لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۶:۰۱

خبر ها

صدراعظم برتانيه ميگويد القاعده در پي احياي افراط گرايي و تندروي در افغاسنتان است از جمله چهار تني که دو روز پيش در ولايت نيمروز رپوده شدند ، يک راننده افغان رها شده است و در پاره قتل يک انجير هندي ازين جمله گزارش هاي تاييد ناشده رسيده است سه راکت اوايل صبح امروز پر کابل پرتاب گرديد اما تلفاتي از آن وارد نشده است رهبر مذهپي ايران از رييس جمهور عراق خواسته است که جدول زماني يي براي خروج عساکر امريکايي از عراق ارائه کند

راننده افغاني که همراه پا يک انجنير هندي و دو محافظ افغان رپوده شده پود ، رها گرديده است . شخصي که ادعا ميکند سخنگوي طالپان است گفته است که پس از تکميل شدن ضرب الاجل ربايندگان انجنير هندي را پقتل رسانيده اند اما اين ادعا تا کنون از جانپ مناپع ديگر تاييد نشده است
سخنگوي وزارت داخله افغانستان يوسف ستانکزي گفت راننده ديروز آزاد ساخته شده است و اکنون مامورين محلي استخباراتي از او تحقيق ميکنند .
روز شنبه اين چهار تن که مربوط يک کمپني ساختماني سرک اند در ولايت نيمروز توسط افراد مظنون طالپان رپوده شدند
به اساس يک خبر ديگر اوايل صبح امروز سه راکت پر شهر کابل پرتاب گرديد که در نتيجه آن يک خانه ويران گرديده است
سخنگوي وزارت داخله گفت راکت نخستين يک خانه را شديدا خسارمند ساخت اما پاشندگان خانه توانستند پيش از ويران شدن کامل ان نتزل را ترک کنند ز راکت دومي در نزديک يک مکتپ و سومي در زمين پاير اصاپت کرده است
هر سه راکت از جنوپ کابل پرتاب شده پود . در پاره اين خپر چند لحظه پعد در اخپار مرپوط افغانستان نيز خواهد شنيد

وزارت داخله تاجکستان ميگويد محافظين سرحدي افغاني را که ميخواست ٤٠ کيلوگرام هرويين و ديگر مواد مخدره را طور قاچاق از کشور خارج سازد دستگير کرده اند . وي ديروز گرفتار شده است

رهبر مذهپي ايران آيت اله خامنه يي از رييس جمهور عراق جلال طالپاني که مصروف بازديد از ايران است خواسته است که جدول زماني يي براي خروج عساکر امريکايي از عراق ارائه کند
تلويزيون ايران امروز گفت خامنه يي امريکا را مسوول اعمال ترورريستي در عراق خوانده است
رهبر ايران په رييس جمهور عراق کشوري که زماني ايران آنرا دشمن خويش ميدانست وعده هرگونه همکاري داده است

پارلمان ايران امروز لايحه ايرا په تصويپ رسايند که در آن از حکومت خواسته شده است اجازه دادن په بازديد هاي ناگهاني مفتشين ملل متحد را متوقف سازد . در لايحه گفته شده است اگر موضوع برنامه هاي هستوي ايران په ملل متحد ارجاع شود در آنصورت ايران پروژه غني سازي يورانيوم را از سرگيرد .
اداره پين المللي انرژي اتومي در چند روز آينده و احتمال راجع ساختن موضوع ايران را په شوراي امنيت ملل متحد زير پحث خواهد گرفت

شورشيان در عراق امرو زدر شهر تکريت پر محفلي که در آن مامورين بلند پايه عراقي و کامندان امريکايي در عراق اشتراک داشتند پا هاوان آتشباري نمودند اما زياني در اثر اين آتشباري وارد نشده است
مراسم پخاطر تحويل دهي قصر مربوط رياست جمهوري ساپق عراق په مقامات محلي پرگزار شده پود . اين عمارت را عساکر امريکايي تصرف کرده بودند و امروز په مقامات عراقي تسليم کردند . مرمي هاي شورشيان ٣ صد متر دور تر از مراسم اصابت کرد .
سفير امريکا در عراق داکتر زلمي حليل زاد و قوماندان نيرو هاي امريکايي در عراق جنرال جورج کيسي پدنپال اصابت مرمي ها پراي لحطاتي داخل قصر رفتند اما دوباره بيرون آمده و په اشتراک خود در مراسم ادامه دادند

وزير دفاع اسراييل ميگويد طياره هاي اسراييلي امروز بر اهدافي در لپنان حمله نمودند
حملات هوايي يک روز پس از ان صورت ميگيرد که گروپ مليشه حزپ اله که مرکز ان در لپنان است پسته هاي اسراييلي را در نزديکي سرحد لپنان و اسراييل مورد حمله قرار دادند

مجلس نمايندگان المان بوندستگ امروز انگيلا مرکل ، خانمي از حزب محافظه کار را پبحيث صدراعظم انکشور برگزيد و ساعاتي پس از آن وي سوگند وفاداري پجا آورد
رييس مجلس ناربرت له مر فيصله را رسما اعلام نمود
مرکل قدرت را پحيث صدراعظم دو ماه پس از انتخپات عمومي يي پدست ميگيرد که در آن هيچ جناحي پيروزي سرنوشت ساز بدست نياورد و طي اين مدت صدراعظم سابق گرهارد شرويدر از حزب سوسيال دموکرات و انگيلا مرکل په تشکيل ائتلافي ميان شان به توافق رسيدند
مرکل ميگويد ميخواهد اقتصاد کشورش را رونق بخشيده و روابطش را يا ايالات متحده بهبود بخشد
انگيلا مرکل علاوه از آنکه نحستين صدراعظم زن در المان است نخستين کسي است که در پخش شرقي المان ، جاييکه تا چند سال بيش کشور جداگانه پوده و جز پلاک کمونستي بود پزرگ شده است

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

در اثر تیراندازی روز چهارشنبه در پوهنتون نوادا سه تن کشته شدند

پوهنتون نوادا جایی که سه تن در اثر تیراندازی یک فرد مسلح کشته شدند
پوهنتون نوادا جایی که سه تن در اثر تیراندازی یک فرد مسلح کشته شدند

مقامات شهر لاس ویگاس امریکا می‌گویند که در جریان تیراندازی روز چهارشنبه در محوطۀ پوهنتون نوادا حداقل ۳ تن کشته شده اند.

پولیس لاس ویگاس، روز گذشته (چهارشنبه ۶ دسمبر) گفت که مهاجم مظنون کشته شده و در این رویداد یک تن نیز به شدت زخمی شده است.

مقامات ایالت نوادا تا هنوز نام‌های کشته شدگان را منتشر نکرده اند و معلوم نیست که آیا مهاجم مظنون توسط پولیس کشته شده و یا خودکشی کرده است.

پوتین در شهر ریاض با ولیعهد عربستان سعودی ملاقات کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در شهر ریاض
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در شهر ریاض

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه (۶ دسمبر) در شهر ریاض با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی ملاقات کرد.

محمد بن سلمان در گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین روی تلاش و همکاری عربستان و روسیه برای تقویت ثبات در شرق میانه تاکید کرده است.

پوتین در سفر یک روزه خود به شرق میانه، دیروز نخست به ابوظبی رفت و با مقامات امارات متحده عربی از جمله امیر آن ملاقات کرد.

ولادیمیر پوتین، امروز از ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در مسکو میزبانی خواهد کرد.

ادعای روزنامه نیوز: سراج الدین حقانی بطور غیرقانونی پاسپورت پاکستانی دریافت کرده است

سراج الدین حقانی وزیر داخلۀ حکومت طالبان
سراج الدین حقانی وزیر داخلۀ حکومت طالبان

روزنامه پاکستانی"نیوز" ادعا کرده که ده‌ها هزار افغان به شمول سراج الدین حقانی وزیر داخلۀ حکومت طالبان به طور غیرقانونی پاسپورت پاکستان را دریافت کرده اند.

براساس گزارش روزنامه نیوز که امروز منتشر شد، مقامات وزارت داخلۀ پاکستان که از افشای نام‌هایشان خودداری شده، گفته اند که ۳۰ تا ۴۰ هزار افغان در ایالت های مختلف پاسپورت پاکستانی را دریافت کرده اند.

این روزنامه همچنین گفته که مقامات وزارت داخله به آنها گفته اند که سراج الدین حقانی از جمله افغان هایی است که تا سال‌های اخیر با پاسپورت پاکستان سفر می‌کرد.

به نوشته روزنامه نیوز، پاسپورت پاکستانی برای سراج الدین حقانی به مدت ۵ سال برای مذاکره بین امریکا و طالبان در دوحه صادر شده و دو مقام پاکستانی که این پاسپورت را به حقانی داده اند، دستگیر شده اند.

آصف خان درانی: حدود ۴۵۰ هزار مهاجر افغان به کشور شان اخراج شده اند

یک کمپ مهاجران افغان اخراج شده از پاکستان
یک کمپ مهاجران افغان اخراج شده از پاکستان

آصف خان درانی، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان می‌گوید که از آغاز ماه اکتبر تا اکنون حدود ۴۵۰ هزار مهاجر افغان به کشور شان اخراج شده اند.

پاکستان در آغاز ماه اکتبر اعلام کرد که همۀ پناهجویان افغان فاقد اسناد باید تا اول نوامبر این کشور را ترک کنند و گرنه اخراج خواهند شد.

آصف خان درانی دیروز (چهارشنبه ۶ دسمبر) در یک سیمینار در اسلام آباد گفت، به کسانی که به طور "غیرقانونی" در پاکستان زندگی می‌کنند و وضعیت پناهندگی ندارند، گفته شده که پاکستان را ترک کنند.

درانی همچنین گفت که ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار افغان دارای اسناد در پاکستان بسر می‌برند که از جمله یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن آنها مهاجر هستند.

شماری از مقامات از جمله وزیر داخلۀ پاکستان گفته اند که در مرحله بعدی پناهجویان دارای اسناد اقامت نیز از پاکستان اخراج خواهند شد.

آیسلند ۴۰ میلیون کرون آیسلندی به مردم افغانستان کمک می‌کند

بیرق آیسلند
بیرق آیسلند

ادارۀ هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان (OCHA) می‌گوید که آیسلند، ۴۰ میلیون کرون آیسلندی کمک‌های بشری با مردم افغانستان را اعلام کرده است.

اوچا امروز (۷ دسمبر) در وب سایت رسمی خود همچنین گفته که آیسلند از سال ۲۰۲۰ میلادی تاکنون ۱۷۵ میلیون کرون آیسلندی با صندوق کمک‌های بشری افغانستان کمک کرده است.

یک روز پیش از این، اتحادیه اروپا نیز از کمک ۲۵ میلیون یورویی با صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) برای افغانستان خبر داد.

این کمک‌ها در حالی صورت گرفته که کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید که در سال جاری ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار افغان به کمک‌های بشری نیاز دارند.

الهام علی‌اف فرمان برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در آذربایجان را امضا کرد

الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان
الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان

الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان، امروز (۷ دسمبر) فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری آن کشور در ۷ فبروری اعلام شده است.

در این فرمان، به کمیسیون مرکزی انتخابات آذربایجان دستور داده شده که تا آمادگی‌ها برای رایدهی را براساس پروسۀ مشخص شده در قانون انتخابات این کشور، آغاز کند.

الهام علی‌اف، از سال ۲۰۰۳ میلادی زمانی که جانشین پدرش حیدر علی‌اف شد، رئیس جمهور آذربایجان این کشور نفت خیز قفقاز است. از آن زمان تا کنون، علی‌اف از طریق انتخابات هایی که با بی‌نظمی‌ها و اتهامات تقلب همراه بوده، در قدرت باقی مانده است.

براساس مرکز خبر رادیو آزادی، تحت حکومتداری استبدادی الهام علی‌اف، فعالیت‌های سیاسی و حقوق بشری در آذربایجان سرکوب شده.

ایران: کپسول پرتاب شده به فضا قابلیت انتقال موجودات زنده به مدار زمین را دارد

پرتاب کپسول از سوی ایران به فضا
پرتاب کپسول از سوی ایران به فضا

ایران می‌گوید کپسولی را به فضا پرتاب کرده که قابلیت انتقال موجودات زنده را به مدار زمین دارد.

خبرگزاری"ایرنا" روز چهارشنبه (۶ دسمبر) به نقل از عیسی زارع پور وزیر مخابرات ایران گفت که این کپسول به وزن نیم تن (۵۰۰ کیلوگرام) به ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری مدار زمین پرتاب شده است.

به گفتۀ زارع پور، این ماموریت بخشی از برنامه ایران برای اعزام فضانوردان به فضا در سال‌های آینده است، اما نگفته که آیا در داخل این کپسول کدام موجود زنده وجود دارد یا خیر.

عیسی زارع پور وزیر مخابرات ایران همچنین به تلویزیون دولتی این کشور گفته که پس از انجام آزمایشات متعدد، ایران قصد دارد که تا سال ۲۰۲۹ میلادی یک فضانورد را به فضا بفرستد.

پیش از این نیز ایران از ارسال موفقیت آمیز راکت‌ها و سفینه‌های دیگر به فضا صحبت کرده و در سال ۲۰۱۳، اعلام کرد که یک شادی را به فضا فرستاده و او را با موفقیت به زمین بازگردانده است.

نمایشگاه کتاب در مرکز ولایت غور برگزار شد

عکس از آرشیف - جنبه تزئینی دارد
عکس از آرشیف - جنبه تزئینی دارد

یک نمایشگاه کتاب توسط جوانان و فرهنگیان غور، در شهر فیروزکوه مرکز این ولایت برگزار شد.

شمس الحق موحد یکی از برگزار کنندگان این نمایشگاه به رادیو آزادی گفت که این نمایشگاه صبح امروز (۷ دسمبر) در چوک مرکزی شهر فیروزکوه گشایش یافت:

"متاسفانه فرهنگ مطالعه خیلی پائین آمده مردم مطالعه نمی‌کنند مردم بسیار از مطالعه دور شده اند به این خاطر ما این تلاش ها را انجام می‌دهیم تا فرهنگ مطالعه را رشد بدهیم."

اما آقای موحد نگفته که آیا دختران نیز در این نمایشگاه یک روزه اشتراک دارند، یا خیر.

به گفته برگزار کنندگان، در این نمایشگاه صدها جلد کتاب در مورد موضوعات مختلف به نمایش گذاشته شده است.

لوی درستیز پاکستان: اخراج اتباع خارجی غیرقانونی به نفع کشور ما است

جنرال عاصم منیر لوی درستیز پاکستان
جنرال عاصم منیر لوی درستیز پاکستان

لوی درستیز اردوی پاکستان با ابراز حمایت از تصمیم حکومت موقت آن کشور در زمینۀ اخراج اتباع خارجی، این تصمیم را به نفع پاکستان دانسته اند.

ادارۀ روابط عامۀ اردوی پاکستان در اعلامیه‌ای که در وب‌سایت خود منتشر کرده، گفته که جنرال عاصم منیر لوی درستیز این کشور، هنگام سخنرانی در نشست افسران اردو در پشاور، روز چهارشنبه (۶ دسمبر) خارجی‌های به گفتۀ او غیرقانونی را یک تهدید برای امنیت پاکستان دانسته گفت، که آنها اقتصاد این کشور را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این اولین بار است که لوی درستیز پاکستان در مورد تصمیم حکومت موقت در زمینۀ اخراج اتباع خارجی غیرقانونی از آن کشور، اظهار نظر می‌کند.

اسلام آباد روند اخراج اتباع خارجی فاقد اسناد را که بیشتر آنها افغان هستند از اول نوامبر ۲۰۲۳ آغاز کرده است.

ارشاد خان، یکی از مقامات ادارۀ امور پناهندگان سازمان ملل متحد، در پنجم دسمبر گفت که از اول نوامبر تا چهارم دسمبر، بیش از ۴۰۰ هزار افغان به کشور شان بازگشته اند و این روند ادامه دارد.

شماری زیاد از مهاجرین افغان اخراج شده از پاکستان می‌گویند که به شدت توسط پولیس پاکستان مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند.

تیم ملی کریکت ۱۹ سال افغانستان فردا به مصاف تیم هند می‌رود

اعضای تیم ملی کریکت ۱۹ سال افغانستان
اعضای تیم ملی کریکت ۱۹ سال افغانستان

تیم ملی کریکت ۱۹ سال افغانستان به امارات متحدۀ عربی رسید و فردا جمعه هفدهم قوس در جام کریکت آسیا مقابل هند رقابت می‌کند.

شورای آسیایی کریکت خبر داده است که دهمین دورۀ رقابت‌های جام کریکت ۱۹ سال آسیا از فردا میان هشت تیم برتر آسیا به میزبانی امارات متحدۀ عربی آغاز می‌شود که در روز نخست این رقابت‌ها تیم ملی کریکت ۱۹ سال افغانستان با تیم هند به رقابت خواهد پرداخت.

افغانستان در گروه الف با تیم‌های هندوستان، نیپال و پاکستان همگروه شده است و در گروه "ب" نیز تیم‌های بنگلادش، جاپان، سریلانکا و امارات متحدۀ عربی با هم بازی می‌کنند.

تیم ملی کریکت افغانستان به روز یکشنبه نوزدهم قوس مقابل تیم نیپال رقابت می‌کند و در بازی سوم مرحلۀ گروهی نیز به روز سه‌شنبه ۲۱ قوس با تیم پاکستان به رقابت خواهد پرداخت.

در دوره‌های قبلی این رقابت‌ها افغانستان تنها یک بار در سال ۲۰۱۷ به مقام قهرمانی دست یافته است و اما تیم هندوستان به استثنای سال ۲۰۱۷ که افغانستان قهرمان شد، در همۀ دوره‌ها موفق شده است که به عنوان قهرمانی دست یابد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG