لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳۱ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۰۱

پرویز کامبخش ازحبس رها شده است


سید پرویز کامبخش محصل پوهنتون بلخ که خبرنگار روزنامهء "جهان نو" بود، به تاریخ بیست و هفتم اکتوبر سال 2007 میلادی بخاطر چاپ مقاله ای یک نویسنده ایرانی که اهانت به دین اسلام خوانده شده بود، از سوی محکمه ابتدایی در بلخ به اعدام محکوم شد

سید پرویز کامبخش خبرنگار افغان پس از سپری کردن دو سال در زندان، مورد عفو قرار گرفته و از افغانستان بیرون شده است.

سازمان خبرنگاران بدون سرحد با نشر اعلامیه ای که به روز دوشنبه هفتم سپتامبر پخش شد، از رهایی کامبخش خبر داد.

بر علاوهء اتحادیه خبرنگاران بدون سرحد، خانواده سید پرویز کامبخش نیز در یک صحبت با رادیو آزادی رهایی وی را تایید کردند.

منشی عمومی خبرنگاران بدون سرحد ژان فرانسوا جولیارد در اعلامیه ای گفته است که سید پرویز کامبخش بعد از آنکه دوسال را در حبس سپری کرد، حالا می تواند که زنده گیش را سر از نو آغاز کند.

در این اعلامیه همچنان از کسانی که در زمینهء آزادی بیان دفاع کرده اند، ستایش به عمل آمده؛ از تلاش ها جهت رهایی سید پرویز کامبخش نیز قدردانی شده است.

براساس این اعلامیه، آقای کامبخش چند هفته قبل پس از آنکه مورد عفو قرار گرفت، آزاد و بعد از آن بخاطر داشتن هراس از حملات انتقام جویانه از افغانستان بیرون شد.

در جریان تقریباً دوسال که کامبخش زندانی بود، حکومت های بسیار کشور های جهان از مقامات افغان خواسته بودند تا پرویز کامبخش را آزاد کنند.

روزنامه اندیپندنت که در لندن نشر می شود، برای رهایی پرویز کامبخش، امضای حدود یک صد هزار تن را جمع آوری کرده بود.

گفته می شود که اتحادیهء خبرنگاران بدون سرحد در کنار عریضه خود ، یک کاپی امضای این یک صد هزار نفر را به یک مشاور رییس جمهور کرزی سپرده است.
هزاران تن در افغانستان و جهان بخاطر رهایی پرویز کامبخش تلاش کردند

سید پرویز کامبخش محصل پوهنتون بلخ که خبرنگار روزنامهء "جهان نو" بود، به تاریخ بیست و هفتم اکتوبر سال 2007 میلادی بخاطر چاپ مقاله ای یک نویسنده ایرانی که اهانت به دین اسلام خوانده شده بود، از سوی محکمه ابتدایی در بلخ به اعدام محکوم شد و سپس محکمه کابل او را به بیست سال زندان محکوم کرد.

پرویز کامبخش همواره اتهامات وارده بالایش را رد کرده و گفته است که هیچ گناهی ندارد.

رهایی آقای کامبخش در حالی صورت می گیرد که همین اکنون، به شمول احمد غوث زلمی، یک شمار دیگر ژورنالیستان افغان در قید بسر می برند.
XS
SM
MD
LG