لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۰ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۱۲:۴۸

خبر ها

رئيس جمهور پاكستان ميگويد كه حكومت پاكستان در فروش مواد اتومى دست نداشته است وزير موقت امور اجتماعى عراق از يك حمله ترورستى جان به سلامت برد اجلاس سران عرب به تاريخ شانزدهم اپريل در قاهره برگزار خواهد شد

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

ادارۀ سروی جیولوجی امریکا: زلزله‌ای ولایت لغمان و مناطق اطرافش را تکان داد

افغانستان - نقشۀ ولایت لغمان
افغانستان - نقشۀ ولایت لغمان

زلزلۀ به مقیاس ۴.۶ درجۀ ریشتر اوایل صبح امروز چهارشنبه، ۳۰ ماه جوزا، ولایت لغمان و مناطق اطرافش را تکان داد.

ادارۀ سروی جیولوجی امریکا در وب‌سایت خود نوشته که مرکز این زلزله در ۲۷ کیلومتری مرکز مهترلام در عمق ۶۷ کیلومتر زیر زمین بود.

تکان های این زلزله در ولایت‌‌های کابل، ننگرهار و کاپیسا نیز احساس شده است.

در بارۀ خساره‌های احتمالی این زلزله هنوز گزارش داده نشده است. مقامات حکومت طالبان نیز تاکنون در این مورد چیزی نگفته‌اند.

ولادیمیر پوتین وارد کوریای شمالی شد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه (چپ) و کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی در حال قدم زدن در میدان هوایی بین المللی پیونگ یانگ سونان بیرون از پیونگ یانگ اوایل ۱۹ جون
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه (چپ) و کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی در حال قدم زدن در میدان هوایی بین المللی پیونگ یانگ سونان بیرون از پیونگ یانگ اوایل ۱۹ جون

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، اوایل امروز چهارشنبه، ۳۰ ماه جوزا، وارد کوریای شمالی شد.

با ادامۀ تهاجم روسیه بر اوکراین، پوتین در این سفر تلاش می‌کند که روابط دفاعی با کوریای شمالی را تقویت بخشد.

به اساس گزارش‌های رسانه‌های روسیه، کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، پوتین را در میدان هوایی پیونگ‌یانگ استقبال کرد.

ولادیمیر پوتین در آستانۀ این سفر از موضع‌گیری و حمایت کوریای شمالی در پیوند به جنگ در اوکراین ستایش کرد.

واشنگتن و متحدینش، کوریای شمالی را متهم کرده‌اند که با نقض قطعنامه‌های شورای امنیت ملل متحد، اسلحه از جمله راکت‌های بالستیک برای استفاده در اوکراین به روسیه می‌دهد.

خلیل افریدی، خبرنگار تلویزیون خیبر پاکستان در نزدیکی سرحد افغانستان کشته شد

نیرو های امنیتی پاکستان در حال گزمه در یکی از مناطق نا امن نزدیک به سرحد افغانستان
نیرو های امنیتی پاکستان در حال گزمه در یکی از مناطق نا امن نزدیک به سرحد افغانستان

پولیس و خانواده‌ای خلیل آفریدی خبرنگار تلویزیون خیبر، روز سه شنبه به بخش مشال رادیواروپای آزاد/ رادیو آزادی گفتند که او توسط مردان مسلح ناشناس درمنطقۀ قبایلی خیبر، در نزدیکی سرحدات افغانستان، به ضرب گلوله کشته شده است.

خلیل آفریدی برای تلویزیون پشتو زبان خیبر کار می کرد.

پولیس می گوید که افراد مسلح موتر حامل خلیل آفریدی ویکتن از دوستانش را حین برگشت از یک مکان تفریحی متوقف کرده و به سوی آنها تیراندازی کردند.

یک افسر پولیس به نام ساجد آفریدی به رادیو مشال گفت که خلیل آفریدی درمحل جان باخت و دوستش مجروح شد.

خانواده خلیل آفریدی می گوید او که از دو حمله سوء قصد قبلی جان سالم به در برده بود، درچند ماه گذشته تهدید هایی نیز دریافت کرده بود.

تیم فوتبال پرتگال در برابر تیم سرسخت جمهوری چک به پیروزی رسید 

تصویر آرشیف
تصویر آرشیف

تیم های ملی فوتبال پرتگال و جمهوری چک امروز سه شنبه (۲۹ جوزا) در استدیوم "ریدبول" شهر لایپزیک آلمان در چهارچوب رقابت های فوتبال «یورو ۲۰۲۴» در برابر هم به رقابت پرداختند.

تیم ملی فوتبال جمهوری چک در دقیقه ۶۲ توسط "پروود" به گول رسید ولی "رابن هرانک" به اشتباه به تیم خود "جمهوری چک" گول زد و به این ترتیب بازی، یک بر یک مساوی شد.

پرتگال در دقیقه ۹۰+۲ توسط "فرانسسکو کانسساو" به گول برتری رسید و این مسابقه را ۲ بر ۱ برنده شد.

با این پیروزی پرتگال در جدول رده بندی گروپ "F" بعد از ترکیه در مکان دوم ایستاد، جمهوری چک و گرجستان سوم و چهارم شدند.

از این گروپ ترکیه به روز سه شنبه موفق شد که ۳ بر ۱ گرجستان را شکست بدهد.

یورو ۲۰۲۴ از تاریخ ۱۴ جون با اشتراک ۲۴ تیم فوتبال اروپا به میزبانی ده شهر آلمان، آغاز شده است.

ینس ستولتنبرگ از صدراعظم هالند به عنوان نامزد قوی برای پُست سرمنشی ناتو یاد کرد

 ینس ستولتنبرگ، سرمنشی پیمان ناتو
ینس ستولتنبرگ، سرمنشی پیمان ناتو

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی پیمان ناتو، روز سه شنبه (۱۸ جون) مارک روته صدراعظم هالند را به حیث یک نامزد بسیار قوی برای جایگزینی خود توصیف کرد.

مدت کار ستولتنبرگ در اول اکتوبر سالجاری میلادی به پایان می رسد.

پیمان ناتو، تصامیم خود را به اجماع اتخاذ می کند، بنابرین هر نامزد به حمایت همۀ ۳۲ متحد نیاز دارد. تا اکنون تنها رومانیا که کلاوس یوهانیس(Klaus Iohannis) رئیس جمهور آن نیز برای این پست رقابت می کند، با نامزدی روته، مخالفت کرده است.

رئیس آیندۀ ناتو با آزمون حفظ حمایت این پیمان از نبرد اوکراین در برابر تهاجم روسیه روبرو خواهد شد. وی در عین حال باید متوجه تشدید تنش هایی نیز باشد که می تواند این پیمان نظامی را مستقیماً به جنگ با روسیه بکشاند.

روسیه به تلاش جهت استخدام اجنت‌های استخباراتی در جرمنی، متهم شده است

بیرق روسیه
بیرق روسیه

ادارۀ امنیت داخلی جرمنی می گوید، پس از ضربه ای که به ادارات استخباراتی روسیه با اخراج حدود ۶۰۰ دیپلومات روسی توسط کشورهای اروپا وارد شده، مسکو بطور فزاینده، به باج گیری و انگیزه های مالی برای استخدام شهروندان جرمنی برای جاسوسی به روسیه، روی آورده است.

براساس خبرگزاری رویترز، ادارۀ فدرال حفاظت از قانون اساسی جرمنی (بی. اف.وی) اعلام کرده که ادارات استخباراتی روسیه با وجود تلاشهای غرب برای محدود کردن عملیات آنها از آغاز تهاجم مسکو بر اوکراین تا اکنون، هزینه های زیاد را برای جذب ماموران (ایجنت‌ها) در جرمنی، مصرف کرده اند.

توماس هالدن وانگ، رئیس این اداره روز سه شنبه (۱۸ جون) در یک کنفرانس خبری گفت که روسیه به شدت تلاش میکند تا کاهش تعداد ماموران استخباراتی روسی را در جرمنی جبران کند.

به گفتۀ ادارۀ فدرال حفاظت از قانون اساسی جرمنی، دو شهروند این کشور که در اگست گذشته به دلیل جاسوسی برای روسیه به خیانت ملی متهم شدند، برای هر کدام آنها ۴۰۰ هزار یورو پرداخته شده بود.

وزیر داخله پاکستان توهین به حارث روف بازیکن تیم ملی کریکت را غیر قابل قبول خواند

محسن نقوی وزیر داخله پاکستان
محسن نقوی وزیر داخله پاکستان

محسن نقوی وزیر داخلۀ پاکستان می گوید، توهین به حارث روف، بازیکن تیم کریکت پاکستان، پذیرفتنی نیست.

نقوی روزسه شنبه (۱۸ جون) در شبکۀ اکس(تویتر سابق) همچنین هشدار داده که اگر شخص توهین کننده به حارث روف، عذرخواهی نکند، از طریق قانونی از وی شکایت خواهند کرد.

به روز سه شنبه در ویدیویی که در شبکه های اجتماعی دست به دست شد، حارث روف بازیکن کریکت پاکستانی دیده می شود که با یک شخص در ایالت فلوریدای امریکا مشاجرۀ لفظی دارد.

حارث روف در شبکۀ اکس(تویتر سابق) نوشته که آن شخص به خانواده اش توهین کرده است.

کریکت بازان پاکستان پس از شکست در اکثر مسابقات جام جهانی بیست اورۀ کریکت ۲۰۲۴ و ناتوانی در صعود به رقابت های جهانی، با انتقادات شدید روبرو شده اند.

رقابت‌های هشت تیم برتر جام جهانی کریکت از روزچهارشنبه آغاز می‌شود

تصویر از حاشیه بازی تیم های کریکت ویست اندیز و افغانستان
تصویر از حاشیه بازی تیم های کریکت ویست اندیز و افغانستان

به روز چهارشنبه مسابقات هشت تیم برتر جام جهانی بیست اورۀ کریکت ۲۰۲۴ آغاز می شود.

در اولین دیدار، تیم های ایالات متحدۀ امریکا و افریقای جنوبی به مصاف هم خواهند رفت، بازی دوم بین تیم های ویست اندیز و انگلستان صورت خواهد گرفت.

انتظار میرود که تیم ملی کریکت افغانستان به روز پنجشنبه (۲۰ جون) در دور هشت تیم برتر جام جهانی، در مقابل هند به میدان برود.

افغانستان در سه بازی اول مرحلۀ گروهی پیروز شد، در آخرین بازی روز سه شنبه از ویست اندیز، تیم کشور میزبان، شکست خورد، اما این شکست تاثیری در پیشرفت افغانستان نداشت.

ادارهٔ پناهندگان اتحادیه اروپا: زنان و دختران در افغانستان در معرض آزار و اذیت قرار دارند

تصویر آرشیف: زنان تحت حاکمیت طالبان در افغانستان
تصویر آرشیف: زنان تحت حاکمیت طالبان در افغانستان

ادارۀ امور پناهندگان اتحادیه اروپا می گوید، زنان، دختران و سایر گروه های آسیب پذیر همچنان در معرض خطر آزار و اذیت در افغانستان قرار دارند.

در گزارش اخیر این اداره که روز سه شنبه (۱۸ جون) در ریلیف ویب،نشریه سازمان ملل متحد، منتشر شد گفته شده که در سال ۲۰۲۳ میلادی، افغان ها حدود ۱۱۸ هزار درخواست پناهندگی را در کشورهای اتحادیه اروپا تسلیم کرده اند که نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد کاهش را نشان می دهد.

در این گزارش آمده است که بیش از یک پنجم همۀ متقاضیان پناهندگی، زنان و دختران افغان بوده اند.

براساس این گزارش، جرمنی همچنان کشور مقصد اصلی پناهجویان افغان باقی مانده و رقم پذیرفته شدن افغان ها در کشورهای اتحادیۀ اروپا ۵۵ درصد بود، به این معنی که به حدود نصف متقاضیان، پناهندگی داده شده است.

نصرت حق‌پرست، ورزشکار مبارزات آزاد با رقیب امریکایی خود مقابل می‌شود

نصرت حق‌پرست ورزشکار مبارزات آزاد
نصرت حق‌پرست ورزشکار مبارزات آزاد

نصرت حق‌پرست ورزشکار مبارزات آزاد، مقابل حریف امریکایی اش وارد قفس می‌شود.

سازمان جهانی "یو اف سی" خبرداده است که نصرت حق‌پرست ورزشکار مبارزات آزاد افغانستان به روز شنبه دوم سرطان، در برابر حریف آمریکایی اش بنام "جیرد گوردون" به رقابت می پردازد.

مسابقه میان آنان در شهر ریاض عربستان سعودی و در سالون شاهی "کینگدوم ارینا" برگزار میشود، نصرت که به دنبال هفدهمین پیروزی اش در مبارزات آزاد است، در صورت که در این مسابقه برنده شود، صعود قابل توجه در رده بندی جهانی نیز خواهد داشت.

حریف وی "جیرد گوردون" ۳۰ سال سن دارد و دارای ۲۰ پیروزی و ۶ شکست است، اما حق پرست ۲۸ سال سن دارد، دارای ۲۰ پیروزی می باشد و تنها پنج باخت در کارنامه حرفه یی اش ثبت شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG