لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۰۸

خبر ها

سى و شش نفر از طالبان مظنون در حومه كابل دستگير گرديدند افراد مسلح ناشناس در عربستان سعودى پنج نفر را كشتند و سپس تعدادى را گروگان گرفتند تلفات زلزله ايران به سى و پنج نفر افزايش يافته است پاكستان يك راكت بورد متوسط را كه قابليت حمل سرگلولهء هستوى را دارد موفقانه آزمايش نمود

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

پولیس سرپل: در حمله طالبان دو فرد ملکی کشته شدند

ولایت سرپل در نقشه افغانستان

در یک حمله طالبان در ولایت سرپل دو غیر نظامی کشته شدند.

در اعلامیه قوماندانی پولیس سرپل آمده است که طالبال شب گذشته بر خانه‌های غیر نظامیان در قریه سید آباد عربیه از مربوطات مرکز ولایت سرپل در نزدیکی شاهراه جوزجان‌سرپل حمله کردند.

در اعلامیه آمده است که در این حمله یک مرد ۴۵ ساله و یک خانم ۵۷ ساله جان باخته و یک خانم ۲۵ ساله زخمی شده است.

در اعلامیه پولیس در مورد چگونگی این حمله جزییات داده نشده است.

طالبان تا کنون در این مورد چیزی نگفته اند.

'حاصلات زردآلو در پروان به ۳۲،۸۰۰ تُن خواهد رسید'

آرشیف

ریاست زراعت و مالداری ولایت پروان می‌گوید امسال حاصلات زردآلو نزدیک به ۳۲،۸۰۰ تُن خواهد رسید.

عبدالوهاب خیرزاد، رئیس زراعت و مالداری پروان امروز شنبه (۱۷ جوزا) به رادیو آزادی گفت این پیش‌بینی بر اساس اطلاعات سالانه ریاست زراعت و مالداری پروان صورت گرفته است.

به گفته او، در حال حاضر ۲،۲۹۸ هکتار باغ زردآلو در این ولایت وجود دارد.

رئیس زراعت و مالداری پروان می‌گوید در سال‌های اخیر ۴،۵۰۰ باغ جدید زردآلو در پروان ایجاد شده است و همچنین ۸۱۰ باغدار در بخش‌های مختلف باغداری آموزش داده شده و برای بیش از دو هزار باغدار وسایل باغداری توزیع شده است.

به گفته مسئولان ریاست زراعت ولایت پروان، در حال حاضر ۵،۷۴۵ دهقان مشغول پرورش زردآلو هستند.

به گفته آقای خیرزاد، نزدیک به ۱۰ درصد محصولات زردآلو پروان نیازهای داخلی این ولایت را مرفوع کرده ۳۰ درصد دیگر به صورت کشته و ۶۰ درصد دیگر به بازارهای داخلی و خارجی صادر می‌شود.

نمایشگاه آنلاین محصولات افغانی در کابل گشایش یافت

نمایشگاه آنلاین محصولات افغانی در کابل

نمایشگاه آنلاین محصولات افغانی امروز در کابل گشایش یافت.

در این نمایشگاه محصولات افغانی از طریق انترنت به تاجران معرفی می‌شود.

سمیر رسا، سخنگوی وزارت تجارت و صنعت افغانستان می‌گوید این نمایشگاه برای بازاریابی و رشد محصولات و تولیدات داخلی در کابل برگزار شده است.

آقای رسا گفت در این نمایشگاه سه‌روزه ۱۱ شرکت تولیدی قالین، زعفران، صنایع دستی، میوه خشک و تازه، گیاهان طبی و حبوبات شرکت کرده‌اند.

وی گفت مسئولان تلاش می‌کنند برای کالاهای افغانی بازار مناسب پیدا کنند.

به همین گونه تولیدات و محصولات داخلی از طریق اپلکیشن زوم، به صورت آنلاین برای ۵۰ تاجر خارجی معرفی شد.

یک فرمانده پولیس محلی با ده سربازش در بدخشان کشته شدند

موقعیت ولایت بدخشان در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجۀ انفجار ماین مقناطیسی در ولایت بدخشان، یک فرمانده پولیس محلی با ده تن از سربازانش کشته شدند.

ثناالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان امروز (۱۷ جوزا) به رادیو آزادی گفت که این انفجار حوالی ساعت یک شب رخ داده است: "متأسفانه قوماندان مزاری که یکی از سر گروپ‌های پولیس محلی در ولسوالی خاش بود، می‌خواستند به کمک نیرو‌های همکار‌شان بروند که متأسفانه در مسیر راه با ماین کنار جاده برخورد می‌کنند. در نتیجه خودش با ده تن از افرادش کشته شده است."

سخنگوی پولیس بدخشان افزود که در نتیجه درگیری نیرو‌های دولتی با گروۀ طالبان، مولوی حمیدالله ولسوال نام نهاد این گروه برای ولسوال خاش همراه با دو محافظش کشته شده است.

پولیس بدخشان می‌گوید، طالبان عقب نشینی کرده اند و جنگ پایان یافته است.

گروۀ طالبان تا هنوز در این مورد تبصره نکرده است.

یک ساختمان در واشنگتن تحت نام 'زندگی سیاهان مهم است' مسمی شد

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد.

شاروال واشنگتن دی سی، یک ساختمان را به نام حرکت اعتراض مردمی تغییر نام داده است.

بر اساس گزارش‌ها، موریل باوزر شاروال واشنگتن، به عنوان حمایت از اعتراض‌ها، یک پلازا را تحت نام " زندگی سیاهان مهم است" نامگذاری کرده است.

در عین حال، شماری از معترضان، این شعار را در بیرق شهر واشنگتن ترسیم کرده اند.

به دنبال کشته شدن جورج فلوید، مرد سیاه پوست امریکایی که یک پولیس سفیدپوست به ارتکاب آن متهم شده، اعتراض‌های گسترده در امریکا صورت گرفته است.

در ویدیوی که پس از این رویداد خیلی دست به دست شد، پولیس را نشان می‌دهد که پایش را به گردن فلوید فشار می‌دهد. جورج فلوید در نتیجه فشار‌ها بر دستگاه تنفسی‌اش در شفاخانه جان داد.

گفته می‌شود که این رویداد در کنار شیوع ویروس کرونا و بیکاری میلیون‌ها تن، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا را چند ماه پیش از برگزاری انتخابات ماۀ نومبر با چالش بزرگ روبرو ساخته است.

ترمپ در اول ماه جون هشدار داد که اردوی امریکا را برای فرونشاندن اعتراض‌ها مستقر می‌سازد.

دونالد ترمپ دستور ترک هزاران سرباز امریکایی از جرمنی را داد

سربازان امریکایی در یک پایگاه نظامی در جرمنی

دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا دستور داده که هزاران سرباز کشورش، جرمنی را ترک کنند.

روزنامۀ وال ستریت ژورنال روز جمعه (۵ ماه جون) گزارش داد که شمار این نیرو‌ها از ۳۴،۵۰۰ تن به ۹،۵۰۰ تن در جرمنی کاهش خواهد یافت.

در عین حال روزنامۀ انترنتی دیر شپیگل جرمنی گزارش می‌دهد که این تصمیم در خزان امسال به اجرا گذاشته می‌شود و شمار نیرو‌های امریکایی در این کشور میان ۵،۰۰۰ تا ۱۵،۰۰۰ تن کاهش خواهد یافت.

دونالد ترمپ همواره از جرمنی انتقاد کرده که تعهداتش را برای هزینۀ مالی دو درصدی در ناتو برجا نکرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های امریکایی که نام‌های‌شان گرفته نشده، گزارش می‌دهد که شماری از نیرو‌های این کشور از جرمنی به پولند و سایر کشور‌های متحد فرستاده خواهند شد. به نقل از خبرگزاری برخی‌ها هم دوباره روانۀ امریکا می‌شوند.

بر اساس توافقی که در سال ۱۹۵۴ میلادی امضا شده بود، امریکا و هفت کشور دیگر عضو ناتو اجازه یافتند تا در جرمنی پایگاه دایمی داشته باشند.

تا هنوز پنتاگون و یا هم وزارت دفاع جرمنی در مورد کاهش نیرو‌های امریکایی ابراز نظر نکرده اند.

'تحقیقات در مورد کشته شدن افغان‌ها در ایران آغاز شده است'

موتر تخریب شده حامل افغان‌ها در ولایت یزد ایران

عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در تهران می‌گوید که تحقیق در بارۀ چگونگی کشته و زخمی شدن شهروندان این کشور در ایران آغاز شده است.

آقای لیوال به رادیو آزادی گفت که دیشب وارد شهر یزد شده جایی که رویداد اتفاق افتاده است.

از سوی دیگر وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که به اساس گزارش‌های ابتدایی، ۳ افغان در ایران کشته شده، ۴ افغان زخم برداشته و شماری دیگر ناپدید هستند.

این وزارت در خبرنامۀ دیشب گفت که احمد ترحمی بهابادی معاون سیاسی ولایت یزد، گزارش‌ها در بارۀ شلیک پولیس ایران بر موتر حامل شهروندان افغانستان را تأیید کرده و گفته است که این موتر به دلیل سرعت زیاد و برخورد با گاردریل کنار جاده آتش گرفته است.

مدیر زندان کندهار و محافظش در حمله مسلحانه زخمی شدند

موقعیت ولایت کندهار در نقشه عمومی افغانستان

مدیر زندان ولایت کندهار و یک محافظش در حملۀ مسلحانه شدیداً زخم برداشتند.

ادارۀ تنظیم امور زندان‌های افغانستان در خبرنامۀ گفت که افراد مسلح ناشناس حوالی ساعت ۳ پس از چاشت روز جمعه بر موتر سمونوال محمدآگل مجاهد در نزدیک "پل سیمان" شهر کندهار تیر اندازی کردند.

در خبرنامه هم‌چنان گفته شده که رهبری این اداره از نهاد‌های امنیتی کندهار می‌خواهد تا عاملان قضیه را هر چه زودتر شناسایی و به کیفر اعمال‌شان برسانند.

مسئولیت حمله را تا حالا کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

'اورانیم غنی شده از سوی ایران ۸ برابر بیشتر از حد تعیین شده است'

سانتریفیوژهای جدید "آی‌آر-۸" در نیروگاه اتمی شهر نطنز، ولایت اصفهان. November 4 2019

ادارۀ نظارت انرژی اتمی سازمان ملل متحد می‌گوید که ایران به افزایش ذخایر اورانیم غنی شده‌اش بیشتر از حدی که در موافقتنامۀ هسته‌ای سال تعیین شده بود، ادامه داده است.

این اداره در گزارشی به روز جمعه گفت که الی ۲۰ ماه می میزان اورانیم کم غنی شدۀ ایران به ۱،۵۷۱ اعشاریۀ ۶ کیلوگرام رسیده که حدود ۸ برابر بیشتر از حد تعیین شده در توافق هسته‌ای است.

موافقتنامۀ هسته‌ای میان ایران و شش قدرت بزرگ جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی امضا شده بود و به اساس آن ایران پذیرفته بود که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را در بدل کاهش تحریم‌های بین‌المللی محدود سازد.

ایالات متحدۀ امریکا در سال ۲۰۱۸ از این موافقتنامه بیرون شد و تحریم‌ها را بر ایران از سر گرفت.

ادارۀ نظارت انرژی اتمی سازمان ملل متحد در این باره که ایران به مفتشین بین‌المللی اجازۀ بازرسی را در دو محل نداده است، ابراز نگرانی کرده.

این محلاتی است که این اداره می‌گوید ایران شاید در آنجا مواد هسته‌ای را که در بارۀ آن به مفتشین بین‌المللی خبر نداده، ذخیره کرده باشد.

ده‌ها هوتل، رستوران و ساحات تفریحی در شهر هرات بسته شدند

ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

چندین رستوران، هوتل، حوض آببازی و تفریح­گاه در شهر هرات به دلیل سرپیچی از محدودیت های وضع شده در خصوص جلوگیری از انتشار ویروس کرونا به روز جمعه بسته شدند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات به رادیو آزادی در این باره جزئیات داد: "ده‌ها تالار، هوتل، رستوران و ساحات تفریحی که در شهر هرات به فعالیت آغاز کرده بودند، به خاطر جلوگیری از انتشار ویروس و تأمین سلامتی شهروندان از فعالیت شان جلوگیری شد و همه بسته شدند."

کمیتۀ ولایتی مبارزه با ویروس کرونا در هرات به روز پنج‌شنبه فیصله کرد که تمام مکان های عمومی به هدف جلوگیری از انتشار این ویروس باید بسته شوند.

آقای فرهاد بار دیگر از باشندگان هرات خواست که به توصیه‌های مقام‌ها به گونۀ جدی توجه کنند.

رهبر شاخۀ القاعده در شمال افریقا کشته شد

عبدالمالک دروکدل رهبر شاخۀ القاعده در شمال افریقا

فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه می‌گوید رهبر شاخۀ القاعده در شمال افریقا در عملیاتی در مالی کشته شده است.

پارلی در تویترش به روز جمعه نوشت: نیروهای اردوی فرانسه به پشتیبانی شرکای محلی شان در سوم ماه جون عبدالمالک دروکدل امیر القاعده در مغرب اسلامی و چندین تن از همکاران نزدیکش را در جریان عملیات در شمال مالی کشتند.

دروکدل متولد الجزایر پیش از مداخلۀ نظامی اردوی فرانسه در سال ۲۰۱۳، در زمینۀ تصرف دو-سوم شمال مالی با شورشیان توارگ و جهادی ها اشتراک کرده بود.

آنها در نتیجۀ اقدامات نظامی فرانسه، از آنجا عقب رانده شدند اما خود را دوباره منسجم ساختند و حلقۀ نفوذ شان را گسترش دادند.

تمرینات نظامی سربازان امریکایی و پولندی آغاز شد

آرشیف، عساکر پولند در جریان تمرینات نظامی

هزاران سرباز امریکایی و پولندی تمرینات نظامی را آغاز کردند.

قرار بود این تمرینات در ماه می راه اندازی شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا به تأخیر افتاده بود.

حدود ۴ هزار سرباز امریکایی و ۲ هزار سرباز پولندی در تمرینات که الی ۱۹ ماه جون ادامه می‌یابد اشتراک کرده اند.

این تمرینات در شمالغرب پولند اجرا می‌شود.

مقام‌های نظامی دو کشور به روز جمعه گفتند که این تمرینات به چندین دلیل حائز اهمیت است، از همه بیشتر اینکه نشان می‌دهد متحدین ناتو در زمان شیوع بیماری کووید۱۹، قابلیت راه اندازی تمرینات مصون را دارند.

در اثر انفجار ماین سه غیرنظامی در کندهار زخمی شدند

ولایت کندهار در نقشه عمومی افغانستان

۳ غیر نظامی به شمول یک کودک در انفجار ماین در ولسوالی میانشین ولایت کندهار زخمی شدند.

دفتر مطبوعاتی ولایت کندهار در خبرنامۀ گفته است که انفجار پس از ظهر دیروز زمانی رخ داد که موتر افراد ملکی با ماین کنار جاده در منطقۀ تناوچی برخورد کرد.

مسئولیت رویداد را هنوز کس یا گروهی نپذیرفته است.

در خبرنامه گفته شده که در جریان سه روز اخیر این سومین انفجار ماین کنار جاده در کندهار است که از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد.

'نیروهای امریکایی در دو حمله هوایی طالبان را هدف قرار داده اند'

آرشیف

نیروهای امریکایی در افغانستان می‌گویند، برای خنثی کردن حمله‌های جنگجویان طالبان، ۲ حملۀ هوایی را انجام داده اند.

سانی لگیت، سخنگوی این نیروها امروز در حساب توییتر خود نوشت که یک حملۀ هوایی دیشب بر ۲۵ طالب در فراه و حملۀ دیگر پس از چاشت امروز در کندهار انجام شد.

او در بارۀ وارد شدن تلفات احتمالی به طالبان در این دو حمله چیزی نگفته است.

به گفتۀ او، طالبان قصد داشتند بر پوسته‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان حمله کنند.

لگیت افزوده است: اصرار می‌ورزند که تمامی طرف‌ها باید خشونت را کاهش دهند تا پروسۀ صلح پیش برود.

او افزوده است، از زمان برقراری آتش‌بس در روز‌های عید فطر در افغانستان، اولین بار است که علیه جنگجویان گروه طالبان حملۀ هوایی می‌شود.

پس از امضای موافقتنامۀ ایالات متحده و طالبان در بیست و نهم ماه فبروری و تا پیش از عید فطر طالبان حمله‌های خود را بر نیروهای افغان افزایش دادند و از حمله بر نیروهای بین‌المللی در افغانستان دست کشیدند.

رهبری این گروه در سوم ماه جوزا به گونۀ غیرمنتظره آتش‌بس ۳ روزه را به مناسبت عید فطر اعلام کرد و محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان هم به نیروهای افغان دستور رعایت آتش‌بس را داد.

با وصف پایان یافتن زمان آتش‌بس موقت، طالبان به گونۀ رسمی از آغاز حمله ‌های ‌شان بر نیروهای افغان سخن نگفته اند، اما در روز‌های اخیر جنگجویان این گروه در چندین ولایت بر نیروهای افغان حمله کرده اند.

ده سرباز پولیس ملی در ولایت زابل کشته شدند

ولایت زابل در نقشه عمومی افغانستان

گزارش شده است که در کمین طالبان در شهر قلات مرکز ولایت زابل، صبح امروز ۱۰ سرباز پولیس ملی کشته شدند.

یک منبع در فرماندهی امنیۀ زابل که خواست نامش افشا نشود، به رادیو آزادی گفت که در این رویداد ۱۵ سرباز دیگر زخمی شده اند.

عطا جان حق بیان، رئیس شورای ولایتی زابل نیز جان دادن ۱۰ پولیس ملی را تأیید کرد.

او در مورد این رویداد بیشتر گفت: "آن‌ها برای ارزیابی وضعیت امنیتی جاده بیرون شده بودند که هدف کمین طالبان قرار گرفتند. دو موتر هاموی آن‌ها سوخته و ۱۰ سرباز پولیس ما شهید شده‌اند."

وزارت داخلۀ افغانستان تا کنون در این مورد چیزی نگفته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG