لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۱۸

خبر ها

سرمنشى سازمان ملل متحد از كشته شدن پنج تن از كارمندان موسسه امدادى در افغانستان خشمگين شده است پاكستان راكت ديگرى را كه قابل انتقال سرگلولهء اتومى است آزمايش كرد وزير داخله موقت عراق خواستار انتقال كامل قدرت به عراقيان شده است رئيس جمهور امريكا وارد ايتاليا شد

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

انتظار می‌رود مظاهره‌ها در امریکا ادامه پیدا کند

بعد از کشته شدن یک سیاهپوست (جورج فلوید) توسط یک پولیس سفیدپوست در امریکا اعتراضات گسترده آغاز شد.

انتظار می‌رود که ایالات متحده امریکا در روزهای اخیر هفته که مردم کار نمی‌کنند شاهد مظاهره‌های گسترده در رابطه با تبعیض نژادی و ظلم پولیس در این کشور باشد.

در واشنگتن دی‌سی شاروالی یک بنا را بنام اعتراضات مردمی نامگذاری کرده است. به اساس خبرها شاروال واشنگتن موریل باوزر برای حمایت از اعتراضات اخیر مردم امریکا یک ساختمان را به این نام که حیات سیاه پوستان مهم است مسمی کرد.

در عین حال یک تعداد اعتراض‌کننده‌گان همین شعار را بر بیرق شهر واشنگتن دی‌سی ترسیم کرده اند.

بعد از کشته شدن یک سیاهپوست (جورج فلوید) توسط یک پولیس سفیدپوست در امریکا اعتراضات گسترده آغاز شد.

در یک ویدیو ای‌که بعداً از جریان این واقعه نشر شد، دیده می‌شود که پولیس فلوید را به زمین انداخته و با زانوی خود گردن او را تا زمانی فشار می‌دهد که راه نفس وی بسته می‌شود و او بعد جان می‌دهد.

هم‌زمان با شیوع کورونا و بیکاری میلیون‌ها نفر، این حادثه مبارزات رئیس جمهور ترمپ را برای انتخابات ماه نومبر به مشکلات زیاد رو به رو می‌سازد.

رئیس جمهور ترمپ در آغاز ماه جون هشدار داده بود که برای مهار کردن اعتراضات اردوی امریکا را مستقر می‌سازد.

ده‌ها طرفدار 'دو حزب اپوزیسیون' در قزاقستان بازداشت شده اند

در قزاقستان ده‌ها طرفدار دو حزب اپوزیسیون بازداشت شده اند.

در قزاقستان ده‌ها طرفدار دو حزب اپوزیسیون بازداشت شده اند.

دو حزب اپوزیسیون که یکی آنها در جمله گروه‌های افراطی به قیودات روبه‌رو است، می‌خواستند امروز (ششم ماه جون) در دو شهر بزرگ این کشور دست به‌مظاهرات بزنند و خواهان اصلاحات دموکراسی در این کشور شوند.

حزب دموکراتیک قزاقستان و حزب انتخاب دموکراتیک قزاقستان پلان داشتند که در شهرهای نورسلطان و آلماتی مظاهرات را راه‌اندازی کنند.

اما مقام‌ها به این بهانه که بخاطر مبارزه با ویروس کورونا دوا پاشی می‌کند راه‌های کلان و سرک‌ها را مسدود کردند.

در جنگ میان نیروهای حکومت و طالبان در کنر، ۱۶ طالب کشته شده اند

موقعیت ولایت کنر در نقشه افغانستان

محمد یوسف مظلومیار قوماندان امنیه کنر گفته است، در ولسوالی غازی آباد این ولایت در جریان جنگ بین قوای حکومتی و طالبان، بیش از ۲۰ جنگجوی مسلح طالبان کشته و زخمی شده اند.

مظلومیار امروز به خبرنگار رادیو آزادی در کنر گفت طالبان امروز صبح ساعت هفت بر پوسته‌های امنیتی غازی آباد حمله کردند که جنگ تا نیمه روز دوام داشت

مظلومیار افزود که در جنگ ۱۶ جنگجوی طالبان کشته و ۷ تن آنها زخمی شده اند. دو پولیس هم مجروح شده است.

به گفته قوماندان امنیه کنر، قوای تازه دم به منطقه رسیده و بمباردمان هم آغاز شده است.

طالبان در این مورد تا حال تبصره نکرده اند.

پولیس سرپل: در حمله طالبان دو فرد ملکی کشته شدند

ولایت سرپل در نقشه افغانستان

در یک حمله طالبان در ولایت سرپل دو غیر نظامی کشته شدند.

در اعلامیه قوماندانی پولیس سرپل آمده است که طالبال شب گذشته بر خانه‌های غیر نظامیان در قریه سید آباد عربیه از مربوطات مرکز ولایت سرپل در نزدیکی شاهراه جوزجان‌سرپل حمله کردند.

در اعلامیه آمده است که در این حمله یک مرد ۴۵ ساله و یک خانم ۵۷ ساله جان باخته و یک خانم ۲۵ ساله زخمی شده است.

در اعلامیه پولیس در مورد چگونگی این حمله جزییات داده نشده است.

طالبان تا کنون در این مورد چیزی نگفته اند.

رهنمودهای سازمان صحی جهان در مورد پوشیدن ماسک صورت تغییر کرد

آرشیف

سازمان صحی جهان رهنمود‌های خود در مورد پوشیدن ماسک صورت را تغییر داده و توصیه کرده در جاهایی که ویروس کرونا شیوع کرده و مردم نمی‌توانند فاصله جسمی را حفظ کنند باید ماسک پوشیده شود.

سازمان صحی جهان دیروز ۵ ماه جون گفت، شواهد نشان داده است که پوشیدن ماسک یک وسیله خوب برای جلوگیری گسترش ویروس کرونا می‌باشد، ولی تنها ماسک نمی‌تواند مردم را از گرفتاری به مرض کووید۱۹ نجات بدهد.

به گفته سازمان صحی جهان مردم باید فکر نکنند که پوشیدن ماسک می‌تواند جای شستن دست‌ها و حفظ فاصله جسمی را بگیرد و یا تنها با پوشیدن ماسک می‌توان از شر ویروس کرونا نجات پیدا کرد.

به گفته سازمان صحی جهان ماسک صورت باید سه لایه داشته باشد، لایه اولی از یک تکه کتانی که آب را جذب کرده بتواند و لایه سومی باید یک پارچه پولیاستر و یا چیزی دیگری باشد که آب را جذب نکند.

در بسیاری از کشورها پوشیدن ماسک اجباری می‌باشد مخصوصاً در موترهای شهری و جاهای که ازدحام مردم زیاد است.

توصیه قبلی سازمان جهانی صحت این بود که تنها کارمندان طبی، آنهایی که ویروس کرونا دارند و کسانی که با بیماران سر و کار دارند ماسک بپوشند.

در جهان ۶،۸۷۱،۷۲۸ نفر به ویروس کرونا مبتلا گردیده تاکنون ۳۹۸،۶۶۵ هزار نفر در نتیجه این بیماری جان داده و ۳،۳۶۵،۹۲۳ تن صحت‌یاب شده اند.

'حاصلات زردآلو در پروان به ۳۲،۸۰۰ تُن خواهد رسید'

آرشیف

ریاست زراعت و مالداری ولایت پروان می‌گوید امسال حاصلات زردآلو نزدیک به ۳۲،۸۰۰ تُن خواهد رسید.

عبدالوهاب خیرزاد، رئیس زراعت و مالداری پروان امروز شنبه (۱۷ جوزا) به رادیو آزادی گفت این پیش‌بینی بر اساس اطلاعات سالانه ریاست زراعت و مالداری پروان صورت گرفته است.

به گفته او، در حال حاضر ۲،۲۹۸ هکتار باغ زردآلو در این ولایت وجود دارد.

رئیس زراعت و مالداری پروان می‌گوید در سال‌های اخیر ۴،۵۰۰ باغ جدید زردآلو در پروان ایجاد شده است و همچنین ۸۱۰ باغدار در بخش‌های مختلف باغداری آموزش داده شده و برای بیش از دو هزار باغدار وسایل باغداری توزیع شده است.

به گفته مسئولان ریاست زراعت ولایت پروان، در حال حاضر ۵،۷۴۵ دهقان مشغول پرورش زردآلو هستند.

به گفته آقای خیرزاد، نزدیک به ۱۰ درصد محصولات زردآلو پروان نیازهای داخلی این ولایت را مرفوع کرده ۳۰ درصد دیگر به صورت کشته و ۶۰ درصد دیگر به بازارهای داخلی و خارجی صادر می‌شود.

نمایشگاه آنلاین محصولات افغانی در کابل گشایش یافت

نمایشگاه آنلاین محصولات افغانی در کابل

نمایشگاه آنلاین محصولات افغانی امروز در کابل گشایش یافت.

در این نمایشگاه محصولات افغانی از طریق انترنت به تاجران معرفی می‌شود.

سمیر رسا، سخنگوی وزارت تجارت و صنعت افغانستان می‌گوید این نمایشگاه برای بازاریابی و رشد محصولات و تولیدات داخلی در کابل برگزار شده است.

آقای رسا گفت در این نمایشگاه سه‌روزه ۱۱ شرکت تولیدی قالین، زعفران، صنایع دستی، میوه خشک و تازه، گیاهان طبی و حبوبات شرکت کرده‌اند.

وی گفت مسئولان تلاش می‌کنند برای کالاهای افغانی بازار مناسب پیدا کنند.

به همین گونه تولیدات و محصولات داخلی از طریق اپلکیشن زوم، به صورت آنلاین برای ۵۰ تاجر خارجی معرفی شد.

یک فرمانده پولیس محلی با ده سربازش در بدخشان کشته شدند

موقعیت ولایت بدخشان در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجۀ انفجار ماین مقناطیسی در ولایت بدخشان، یک فرمانده پولیس محلی با ده تن از سربازانش کشته شدند.

ثناالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان امروز (۱۷ جوزا) به رادیو آزادی گفت که این انفجار حوالی ساعت یک شب رخ داده است: "متأسفانه قوماندان مزاری که یکی از سر گروپ‌های پولیس محلی در ولسوالی خاش بود، می‌خواستند به کمک نیرو‌های همکار‌شان بروند که متأسفانه در مسیر راه با ماین کنار جاده برخورد می‌کنند. در نتیجه خودش با ده تن از افرادش کشته شده است."

سخنگوی پولیس بدخشان افزود که در نتیجه درگیری نیرو‌های دولتی با گروۀ طالبان، مولوی حمیدالله ولسوال نام نهاد این گروه برای ولسوال خاش همراه با دو محافظش کشته شده است.

پولیس بدخشان می‌گوید، طالبان عقب نشینی کرده اند و جنگ پایان یافته است.

گروۀ طالبان تا هنوز در این مورد تبصره نکرده است.

یک ساختمان در واشنگتن تحت نام 'زندگی سیاهان مهم است' مسمی شد

آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد.

شاروال واشنگتن دی سی، یک ساختمان را به نام حرکت اعتراض مردمی تغییر نام داده است.

بر اساس گزارش‌ها، موریل باوزر شاروال واشنگتن، به عنوان حمایت از اعتراض‌ها، یک پلازا را تحت نام " زندگی سیاهان مهم است" نامگذاری کرده است.

در عین حال، شماری از معترضان، این شعار را در بیرق شهر واشنگتن ترسیم کرده اند.

به دنبال کشته شدن جورج فلوید، مرد سیاه پوست امریکایی که یک پولیس سفیدپوست به ارتکاب آن متهم شده، اعتراض‌های گسترده در امریکا صورت گرفته است.

در ویدیوی که پس از این رویداد خیلی دست به دست شد، پولیس را نشان می‌دهد که پایش را به گردن فلوید فشار می‌دهد. جورج فلوید در نتیجه فشار‌ها بر دستگاه تنفسی‌اش در شفاخانه جان داد.

گفته می‌شود که این رویداد در کنار شیوع ویروس کرونا و بیکاری میلیون‌ها تن، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا را چند ماه پیش از برگزاری انتخابات ماۀ نومبر با چالش بزرگ روبرو ساخته است.

ترمپ در اول ماه جون هشدار داد که اردوی امریکا را برای فرونشاندن اعتراض‌ها مستقر می‌سازد.

دونالد ترمپ دستور ترک هزاران سرباز امریکایی از جرمنی را داد

سربازان امریکایی در یک پایگاه نظامی در جرمنی

دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا دستور داده که هزاران سرباز کشورش، جرمنی را ترک کنند.

روزنامۀ وال ستریت ژورنال روز جمعه (۵ ماه جون) گزارش داد که شمار این نیرو‌ها از ۳۴،۵۰۰ تن به ۹،۵۰۰ تن در جرمنی کاهش خواهد یافت.

در عین حال روزنامۀ انترنتی دیر شپیگل جرمنی گزارش می‌دهد که این تصمیم در خزان امسال به اجرا گذاشته می‌شود و شمار نیرو‌های امریکایی در این کشور میان ۵،۰۰۰ تا ۱۵،۰۰۰ تن کاهش خواهد یافت.

دونالد ترمپ همواره از جرمنی انتقاد کرده که تعهداتش را برای هزینۀ مالی دو درصدی در ناتو برجا نکرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های امریکایی که نام‌های‌شان گرفته نشده، گزارش می‌دهد که شماری از نیرو‌های این کشور از جرمنی به پولند و سایر کشور‌های متحد فرستاده خواهند شد. به نقل از خبرگزاری برخی‌ها هم دوباره روانۀ امریکا می‌شوند.

بر اساس توافقی که در سال ۱۹۵۴ میلادی امضا شده بود، امریکا و هفت کشور دیگر عضو ناتو اجازه یافتند تا در جرمنی پایگاه دایمی داشته باشند.

تا هنوز پنتاگون و یا هم وزارت دفاع جرمنی در مورد کاهش نیرو‌های امریکایی ابراز نظر نکرده اند.

'تحقیقات در مورد کشته شدن افغان‌ها در ایران آغاز شده است'

موتر تخریب شده حامل افغان‌ها در ولایت یزد ایران

عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در تهران می‌گوید که تحقیق در بارۀ چگونگی کشته و زخمی شدن شهروندان این کشور در ایران آغاز شده است.

آقای لیوال به رادیو آزادی گفت که دیشب وارد شهر یزد شده جایی که رویداد اتفاق افتاده است.

از سوی دیگر وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که به اساس گزارش‌های ابتدایی، ۳ افغان در ایران کشته شده، ۴ افغان زخم برداشته و شماری دیگر ناپدید هستند.

این وزارت در خبرنامۀ دیشب گفت که احمد ترحمی بهابادی معاون سیاسی ولایت یزد، گزارش‌ها در بارۀ شلیک پولیس ایران بر موتر حامل شهروندان افغانستان را تأیید کرده و گفته است که این موتر به دلیل سرعت زیاد و برخورد با گاردریل کنار جاده آتش گرفته است.

مدیر زندان کندهار و محافظش در حمله مسلحانه زخمی شدند

موقعیت ولایت کندهار در نقشه عمومی افغانستان

مدیر زندان ولایت کندهار و یک محافظش در حملۀ مسلحانه شدیداً زخم برداشتند.

ادارۀ تنظیم امور زندان‌های افغانستان در خبرنامۀ گفت که افراد مسلح ناشناس حوالی ساعت ۳ پس از چاشت روز جمعه بر موتر سمونوال محمدآگل مجاهد در نزدیک "پل سیمان" شهر کندهار تیر اندازی کردند.

در خبرنامه هم‌چنان گفته شده که رهبری این اداره از نهاد‌های امنیتی کندهار می‌خواهد تا عاملان قضیه را هر چه زودتر شناسایی و به کیفر اعمال‌شان برسانند.

مسئولیت حمله را تا حالا کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

'اورانیم غنی شده از سوی ایران ۸ برابر بیشتر از حد تعیین شده است'

سانتریفیوژهای جدید "آی‌آر-۸" در نیروگاه اتمی شهر نطنز، ولایت اصفهان. November 4 2019

ادارۀ نظارت انرژی اتمی سازمان ملل متحد می‌گوید که ایران به افزایش ذخایر اورانیم غنی شده‌اش بیشتر از حدی که در موافقتنامۀ هسته‌ای سال تعیین شده بود، ادامه داده است.

این اداره در گزارشی به روز جمعه گفت که الی ۲۰ ماه می میزان اورانیم کم غنی شدۀ ایران به ۱،۵۷۱ اعشاریۀ ۶ کیلوگرام رسیده که حدود ۸ برابر بیشتر از حد تعیین شده در توافق هسته‌ای است.

موافقتنامۀ هسته‌ای میان ایران و شش قدرت بزرگ جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی امضا شده بود و به اساس آن ایران پذیرفته بود که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را در بدل کاهش تحریم‌های بین‌المللی محدود سازد.

ایالات متحدۀ امریکا در سال ۲۰۱۸ از این موافقتنامه بیرون شد و تحریم‌ها را بر ایران از سر گرفت.

ادارۀ نظارت انرژی اتمی سازمان ملل متحد در این باره که ایران به مفتشین بین‌المللی اجازۀ بازرسی را در دو محل نداده است، ابراز نگرانی کرده.

این محلاتی است که این اداره می‌گوید ایران شاید در آنجا مواد هسته‌ای را که در بارۀ آن به مفتشین بین‌المللی خبر نداده، ذخیره کرده باشد.

ده‌ها هوتل، رستوران و ساحات تفریحی در شهر هرات بسته شدند

ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

چندین رستوران، هوتل، حوض آببازی و تفریح­گاه در شهر هرات به دلیل سرپیچی از محدودیت های وضع شده در خصوص جلوگیری از انتشار ویروس کرونا به روز جمعه بسته شدند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات به رادیو آزادی در این باره جزئیات داد: "ده‌ها تالار، هوتل، رستوران و ساحات تفریحی که در شهر هرات به فعالیت آغاز کرده بودند، به خاطر جلوگیری از انتشار ویروس و تأمین سلامتی شهروندان از فعالیت شان جلوگیری شد و همه بسته شدند."

کمیتۀ ولایتی مبارزه با ویروس کرونا در هرات به روز پنج‌شنبه فیصله کرد که تمام مکان های عمومی به هدف جلوگیری از انتشار این ویروس باید بسته شوند.

آقای فرهاد بار دیگر از باشندگان هرات خواست که به توصیه‌های مقام‌ها به گونۀ جدی توجه کنند.

رهبر شاخۀ القاعده در شمال افریقا کشته شد

عبدالمالک دروکدل رهبر شاخۀ القاعده در شمال افریقا

فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه می‌گوید رهبر شاخۀ القاعده در شمال افریقا در عملیاتی در مالی کشته شده است.

پارلی در تویترش به روز جمعه نوشت: نیروهای اردوی فرانسه به پشتیبانی شرکای محلی شان در سوم ماه جون عبدالمالک دروکدل امیر القاعده در مغرب اسلامی و چندین تن از همکاران نزدیکش را در جریان عملیات در شمال مالی کشتند.

دروکدل متولد الجزایر پیش از مداخلۀ نظامی اردوی فرانسه در سال ۲۰۱۳، در زمینۀ تصرف دو-سوم شمال مالی با شورشیان توارگ و جهادی ها اشتراک کرده بود.

آنها در نتیجۀ اقدامات نظامی فرانسه، از آنجا عقب رانده شدند اما خود را دوباره منسجم ساختند و حلقۀ نفوذ شان را گسترش دادند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG