لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۱۲

خبر ها

سوقصد به جان وزیردفاع افغانستان رد شد

آتش باری به سوی موتر جنرال عبدالرحیم وردک وزیر دفاع افغانستان یک سو قصد نبوده است. در اعلامیه مطبوعاتی که از سوی وزارت دفاع افغانستان امروز منتشر شد آمده است که در جریان تحقیق مشخص گردیده که میان سربازان گارنیزیون هوایی زد و خورد صورت گرفته و حین آتش باری، چند مرمی به موتر وزیرع دفاع افغانستان اصابت کرده بود.
در این اعلامیه گفته شده که 9 تن از سربازان و افسران اردوی ملی در ارتباط با این واقعه از روز گذشته در توقیف به سر می برند و تحقیقات درزمینه ادامه دارد.
روز گذشته زمانی که موتر وزیر دفاع افغانستان ازگارنیزیون هوایی کابل برمی گشت، مورد آتش باری قرار گرفت. وزیر دفاع پیش از این آتش باری میدان هوایی کابل را با هلکوپتر به قصد ولایت پنجشیر ترک گفته بود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

شرکت افغان تلکام صد ها آنتن جدید مخابراتی را در افغانستان می سازد

تصویر آرشیف: یک آنتن شبکه مخابراتی در کابل
تصویر آرشیف: یک آنتن شبکه مخابراتی در کابل

شرکت افغان تلکام می گوید که در حال ساختن ۴۵۰ آنتن مخابراتی جدید در ۲۳۰ ولسوالی افغانستان برای تقویت شبکه های مخابراتی است.

این آنتن ها که در ۱۸ ولایت افغانستان ساخته می شود، ۱.۸۹ میلیارد افغانی مصرف خواهد داشت.

در دو دهه اخیر بسیاری از آنتن های شبکه های مخابراتی افغانستان منفجر شده و شبکه های مخابراتی خسارات مالی زیاد وارد شده است.

بسیاری از مردم افغانستان از کیفیت پایین شبکه های مخابراتی، قیمت بودن تماس های تلیفونی و شبکۀ انترنت شکایت دارند.

تام ویست٬ فرستادهٔ امریکا برای افغانستان با آصف درانی ملاقات کرد

 تام ویست نماینده ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان
تام ویست نماینده ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان

تام ویست نماینده ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان که سفر ده روزۀ اش را به کشورهای منطقه آغاز کرده، امروز در اسلام آباد با آصف خان درانی نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان ملاقات کرد.

آصف درانی در شبکۀ ایکس(تویتر سابق) از ملاقات با تام ویست خبر داده گفته که دو طرف در مورد مسائل مختلف افغانستان گفتگو کرده اند.

درانی همچنین گفته که او و تام ویست روی افزایش همکاری و هماهنگی بین امریکا و پاکستان تاکید کرده اند.

پیش از این دو مقام امریکایی دیگر نیز در این هفته به اسلام آباد رفته و در مورد افغان های گفتگو کردند که قرار است از پاکستان به امریکا منتقل شوند.

سازمان ملل ادعای پاکستان در مورد ارتباط مهاجرین با فعالیت های تروریستی را بی اساس خواند

تعدادی از مهاجرین افغان که در پاکستان بازداشت شده اند
تعدادی از مهاجرین افغان که در پاکستان بازداشت شده اند

سازمان ملل متحد در مورد ارتباط بی اساس بین تهدید تروریزم و حضور پناهجویان در پاکستان هشدار داده است.

کارشناسان سازمان ملل روز گذشته (چهارشنبه ۶ دسمبر) در اعلامیه ای گفته اند که از آغاز سال ۲۰۲۳ میلادی به اینسو از پاکستان گزارش‌هایی را در مورد اخراج افغان‌ها توسط صاحبان خانه‌ها و دستگیری مهاجرین افغان از جمله کودکان دریافت کرده‌اند.

این دوازده کارشناس سازمان ملل همچنین گفته اند که آنها تایید می‌کنند که پاکستان در دو دهه گذشته به افغان‌ها پناهندگی داده، اما نباید بطور بی اساس پناهجویان فاقد اسناد، با خطر تروریزم مرتبط دانسته شوند.

در اثر تیراندازی روز چهارشنبه در پوهنتون نوادا سه تن کشته شدند

پوهنتون نوادا جایی که سه تن در اثر تیراندازی یک فرد مسلح کشته شدند
پوهنتون نوادا جایی که سه تن در اثر تیراندازی یک فرد مسلح کشته شدند

مقامات شهر لاس ویگاس امریکا می‌گویند که در جریان تیراندازی روز چهارشنبه در محوطۀ پوهنتون نوادا حداقل ۳ تن کشته شده اند.

پولیس لاس ویگاس، روز گذشته (چهارشنبه ۶ دسمبر) گفت که مهاجم مظنون کشته شده و در این رویداد یک تن نیز به شدت زخمی شده است.

مقامات ایالت نوادا تا هنوز نام‌های کشته شدگان را منتشر نکرده اند و معلوم نیست که آیا مهاجم مظنون توسط پولیس کشته شده و یا خودکشی کرده است.

پوتین در شهر ریاض با ولیعهد عربستان سعودی ملاقات کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در شهر ریاض
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در شهر ریاض

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه (۶ دسمبر) در شهر ریاض با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی ملاقات کرد.

محمد بن سلمان در گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین روی تلاش و همکاری عربستان و روسیه برای تقویت ثبات در شرق میانه تاکید کرده است.

پوتین در سفر یک روزه خود به شرق میانه، دیروز نخست به ابوظبی رفت و با مقامات امارات متحده عربی از جمله امیر آن ملاقات کرد.

ولادیمیر پوتین، امروز از ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در مسکو میزبانی خواهد کرد.

ادعای روزنامه نیوز: سراج الدین حقانی بطور غیرقانونی پاسپورت پاکستانی دریافت کرده است

سراج الدین حقانی وزیر داخلۀ حکومت طالبان
سراج الدین حقانی وزیر داخلۀ حکومت طالبان

روزنامه پاکستانی"نیوز" ادعا کرده که ده‌ها هزار افغان به شمول سراج الدین حقانی وزیر داخلۀ حکومت طالبان به طور غیرقانونی پاسپورت پاکستان را دریافت کرده اند.

براساس گزارش روزنامه نیوز که امروز منتشر شد، مقامات وزارت داخلۀ پاکستان که از افشای نام‌هایشان خودداری شده، گفته اند که ۳۰ تا ۴۰ هزار افغان در ایالت های مختلف پاسپورت پاکستانی را دریافت کرده اند.

این روزنامه همچنین گفته که مقامات وزارت داخله به آنها گفته اند که سراج الدین حقانی از جمله افغان هایی است که تا سال‌های اخیر با پاسپورت پاکستان سفر می‌کرد.

به نوشته روزنامه نیوز، پاسپورت پاکستانی برای سراج الدین حقانی به مدت ۵ سال برای مذاکره بین امریکا و طالبان در دوحه صادر شده و دو مقام پاکستانی که این پاسپورت را به حقانی داده اند، دستگیر شده اند.

آصف خان درانی: حدود ۴۵۰ هزار مهاجر افغان به کشور شان اخراج شده اند

یک کمپ مهاجران افغان اخراج شده از پاکستان
یک کمپ مهاجران افغان اخراج شده از پاکستان

آصف خان درانی، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان می‌گوید که از آغاز ماه اکتبر تا اکنون حدود ۴۵۰ هزار مهاجر افغان به کشور شان اخراج شده اند.

پاکستان در آغاز ماه اکتبر اعلام کرد که همۀ پناهجویان افغان فاقد اسناد باید تا اول نوامبر این کشور را ترک کنند و گرنه اخراج خواهند شد.

آصف خان درانی دیروز (چهارشنبه ۶ دسمبر) در یک سیمینار در اسلام آباد گفت، به کسانی که به طور "غیرقانونی" در پاکستان زندگی می‌کنند و وضعیت پناهندگی ندارند، گفته شده که پاکستان را ترک کنند.

درانی همچنین گفت که ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار افغان دارای اسناد در پاکستان بسر می‌برند که از جمله یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن آنها مهاجر هستند.

شماری از مقامات از جمله وزیر داخلۀ پاکستان گفته اند که در مرحله بعدی پناهجویان دارای اسناد اقامت نیز از پاکستان اخراج خواهند شد.

آیسلند ۴۰ میلیون کرون آیسلندی به مردم افغانستان کمک می‌کند

بیرق آیسلند
بیرق آیسلند

ادارۀ هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان (OCHA) می‌گوید که آیسلند، ۴۰ میلیون کرون آیسلندی کمک‌های بشری با مردم افغانستان را اعلام کرده است.

اوچا امروز (۷ دسمبر) در وب سایت رسمی خود همچنین گفته که آیسلند از سال ۲۰۲۰ میلادی تاکنون ۱۷۵ میلیون کرون آیسلندی با صندوق کمک‌های بشری افغانستان کمک کرده است.

یک روز پیش از این، اتحادیه اروپا نیز از کمک ۲۵ میلیون یورویی با صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) برای افغانستان خبر داد.

این کمک‌ها در حالی صورت گرفته که کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید که در سال جاری ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار افغان به کمک‌های بشری نیاز دارند.

الهام علی‌اف فرمان برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در آذربایجان را امضا کرد

الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان
الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان

الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان، امروز (۷ دسمبر) فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری آن کشور در ۷ فبروری اعلام شده است.

در این فرمان، به کمیسیون مرکزی انتخابات آذربایجان دستور داده شده که تا آمادگی‌ها برای رایدهی را براساس پروسۀ مشخص شده در قانون انتخابات این کشور، آغاز کند.

الهام علی‌اف، از سال ۲۰۰۳ میلادی زمانی که جانشین پدرش حیدر علی‌اف شد، رئیس جمهور آذربایجان این کشور نفت خیز قفقاز است. از آن زمان تا کنون، علی‌اف از طریق انتخابات هایی که با بی‌نظمی‌ها و اتهامات تقلب همراه بوده، در قدرت باقی مانده است.

براساس مرکز خبر رادیو آزادی، تحت حکومتداری استبدادی الهام علی‌اف، فعالیت‌های سیاسی و حقوق بشری در آذربایجان سرکوب شده.

ایران: کپسول پرتاب شده به فضا قابلیت انتقال موجودات زنده به مدار زمین را دارد

پرتاب کپسول از سوی ایران به فضا
پرتاب کپسول از سوی ایران به فضا

ایران می‌گوید کپسولی را به فضا پرتاب کرده که قابلیت انتقال موجودات زنده را به مدار زمین دارد.

خبرگزاری"ایرنا" روز چهارشنبه (۶ دسمبر) به نقل از عیسی زارع پور وزیر مخابرات ایران گفت که این کپسول به وزن نیم تن (۵۰۰ کیلوگرام) به ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری مدار زمین پرتاب شده است.

به گفتۀ زارع پور، این ماموریت بخشی از برنامه ایران برای اعزام فضانوردان به فضا در سال‌های آینده است، اما نگفته که آیا در داخل این کپسول کدام موجود زنده وجود دارد یا خیر.

عیسی زارع پور وزیر مخابرات ایران همچنین به تلویزیون دولتی این کشور گفته که پس از انجام آزمایشات متعدد، ایران قصد دارد که تا سال ۲۰۲۹ میلادی یک فضانورد را به فضا بفرستد.

پیش از این نیز ایران از ارسال موفقیت آمیز راکت‌ها و سفینه‌های دیگر به فضا صحبت کرده و در سال ۲۰۱۳، اعلام کرد که یک شادی را به فضا فرستاده و او را با موفقیت به زمین بازگردانده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG