لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ حوت ۱۴۰۲ کابل ۱۲:۰۶

خبر ها

آلمان ميگويد: شبکهء تروريستی القاعده در عقب حمله ء روز شنبه بر عساکر آنکشور در کابل ميباشد٠ يک وزير حکومت ايران ميگويد: در تظاهرات ديروزی و امروزی در ايران حداقل هشتاد نفر دستگير گرديده اند٠ رئيس جمور قزاقستان استعفی نامه ء صدر اعظم آنکشور را پذيرفته است٠ صدر اعظم ايتاليا امروز از اسرائيل تقاضا نمود تا از هوشياري کار گيرد٠

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

جمهوری چک یک شهروند گرجستان که به دسیسه یک قتل در نیویارک متهم است به امریکا سپرد

بیرق جمهور چک
بیرق جمهور چک

جمهوری چک، یک شهروند گرجستان را که متهم به دست داشتن در یک دسیسه قتل در نیویارک است به ایالات متحده امریکا تحویل داد.

مرکز خبر رادیو آزادی به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشته که این شهروند گرجستان که به نام پولاد عمروف شناسایی شده متهم به دست داشتن در دسیسه قتل مسیح علی نژاد خبرنگار ایرانی در نیویارک است.

گفته شده که وزارت عدلیه جمهوری چک روزگذشته پولاد عمروف را در میدان هوایی شهر پراگ به مقام‌های امریکایی تحویل داد.

عمروف که در جنوری ۲۰۲۳ از سوی پولیس جمهوری چک بازداشت شد، متهم است که با یک متهم دیگر به نام رفعت امیروف سی هزار دالر را به یک شهروند امریکایی برای قتل مسیح علی نژاد فرستاد بود.

مسیح علی نژاد خبرنگار ایرانی که از مخالفان سیاسی رژیم ایران و حجاب اجباری است در ۲۰۲۲ در خانه خود در نیویارک از یک سوء قصد جان به سلامت برد.

وزیر نفت ایران: انفجار‌ها در خط لوله گاز کار اسرائیل بوده است

جواد اوجی وزیر نفت ایران
جواد اوجی وزیر نفت ایران

جواد اوجی وزیر نفت ایران، اسرائیل را مسئول انفجار‌های اخیر در خط لوله گاز این کشور خواند.

بر اساس مرکز خبر رادیو آزادی، اوجی این اظهارات را روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی ابراز کرد اما جزئیات بیشتر نداد.

در خبر آمده که چنین اظهارات، نشان دهنده افزایش تنش بین ایران و اسرائیل است.

ایران در ۱۴ فبروری شاهد دو انفجار نیرومند در خط لوله انتقال گاز سراسری این کشور بود که جریان انتقال گاز به پنج ولایت این کشور را با مشکلات مواجه کرد.

مقام‌های ایرانی در آن زمان این رویداد را اقدام خرابکارانه تروریستی خواندند.

اسرائیل هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

فاینلیست‌های دور سوم لیگ برتر والیبال افغانستان امروز مشخص می شوند

فاینلیست‌های دور سوم لیگ برتر والیبال افغانستان امروز مشخص می شوند.

فدراسیون ملی والیبال افغانستان گزارش داده است که قرار است امروز پنجشنبه سوم حوت چهار تیم که به نیمه نهایی دور سوم لیگ برتر راه یافته اند با هم رقابت کنند تا دو تیم فاینلیست از میان آنها مشخص شوند.

سومین د‌ورۀ لیگ برتر والیبال افغانستان از تاریخ ۲۶ دلو با اشتراک هشت تیم برتر والیبال افغانستان در جمنازیم ۲۵۰۰ نفری ریاست تربیت بدنی و ورزش افغانستان در کابل آغاز شد که تیم‌ها در دو گروه چهارتیمی به صورت رفت و برگشت با هم رقابت کردند که در نهایت چهار تیم آنان امروز در نیمه نهایی مقابل هم به میدان خواهند رفت.

در نخستین مسابقه که امروز پنجشنبه ساعت دو بعد از ظهر به وقت افغانستان برگزار می‌شود، تیم‌های‌ ام البلاد و هندوکش مقابل هم به میدان می روند و ساعت چهار بعد از ظهر نیز تیم‌های بست و سپین غر در برابر هم قرار می‌گیرند.

برندگان این مسابقه قرار است که به فاینل سومین دورۀ لیگ‌برتر والیبال افغانستان راه یابند.

