لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۲۱

خبر ها

رييسان جمهور روسيه، ترکمنستان، و قزاقستان به ايجاد پايپ لاين گاز در امتداد بحيره ء کسپين موافقه کردند.

رییسان جمهور روسیه، ترکمنستان، و قزاقستان به ایجاد پایپ لاین گاز در امتداد بحیره ء کسپین موافقه کردند.

اين موافقه درجريان گفتگوهای سه جانبه ميان رييس جمهور روسيه، ويلادمير پوتین، قربانقلی بردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان، و نورسلطان نظر بایف رییس جمهور قزاقستان در شهر ساحلی ترکمنباشی ترکمنستان امضاء شد.

این خط لولهء گاز طبیعی را از راه قزاقستان و روسیه از ترکمنستان به اروپا انتقال خواهد داد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

سراج‌الدین حقانی به خانواده‌های انتحاریان طالبان زمین می‌دهد

سراج‌الدین حقانی٬ وزیر داخله طالبان در دیدار با شماری از اعضای خانواده های مهاجمان انتحاری طالبان در کابل

سراج‌الدین حقانی٬ سرپرست وزارت داخلۀ طالبان وعده سپرد که به هر یک از خانواده‌های مهاجمان انتحاری که آن‌ها را "اشتشهادی" خواند٬ یک نمره زمین خواهد داد.

سعید خوستی٬ سخنگوی وزارت داخله طالبان امروز (۲۷ میزان) عکس‌ها و جزییات دیدار حقانی با برخی خانواده‌های اعضای طالبان را در حساب توییتر خود نشر کرده است.

او نوشته که آقای حقانی دیروز در هوتل انترکانتیننتال، به هر خانواده ده هزار افغانی و لباس هم توزیع کرده است.

در حدود ۱۵ سال گذشته طالبان به ویژه شبکه حقانی، مسوولیت حمله‌های بزرگ به طور خاص حمله‌های انتحاری در کابل و سایر ولایت‌ها را به عهده داشته اند. این حمله‌ها جان هزاران غیرنظامی افغان را هم گرفته است.

سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکۀ حقانی در لیست سیاه وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا قرار دارد و برای گرفتاری او ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین شده است.

در عکس‌های نشر شده در توییتر خوستی، چهرۀ سراج‌الدین حقانی پنهان ساخته شده است.

امروز سه‌شنبه برابر با میلاد حضرت محمد پیامبر اسلام است

آرامگاه حضرت محمد(ص) در شهر مدینه

امروز سه‌شنبه، دوازدهم ربیع‌الاول با تولد حضرت محمد پیامبر اسلام برابر است.

حضرت محمد(ص) بیش از چهارده صد سال قبل، زمانی متولد شد که مردم درگیر شماری از بدعت‌ها و بت پرستی بودند.

حضرت محمد(ص) که از دوران کودکی‌اش به نیکوکاری معروف بود، در ۴۰ سالگی به حیث پیغمبر اسلام مبعوث شد.

حضرت محمد (ص) در سال ۶۳۲ میلادی درگذشت و مورخان و علمان دین تاریخ درگذشت او را نیز دوازدهم ربیع الاول، می‌دانند.

در برخی کشورهای اسلامی، از تولد حضرت محمد (ص) با تلاوت قرآن کریم گرامی‌داشت می‌شود و در شماری از کشورها به شمول افغانستان هم امروز رخصتی رسمی است.

خواست رئیسی از طالبان: در برابر داعش گام‌های جدی بردارید

ابراهیم رئیسی٬ رئیس جمهور ایران

ابراهیم رئیسی٬ رئیس جمهور ایران از حکومت طالبان خواسته که در برابر جنگجویان گروه دولت اسلامی معروف به داعش گام‌های جدی بردارد.

رئیسی دیروز (۱۸ اکتوبر) به تلویزیون دولتی ایران با اشاره به حمله‌های خونین اخیر داعش در افغانستان گفت: "از حاکمان افغانستان می‌‌خواهم تا در مقابل جنایاتی که داعش در افغانستان انجام می‌دهد و مردم مسلمان را به خاک و خون می‌کشند، ایستادگی کنند و بدانند که اگر امروز در برابر داعش یک حرکت جدی انجام نشود و داعش در منطقه نابود نشود، زمینۀ مزاحمت را برای بسیاری از کشورها و مردم منطقه فراهم کرده، جنایت‌هایی خواهد کرد و آینده ما در منطقه، آیندۀ بسیار بد خواهد بود."

این اظهارات آقای رئیسی در حالی صورت گرفته که در بیش از دو ماه اخیر، داعش مسوولیت رشته حمله‌های مرگبار را در افغانستان بر عهده گرفته است.

در آخرین حملۀ مرگبار داعش که بر یک مسجد شیعیان در ولایت کندهار صورت گرفت حدود ۵۰ تن کشته و ۷۰ تن دیگر زخمی شدند.

به تازگی، امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجۀ طالبان گفت که داعش در افغانستان مرکز ندارد، ولی او افزود که برای داعش تبلیغات می‌شود تا حکومت طالبان ضعیف معرفی شود و فشارهای خارجی بر آن افزایش یابد.

چرا جهان به نشست‌ها با طالبان صرف نماینده مرد فرستاده است؟ 

آرشیف، دیدار هیئت طالبان با مقام های پاکستان. عکس جنبه تزئینی دارد

سازمان دیدبان حقوق بشر این واقعیت را مورد انتقاد قرار داده که حداقل نُه کشور و چهار سازمان کمک‌رسانی و بشری فقط نمایندگان مرد را به جلسات طالبان اعزام کرده اند.

هیدربار معاون این سازمان در امور حقوق زنان در آسیا در گزارشی همچنان گفته که مذاکرات قطر و تجارب گذشته نشان می‌دهد که طالبان از ملاقات با نمایندگان زن امتناع نکرده اند، پس چرا جهان فقط نمایندگان مرد را به این نشست ها فرستاده؟

به گفته هیدربار این موضوع به خاطر آن اهمیت دارد که طالبان تبعیض سیستماتیک بر ضد زنان را در سراسر افغانستان وضع کرده است.

هیدربار همچنان به مسدود بودن مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم و ممنوعیت کار شماری از کارمندان زن اشاره کرده است.

طالبان تا هنوز در مورد این گزارش دیدبان حقوق بشر اظهار نظر نکرده اند، اما پیش از این گفته بودند که برای ایجاد فضای مناسب برای کار و تحصیل زنان، مطابق شرعیت اسلامی تلاش می‌کنند.

طالبان: یک اردوی ملی و قوی ایجاد خواهد شد

شماری از افراد گروه طالبان. عکس جنبه تزئینی دارد.

یک مقام ارشد وزارت دفاع طالبان می‌گوید که بخاطر دفاع از سرحدات افغانستان یک اردوی قوی و ملی را ایجاد خواهند کرد.

ملا فاضل آخوند معاون وزارت دفاع طالبان در نشستی که دیروز دوشنبه (۲۶ میزان) در شهر شبرغان در قصر عبدالرشید دوستم دایر شده بود، همچنان دستور داد که قصر دوستم به پایگاه نظامی طالبان مبدل شود.

ملا فاضل آخوند گفت که ادارۀ طالبان در تلاش هماهنگ سازی تشکیلات اردوی قوی و ملی است تا از سرحدات افغانستان دفاع کند.

اما آخوند در مورد چگونگی ایجاد به گفته او اردوی ملی قوی چیزی نگفته است.

با تسلط طالبان بر افغانستان، اردوی ملی این کشور فروپاشید. ایالات متحده و متحدانش از تمویل کنندگان عمدۀ اردوی ملی سابق افغانستان بودند.

عفو بین‌الملل: حق آزادی بیان در سطح جهان مورد حمله قرار گرفته است

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که در چارچوب همه‌گیری ویروس کرونا، حق آزادی بیان در سطح جهان مورد حمله قرار گرفته و خطرات ناشی از این بحران صحی را افزایش داده است.

عفو بین‌الملل گزارش "آزادی بیان و تهدیدهای متوجه آن در جریان همه‌گیری کووید-۱۹ را امروز سه‌شنبه نشر کرد.

در این گزارش گفته شده که آزادی بیان بسیار مهم است، زیرا جریان آزاد اطلاعات دقیق، مبتنی بر شواهد و آگاهی‌دهی به موقع در مورد خطرات صحی و شیوه‌های پیش‌گیری و مبارزه با آنرا افزایش می‌دهد.

اما به گفته عفو بین‌الملل، دولت‌ها از همه‌گیری ویروس کرونا به حیث بهانه‌ای خفه کردن صداهای انتقادی، استفاده کرده اند.

عفو بین‌الملل ابراز نگرانی کرده که محدودیت‌های وضع شده به خاطر کووید-۱۹ فقط اقدامات موقتی نیستند، بلکه بخشی از تهاجم مداوم به حقوق بشر و فضای مدنی محسوب می‌شوند.

جوزپ بورل: به حداقل حضور در افغانستان ادامه می‌دهیم

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در گردهمایی روز دوشنبه خود در لوکزامبورگ در باره وضعیت بشری در افغانستان بحث و گفت‌وگو کردند.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این اتحادیه برای ادامه کمک با مردم افغانستان به حداقل حضور خود در این کشور ادامه می‌دهد: " ما حداقل حضور خود در کابل را داریم تا به مردم افغانستان کمک کنیم و به کسانی که در معرض خطر اند عبور امن فراهم کنیم که این حضور به معنی به رسمیت شناختن حکومت طالبان نیست."

آقای بورل افزود که در این گردهمایی روی این موضوع نیز بحث شد که کمک یک میلیارد یورو را که اتحادیه اروپا وعده کرده بدون اینکه در دسترس حکومت طالبان که چندین وزیر آن در فهرست سیاه شامل اند قرار گیرد چگونه می‌توان به مردم رساند.

محسن داور: تجارت ۲۴ ساعته بزودی از بندر غلام خان آغاز می‌شود

بند غلام خان

محسن داور رهبر جنبش ملی جمهوری خواه و نماینده پارلمان پاکستان گفت که به زودی تجارت ۲۴ ساعته از بندر غلام خان آغاز می‌شود.

آقای داور در صفحه رسمی فیسبوکش نوشته است که در نشستی زیر عنوان گروه پارلمانی افغانستان و پاکستان تصمیم گرفته شد که کار باقی مانده در بندر در اسرع وقت تکمیل شود.

محسن داور همچنان گفته است که اسد قیصر، رئیس پارلمان پاکستان به مقامات مسئول دستور داده است که اسکنرها و سایر اقلام ضروری را به بندر غلام خان تحویل دهند.

به گفته این نماینده پشتون‌ها در پارلمان پاکستان، در این نشست همچنین تصمیم گرفته شد که تعرفه به صادرات افغانستان لغو شود و یا هم تعرفه یک نواخت برای همه کالاها اعمال شود.

وزارت مالیه طالبان معافیت مالیه بر ۱۴ نوع مواد غذایی را رد کرد

آرشیف

حکومت طالبان نامه وزارت مالیه در رسانه های اجتماعی مبنی بر معافیت مالیات در ۱۴ نوع مواد غذایی اولیه را رد کرده است.

در خبرنامه که از سوی وزارت مالیه طالبان نشر شده آمده: "خبرهای مبنی بر اینکه وزارت مالیه از از مالیات ۱۴ نوع مواد غذایی چشم پوشی کرده است نادرست است، تمامی خبرهای مربوط به وزرات مالیه در وب سایت این وزارت، صفحه فیسبوک و توییتر منتشر می‌شود.

در نامهٔ منسوب به وزارت مالیه که در شبکه های اجتماعی منتشر شده نگاشته شده است که این وزارت مالیات ۱۴ نوع مواد غذایی را معاف کرده است.

این نامه که وزارت مالیه افغانستان آن را جعلی خوانده است، پس از شکایات باشندگان کابل و سایر ولایات در رسانه ها در مورد افزایش قیمت مواد غذایی در رسانه های اجتماعی نشر شد.

اما وزارت مالیه می‏‌گوید، برای کاهش قیمت مواد غذایی تدابیر را در نظر گرفته اند.

ملل متحد بیش از صد تُن کمک بشردوستانه به مردم افغانستان ارسال کرده است

آرشیف، کمک با فامیل های نیازمند در افغانستان

سازمان ملل متحد بیش از صد تُن کمک‌ بشردوستانه را برای یاری به مردم افغانستان، به ازبیکستان ارسال کرده است.

این کمک‌ها از طریق ازبیکستان به افغانستان منتقل خواهند شد.

به اساس اعلامیهٔ نمایندگی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان در آسیای مرکزی، سازمان ملل متحد بیش از صد تُن کمک بشردوستانه برای افغانستان در سه روز اخیر از میدان هوایی " تیرمیز " به مرز مشترک ازبیکستان با افغانستان انتقال داده است.

در این اعلامیه آمده است که کمک‌های ارسال شده شامل مواد غذایی مورد نیاز است که با سه طیاره به مرکز لوژیستکی در ترمذ منتقل شده و از ازبیکستان به شهر مزارشریف در أفغانستان رسانیده خواهد شد.

این در حالی است که سازمان ملل پیش از این اعلام کرده بود که سه هواپیمای حامل کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان به ازبیکستان خواهد رفت و نخستین هواپیمای حامل ۳۲ تُن کمک بشردوستانه سازمان ملل متحد به تاریخ ۱۵ اکتوبر به میدان هوایی ترمذ رسیده بود.

محدودیت‌های وضع شده بخاطر کرونا در سن پترزبورگ شدیدتر می‌شود

مقام‌های سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه می‌گویند برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا محدودیت‌ها را شدیدتر می‌سازند.

از جمله قرار است برای دخول به مناسبت‌های مزدحم یک مجوز صحی ارائه شود.

بوریس پیوتروفسکی معاون والی سن پترزبورگ گفت سر از اول نومبر مردم هنگام داخل شدن به گردهمایی‌های بزرگ ورزشی یا فرهنگی با جمعیت بیش از چهل نفر باید بارکود مشخصات صحی خود را ارائه کنند.

به کسانی که کاملاً واکسین شده اند یا آزمایش کووید-۱۹ آنها در ۷۲ ساعت گذشته منفی باشد اجازۀ دخول داده می‌شود.

از پانزدهم نومبر محدودیت‌ها بر حوض های آببازی، مراکز ورزشی، تیاتر، سینما ها و موزیم‌ها نیز وضع می‌شوند.

بلندترین رقم موارد جدید ابتلا به کرونا بعد از مسکو در شهر سن پترزبورگ گزارش شده است.

از اقدامات جدید در این شهر در حالی خبر داده می‌شود که روسیه از یک رقم بی‌سابقه دیگر ابتلای روزانه گزارش داده گفت که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۴۳۲۵ نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شناسایی شده اند.

روسیه با مرگ ۲۲۴،۳۱۰ نفر از بیماران، بیشترین آسیب از کرونا را در سطح اروپا دیده و در سطح جهان در ردیف پنجم قرار دارد.

کوریای شمالی آزمایش راکتی انجام داد

آزمایش راکتی از سوی کوریای شمالی

کوریای شمالی چند ساعت بعد از اینکه واشنگتن گفت در صدد از سرگیری تلاش‌های دپلوماتیک با این کشور است یک آزمایش راکتی انجام داد.

اردوی کوریای جنوبی امروز سه‌شنبه از آزمایش این راکت در آب‌های بحر خبر داد.

نیروهای ساحلی جاپان نیز از این آزمایش خبر دادند.

کوریای شمالی از آغاز ماه سپتمبر، آزمایش تسلیحات خود را افزایش داده است.

زلمی خلیل‌زاد از سمتش استعفا کرد

زلمی خلیل‌زاد

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان از سمتش کنار رفت. در این مورد وزارت خارجه امریکا خبر داد.

انتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا دیروز ۱۸ اکتوبر گفت، خلیل‌زاد که قبل از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان هیئت مذاکره کننده امریکا را با طالبان در قطر رهبری می‌کرد. از سمتش استعفا کرد.

به گفته آقای بیلنکن معاون وی توماس ویست این وظیفه را به عهده می‌گیرد.

ایالات متحده امریکا و متحدان آن در ماه اگست بعد از تصرف کابل توسط طالبان افغانستان را ترک کردند.

تیم کریکت افغانستان فردا به مصاف ویست اندیز می‌رود

بازیکنان تیم ملی کریکت افغانستان

تیم ملی کریکت افغانستان در‌ آستانه مسابقات جهانی ۲۰ اووره بازی تمرینی دومش را فردا چهارشنبه (۲۸ میزان) با ویست اندیز انجام می‌دهد.

افغانستان و ویست اندیز هر دو بازی های اول تمرینی خود را باخته اند.

افغانستان بازی تمرینی اول خود را روز دوشنبه با افریقای جنوبی انجام داد و با تفاوت ۴۱ رنز باخت.

ویست اندیز دیروز دوشنبه در بازی تمرینی با پاکستان مقابل شد و با تفاوت هفت ویکت شکست خورد.

برد و باخت در بازی های تمرینی بر مسابقات جهانی ۲۰ اووره تاثیر ندارد و کمک می‌کند که مسئولین تیم‌ها، بازیکنان خوب خود را در مسابقات اصلی به میدان بفرستند.

بعد از بازی های تمرینی، اولین بازی افغانستان در جام جهانی ۲۰ اووره روز ۲۵ اکتوبر برگزار می‌شود. بازی دوم آن در ۲۹ اکتوبر با پاکستان خواهد بود.

تیم افغانستان سه بازی دیگر گروپی هم خواهد داشت.

اتحادیه اروپا: در بروکسل در مورد توافق‌نامه هسته‌ای ایران بحث نمی‌شود

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در نظر ندارد که روز پنجشنبه در بروکسل با ایران در مورد آغاز مذاکرات مربوط به توافق‌نامه هسته‌ای این کشور صحبت کند.

ایران قبل از این گفته بود که چنین ملاقاتی مد نظر می‌باشد، اما‌ جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز دوشنبه بعد از ملاقات با وزرای خارجه اتحادیه اروپا گفت که چنین اجلاسی صورت نمی‌گیرد.

او افزود به ایران واضح ساخته اند که زمان به نفع آنها حرکت نمی‌کند و این بهتر است که به سرعت به میز مذاکره بروند.

پیش از این سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود که علی باقری مذاکره کننده ارشد اتمی ایران برای اجلاس روز پنجشنبه عازم بروکسل می‌شود.

توافق‌نامه هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهان در سال ۲۰۱۵ امضا شد و به اساس آن ایران باید در برابر کاهش تحریم‌های بین‌المللی برنامه های هسته‌ای خود را محدود می‌ساخت.

اما دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق امریکا کشورش را از این پیمان خارج کرد و تحریم‌های جدید را بر ایران وضع کرد.

اکنون اتحادیه اروپا میانجیگری می‌کند تا دو طرف روی میز مذاکره برگردند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG