لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۰ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۵۵

خبر ها

انتظار ميرود صدراعظم انگلستان آغاز بر رسى را در مورد موجوديت اسلحهء كشتار دسته جمعى در عراق قبل از جنگ اعلام نمايد عمده ترين حزب اصلاح طلب ايران ميگويد; در انتخابات پارلمانى ايندهء اين كشور اشتراك نخواهد كرد صدرا عظم اسرائيل ميگويد: خواهان از بين بردن محلات يهودى نشين در نوار غزه است

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

خلیل افریدی، خبرنگار تلویزیون خیبر پاکستان در نزدیکی سرحد افغانستان کشته شد

نیرو های امنیتی پاکستان در حال گزمه در یکی از مناطق نا امن نزدیک به سرحد افغانستان
نیرو های امنیتی پاکستان در حال گزمه در یکی از مناطق نا امن نزدیک به سرحد افغانستان

پولیس و خانواده‌ای خلیل آفریدی خبرنگار تلویزیون خیبر، روز سه شنبه به بخش مشال رادیواروپای آزاد/ رادیو آزادی گفتند که او توسط مردان مسلح ناشناس درمنطقۀ قبایلی خیبر، در نزدیکی سرحدات افغانستان، به ضرب گلوله کشته شده است.

خلیل آفریدی برای تلویزیون پشتو زبان خیبر کار می کرد.

پولیس می گوید که افراد مسلح موتر حامل خلیل آفریدی ویکتن از دوستانش را حین برگشت از یک مکان تفریحی متوقف کرده و به سوی آنها تیراندازی کردند.

یک افسر پولیس به نام ساجد آفریدی به رادیو مشال گفت که خلیل آفریدی درمحل جان باخت و دوستش مجروح شد.

خانواده خلیل آفریدی می گوید او که از دو حمله سوء قصد قبلی جان سالم به در برده بود، درچند ماه گذشته تهدید هایی نیز دریافت کرده بود.

تیم فوتبال پرتگال در برابر تیم سرسخت جمهوری چک به پیروزی رسید 

تصویر آرشیف
تصویر آرشیف

تیم های ملی فوتبال پرتگال و جمهوری چک امروز سه شنبه (۲۹ جوزا) در استدیوم "ریدبول" شهر لایپزیک آلمان در چهارچوب رقابت های فوتبال «یورو ۲۰۲۴» در برابر هم به رقابت پرداختند.

تیم ملی فوتبال جمهوری چک در دقیقه ۶۲ توسط "پروود" به گول رسید ولی "رابن هرانک" به اشتباه به تیم خود "جمهوری چک" گول زد و به این ترتیب بازی، یک بر یک مساوی شد.

پرتگال در دقیقه ۹۰+۲ توسط "فرانسسکو کانسساو" به گول برتری رسید و این مسابقه را ۲ بر ۱ برنده شد.

با این پیروزی پرتگال در جدول رده بندی گروپ "F" بعد از ترکیه در مکان دوم ایستاد، جمهوری چک و گرجستان سوم و چهارم شدند.

از این گروپ ترکیه به روز سه شنبه موفق شد که ۳ بر ۱ گرجستان را شکست بدهد.

یورو ۲۰۲۴ از تاریخ ۱۴ جون با اشتراک ۲۴ تیم فوتبال اروپا به میزبانی ده شهر آلمان، آغاز شده است.

ینس ستولتنبرگ از صدراعظم هالند به عنوان نامزد قوی برای پُست سرمنشی ناتو یاد کرد

 ینس ستولتنبرگ، سرمنشی پیمان ناتو
ینس ستولتنبرگ، سرمنشی پیمان ناتو

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی پیمان ناتو، روز سه شنبه (۱۸ جون) مارک روته صدراعظم هالند را به حیث یک نامزد بسیار قوی برای جایگزینی خود توصیف کرد.

مدت کار ستولتنبرگ در اول اکتوبر سالجاری میلادی به پایان می رسد.

پیمان ناتو، تصامیم خود را به اجماع اتخاذ می کند، بنابرین هر نامزد به حمایت همۀ ۳۲ متحد نیاز دارد. تا اکنون تنها رومانیا که کلاوس یوهانیس(Klaus Iohannis) رئیس جمهور آن نیز برای این پست رقابت می کند، با نامزدی روته، مخالفت کرده است.

رئیس آیندۀ ناتو با آزمون حفظ حمایت این پیمان از نبرد اوکراین در برابر تهاجم روسیه روبرو خواهد شد. وی در عین حال باید متوجه تشدید تنش هایی نیز باشد که می تواند این پیمان نظامی را مستقیماً به جنگ با روسیه بکشاند.

روسیه به تلاش جهت استخدام اجنت‌های استخباراتی در جرمنی، متهم شده است

بیرق روسیه
بیرق روسیه

ادارۀ امنیت داخلی جرمنی می گوید، پس از ضربه ای که به ادارات استخباراتی روسیه با اخراج حدود ۶۰۰ دیپلومات روسی توسط کشورهای اروپا وارد شده، مسکو بطور فزاینده، به باج گیری و انگیزه های مالی برای استخدام شهروندان جرمنی برای جاسوسی به روسیه، روی آورده است.

براساس خبرگزاری رویترز، ادارۀ فدرال حفاظت از قانون اساسی جرمنی (بی. اف.وی) اعلام کرده که ادارات استخباراتی روسیه با وجود تلاشهای غرب برای محدود کردن عملیات آنها از آغاز تهاجم مسکو بر اوکراین تا اکنون، هزینه های زیاد را برای جذب ماموران (ایجنت‌ها) در جرمنی، مصرف کرده اند.

توماس هالدن وانگ، رئیس این اداره روز سه شنبه (۱۸ جون) در یک کنفرانس خبری گفت که روسیه به شدت تلاش میکند تا کاهش تعداد ماموران استخباراتی روسی را در جرمنی جبران کند.

به گفتۀ ادارۀ فدرال حفاظت از قانون اساسی جرمنی، دو شهروند این کشور که در اگست گذشته به دلیل جاسوسی برای روسیه به خیانت ملی متهم شدند، برای هر کدام آنها ۴۰۰ هزار یورو پرداخته شده بود.

وزیر داخله پاکستان توهین به حارث روف بازیکن تیم ملی کریکت را غیر قابل قبول خواند

محسن نقوی وزیر داخله پاکستان
محسن نقوی وزیر داخله پاکستان

محسن نقوی وزیر داخلۀ پاکستان می گوید، توهین به حارث روف، بازیکن تیم کریکت پاکستان، پذیرفتنی نیست.

نقوی روزسه شنبه (۱۸ جون) در شبکۀ اکس(تویتر سابق) همچنین هشدار داده که اگر شخص توهین کننده به حارث روف، عذرخواهی نکند، از طریق قانونی از وی شکایت خواهند کرد.

به روز سه شنبه در ویدیویی که در شبکه های اجتماعی دست به دست شد، حارث روف بازیکن کریکت پاکستانی دیده می شود که با یک شخص در ایالت فلوریدای امریکا مشاجرۀ لفظی دارد.

حارث روف در شبکۀ اکس(تویتر سابق) نوشته که آن شخص به خانواده اش توهین کرده است.

کریکت بازان پاکستان پس از شکست در اکثر مسابقات جام جهانی بیست اورۀ کریکت ۲۰۲۴ و ناتوانی در صعود به رقابت های جهانی، با انتقادات شدید روبرو شده اند.

رقابت‌های هشت تیم برتر جام جهانی کریکت از روزچهارشنبه آغاز می‌شود

تصویر از حاشیه بازی تیم های کریکت ویست اندیز و افغانستان
تصویر از حاشیه بازی تیم های کریکت ویست اندیز و افغانستان

به روز چهارشنبه مسابقات هشت تیم برتر جام جهانی بیست اورۀ کریکت ۲۰۲۴ آغاز می شود.

در اولین دیدار، تیم های ایالات متحدۀ امریکا و افریقای جنوبی به مصاف هم خواهند رفت، بازی دوم بین تیم های ویست اندیز و انگلستان صورت خواهد گرفت.

انتظار میرود که تیم ملی کریکت افغانستان به روز پنجشنبه (۲۰ جون) در دور هشت تیم برتر جام جهانی، در مقابل هند به میدان برود.

افغانستان در سه بازی اول مرحلۀ گروهی پیروز شد، در آخرین بازی روز سه شنبه از ویست اندیز، تیم کشور میزبان، شکست خورد، اما این شکست تاثیری در پیشرفت افغانستان نداشت.

ادارهٔ پناهندگان اتحادیه اروپا: زنان و دختران در افغانستان در معرض آزار و اذیت قرار دارند

تصویر آرشیف: زنان تحت حاکمیت طالبان در افغانستان
تصویر آرشیف: زنان تحت حاکمیت طالبان در افغانستان

ادارۀ امور پناهندگان اتحادیه اروپا می گوید، زنان، دختران و سایر گروه های آسیب پذیر همچنان در معرض خطر آزار و اذیت در افغانستان قرار دارند.

در گزارش اخیر این اداره که روز سه شنبه (۱۸ جون) در ریلیف ویب،نشریه سازمان ملل متحد، منتشر شد گفته شده که در سال ۲۰۲۳ میلادی، افغان ها حدود ۱۱۸ هزار درخواست پناهندگی را در کشورهای اتحادیه اروپا تسلیم کرده اند که نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد کاهش را نشان می دهد.

در این گزارش آمده است که بیش از یک پنجم همۀ متقاضیان پناهندگی، زنان و دختران افغان بوده اند.

براساس این گزارش، جرمنی همچنان کشور مقصد اصلی پناهجویان افغان باقی مانده و رقم پذیرفته شدن افغان ها در کشورهای اتحادیۀ اروپا ۵۵ درصد بود، به این معنی که به حدود نصف متقاضیان، پناهندگی داده شده است.

نصرت حق‌پرست، ورزشکار مبارزات آزاد با رقیب امریکایی خود مقابل می‌شود

نصرت حق‌پرست ورزشکار مبارزات آزاد
نصرت حق‌پرست ورزشکار مبارزات آزاد

نصرت حق‌پرست ورزشکار مبارزات آزاد، مقابل حریف امریکایی اش وارد قفس می‌شود.

سازمان جهانی "یو اف سی" خبرداده است که نصرت حق‌پرست ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان به روز شنبه دوم سرطان، در برابر حریف آمریکایی اش بنام "جیرد گوردون" به رقابت می پردازد.

مسابقه میان آنان در شهر ریاض عربستان سعودی و در سالون شاهی "کینگدوم ارینا" برگزار میشود، نصرت که به دنبال هفدهمین پیروزی اش در مبارزات آزاد است، در صورت که در این مسابقه برنده شود، صعود قابل توجه در رده بندی جهانی نیز خواهد داشت.

حریف وی "جیرد گوردون" ۳۰ سال سن دارد و دارای ۲۰ پیروزی و ۶ شکست است، اما حق پرست ۲۸ سال سن دارد، دارای ۲۰ پیروزی می باشد و تنها پنج باخت در کارنامه حرفه یی اش ثبت شده است.

چانس برگشت کیلیان امباپه به بازی‌های جام ملت‌های فوتبال اروپا ۲۰۲۴ وجود دارد

کیلیان امباپه، مهاجم سرشناس تیم ملی فوتبال فرانسه
کیلیان امباپه، مهاجم سرشناس تیم ملی فوتبال فرانسه

فدراسیون فوتبال فرانسه امروز اعلام کرد که خبر «مثبت» در مورد چانس ادامۀ حضور کیلیان امباپه، مهاجم سرشناس تیم ملی فوتبال فرانسه، در رقابت‌های جام ملت‌های فوتبال اروپا دریافت کرده است.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، امباپه به جراحی فوری نیاز نخواهد داشت، اما احتمال می‌رود به پوشیدن ماسک نیاز داشته باشد.

کیلیان امباپه در جریان مسابقۀ دیشب با اتریش به شدت از ناحیۀ «بینی» مصدوم شد.

در دقیقۀ هشتاد و ششم بازی بود که امباپه هنگامی که می‌خواست توپ را با سرش بزند، صورتش به شانۀ کیوین دانسو، بازیکن اتریش برخورد کرد.

مصدومیت شدید امباپه سبب شد که او میدان را ترک کند.

مسابقه با نتیجۀ ۱-صفر به نفع فرانسه تمام شد.

نگرانی ایالات متحده در پیوند به محاکمۀ عقب درهای بستۀ ژورنالیست امریکایی در مسکو

ایوان گیرش کوویچ، ژورنالیست امریکایی به اتهام جاسوسی در روسیه دستگیر شده است. او در حال نگاه کردن به بیرون از قفس در جریان جلسۀ استماعیه در یک محکمه در ۲۰ فبروری ۲۰۲۴ است.
ایوان گیرش کوویچ، ژورنالیست امریکایی به اتهام جاسوسی در روسیه دستگیر شده است. او در حال نگاه کردن به بیرون از قفس در جریان جلسۀ استماعیه در یک محکمه در ۲۰ فبروری ۲۰۲۴ است.

ایالات متحده دربارۀ تصمیم روسیه مبنی بر محاکمه کردن ایوان گیرش کوویچ، خبرنگار وال استریت ژورنال، عقب درهای بسته ابراز نگرانی می‌کند.

او به جاسوسی متهم شده است.

ایالات متحده می‌گوید که نمایندگان سفارت این کشور در مسکو تلاش خواهند کرد تا در جلسۀ محکمه که قرار است در اواخر ماه جاری برگزار شود، اشتراک کنند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده به روز دوشنبه گفت که حضور در جلسۀ محاکمه "اولویت بلند" برای آن‌ها است.

او افزوده است که در نهایت می‌کوشند که گیرش کوویچ و همکار امریکایی او پاول ویلان، سرباز سابق قوای بحری امریکا، را به کشور برگردانند.

میلر گفته که این برای‌شان هدف اصلی است.

واشنگتن حبس گیرش کوویچ و پاول ویلان، که به جرم جاسوسی در سال ۲۰۲۰ به ۱۶ سال حبس محکوم شده‌اند، را "حبس نامشروع" خوانده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG