لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۹ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۲۸

خبر ها

رهبر مذهبى بنياد گراى عراق مقتدى الصدر به چريكان طرفدار خود امر كرده است كه اسلحه خود را به زمين گذاشته و زيارت گاه حضرت على در شهر نجف را ترك گويند سازمان ملل متحد ميگويد : در حدود يك مليارد مردم در جهان از آب ناپاك براى آشاميدن استفاده ميكنند

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

جرمنی یک خانواده‌ای پنج نفره از پناهجویان افغان را به پولند برگشت داده است

بیرق جرمنی
بیرق جرمنی

مقامات پولندی میگویند که پولیس جرمنی بدون مشوره آنان یک خانواده پناهجویان افغان را به قلمرو پولند برگشت داده است.

پولیس سرحدی پولند با انتشار این خبر در صفحهٔ ایکس ( تویتر سابق ) این عمل جرمنی را تخطی از اصول همکاری دو جانبه و خلاف موازین برگشت دادن پناهجویان، توصیف کرده است.

خبرگزاری ( دی پی آی) جرمنی به نقل از نیروهای سرحدی پولند گزارش داده است که گفته اند، جرمنی باید چنین اعمالی را انجام ندهد.

دونالد توسک صدراعظم پولند گفته است که در مورد این عمل، با اولاف شولتز همتای جرمنی خود، صحبت خواهد کرد.

از سوی دیگر جرمنی گفته است، به این دلیل این خانواده پنج نفره از افغان‌ها را به پولند برگشت داده است، زیرا آنان اسناد مربوط به درخواست پناهنده‌گی پولند را با خود داشتند.

جرمنی در حالی دست به این اقدام زده است که در این اواخر به خاطر کشته شدن یک افسر پولیس توسط یک مهاجر افغان، حساسیت ها در برابر پناهجویان افغان در آن کشور افزایش یافته است.

سرمنشی ناتو: کمک چین با روسیه، منجر به طولانی شدن جنگ اوکراین می‌شود

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی ناتو
ینس ستولتنبرگ، سرمنشی ناتو

ینس ستولتنبرگ، سرمنشی ناتو روز دوشنبه گفت که چین به روسیه کمک تخنیکی فراهم می‌کند و این کمک، تهاجم روسیه به اوکراین را طولانی می‌سازد.

وی از پیکنگ خواست که انتظار عواقب این حمایت خود را داشته باشد.

ینس ستولتنبرگ در واشنگتن گفت:

" پکینگ نمی‌تواند در یک مرحله، هر دو طرف را داشته باشد. و اگر چین مسیر خود را تغییر ندهد، متحدان باید هزینه ای را تحمیل کنند. باید عواقبی وجود داشته باشد."

این اظهارات سرمنشی پیمان ناتو در حالی ابراز می‌شود که قرار است ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به روز سه شنبه به کوریای شمالی سفر کند. به احتمال زیاد بخش اعظم گفتگو های وی با رهبر کوریای شمالی، جلب حمایت برای جنگ در اوکراین خواهد بود.

معترضان ضد حکومت اسرائیل، در بیت‌المقدس مظاهره کردند

تصویر آرشیف: بیرق اسرائیل
تصویر آرشیف: بیرق اسرائیل

معترضان ضد حکومت اسرائیل که خواستار برگزاری انتخابات جدید اند ، روز دوشنبه در بیت المقدس مظاهره کردند.

آنها برای برکناری صدراعظم بنیامین نتانیاهو، تلاش می کنند.

هزاران نفر در مقابل ساختمان پارلمان تجمع کردند و قصد داشتند به سمت خانه شخصی نتانیاهو در این شهر نیز راه‌پیمایی کنند.

حکومت ائتلافی که با آغاز جنگ تشکیل شد، یک هفته پیش با استعفای دو جنرال میانه رو، بنی گانتز و گادی آیزنکوت، از هم پاشید.

صدراعظم نتانیاهو، اکنون به متحدان افراطی ارتدوکس و دیگر راست‌گرایان افراطی اتکا دارد که اجندای تندرو آن‌ها حتی قبل از حمله هفتم اکتوبر حماس به اسرائیل، سبب ایجاد شگاف بزرگ در حکومت شده بود.

حماس ازسوی ایالات متحدهٔ امریکا و اتحادیه اروپا به عنوان یک سازمان هراس افگن شناخته می‌شود.

جنگ جاری در غزه نیز در ماه اکتوبرسال گذشته زمانی آغاز شد که افراد گروه حماس به بخش‌هایی از اسرائیل حمله کردند، حدود ۱۲۰۰ تن از اسرائیلی ها را کشتند و ۲۵۰ تن دیگر را گروگان گرفتند.

تیم ملی کریکت افغانستان در برابر تیم ویست اندیز به میدان می‌رود

بازیکنان تیم ملی کریکت افغانستان
بازیکنان تیم ملی کریکت افغانستان

تیم های کریکت افغانستان و ویست اندیز درآخرین بازی خود درمرحله‌ای گروهی مسابقات جام جهانی ۲۰ اوره، به روز سه شنبه ( ۱۸ جون) باهمدیگر روبرو می شوند.

این بازی درشهر سنت لوشیا در ویست اندیز، برگزار می‌شود.

هرچند هر دو تیم به دور مسابقات هشت تیم برترراه یافته اند و شکست یا پیروزی در این بازی روی امتیازات آنها تاثیر نخواهد داشت، اما بازیکنان افغان گفته اند که امیدوار اند آخرین بازی گروپی خود را نیز برنده شوند.

تیم افغانستان تاکنون درمسابقات این جام مغلوب نشده و با شکست دادن تیم های نیوزیلند، یوگندا و پاپوا نیوگینی به دور مسابقات هشت تیم برتر راه یافته است.

افغانستان بعد از بازی روز سه شنبه، به روز پنجشنبه آینده در رقابت‌ها میان هشت تیم برتر، در برابر تیم کریکت هند بازی خواهد کرد.

سازمان داکتران بدون مرز از وضعیت ناهنجار مراکز صحی در افغانستان ابراز نگرانی کرد

تصویر آرشیف: دو تن از بیماران در یکی از شفاخانه ها.
تصویر آرشیف: دو تن از بیماران در یکی از شفاخانه ها.

سازمان داکتران بدون مرز میگوید که نبود حمایت دوامدار از سکتور صحت عامه در افغانستان، مراکز خدمات صحی را با مشکلات دچار ساخته است.

این سازمان به روز دوشنبه با انتشار اعلامیه‌ای گفت که مراکز صحی مانند شفاخانه حوزوی مزارشریف، معاشات کارمندان خود را پرداخته نمی تواند و توان خریدن دوا ، آکسیجن وتیل را نیز ندارد.

سازمان داکتران بدون مرز می گوید، چنین مشکلات جریان ارائه خدمات، بخصوص فراهم آوری خدمات به کودکان بیمار و اطفال نوزاد را دشوار می‌سازد.

یازده پناهجو در نتیجهٔ غرق شدن یک کشتی در سواحل ایتالیا کشته شدند

پناهجویان با تقبل دشواری های فراوان و عبور از راه های پر خطر تلاش می کنند خود را به کشور های اروپایی و امریکا برسانند.
پناهجویان با تقبل دشواری های فراوان و عبور از راه های پر خطر تلاش می کنند خود را به کشور های اروپایی و امریکا برسانند.

موسسات خیریه و سازمان ملل متحد خبر میدهند که در نتیجه غرق شدن یک کشتی در سواحل ایتالیا ۱۱، پناهجو کشته و ۶۴ نفر دیگر نجات داده شدند.

یک موسسه خیریه جرمنی که در منطقه یک کشتی نجات دارد می گوید، عمله نجات از یک کشتی چوبی غرق شده، ۵۱ نفر را نجات دادند که دو تن آنها بی حال بودند.

به گفته این موسسه از بخش پائینی این کشتی اجساد ده نفر بدست آمده است.

این موسسه در صفحه ایکس (تویتر سابق) با قربانیان اظهار همدردی کرده و گفته است که کارمندانش بخاطر این واقعه، متاثر هستند.

این موسسه همچنان می گوید افرادی که نجات داده شده اند، به پولیس ایتالیا تسلیم داده شدند.

کمیشنری عالی ملل متحد برای مهاجرین UNHCR در یک اعلامیه مشترک با این موسسه گفته است که سرنشینان این کشتی از سوریه، مصر، پاکستان و بنگلادیش بودند.

ولادیمیر پوتین فردا سه شنبه به کوریای شمالی سفر می‌کند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

کرملین خبر داده که قرار است ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه فردا سه شنبه برای یک سفر دو روزه به کوریای شمالی برود.

نظر به گزارش کرملین، انتظار میرود که پوتین با کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی، در مورد گسترش همکاری های نظامی بین دو کشور صحبت کند.

مقامات ایالات متحده و کوریای جنوبی، کوریای شمالی را متهم می‌کنند که در بدل دریافت تکنالوژی نظامی و کمک‌های دیگر از روسیه، تجهیزات توپچی، راکت‌ها و غیره تجهیزات جنگی را برای روسیه در جنگ اوکراین، فراهم می‌کند.

اما مسکو و پیونگ یانگ هردو اتهام ارسال اسلحه از سوی کوریای شمالی به جنگ اوکراین را رد می‌کنند.

بنیامین نتانیاهو کابینهٔ جنگ اسرائیل را منحل کرد

 بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل
بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل

بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل کابینه جنگی خود را منحل اعلام کرد.

کابینه جنگی اسرائیل از آغاز جنگ در نوار غزه در هفتم ماه اکتوبر سال ۲۰۲۳ تا اکنون در پیشبرد جنگ و تصمیم آن، نقش مرکزی داشت.

نتانیاهو امروز دوشنبه (۲۸ جوزا ) به وزیران حکومت خبر داد که با انحلال کابینه جنگ، اکنون با مشوره با گروه محدودی از وزرا «تصمیم های حساسی» خواهد گرفت.

صدراعظم نتانیاهو پس از آن به انحلال کابینه جنگ تصمیم گرفت که دو وزیر کابینه او، بنی گانتز و گادی اسنکوت و حزب اتحاد ملی آنها رسما از ائتلاف حکومت، خارج شدند.

بنی گانتز و گادی اسنکوت، هر دو، لوی درستیزان سابق اردوی اسرائیل بودند و یک هفته پس از حمله ۷ اکتوبر سال ۲۰۲۳ جنگجویان گروه تندرو حماس، به ائتلاف حکومت نتانیاهو پیوستند تا در تصامیم در مورد جنگ در نوار غزه، سهم بگیرند.

امریکا و اتحادیه اروپا حماس را یک گروه تروریستی می دانند.

بنی گانتز و گادی اسنکوت هفته گذشته اعلام کردند که دوران حضورشان در کابینه جنگ به پایان رسیده و دیگر نمی توانند بر تصمیمات آقای نتانیاهو تأثیر بگذارند.

حامد کرزی بار دیگر از طالبان خواست دروازه‌های مکاتب دخترانه را باز کنند

 حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان
حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان بار دیگر از طالبان خواست تا دورازه های مکاتب و پوهنتون ها را به روی دختران بالا تر از صنف ششم ،باز کنند.

حامد کرزی امروز دوشنبهد (۲۸ جوزا) در پیامی به مناسبت عید سعید اضحی گفت:

«اگر می خواهیم کشور و مردم ما از احتیاج بیگانه ها رها شوند و بر همت بازوی فرزندان مان به سطوح بالاتر موفقیت و پیشرفت برسیم، پس باید در هر نقطه ای از کشور زمینه آموزش را فراهم کنیم.

او این پیام را در ویب سایت خود منتشر کرده، است.

زمانی که طالبان مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را تعطیل اعلام کردند، گفتند که این تصمیم تا امر ثانی موقت است.

اما با وجود تقاضا های بین المللی و خواست افغان‌ها، اکنون بیش از هزار روز از آن زمان می گذرد، نشانه های به نظر نمی رسد که طالبان دورازه های مکاتب دخترانه را باز کنند.

تیم کریکت بنگله‌دیش راه خود را به گروه هشت بهترین جام جهانی باز کرد

گوشه یی از یک رقابت کریکت در رقابت های جام جهانی
گوشه یی از یک رقابت کریکت در رقابت های جام جهانی

تیم ملی کریکت بنگله‌دیش به مرحلۀ هشت بهترین جام جهانی ۲۰ آورۀ کریکت راه یافت.

تیم های ملی کریکت بنگله دیش و نیپال به روز یکشنبه ۲۷ جوزا در استدیوم "آرنوس ویل" شهر کینگستون جزایر کارائیب از گروپ چهارم جام جهانی ۲۰ آورۀ کریکت، مقابل هم به میدان رفتند.

به نقل از شورای بین المللی کریکت، در این مسابقه تیم ملی کریکت نیپال برندۀ قرعه شناخته شد و انتخاب توپ اندازی در برابر بنگله‌دیش کرد، تیم بنگله دیش در ۱۹.۳ آور تمامی بازیکنان اش را از دست داد و ۱۰۷ دوش را برای نیپال هدف تعین کرد.

تیم ملی کریکت نیپال در ۱۹.۲ آور با از دست دادن همۀ ویکت هایش ۸۵ دوش بدست آورد و با تفاوت ۲۱ دوش از بنگله‌دیش شکست خورد.

با این پیروزی تیم ملی کریکت بنگله‌دیش شش امتیازی شد و به عنوان تیم دوم گروپ "D" به جمع هشت تیم برتر جام جهانی ۲۰ آورۀ کریکت راه یافت. از این گروپ، آفریقای جنوبی به عنوان تیم برتر به دور مهم هشت بهترین راه یافته است.

تیم های ملی کریکت سریلانکا، هالند و نیپال از این گروپ نتوانستند که به دور بعدی صعود کنند و از دور این رقابتها حذف شدند.

در مرحله هشت بهترین جام جهانی ۲۰ آورۀ کریکت ۲۰۲۴، تیم ها در دو گروپ چهار تیمی تقسیم شده اند که در گروپ اول تیم های ملی کریکت افغانستان، استرالیا، بنگله دیش و هند قرار دارند و در گروپ دوم تیم های ملی کریکت انگلستان، آفریقای جنوبی، ایالات متحدۀ آمریکا و ویست اندیز حضور دارند.

این تیم ها یک بار دیگر به صورت دوره ای یا "لیگ" باهم در گروپ های شان رقابت می کنند که از هر گروپ دو تیم با داشتن امتیازات بیشتر به مرحلۀ نیمه نهایی صعود خواهند کرد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG