالبان برای امروز و فردا (۱۱ و ۱۲ اپریل) در شماری از ولایت افغانستان، باریدن برف و باران، بادهای شدید و جاری شدن سیلاب ها را پیش بینی کرده است.

این ریاست امروز در ویب سایت خود گفته که در ولایات بدخشان، تخار، بغلان، کنر، بلخ، پروان، پنجشیر، کاپیسا، کابل، لوگر، نورستان، پکتیا، ننگرهار، لغمان، زابل، قندهار، خوست، ارزگان، دایکندی، غور، هرات، فراه، نیمروز، بادغیس، سرپل، بامیان، میدان وردک، غزنی، فاریاب و جوزجان باران های شدید و سیلاب ها پیش بینی می شود. از باشندگان این ولایات خواسته شده که مراقب خطر سیلاب ها باشند.

پس از خشکسالی های پیهم چند سال گذشته در افغانستان، بارندگی های اخیر دهاقین را امیدوار ساخته که امسال حاصلات آنها خوب خواهد بود.

یک کمیسیون حکومت طالبان موظف شده است جایداد های غصب شدهٔ هندو ها و سیک ها را آزاد کند

تعدادی از سیک ها و هندو های افغانستان
تعدادی از سیک ها و هندو های افغانستان

سهیل شاهین رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر می گوید کمیسیون تعین شده توسط وزارت عدلیه حکومت طالبان مرحله آزاد نمودن ملکیت ها و ثروت های غصب شده سیکها و هندو های افغانستان را آغاز کرده است.

شاهین به روز چهارشنبه به روزنامه هندوی چاپ هندوستان گفت کمیسیون تحت رهبری وزارت عدلیه به این دلیل تشکیل شده تا به سیکها و هندو ها جایداد و ثرورتهای شان را که در حکومت قبلی غصب شده بود به آنها برگرداند.

او برگشت یک رهبر سیکهای افغانستان نریندرا سینگ خالصه را به کابل مهم خوانده و گفت که او در نتیجه تلاشهای کمیسیون تماس با شخصیت های افغان دوباره به وطن برگشته است.

خالصه که در دوران جمهوریت سابق عضو ولسی جرگه بود بعد از برگشت طالبان به قدرت به کانادا مهاجر شد.

اما برخی از رسانه ها خبر برگشت آقای خالصه را نادرست خوانده و به نقل از وی نوشته اند که وی به افغانستان برنگشته است.

پولیس ترکیه چهل مهاجر افغان را بازداشت کرده است

نیرو های پولیس ترکیه
نیرو های پولیس ترکیه

پولیس ترکیه در شهرهای بالیکسیر و آغیری این کشور ۴۰ پناهجوی افغان را بازداشت کرده است.

نظر به گزارش رسانه های ترکیه پولیس این کشور روز سه شنبه در یک عملیات در قریه «اردمیت» شهر بالیکسیر ۳۳پناهجوی افغان را دستگیر کرد.

رسانه های ترکیه همچنان گفته اند که هفت مهاجر دیگر افغان در یک موتر و یک بس پیدا شده و دستگیر شدند.

پولیس ترکیه می گوید که دو راننده ایرانی را در این ارتباط دستگیر کرده اند.

یک مقام ایرانی افغانستان و برخی از کشور ها را متهم به سوء استفاده از زعفران ایران کرد

تولید زعفران در ولایت هرات
تولید زعفران در ولایت هرات

منشی شورای ملی رزعفران ایران می گوید صادرات زعفران این کشور به این سبب با مشکل رو به رو شده که کشورهای دیگر به شمول افغانستان زعفران ایران را به نام خود صادر می کنند.

فرشید منوچهری به خبرگزاری ایلنای ایران دیروز چهارشنبه گفت رقبای ایران زعفران ایرانی را خریداری می کنند و به نام کشور خود به بازار های بین المللی عرضه می کنند.

او افزود مقدار زیاد زعفران ایران به امارات متحد عرب، چین ، هسپانیه، افغانستان و قطر صادر شده و این کشورها با زعفران ایران با خود این کشور رقابت می کنند.

او بطور مثال از افغانستان یاد کرده و گفته است که در افغانستان مقدار زیاد زعفران استفاده نمی شود و افغانها زعفران ایران را به کشور های دیگر صادر می کنند.

این در حالیست که در سالهای اخیر یک تعداد افرادی که به کار و بار زعفرانِ افغانستان مشغول اند گفته اند ایران بخاطر بدنام ساختن زعفران افغانستان زعفران بی کیفیت خود را به افغانستان میفرستد تا افغانستان نام نیک خودرا در بخش زعفران در بازار جهانی از دست بدهد.

به گفته فرشید منوچهری ایران در سال شمسی گذشته ۲۱۷ تُن و ۴۰۰ کیلوگرام زعفران صادر کرده که بخش اعظم آن به امارات متحد عربی، چین، هسپانیه ، افغانستان و قطر رفته است. او افزود در سال گذشته شمسی ایران ۴۰ تُن عفران به افغانستان صادر کرده است.

بیشتر از چهار میلیون افغان در بیرون از افغانستان روز نخست عید را تجلیل کردند

تعدادی از مهاجرین افغان در ایران
تعدادی از مهاجرین افغان در ایران

کمیشنری عالی ملل متحد در امور مهاجرین به روز (چهارشنبه) در پیام خود به مناسبت عید فطر گفت در بسیار نقاظ جهان امروز یک تعداد مردم دور از وطن و عزیزان خود عید را تجلیل می کنند و آنها به رنج این مردم احترام گذاشته و آنرا بیاد می آورند.

این کمیشنری گفته که هم اکنون چهار میلیون و دوصد هزار مهاجر آفغان خارج از کشور خود هستند که بخش اعظم آنها در پاکستان و ایران بسر میرند.

کمیشنری عالی مهاجرین ملل متحد یک بار دیگر تاکید نمودکه پناهجویان مستحق هستند که جهان به آنها توجه کند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG