لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۶:۵۰

خبر ها

ايلات متحده امريکا تحريماتي را که بعد از کودتاه ريس جمهور پاکستان در سال 1999 بر آنکشور وضع گرديده بود لغو کرد.هزاران تن از عراقياندر برابر جنگ احتمالي عليه کشورشان دست به تظاهرات زدند. عراق در مورد يکنوع گاز بيهو شي و امکانات توليد آن معلومات جديد را به ملل متحد تسليم نمو ده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

سازمان عفو بین الملل از طالبان خواست تطبیق حکم اعدام را در افغانستان لغو کنند

لوگوی سازمان عفو بین الملل
لوگوی سازمان عفو بین الملل

سازمان عفو بین الملل می گوید که طالبان باید تطبیق حکم اعدام را متوقف و مجازات اعدام را لغو کنند.

لی ویا ساکاردی، معاون موقت منطقه ای جنوب آسیا در سازمان عفو بین الملل این تقاضا را امروز جمعه (۲۳ فبر وری) در اعلامیۀ در واکنش به اعدام دو مرد به اتهام قتل در محضر عام در ولایت غزنی بیان کرد.

او گفته است که سازمان عفو بین الملل با مجازات اعدام مخالف است و آنرا نقض حق زندگی افراد میداند.

همزمان استفان دوجاریک، سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد دیروز پنجشنبه در نیویارک به خبرنگاران گفت، که این سازمان شدیداً مخالف مجازات اعدام بوده و باور دارد که ماهیت کُلی این اعدام ها وحشتناک است.

پیش از این، هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) دیروز پنجشبنه مخالفت شدید خود را با اعدام دو تن در غزنی اعلام کرد.

حکومت طالبان دیروز در ولایت غزنی، دو تن را به اتهام قتل، در محضر عام اعدام کرد.

زلینسکی از کانگرس امریکا خواست بستهٔ جدید کمکی به اوکراین را تصویب کند

 ولودیمر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین
ولودیمر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین

ولودیمر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین از کانگرس امریکا خواسته تا بسته کمکی به ارزش ۶۰ میلیارد دالر برای کیف را تصویب کند.

زلینسکی گفت، این کمک مالی به اوکراین قدرت می دهد تا از خود در برابر حملاتی نیروهای روسی دفاع کند.

به گفته وی، این یک جایگزین کم هزینه برای پیامدهای پیروزی روسیه خواهد بود.

رئیس جمهور اوکراین در مصاحبه ای با تلویزیون امریکایی فاکس نیوز که به روز پنجشبه(۲۲ فبروری) منتشر شد، هشدار داد که اگر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بر اوکراین پیروز شود، بیشتر به سمت اروپای شرقی حرکت خواهد کرد.

ولودیمیر زلینسکی این اظهارات را به مناسبت دومین سال تهاجم غیرموجه روسیه به اوکراین بیان کرده است.

از سوی دیگر٬ در حملاتی صبح امروز جمعه که توسط طیاره های بی سرنشین روسیه بر اوکراین صورت گرفت، حداقل ۳ نفر کشته و ۸ نفر دیگر زخمی شدند.

اردو و مقامات محلی اوکراین اعلام کردند که نیروهای دفاع هوایی اوکراین ۲۳ طیاره از جمع ۳۱ طیاره بدون سرنشین را در مناطق اودیسه، می کولایف، پولتاوا، دنیپروپتروفسک و خارکیف سرنگون کرده اند.

رئیس جمهور فرانسه هفته آینده از یک نشست رهبران اروپا میزبانی میکند

 ایمانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه
ایمانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه

ایمانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، دوشنبه آینده میزبان نشست برخی رهبران اروپایی و نمایندگان حکومت ها درباره اوکراین خواهد بود.

قصر الیزا اواخر روز پنجشنبه (۲۲ فبروری) اعلام کرد که به مناسبت دو سال تهاجم غیرموجه روسیه به اوکراین، این نشست کاری فرصتی برای تقویت همکاری بین شرکا به هدف حمایت از اوکراین خواهد است.

روسیه تهاجم غیرموجه خود به اوکراین را در ۲۴ ماه فبروری سال ۲۰۲۲، آغاز کرد که هنوز ادامه دارد.

اردوی اوکراین و نظام دولتی آن در جریان دو سال گذشته به کمک های وسیع بین المللی متکی بوده است و تعدادی از کشور های اروپایی حامی قوی کیف در جنگ با مسکو بوده اند.