انتقاد تند وزیر خارجه برازیل از شورای امنیت ملل متحد در نشست گروه ۲۰

ماورو ویرا وزیر امور خارجه برازیل
ماورو ویرا وزیر امور خارجه برازیل

وزیر امور خارجه برازیل هنگام افتتاح نشست گروه ۲۰ که در آن اختلافات عمیق جامعه بین المللی به نمایش گذاشته شد، از"عجز" شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد جنگ در نوار غزه و اوکراین انتقاد کرد.

ماورو ویرا وزیر امور خارجه برازیل روز چهارشنبه (۲۱ فبروری) در اجلاس افتتاحیه نشست دو روزه دیپلمات‌های ارشد بیست اقتصاد بزرگ جهان گفت که "نهادهای چند جانبه به‌خوبی برای مقابله با آزمون‌های موجود آماده نیستند و این موضوع در عجز غیر پذیرفتنی شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد درگیری‌های جاری مشاهده می‌شود.

ملل متحد: به شماری از قربانیان برفکوچ در نورستان بیسکویت‌های انرژی زا توزیع شده است

موقعیت ولایت نورستان در نقشه عمومی افغانستان
موقعیت ولایت نورستان در نقشه عمومی افغانستان

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید، که بیسکویت‌های انرژی زا را برای شماری از قربانیان برف کوچ اخیر در نورستان توزیع کرده است.

این اداره روز چهارشنبه (۲۱ فبروری) در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) گفته که امروز نیز توزیع کمک‌های بیشتر غذایی برای قربانیان این رویداد ادامه خواهد داشت.

در این حال، ادارۀ هماهنگ کنندۀ کمک‌های بشردوستانه ملل متحد در افغانستان (اوچا) نیز دیروز در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) نوشته که ارزیابی همکاران این اداره نشان می دهد که در نتیجۀ برف کوچ عصر یکشنبه (۱۸ فبروری) در نورستان ۳۰ خانه بطور جزئی نیز آسیب دیده و ۲۵۰ خانه دیگر هم در معرض خطر قرار دارد.

بر اساس معلومات اوچا، در این رویداد ۲۱ تن کشته شده اند و ۱۸ خانه ویران شده است.

یک عضو کانگرس امریکا خواستار آزادی یک امریکایی در افغانستان شد

مورگان مک گراوی، یک عضو کانگرس ایالات متحده امریکا خواستار آزادی یک امریکایی به نام رایان کوربت در افغانستان شده است.

مورگان مک گراوی، این خواست را روز چهارشنبه (۲۱ فبروری) در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) مطرح کرده، گفته که آقای کوربت بیش از ۵۵۰ روز بدون هیچ گناهی در افغانستان زندانی است.

مقامات ادارۀ تنظیم زندان‌های حکومت طالبان در یک برنامه پاسخگویی در ماه اگست سال گذشته تایید کردند که شانزده خارجی به شمول پنج زن در افغانستان زندانی هستند، ولی معلوم نیست که چه تعدادی از این افراد، شهروندان امریکا هستند.

نیکلاسن: از تلاش‌ها در زمینه کاهش کشت کوکنار در افغانستان حمایت می کنیم

تخریب مزارع کشت کوکنار از سوی افراد طالبان در ولایت کندهار. April 11, 2023
تخریب مزارع کشت کوکنار از سوی افراد طالبان در ولایت کندهار. April 11, 2023

اتحادیۀ اروپا می گوید که از تلاش‌ها در زمینۀ کاهش کشت کوکنار در افغانستان، حمایت می کند.

توماس نیکلاسن نماینده ویژه این اتحادیه برای افغانستان روز چهارشنبه (۲۱ فبروری) در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) نوشته که این وعده را اتحادیۀ اروپا، در نشست اخیر در مورد افغانستان در شهر دوحه پایتخت قطر، کرده است.

اما آقای نیکلاسن در مورد چگونگی کمک اتحادیه اروپا با دهاقین افغان، جزئیات بیشتر ارائه نکرده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۲۳ میلادی ۱۰۸۰۰ هکتار زمین در افغانستان کوکنار کشت شده بود، در حالیکه در سال قبل از آن، ۲۳۳ هزار هکتار زمین به کشت کوکنار اختصاص یافته بود.

تیم افغانستان در آخرین مسابقه بیست اووره تیم سریلانکا را شکست داد

تیم ملی کریکت افغانستان سریلانکا را در آخرین بازی شکست داد.

به گزارش کریکت بورد افغانستان، ملی پوشان کریکت افغانستان توانستند که تیم ملی کریکت سریلانکا را با تفاوت سه دوش شکست بدهند.

این مسابقه که امروز چهارشنبه دوم حوت در شهر دمبولا در سریلانکا برگزار شده بود در نخست ملی پوشان کریکت افغانستان قرعه را برنده شدند و انتخاب بیتینگ کردند.

تیم افغانستان در ۲۰ آور و با از دست دادن ۵ ویکت ۲۱۰ دوش را برای سریلانکا هدف تعیین کرد، سریلانکا در ۲۰ آور با از دست دادن شش ویکت ۲۰۶ دوش کسب کرد و با تفاوت سه دوش از افغانستان شکست خورد.

افغانستان درشرایط این بازی را برنده شد که در دو بازی گذشته از این تیم شکست خورده بود، در بازی امروز رحمن الله گربز از ۴۳ توپ ۷۰ دوش بدست آورد، حضرت الله ځاځی از ۲۲ توپ ۴۵ دوش کسب کرد، عظمت الله عمرزی از ۲۳ توپ ۳۱ دوش را انجام داد، محمد اسحق و محمد نبی هر کدام ۱۶ دوش گرفتند و ابراهیم ځدران ده دوش بدست آورد.

بعد از این تورنمنت قرار است که به تاریخ ۲۸ فبروری تیم ملی کریکت افغانستان با تیم آیرلند یک بازی تست را برگزار کند و پس از آن در دو رویداد ۵۰ آوره و ۲۰ آوره با آیرلند چندین رقابت کریکت را برگزار خواهد کرد.

هدف از این رقابت ها آمادگی تیم ملی کریکت افغانستان برای جام جهانی کریکت ۲۰ آوره گفته می شود که قرار است به تاریخ اول ماه جون به میزبانی آمریکا و ویست اندیز برگزار شود.

محمد اشرف غنی به عربستان سعودی سفر کرده است

محمد اشرف غنی رئیس جمهور سابق افغانستان
محمد اشرف غنی رئیس جمهور سابق افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهور مخلوع افغانستان به عربستان سعودی رفته است.

ظاهراً این نخستین سفر آقای غنی در بیش از دو سال گذشته به خارج از امارات متحده عربی است.

خبرگزاری پژواک به نقل از برادر او امروز ۲۱ فبروری تایید کرد که آقای غنی برای ادای مناسک حج عمره به عربستان سعودی رفته است.

همچنان ویدیویی از طواف کعبه از سوی آقای غنی در شبکه‌های اجتماعی امروز پخش شد که آقای غنی در آن با احرام دیده می شود.

چندین محافظ در لباس شخصی عربی هم در اطراف غنی در این ویدیو دیده می شوند.

اشرف غنی، امارات متحده عربی و عربستان سعودی هنوز رسماً در مورد این سفر چیزی نگفته اند.

محمد اشرف غنی در پانزدهم اگست ۲۰۲۱ پس از رسیدن گروه طالبان به دروازه‌های کابل، افغانستان را ترک کرد.

چندی بعد روشن شد که او به امارات متحده عربی پناه برده است.

متیو میلر: طالبان اهداف متفاوت را دنبال میکنند عدم شرکت شان در نشست دوحه متعجب کننده نیست

متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا
متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا

متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا می گوید که از اشتراک نکردن طالبان در نشست دوحه متعجب نشده زیرا به گفته میلر طالبان اهداف متفاوتی را دنبال می کنند اما او در مورد این اهداف چیزی نگفت.

آقای میلر در کنفرانس مطبوعاتی روز گذشته ۲۰ فبروری افزود که امریکا هم بر چندین اهداف تمرکز دارد، اولتر از همه این که اطمینان حاصل شود که افغانستان به گفته او بستر گرم برای فعالیت‌های تروریستی نمی باشد که سایر کشور‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

نشست دو روزه دوحه به میزبانی سرمنشی سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در ۱۸ و ۱۹ فبروری راه اندازی شد که طالبان اشتراک در آن را رد کردند.

وزارت خارجه طالبان پیش از برگزاری این نشست گفت که مقام‌های طالبان تنها در صورتی که به عنوان نماینده رسمی افغانستان پذیرفته شوند در این نشست اشراک خواهند کرد.

متیو میلر همچنان افزود که طالبان یگانه افغان‌های نیستند که در آینده افغانستان سهم داشته باشند.

او تاکید کرد که کشورش به حمایت از همه افغان ها، از جمله دختران و زنان برای داشتن صدایی در تعیین آینده کشور شان ادامه می دهد.

طالبان هنوز در مورد این اظهارات واکنش نشان نداده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG