لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۶

پاکستان: افغانستان باید با پاکستان و چین هم پیمان شده، از امریکا دوری کند


پاکستان از افغانستان خواسته است از ایالات متحده امریکا رو بردارد و با پاکستان و چین هم پیمان شود، این مطلب عنوان مقاله روزنامه وال ستریت ژورنال است. روزنامه به نقل از یک منبع آگاه افغان می نویسد، یوسف رضا گیلانی صدراعظم پاکستان در ملاقات شانزدهم ماه اپریل در کابل به حامد کرزی رییس جمهور افغانستان گفته است، امریکایی ها باعث شکست هردو کشور شده، بناً افغانستان باید حضور دراز مدت نیروهای امریکایی را در آن کشور فراموش کند و در عوض با پاکستان و چین هم پیمان شود.

پیشنهاد پاکستان مبنی بر قطع کردن روابط ایالات متحده امریکا از آینده افغانستان، روشن ترین علامت تنش میان واشنگتن و اسلام آباد است و در حالی بیان می گردد که جنگ در افغانستان وارد دهمین سال خود می گردد.

روزنامه وال ستریت ژورنال می نویسد:
با در نظر داشت اینکه یک قسمت بزرگی از نیروهای امریکایی در ختم سال 2014 میلادی افغانستان را ترک می نمایند، همسایه های افغانستان بشمول، پاکستان، ایران، هند و روسیه تلاش دارند تا بعد از خارج شدن نیروهای امریکایی از افغانستان ، نفوذ و موقف شان را درین کشور تقویت نمایند.

یک مقام بلند پایه پاکستانی به روزنامه وال ستریت ژورنال گفته است:
«ما بعد ازین کدام امتیازی برای تعقیب کردن رهبری امریکا در همسایگی خود نداریم، پاکستان به تنهایی تضمین کننده منافع خود است و برای حمایت خود ما بسوی هیچ کس دیگر نمی بینیم، خاصتاً بسوی ایالات متحده امریکا. اگر آمریکایی ها اینجا را ترک می کنند و می روند، بروند.»

روزنامه می نویسد:
آقای کرزی در داخل قصر ریاست جمهوری با شک و تردید در مورد پیشنهاد پاکستان با گروپ های که طرفدار امریکا یا مخالف امریکا می باشند در تماس است و تلاش دارد تا آنها را به طرف خود متمایل بسازد.

افغان های طرفدار ایالات متحده امریکا که از جریان مذاکرات آگاهی دارند به روزنامه وال ستریت ژورنال گفته اند، ما بخاطری این معلومات را با شما شریک ساختیم تا ایالات متحده را وادار ساخته باشیم در مورد موافقت نامه مشارکت ستراتیژیکی هرچه زودتر اقدام نماید.

یکی از مقامات افغان بروز نامه وال ستریت ژورنال گفته است، هر قدر انتظار کشیده شود، پاکستان برای حفظ و تامین منافع خود به همان اندازه وقت می داشته باشد.

وحید عمر سخنگوی رییس جمهور کرزی گفته است، پاکستان از ما چنین تقاضایی نکرده است و حتی اگر کرده باشد، حکومت افغانستان هیچ گاه آن را نمی پذیرد.

بعضی مقامات امریکایی گفتند، آنها تفصیل مذاکرات کابل را شنیدند و فکر می کنند که راجع به بخشی از التماس رضا گیلانی معلومات دارند.

روزنامه وال ستریت ژورنال در اخیر این بخش مقاله بنقل از مقامات افغان و امریکایی می نویسد، در انعکاس نگرانی های ایالات متحده امریکا راجع به طرح پاکستان، جنرال دیوید پترویس قوماندان نیروهای ناتو در افغانستان، از شانزدهم ماه اپریل به این طرف، سه بار با حامد کرزی رییس جمهور افغانستان ملاقات نموده قسماً بخاطر این که به رهبر افغانستان اطمینان بدهد ایالات متحده امریکا از وی حمایت دارد.

مقامات امریکایی ازین ترس دارند که بدون حضور امریکا بعد از سال 2014 میلادی، افغانستان بار دیگر در معرض خطر ایجاد پایگاه های تندروان اسلامی قرار بگیرد و آنها حمله علیه غرب را سازماندهی نمایند.
XS
SM
MD
LG