لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۷ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۲:۰۷

خبر ها

از جمله چهار تني که دو روز پيش در ولايت نيمروز رپوده شدند ، يک راننده افغان رها شده است سه راکت ديشب پر کابل پرتاب گرديد اما تلفاتي از آن وارد نشده است مامورين عالي رتبه عراقي و امريکايي شامل در يک محفل در شهر تکريت از اتشباري شورشيان عراقي جان پسلامت بردند

راننده افغاني که همراه پا يک انجنير هندي و دو محافظ افغان رپوده شده پود ، رها گرديده است . از سرنوشت سه تن ديگر تا کنون خپري نيست
سخنگوي وزارت داخله افغانستان يوسف ستانکزي گفت راننده ديروز آزاد ساخته شده است و اکنون مامورين محلي استخباراتي از او تحقيق ميکنند .
روز شنبه اين چهار تن که مربوط يک کمپني ساختماني سرک اند در ولايت نيمروز توسط افراد مظنون طالپان رپوده شدند
به اساس يک خبر ديگر ديشب سه راکت پر شهر کابل پرتاب گرديد که در نتيجه آن يک خانه منهدم گرديده است
سخنگوي وزارت داخله گفت راکت نخستين يک خانه را شديدا خسارمند ساخت اما پاشندگان خانه توانستند پيش از ويران شدن کامل ان نتزل را ترک کنند ز راکت دومي در نزديک يک مکتپ و سومي در زمين پاير اصاپت کرده است
هر سه راکت از جنوپ کابل پرتاب شده پود . در پاره اين خپر چند لحظه پعد در اخپار مرپوط افغانستان نيز خواهد شنيد

وزارت داخله تاجکستان ميگويد محافظين سرحدي افغاني را که ميخواست ٤٠ کيلوگرام هرويين و ديگر مواد مخدره را طور قاچاق از کشور خارج سازد دستگير کرده اند . وي ديروز گرفتار شده است

پارلمان ايران امروز لايحه ايرا په تصويپ رسايند که در آن از حکومت خواسته شده است اجازه دادن په بازديد هاي ناگهاني مفتشين ملل متحد را متوقف سازد . در لايحه گفته شده است اگر موضوع برنامه هاي هستوي ايران په ملل متحد ارجاع شود در آنصورت ايران پروژه غني سازي يورانيوم را از سرگيرد .
اداره پين المللي انرژي اتومي در چند روز آينده و احتمال راجع ساختن موضوع ايران را په شوراي امنيت ملل متحد زير پحث خواهد گرفت

شورشيان در عراق امرو زدر شهر تکريت پر محفلي که در آن مامورين بلند پايه عراقي و کامندان امريکايي در عراق اشتراک داشتند پا هاوان آتشباري نمودند اما زياني در اثر اين آتشباري وارد نشده است
مراسم پخاطر تحويل دهي قصر مربوط رياست جمهوري ساپق عراق په مقامات محلي پرگزار شده پود . اين عمارت را عساکر امريکايي تصرف کرده بودند و امروز په مقامات عراقي تسليم کردند . مرمي هاي شورشيان ٣ صد متر دور تر از مراسم اصابت کرد .
سفير امريکا در عراق داکتر زلمي حليل زاد و قوماندان نيرو هاي امريکايي در عراق جنرال جورج کيسي پدنپال اصابت مرمي ها پراي لحطاتي داخل قصر رفتند اما دوباره بيرون آمده و په اشتراک خود در مراسم ادامه دادند

په اساس يک خبر ديگر رييس جمهور ايران جلال طالباني په بازديد سه روزه اش از ايران ادامه ميدهد
طالباني ديروز پس از مذاکره پا پا رييس جمهور ايران محمود احمدي نژاد گفت او مطمئن است که آيران در مپارزه عليه شورشيان در عراق کمک خواهد کرد

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

تیم کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان به مصاف تیم هند میرود

اعضای تیم کریکت زیر نزده سال افغانستان
اعضای تیم کریکت زیر نزده سال افغانستان

قرار است تیم کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان به روز جمعه ( ۸ دسامبر ) به مصاف تیم کریکت زیر ۱۹ سال هند برود.

این بازی در چهارچوب رقابت های جام آسیایی ساعت ۱۰ صبح به وقت افغانستان در امارات متحدۀ عربی آغاز خواهد شد.

سید نسیم سادات ، سخنگوی کریکت بورد افغانستان به رادیو آزادی گفت که بازیکنان افغان در گروه A این رقابت ها حضور دارند:

« در این جام هشت تیم اشتراک می کنند که شامل تیم های هند ، افغانستان ، پاکستان ، سریلانکا ، بنگلادش ،امارات متحدۀ عربی ،نیپال و جاپان می شوند. افغانستان در گروه A با پاکستان ، هند و نیپال حضور دارد.»

دومین بازی تیم کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان به روز یک شنبه در برابر نیپال خواهد بود و به روز سه شنبه به مصاف پاکستان خواهد رفت.

میزان تجارت میان چین و روسیه افزایش یافته است

روسای جمهور چین و روسیه که با عقد قرار داد ها و امضای پیمان های همکاری در بخش گسترش تجارت میان دو کشور نقش عمده یی داشته اند
روسای جمهور چین و روسیه که با عقد قرار داد ها و امضای پیمان های همکاری در بخش گسترش تجارت میان دو کشور نقش عمده یی داشته اند

میزان تجارت بین چین و روسیه از ماه جنوری تا ماه نوامبر به ۲۱۸ اعشاریه ۲ میلیارد دالر رسیده است.

بر اساس آمار ادارۀ گمرک چین که به روز پنجشنبه منتشر شد ، دو کشور هدفی را که در سال ۲۰۱۹ تعیین کرده بودند پیش از زمان معین به دست آوردند.

چین و روسیه در سال ۲۰۱۹ توافق کردند که میزان تجارت خود را تا سال ۲۰۱۴ به ۲۰۰ میلیارد دالر افزایش دهند.

سطح تجارت دو کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۰۷ میلیارد دالر بود.

بر اساس معلومات ادارۀ گمرک چین ، ارزش تجارت دوجانبه در یازده ماه امسال نسبت به تمام سال ۲۰۲۲ بیشتر بوده و نشان می دهد که در سال ۲۰۲۳ شاهد رکورد جدید تجارت دوجانبه خواهند بود.

چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان است برای روسیه که به دلیل جنگ در اوکراین تحت تحریم های غرب قرار دارد، به عنوان یک راه نجات اقتصادی بزرگ ظاهر شده است.

طیاره های بدون سرنشین امریکایی پرواز بر فراز شهر غزه را از سر گرفته اند

نمایی از شهر جنگ زده غزه که طیاره های بدون سرنشین امریکایی حرکات افراد وابست به گروه حماس را نظارت می کنند
نمایی از شهر جنگ زده غزه که طیاره های بدون سرنشین امریکایی حرکات افراد وابست به گروه حماس را نظارت می کنند

پنتاگون می گوید که ایالات متحده پرواز طیاره های بی سرنشین را بر فراز غزه از سر گرفته است.

هدف از این اقدام کمک در زمینۀ جستجوی گروگان ها در بند گروه تندرو حماس دانسته می شود.

گروه حماس توسط ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده است.

پرواز های این طیاره ها در جریان آتش بس موقت بین اسرائیل و حماس متوقف شده بود.

لیزا لارنس یک سخنگوی پنتاگون یا وزارت دفاع ایالات متحده در بیانیه ای به روز پنجشنبه گفت که در حمایت از تلاشها در خصوص جستجوی گروگانها، ایالات متحده پروازهای طیاره های بی سرنشین غیرمسلح بر فراز غزه را از سر گرفته است.

او افزود که ایالات متحده همچنان به مشاوره و کمک برای حمایت از شریک اسرائیلی خود در تلاش برای بازیابی گروگانها ادامه می دهد.

گروه تندرو حماس در حملۀ گسترده به اسرائیل در هفتم ماه اکتوبر ، دستکم ۱۲۰۰ تن را کشت و حدود ۲۴۰ تن دیگر را گروگان گرفت.

حماس در جریان در جریان آتش بس موقت ، شماری از گروگان ها را رها کرد و در مقابل اسرائیل تعدادی از زندانیان فلسطینی را آزاد کرد.

دیوید کامرون وزیر خارجه بریتانیا با نظامیان پیشین افغانستان همکاری می کند

 دیوید کامرون وزیر خارجۀ بریتانیا
دیوید کامرون وزیر خارجۀ بریتانیا

دیوید کامرون وزیر خارجۀ بریتانیا وعده کرده که به اعضای نیروهای ویژۀ سابق افغانستان که از اسکان مجدد در بریتانیا محروم شده اند و در معرض شکنجه یا کشته شدن توسط طالبان قرار دارند، کمک می کند.

در گزارشی رسانۀ بریتانیایی موسوم به Forces.net که به روز پنجشنبه منتشر شد آمده است که درخواست های حدود ۱۰۰ متقاضی از واحدهای نیروهای ویژه سابق افغانستان رد شده است.

کامرون گفته است که به طور خاص به موارد مربوط به این نظامیان سابق افغان نگاهی خواهد انداخت تا بیبیند چه می توانند برای کمک با آنها انجام دهند.

در گزارش آمده که گمان می رود که این واحد های نظامی توسط نیروهای بریتانیایی ایجاد و آموزش داده شده بودند و تمویل می شدند.

سازمان عفو بین الملل خواهان توقف مجازات و تعقیب زنان معترض در افغانستان گردید

تعدادی از زنان معترض
تعدادی از زنان معترض

سازمان عفو بین الملل می گوید که مجازات معترضان زن در افغانستان باید متوقف شود.

این نهاد در بیانیه ای به روز پنجشنبه گفت که از زمان بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان در تابستان سال ۲۰۲۱ ، زنان معترض بر اثر پالیسی های ظالمانۀ طالبان به زور ناپدید و بازداشت شده و تحت شکنجه و دیگر بدرفتاریها قرار گرفته اند.

در ادامه گفته شده است که از میان این زنان ، چهار مدافع حقوق بشری پریسا آزاده ، ندا پروانی ، ژولیاپارسی و منیژه صدیقی بین ماه های سپتمبر و نوامبر امسال توسط طالبان بازداشت شده اند.

به گفتۀ امنستی انترنشنل ، این چهار زن مدافع حقوق بشر در توقیف به وکیل مدافع دسترسی نداشته ، نمی توانند به طور منظم با خانواده های خود دیدار کنند و در معرض شکنجه و سایر اشکال بدرفتاری قرار دارند.

در بیانیۀ عفو بین الملل خواسته شده است که این مدافعان حقوق بشری به طور فوری و بدون قید و شرط رها شوند.

از سوی دیگر دفتر هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان یوناما به روز پنجشنبه گفت که دربارۀ تاثیر توقیف های خودسرانۀ طولانی مدت عمیقاً نگران است.

طالبان دستگیری چهار تن از فعالان زن را هنوز تایید یا رد نکرده اند.

شرکت افغان تلکام صد ها آنتن جدید مخابراتی را در افغانستان می سازد

تصویر آرشیف: یک آنتن شبکه مخابراتی در کابل
تصویر آرشیف: یک آنتن شبکه مخابراتی در کابل

شرکت افغان تلکام می گوید که در حال ساختن ۴۵۰ آنتن مخابراتی جدید در ۲۳۰ ولسوالی افغانستان برای تقویت شبکه های مخابراتی است.

این آنتن ها که در ۱۸ ولایت افغانستان ساخته می شود، ۱.۸۹ میلیارد افغانی مصرف خواهد داشت.

در دو دهه اخیر بسیاری از آنتن های شبکه های مخابراتی افغانستان منفجر شده و شبکه های مخابراتی خسارات مالی زیاد وارد شده است.

بسیاری از مردم افغانستان از کیفیت پایین شبکه های مخابراتی، قیمت بودن تماس های تلیفونی و شبکۀ انترنت شکایت دارند.

تام ویست٬ فرستادهٔ امریکا برای افغانستان با آصف درانی ملاقات کرد

 تام ویست نماینده ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان
تام ویست نماینده ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان

تام ویست نماینده ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای افغانستان که سفر ده روزۀ اش را به کشورهای منطقه آغاز کرده، امروز در اسلام آباد با آصف خان درانی نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان ملاقات کرد.

آصف درانی در شبکۀ ایکس(تویتر سابق) از ملاقات با تام ویست خبر داده گفته که دو طرف در مورد مسائل مختلف افغانستان گفتگو کرده اند.

درانی همچنین گفته که او و تام ویست روی افزایش همکاری و هماهنگی بین امریکا و پاکستان تاکید کرده اند.

پیش از این دو مقام امریکایی دیگر نیز در این هفته به اسلام آباد رفته و در مورد افغان های گفتگو کردند که قرار است از پاکستان به امریکا منتقل شوند.

سازمان ملل ادعای پاکستان در مورد ارتباط مهاجرین با فعالیت های تروریستی را بی اساس خواند

تعدادی از مهاجرین افغان که در پاکستان بازداشت شده اند
تعدادی از مهاجرین افغان که در پاکستان بازداشت شده اند

سازمان ملل متحد در مورد ارتباط بی اساس بین تهدید تروریزم و حضور پناهجویان در پاکستان هشدار داده است.

کارشناسان سازمان ملل روز گذشته (چهارشنبه ۶ دسمبر) در اعلامیه ای گفته اند که از آغاز سال ۲۰۲۳ میلادی به اینسو از پاکستان گزارش‌هایی را در مورد اخراج افغان‌ها توسط صاحبان خانه‌ها و دستگیری مهاجرین افغان از جمله کودکان دریافت کرده‌اند.

این دوازده کارشناس سازمان ملل همچنین گفته اند که آنها تایید می‌کنند که پاکستان در دو دهه گذشته به افغان‌ها پناهندگی داده، اما نباید بطور بی اساس پناهجویان فاقد اسناد، با خطر تروریزم مرتبط دانسته شوند.

در اثر تیراندازی روز چهارشنبه در پوهنتون نوادا سه تن کشته شدند

پوهنتون نوادا جایی که سه تن در اثر تیراندازی یک فرد مسلح کشته شدند
پوهنتون نوادا جایی که سه تن در اثر تیراندازی یک فرد مسلح کشته شدند

مقامات شهر لاس ویگاس امریکا می‌گویند که در جریان تیراندازی روز چهارشنبه در محوطۀ پوهنتون نوادا حداقل ۳ تن کشته شده اند.

پولیس لاس ویگاس، روز گذشته (چهارشنبه ۶ دسمبر) گفت که مهاجم مظنون کشته شده و در این رویداد یک تن نیز به شدت زخمی شده است.

مقامات ایالت نوادا تا هنوز نام‌های کشته شدگان را منتشر نکرده اند و معلوم نیست که آیا مهاجم مظنون توسط پولیس کشته شده و یا خودکشی کرده است.

پوتین در شهر ریاض با ولیعهد عربستان سعودی ملاقات کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در شهر ریاض
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در شهر ریاض

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه (۶ دسمبر) در شهر ریاض با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی ملاقات کرد.

محمد بن سلمان در گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین روی تلاش و همکاری عربستان و روسیه برای تقویت ثبات در شرق میانه تاکید کرده است.

پوتین در سفر یک روزه خود به شرق میانه، دیروز نخست به ابوظبی رفت و با مقامات امارات متحده عربی از جمله امیر آن ملاقات کرد.

ولادیمیر پوتین، امروز از ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در مسکو میزبانی خواهد کرد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG