لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۱ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۳۸

افغانستان

وزارت داخله طالبان: سراج‌الدین حقانی امریکا و جامعه جهانی را تهدید نکرده‌است

سراج‌الدین حقانی، مردی رویش پنهان شده حین حضور در یک نشست در کابل

وزارت داخله طالبان گفته سراج‌الدین حقانی سرپرست این وزارت، امریکا و جامعه جهانی را تهدید نکرده‌است.

وزارت داخله طالبان این خبر را در حساب تویترش امروز پنجشنبه منتشر کرده‌است.

در این تویت ادعا شده که برخی رسانه‌ها بر اساس مصاحبه حقانی با تلویزیون الجزیره، گزارش‌های "دروغینی" را منتشر کرده که اگر حکومت طالبان به رسمیت شناخته نشود، آن‌ها ایالات متحده و جامعه جهانی را تهدید خواهند کرد.

در بخش دوم تویت وزارت امور داخله طالبان آمده که طالبان به تعهدات موافقتنامه دوحه متعهد بوده و از قلمرو افغانستان بر ضد هیچ‌کسی استفاده نمی‌شود.

نام سراج‌الدین حقانی درج فهرست سیاه امریکا و سازمان ملل متحد است.

او از جمع آنانی به حساب می‌رود که تحت تعقیب اداره تحقیقات فدرال امریکا (اف‌بی‌آی) اند و گفته می‌شود، به معلوماتی که به گرفتاری او منجر شود، ۱۰ میلیون دالر جایزه داده می‌شود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

میشل باچله از رفتار طالبان با زنان در افغانستان به شدت انتقاد کرد

میشل باچله، کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد

میشل باچله، کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز جمعه از مقامات حکومت طالبان خواست که به حقوق زنان و دختران در افغانستان احترام کنند.


او که در نشست اضطراری شورای حقوق بشر این سازمان در ژینو سخنرانی می کرد گفت که زنان و دختران افغانستان با بزرگترین فرسایش رو به رو اند.

خانم باچله افزود که زنان دچار گرسنی، خشونت خانواده گی، بی کاری و عدم دسترسی به آموزش اند و بر آزادی گشت و گذار و پوشش شان محدودیت وضع شده است.

در این نشست فوزیۀ کوفی عضو هیئت مذاکره کنندۀ صلح نظام مخلوع جمهوری افغانستان گفت که طالبان به وعده های شان در بارۀ رعایت حقوق زنان عمل نکرده اند.

هرچند حکومت طالبان گفته است که به حقوق زنان و دختران در چوکات شریعت اسلامی احترام دارد، نهاد های مدافع حقوق زن می گویند که طالبان زنان و دختران را از حقوق اساسی شان محروم کرده اند.

برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت ملل متحد در مورد دختران و زنان افغانستان

آرشیف- یک نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد

شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد براى بحث در مورد وضعيت حقوق بشرى زنان و دختران افغانستان امروز جمعه در ژینو نشست اضطرارى را آغاز کرد.

این نشست ساعت ۱۲ امروز به وقت ژینو آغاز شد و روان است.

میشل باچله، کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد، ریچارد بنت، گزارشگر ویژۀ حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان و فوزیه کوفی عضو هیئت مذاکره کنندۀ صلح نظام مخلوع جمهوری افغانستان سخنرانی می‌کنند.

خانم باچله در پانزدهم ماه جون در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژینو، طالبان را به «سرکوب نهادینه شدۀ سیستماتیک» دختران و زنان در افغانستان متهم کرد.

خانم باچله افزود که افغانان تاریک‌ترین لحظات یک نسل را تجربه می‌کنند.

به گفتۀ او، یک میلیون و یکصد هزار دختر از حق آموزش محروم استند.

هرچند حکومت طالبان گفته است که به حقوق زنان و دختران در چوکات شریعت اسلامی احترام دارد، نهاد‌های مدافع حقوق زن می‌گویند که طالبان زنان و دختران را از حقوق اساسی‌شان محروم کرده اند.

حکومت طالبان: ملا هبت الله در گردهمایی علما در کابل سخنرانی کرد

آرشیف - ملا هبت الله رهبر طالبان

مقامات حکومت طالبان گفته اند که هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان در نشستی زیر نام «گردهمایی بزرگ علمای دینی افغانستان» در کابل امروز حضور یافت و سخنرانی کرد.

از زمان به قدرت رسیدن دوبارۀ طالبان در افغانستان در سال گذشتۀ میلادی، عکس یا ویدیویی از آخندزاده نشر نشده است.

صفحات اجتماعی رادیو تلویزیون ملی افغانستان که تحت ادارۀ طالبان است نسخۀ صوتی سخنرانی او را پخش کرد.

او در بخشی از سخنرانی‌اش در این نشست بالای تاسیس حکومت کاملاً اسلامی تاکید کرد و گفت در همۀ پُست های بلند دولتی، مخصوصاً وزارت خانه‌ها و محاکم، ملا‌ها را خواهد گماشت.

در نشست ۳ روزه به اشتراک به گفتۀ طالبان تا سه هزار تن، جای زنان خالی است، زیرا طالبان از آن‌ها دعوت نکرده اند.

هند شش تُن ادویه به شفاخانه صحت طفل کابل کمک کرد

تصویر آرشیف: یک طفل بیمار در شفاخانه صحت طفل اندراگاندی در کابل

یک محمولۀ دیگر کمک طبی هند دیروز به کابل رسید.

به گزارش برخی از رسانه های هندی ، شش تُن کمک طبی که در آن دوای ضروری شامل است به شفاخانۀ صحت طفل اندرگاندی تسلیم داده شد.

این رسانه ها به نقل از مقام های هند گزارش داده اند که این هفتمین محمولۀ کمک طبی آن کشور به افغانستان است.

هند در کنار کمک طبی همچنان وعده کرده که پنجاه هزار تن گندم به افغانستان کمک می کند. بخشی از این گندم قبلاَ به افغانستان انتقال یافته است.

حامد کرزی خواستار حفظ دارایی های منجمد شدهٔ افغانستان شد

حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان

حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان از امریکا خواسته که حدود هفت میلیارد دالر پشتوانۀ پولی منجمد شدۀ افغانستان را منحیث امانت مردم این کشور حفاظت کند.

آقای کرزی این خواست را در تویتی مطرح کرده و افزوده است که امریکا این مقدار پول را تحت هیچ عنوانی به مصرف نرساند.

روزنامۀ واشتگتن پُست به تازگی در گزارشی گفت که امریکا با طالبان روی یک میکانیزم کار می کند که طالبان چگونه از ذخایر ارزی منجمد شدۀ افغانستان استفاده کنند.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان در آگست پارسال ، ایالات متحده نه و نیم میلیارد دالر سرمایۀ افغانستان را در بانک های امریکا منجمد کرد.

جوبایدن رئیس جمهور ایالات متحده در ماه فبروری فرمانِ را امضا کرد که راه را باز می کند تا هفت میلیارد دالر از دارایی منجمد شدۀ افغانستان برای کمک های بشری و پرداخت جبران خسارت به خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ در امریکا به مصرف برسد.

اردوغان منتظر پاسخ حکومت طالبان برای مدیریت میدان هوایی کابل است

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه می گوید که انقره در بارۀ مدیریت میدان هوایی کابل ، منتظر پاسخ طالبان است.

اردوغان که دیروز در نشست خبری در پایان اجلاس ناتو در مادرید صحبت می کرد گفت که ترکیه با قطر و امارات متحدۀ عربی در مورد مدیریت میدان هوایی کابل به طالبان پیشنهادی را ارائه کرده است.

حکومت طالبان در اوائل ماه جوزا قرار داد واگذاری مسئولیت ادارۀ میدان های هوایی کابل، کندهار، هرات و مزار شریف را با یک شرکت امارات متحدۀ عربی امضا کرد.

وزیر دولت پاکستان در امور خارجه از غرب خواست تحریم‌ها علیه حکومت طالبان را کاهش دهد

حنا ربانی کهر وزیر دولت پاکستان در امور خارجه

حنا ربانی کهر وزیر دولت پاکستان در امور خارجه ، خواستار کاهش تحریمهای غرب علیه حکومت طالبان شده است.

او در گفتگو با روزنامۀ ولت جرمنی که دیروز پنجشنبه نشر شد گفت که انزوای اقتصادی افغانستان ، این کشور را به سوی سقوط اقتصادی سوق خواهد داد.

پس از حاکم شدن دوبارۀ طالبان بر افغانستان در آگست پارسال ، کمک های توسعه ای خارجی به این کشور متوقف شد و در عین حال واشنگتن حدود نه و نیم میلیارد دالر دارایی بانک مرکزی افغانستان را در بانک های امریکا منجمد کرد.

چین: کمک به ارزش هفت و نیم ملیون دالر را به زلزله زده گان افغانستان فرستاده ایم

گوشه یی از تخریبات ناشی از زلزله در جنوبشرق افغانستان

چین می گوید که کمک بشری را از طریق یک موسسۀ غیرحکومتی به زلزله زده گان در افغانستان رسانده است.

چین در مجموع کمک بشری به ارزش هفت و نیم میلیون دالر را به زیان دیده گان زلزله در افغانستان وعده کرده است.

در همین حال دفتر هماهنگی کمک های بشری سازمان ملل متحد ( اوچا) دیروز بار دیگر اعلام کرد که برای کمک با بیش از ۳۶۰ هزار تن از زلزله زدگان در این کشور ، بیش از ۱۱۰ میلیون دالر درخواست کرده است.

تاجران و مالکین فارم های مرغداری ننگرهار خواهان ایجاد سهولت‌های بیشتر اند

ولایت ننگرهار در نقشه افغانستان

تاجران و مالکین فارم های مرغداری در ولایت ننگرهار از حکومت طالبان خواسته اند تسهیلات بیشتری در زمینه افزایش تولیدات تخم مرغ و مرغداری فراهم کند.

تاجران در این دیدار که با سرپرست وزارت تجارت و صنعت حکومت طالبان صورت گرفت٬ خواستند تا این وزارت تسهیلات بهتری را برای رشد فعالیت های تجارتی و صادرات به آنان ایجاد کند.

این وزارت در صفحۀ توییتر خود نوشته که از سوی سرپرست وزارت تجارت و صنعت حکومت طالبان وعده هر نوع همکاری به تاجران و مالکین فارم های مرغداری داده شد.

وزارت تجارت و صنعت حکومت طالبان گفته است که افغانستان حالا توانایی صادرات مرغ و تخم مرغ را به خارج از کشور دارد.

وزارت تجارت و صنعت حکومت طالبان در حالی از امکان صادرات مرغ و تخم مرغ خبر می‌دهد که دست اندرکاران این عرصه، از مشکلات ترانزیتی در بندرها و گمرک‌ها در بخش صادرات و واردات سخن گفته بودند.

بیش از نیم میلیون خانواده در افغانستان با 'بی‌خانمانی' مواجه شده‌اند

آرشیف، شماری از خانواده‌های بی‌جا شده داخلی در ولایت کندز افغانستان

شورای مهاجرین ناروی می‌گوید، به دنبال فشار فزاینده مقامات طالبان برای برگشت بی‌جا شده‌گان داخلی به مناطق اصلی‌شان، اکنون بیش از نیم میلیون خانواده در افغانستان با بی‌خانمانی مواجه شده‌اند.

این شورا در اعلامیۀ امروز گفته که چندین دهه درگیری، خشک‌سالی، بی‌ثباتی سیاسی و فروپاشی اقتصادی، افغان‌های آواره را به مناطق اطراف شهرهای بزرگ‌تر سوق داده‌است.

شورای مهاجرین ناروی گفته که در سال گذشته، ۱،۳ میلیون تن در سراسر افغانستان به دلیل درگیری‌ها و مصیبت‌های طبیعی آواره شدند که این یک رقم بی‌سابقه است.

به‌گفتۀ این شورا، بیش از ۲۴ میلیون تن یعنی بیش از نصف نفوس افغانستان، برای زنده ماندن به کمک‌های بشری نیاز دارند که این تعداد نظر به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته است.

نشست 'علمای دینی'؛ حسن آخند: باید برای تقویت و تحکیم نظام فعلی کار شود

آرشیف، شماری از بیرق‌های طالبان

نشست "علمای دینی" از سوی حکومت طالبان در شهر کابل جریان دارد.

پیام افتتاحیه این نشست را ملا محمد حسن اخند رئیس‌الوزرای حکومت طالبان اظهار کرده‌است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در رشته تویت‌های خود برخی از نکات این سخنرانی را شریک کرده که به گفته او، ملا محمد حسن اخند از اشترک کننده‌های این نشست خواسته که باید برای تقویت و تحکیم نظام فعلی مشترکاً کار کنند.

بر اساس تویت مجاهد، رئیس‌الوزرای حکومت طالبان گفته که آن‌ها در همه عرصه‌ها تلاش می‌کند تا همه ناهنجاری‌ها را رفع کنند.

حکومت طالبان در مورد اجندای نشست امروز علما چیزی نگفته، اما عبدالسلام حنفی معاون رئیس‌الوزرای این حکومت دیروز گفت که این نشست به خواست علمای دینی راه اندازی شده‌است.

او گفت که زنان در این نشست اشتراک نخواهند داشت.

آن‌چه دعوت نشدن از زنان فعال برای اشتراک در این نشست با انتقاد های نهاد های مختلف به‌شمول دیدبان حقوق بشر به همراه شده‌است.

نمایندۀ اتحادیه اروپا: نمی‌دانم چرا طالبان دختران را از مکتب منع کرده‌است

آرشیف، شماری از دانش آموزان دختر در افغانستان

توماس نیکلاسن، نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان می‌گوید که نمی‌داند چرا حکومت طالبان دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکتب منع کرده‌است.

آقای نیکلاسن به روز چهارشنبه ۲۹م ماه جون در مصاحبۀ اختصاصی با رادیو آزادی از طریق اسکایپ گفت که هنگام دیدارش پیش از نوروز از کابل شماری از سرپرست وزیران برجستۀ طالبان به او اطمینان دادند که مکاتب باز خواهند شد، اما دید که چنین نشد.

نزدیک ۱۰ ماه است که شاگردان دختر بالاتر از صنف ششم از رفتن به مکتب در افغانستانِ زیر حاکمیت طالبان محروم استند.

حکومت سرپرست طالبان برخلاف وعدۀشان در سوم ماه حمل نگذاشتند که این دختران به مکتب بروند و وزارت معارف طالبان گفت که تا نهایی شدن طرحی در این مورد منتظر می‌ماند.

کمیشنر ملل متحد در امور پناهندگان: وضعیت کنونی افغانستان بسیار دشوار است

آرشیف، شماری از بی‌جا شده‌گان در افغانستان

فیلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان وضعیت کنونی افغانستان را بسیار دشوار توصیف می‌کند.

آقای گراندی در گفت‌وگو با رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در این مورد بیشتر گفت: "وضعیت بسیار دشوار است، اما من فکر می‌کنم که سرمایه‌گذاری بسیار بزرگ بشر دوستانه که در چند ماه گذشته انجام شده‌است، توانسته که در حال حاضر بحران را محدود کند. مشکل اینست که طالبان باید پالیسی‌های شان به ویژه در قبال زنان و اقلیت‌ها را تغییر دهند، اما مهم است که دست نکشید و دیالوگ با طالبان را ادامه داد. در غیر این صورت یک بحران بشری بزرگ در آن‌جا سبب سرازیر شدن سیلی از مهاجران به سوی اروپا خواهد شد. در آن شکی نیست."

این در حالی‌ست که به‌گفتۀ نهاد های امداد رسان، زلزلۀ اخیر عمدتاً در ولایت پکتیکا و خوست به گسترش بحران موجود کمک خواهد کرد.

ادارۀ حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف چهارشنبه در تویتر نوشت که صدها تن از زیان دیده‌گان دچار بیماری اسهال شدید شده‌اند و کودکان بیشتر از همه در معرض خطر قرار دارند.

وزارت داخلۀ طالبان استفاده از اسعار خارجی در داد و ستد تجارتی را ممنوع کرد

آرشیف، بانکنوت‌های دالری

وزارت داخلۀ حکومت سرپرست طالبان استفاده از اسعار خارجی در هر گونه داد و ستد تجارتی را ممنوع اعلام کرد.

در خبرنامۀ دیروز چهارشنبه این وزارت آمده است که بر اساس فیصلۀ کابینه، هر نوع معاملۀ تجارتی به‌شمول خرید و فروش زمین، خانه و موتر در بدل اسعار خارجی منع است.

در افغانستان در برخی از معاملات تجارتی از دالر امریکایی و روپیۀ پاکستانی استفاده می‌شود.

حدود ۱۰ ماه از حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان گذشت، اما هنوز معلوم نیست که آنان کدام قوانین را عملی می‌کنند.

واکنش ایران به کشته شدن یک سربازش از سوی 'طالبان' در مرز با افغانستان

آرشیف، شماری از طالبان مسلح در نزدیک مرز با ایران در نیمروز

وزارت خارجۀ ایران در واکنش به کشته شدن یک سرباز مرزی‌اش گفته است که از حاکمان افغانستان می‌خواهد که عاملان رویداد را مجازات کنند و جلو تکرار چنین حوادث را بگیرند.

در وب‌سایت وزارت خارجۀ ایران به نقل از ناصر کنعانی، سخنگوی این وزارت گفته شده که محمد صیاد در نتیجۀ به‌گفتۀ او ناگوار در منطقۀ میلک جان باخته است.

در ادامه آمده که به محض مشخص شدن دقیق موضوع، از سوی نهاد های مسئول اطلاع‌رسانی خواهد شد.

بر اساس برخی گزارش‌ها، نیروهای مرزی ایران و طالبان به روز سه شنبه پس از آن میان سیستان بلوچستان و نیمروز باهم درگیر شدند که سربازان ایران بر دو کودک افغان آتش گشودند و به آنان تلفات رسید.

تا کنون مقامات ایران این گزارش‌ها را تأیید نکرده‌اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG