لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۴۰

ترجمان امریکایی، پول هنگفت، زنده گی راحت!؟


با افزایش تعداد عساکر امریکایی در افغانستان تعداد ترجمان های که به این کشور فرستاده می شوند نیز بیشتر شده است، اما این ترجمان ها در افغانستان با مشکلات متعدد روبرو هستند.

عدهء ازاین افراد از نگاه صحی برای این کار مناسب نمی باشند. یک تعداد سن و سال شان زیاد است و یک تعداد هم زبان را درست نمی دانند.

شرکت های که این افراد را استخدام می کنند در اول حقایق را به آنها نمی گویند و یک شمار این افراد با رفتن به افغانستان می بینند که آنها باید در صحنهء جنگ با قوای امریکایی همراه باشند، در حالیکه آنها توانایی حرکت را مانند یک عسکر ندارند.

آژانس خبری اسوشیتد پرس در این مورد یک مطلب را نشر کرده و برای
شرح مشکلات ترجمان ها در افغانستان، سرگذشت یک ترجمان افغان را که از امریکا به ولایت هلمند رفته است مثال می دهد. این ترجمان "جوش حبیب" نام دارد، وی اکنون در گرمای طاقت فرسا 46 درجهء سانتی گراد در دشت های سوزان ولایت هلمند با سربازان قوای بحری امریکا یا مارین ها در حرکت می باشد.

حبیب خودش عسکر نیست بلکه یک انجنیر می باشد که توسط یک شرکت امریکایی، برای ترجمانی استخدام شده است. جوش حبیب 53 سال عمر دارد و با 18 کیلو گرام مواد خوراکی و دیگر اشیای مورد نیاز بالای شانه هایش، باید در صف سربازان امریکایی حرکت کند.

به نوشته خبرگزاری یک تعداد دیگر ترجمان های که در امریکا استخدام می شوند، 60 تا 70 سال عمر دارند و آنها از لحاظ صحی هم نمی توانند در کنار عساکر امریکایی کار کنند.

از همه مهمتر اینست که شمار از این افراد زبان را هم نمی دانند. خبرگزاری مثال می دهد:
چندین ترجمان که به ولایت هلمند فرستاده شده اند، زبان پشتو را نمی دانند و صرف به زبان دری صحبت می کنند.

استخدام ترجمان ها برای قوای امریکایی در افغانستان یک تجارت بزرگ می باشد، زیرا با افزایش تعداد عساکر امریکایی نیاز به ترجمان ها هم بیشتر شده است.

شرکت های استخدام بعضاً صرف با صحبت تلیفونی یک نفر را استخدام می کنند و بعداً کدام امتحان زبان از این افراد گرفته نمی شود، اما وقتی که آنها به صحنه می آیند، عساکر و صاحب منصبان نظامی امریکا را با مشکل روبرو می سازند.

یک ترجمان برای قوای امریکایی حد وسط سالانه 210 هزار دالر معاش دارد، طبعاً هرکس تلاش می کند که این شغل را بدست بیآورد، عده ای هم برای بدست آوردن این کار دروغ می گویند.

از سوی دیگر شرکت های استخدام کننده که پول زیاد برای پیدا کردن ترجمان بدست می آورند، نیز سعی می کنند که هرچه زودتر تعداد ترجمان های مورد نیاز را استخدام کند. این شرکت ها هم به ترجمان ها دروغ می گویند.

یک تعداد از این ترجمان ها در ولایت هلمند به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته اند که در وقت استخدام به آنها گفته شده است که آنها در قرارگاهء بگرام کار می کنند و ضرور نیست که از آنجا بیرون بروند، ولی وقتی که آنها به افغانستان می آیند با عساکر به صحنه جنگ می روند و حق شکایت را هم ندارند، زیرا در صورت شکایت آنها از وظیفه برکنار شده و از درآمد زیاد محروم میشوند.

عساکر امریکایی در ولایت هلمند می گویند، آنها در صحنه جنگ به ترجمان ها نیاز دارند و نمی توانند آنها را در قرارگاه رها کنند.

یک افسر امریکایی می گوید، وقت که به یک محل می روند، مردم محل به دور آنها جمع می شوند و در مورد مسایل مختلف صحبت می کنند. اگر ترجمان نباشد آنها نمی دانند که مردم چه می گویند، شاید آنها در باره یک منطقه ماین گذاری شده معلومات بدهند و شاید هم در مورد یک حملهء ناگهانی دشمنان خبر بدهند که بدون ترجمان درک این موضوع برای آنها مشکل می باشد.

در چنین حالت عدم توجه به استخدام ترجمان های مناسب برای قوای امریکایی در افغانستان، از یک سو برای خود ترجمان ها مشکلات بار می آورد، از سوی دیگر عساکر امریکایی را در افغانستان نیز به ماجراهای گوناگون روبرو می سازد.
XS
SM
MD
LG