لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ عقرب ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۰۶

خانه تفاهم افغانستان: تعدد کاندیدان یک مشکل به شمار می آید


خانه تفاهم افغانستان که متشکل از دهها حزب سیاسی و نهاد های اجتماعی و مدنی می باشد با ابراز نگرانی از تعدد کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری گفته اند، در نظر است به زودی در این مورد یک نشست را به اشتراک تمام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، رهبران جهادی و شخصیت های ملی در کابل میزبانی کند.

مقامات خانه تفاهم افغانستان به روز یکشنبه به خبرنگاران در کابل گفتند که آنها تلاش می کنند تا با راه اندازی این نشست تفاهم ملی را در کشور به وجود آوردند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با نشر فهرست ابتدایی کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از شمولیت نام های 44 تن در این لست خبر داده است.

در فرا خوان خانه تفاهم آمده است که تعدد نامزدان نگرانی های را در مورد عدم شفافیت انتخابات و مشکل امنیتی در برخی از مناطق کشور به وجود آورده و آزمون اساسی در مقابل انتخابات آینده در افغانستان می باشد.

در این فرا خوان برای شرکت در این نشست از نهاد های بین المللی منجمله سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا نیز دعوت شده است.

داکتر محی الدین مهدی عضو خانه تفاهم افغانستان می گوید که تعدد کاندیدان یک مشکل اساسی برای رای دهنده گان در انتخابات آینده به شمار می آید.
وی ابراز امید واری کرد که به خاطر دریافت راه های حل به مشکلات در این زمینه بتوانند به یک فیصله برسند.

خانه تفاهم متشکل از دهها حزب سیاسی ، نهاد های مدنی و اجتماعی می باشد که به هدف انعکاس نظریات ، اندیشه ها و افکار احزاب سیاسی در ماه حوت سال گذشته ایجاد شده است.

برای انتخابات ریاست جمهوری 44 تن به شمول دو زن و برای انتخابات شورا های ولایتی بیش از 3.000 تن خود شان را نامزد کرده اند.

انتظار می رود پس از بررسی همه شکایات و فیصله کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی فهرست نهایی کاندیدان اعلام گردد.

خانه تفاهم در حالی نگرانی اش را درمورد تعدد کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان ابراز می کند که مقامات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز چندی قبل در این رابطه ابراز نگرانی کرده، گفته بودند که تعدد کاندیدان باعث میشود تا پول هنگفت در این جریان به مصرف برسد.

انتخابات ریاست جمهوری و شورای های ولایتی افغانستان به تاریخ 29 اسد سال جاری شمسی راه اندازی می شود.
XS
SM
MD
LG