یک افغان که با اسناد جعلی ۱۷ سال در هند زنده گی کرده بود بازداشت شد

تصویر آرشیف: تعدادی از افراد پولیس
تصویر آرشیف: تعدادی از افراد پولیس

یک مرد ۳۷ ساله افغان به اتهام ۱۷ سال زندگی غیرقانونی در هند، دستگیر شده است.

اداره تحقیقات جنایی شهر ممبئی هند روز پنجشنبه اعلام کرد که این افغان با نام مستعار و اسناد جعلی در این کشور زندگی می کرد.

پولیس هند به روز پنجشنبه (۲۲ فبروری )گفت که مظنون روز چهارشنبه در منطقه وا -دا-لا ممبئی دستگیر شد.

مقامات گفتند که او در بازجویی نام خود را ظاهراً علی خان معرفی کرده و پس از بررسی مدارک مشخص شد که وی در اصل افغان است.

روسای جمهور ازبکستان و روسیه در مورد پروژه خط آهن افغان-ترانس صحبت کردند

 روسای جمهور ازبکستان و روسیه
روسای جمهور ازبکستان و روسیه

برخی رسانه ها گزارش دادند که شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان با ولادیمیر پوتین همتای روسی اش در مورد پروژه خط آهن "افغان ترانس" گفتگو کرده است.

خبرگزاری ترند آذربایجان به روز پنجشنبه (۲۲ فبروری) گزارش داد که روسای جمهور دو کشور در دیدار خود در حاشیه اجلاس کازان در روسیه، این موضوع را مورد بررسی قرار دادند.

افغان ترانس یک پروژه راه آهن است که کشورهای آسیای میانه را از نظر تجارت و ترانزیت به آسیای جنوبی وصل می کند.

پیش از این، امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان گفته بود که ازبکستان، افغانستان و پاکستان تصمیم گرفته اند تا به زودی کار عملی این خط آهن از ترمرز تا پیشاور را، آغاز کنند.

از سوی دیگر حکومت طالبان خبر داده است که کار بازسازی مسیر خط آهن مزارشریف- ازبکستان آغاز شده است. گفته شده است که روند بازسازی شش میلیون دالر هزینه خواهد داشت.

انتظار می رود که این خط آهن شهر ترمز در ازبکستان را از طریق مزارشریف، پلخمری، کابل و جلال آباد به پیشاور متصل کند.

اتاق مشترک تجارتی افغانستان و پاکستان گفت که این پروژه راه آهن صادرات افغانستان به آسیای مرکزی و جنوب آسیا را، افزایش می دهد.

توماس ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

توماس ویست، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان
توماس ویست، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان

توماس ویست، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان می گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنجشنبه در شبکۀ ایکس(تویتر سابق) گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط طالبان اشاره کرده که بسیاری از کشورهای آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوطه ملل متحد کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می کند، گفته که منافع افغان ها و منافع مشترک بین المللی باید راهنمای این نشست ها باشد.

تلاش ها به هدف تامین آتش بس میان اسرائیل و گروه حماس شدت یافته است

نیرو های اسرائیلی در بخشی از نوار غزه
نیرو های اسرائیلی در بخشی از نوار غزه

به نظر می رسد که تلاش های بین المللی برای میانجیگری به خاطر تامین آتش بس بین اسرائیل و حماس به روز پنجشنبه شدت یافت.

قصر سفید گفته است که ملاقات یک نماینده ارشد ایالات متحده با رهبران اسرائیل "به خوبی پیش می رود" و سایر میانجی ها نیز علایم تشویق کننده ای را از سوی جوانب درگیر گزارش داده اند.

این نشانه‌های تازۀ از پیشرفت قبل از مذاکرات مورد انتظار این هفته در پاریس دیده شده که با حضور نمایندگان ایالات متحده امریکا، مصر و قطر صورت خواهد گرفت.

در این حال موسی ابو مرزوق یک مقام ارشد گروه تندرو حماس در گفتگو با تلویزیون عربی زبان الغد که روز پنجشنبه منتشر شد گفته که در مذاکرات در روز های آینده پیشرفت صورت خواهد گرفت که پایان عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه و بازگشت بیجا شدگان به شمال این منطقه از شرط های اساسی آن خواهد بود.

گروه حماس توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته میشود.

وزیر خارجه طالبان نشست دوحه را بی نتیجه خواند

 تصویر آرشیف: امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در دیدار با روزا اوتونبایوا نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان
تصویر آرشیف: امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در دیدار با روزا اوتونبایوا نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجۀ طالبان می گوید که نشست دوحه در بارۀ افغانستان را از نزدیک دنبال کرده و ادعا کرده است که این نشست نتیجۀ خاص نداشت.

آقای متقی این مطلب را در دیدار با روزا اوتونبایوا نمایندۀ ویژۀ ملل متحد در افغانستان و رئیس دفتر یوناما به روز پنجشنبه ابراز کرده است.

عبدالقهار بلخی ، سخنگوی وزارت خارجۀ طالبان در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) به روز پنجشنبه نوشت که امیرخان متقی ابراز امیدواری کرده که نشست ها در بارۀ تعامل با افغانستان نتایج خوبی داشته باشد.

در ادامه به نقل از خانم اوتونبایوا گفته شده که در صورت توافق کشور های اشتراک کننده ، نشست های بیشتر در دوحه برگزار خواهد شد تا تفاهم بهتر میان ملل متحد و حکومت طالبان ایجاد شود.

دفتر هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) در بارۀ این دیدار هنوز چیزی نگفته است.

نشست دو روزه در مورد افغانستان به میزبانی انتونیو گوترش سرمنشی ملل متحد به روز های یکشنبه و دوشنبه این هفته در دوحۀ قطر برگزار شد.

طالبان یک روز پیش از نشست گفتند که در آن اشتراک نمی کنند.

آقای گوترش پس از ظهر روز دوشنبه در کنفرانس خبری ، نشست دوحه را سازنده خواند و افزود که در مورد موضوعات کلیدی اتفاق نظر وجود داشت.

سرمنشی ملل متحد در ماه می سال گذشته نیز از نشستی در بارۀ افغانستان در دوحه میزبانی کرده بود اما در آن از طالبان دعوت نشده بود.

یک دانش آموز در جرمنی ۴ دانش آموز را به ضرب چاقو زخمی کرد

نیروهای پولیس در محل رویداد در جرمنی
نیروهای پولیس در محل رویداد در جرمنی

یک دانش آموز هفده ساله در شهر ووپرتال Wuppertal جرمنی ، چهار دانش آموز دیگر را با چاقو زخمی کرد.

دفتر وزارت داخله در این شهر به روز پنجشنبه گفت که مهاجم مظنون بازداشت شده است.

به گفتۀ مقام ها ، انگیزۀ حمله هنوز مشخص نیست.

مقام های جرمنی می گویند فکر می کنند که صرف یک تن در این رویداد دخیل بوده است.

گروه حماس: یک توافق تازه در بارهٔ رهایی گروگان های اسرائیلی وجود دارد

جریان رهایی گروگان های اسرائیلی از نزد حماس
جریان رهایی گروگان های اسرائیلی از نزد حماس

موسی ابو مرزوق یک مقام ارشد گروه تندرو حماس می گوید که امکان دستیابی به یک توافق تازه در بارۀ رهایی گروگان ها وجود دارد.

گروه حماس توسط ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است.

ابو مرزوق ، در گفتگو با تلویزیون عربی زبان الغد که به روز پنجشنبه منتشر شد گفت که در مذاکرات در روز های آینده پیشرفت صورت خواهد گرفت.

مرزوق افزوده است که پایان عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه و بازگشت بیجا شدگان به شمال این منطقه از شرط های اساسی خواهند بود.

اسرائیل در این مورد تبصره نکرده است.

این مقام ارشد گروه حماس خواسته است که در بدل رهایی گروگان ها ، پنجصد زندانی فلسطینی از زندان های اسرائیل آزاد شوند.

جنگ در غزه پس از آن آغاز شد که گروه تندرو حماس در حمله به اسرائیل در هفتم ماه اکتوبر سال گذشته ، دستکم ۱۲۰۰ تن را کشت و حدود ۲۴۰ تن دیگر را گروگان گرفت.

در همین حال ، اسرائیل به روز پنجشنبه بر شهر رفح در جنوب غزه حملۀ هوایی کرد.

اسرائیل پیش از این هشدار داده بود که نیروهایش را برای سرکوب جنگجویان حماس به این شهر اعزام می کند.

یک میلیون و چهارصد هزار فلسطینی از ترس جنگ در دیگر مناطق غزه ، به رفح پناه آورده اند.

با ازدیاد تلفات غیرنظامیان در غزه و بدتر شدن وضعیت بشری در آنجا ، نگرانی هایی جهانی افزایش یافته است.

وزارت صحت در کنترل حماس در غزه می گوید که تا حال بیش از ۲۹ هزار و ۴۰۰ تن عمدتاً زنان و کودکان در حملات اسرائیل در غزه کشته شده اند.

این ارقام از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG