لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۳ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۴۵

افغانستان

پایگاه نیروهای امریکایی مورد حمله انتحاری قرار گرفت

یک حمله کننده انتحاری که یونیفورم پولیس مرزی را بر تن داشت، خود را دیروز در یک پایگاه نیرو های امریکایی در نزدیک مناطق سرحدی پاکستان منفجر کرد که در این حادثه به گفته یک مقام افغان، 5 عسکر امریکایی زخمی شدند.

روح الله سخنگوی پولیس در ولایت پکتیا گفت، این حمله در منطقهء دند او پتان در 70 کیلومتری شمال گردیز رخ داده است.

وی در بارهء مشخصات پایگاه و نوع پرسونل آن معلومات نه داد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

بانک مرکزی افغانستان شانزده میلیون دالر را به مزایده میگذارد

ساختمان بانک مرکزی افغانستان در کابل
ساختمان بانک مرکزی افغانستان در کابل

د افغانستان بانک که در کنترول طالبان قرار دارد می گوید که امروز یکشنبه(۳ مارچ) شانزده میلیون دالر امریکایی را به طور مزایده لیلام می کند.

این بانک به روز شنبه(۲ مارچ) در شبکۀ ایکس(تویتر سابق ) از بانک ها، شرکت های خدمات پولی و صرافی های واجد شرایط خواسته که در این مزایده شرکت کنند.

د افغانستان بانک ، پیش از این هم میلیون ها دالر امریکایی را به هدف آنچه که ثبات پول افغانی خوانده شده، لیلام کرده است.

هر چند ارزش واحد پولی افغانی در برابر دالر امریکایی در افغانستان تا اندازۀ ثابت نگهداشته شده، اما به گفتۀ مردم روی کاهش قیمت های مواد اولیه در بازارهای افغانستان، تاثیر اندک داشته است.

یک شهروند هند به اتهام اقدام برای پیوستن به گروه داعش در افغانستان بازداشت شد

تصویر آرشیف : بیرق داعش
تصویر آرشیف : بیرق داعش

براساس رسانه هند، یک باشندۀ ایالت کرالا، در راه پیوستن به گروۀ دولت اسلامی موسوم به داعش در افغانستان دستگیر شد.

نشریۀ"هندو پست" از این فرد به نام ثناالسلام یاد کرده گفته که او پس از تحقیقات ادارات استخباراتی افغانستان دستگیر شده و فعلاً در قندهار تحت توقیف قرار دارد.

براساس رسانه ها، ثناالسلام از طریق تاجکستان به افغانستان رفته بود و قصد پیوستن با گروه دولت اسلامی را داشت که در افغانستان فعال است.

رسانه هند نگفته اند که ثناالسلام چی وقت و در کدام منطقۀ افغانستان دستگیر شده، اما گفته اند که حکومت طالبان مقامات هند را در مورد این دستگیری مطلع کرده اند و مذاکرات در مورد اقدامات بعدی ادامه دارد.

صد ها اثر تاریخی از منطقه عینک ولایت لوگر به کابل انتقال داده شده است

ساحه باستانی عینک در ولایت لوگر
ساحه باستانی عینک در ولایت لوگر

حکومت طالبان می گوید که صدها اثر تاریخی از منطقه عینک ولایت لوگر به کابل فرستاده شده است.

خبرگزاری باختر در کنترول طالبان روزشنبه (۲ مارچ) در شبکۀ ایکس(تویتر سابق) از قول ذبیح الله سادات رئیس باستان شناسی حکومت طالبان نوشته که ۴۰۰ اثر باستانی مربوط به دورۀ کوشانی ها که اخیراً در ساحۀ معدن مس عینک، کشف شده بود، به موزیم کابل فرستاده شده است.

استخراج و بهره برداری از معدن مس عینک سال ها به دلیل موجودیت یک شهر بزرگ باستانی بودایی در ساحه معدن به تعویق افتاده، نظام جمهوری مخلوع افغانستان استخراج این معدن را با یک شرکت چینی قرارداد کرده بود، اما آغاز آن سال ها به تعویق افتاد.

طالبان با تسلط دوباره بر افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱ پروژه مس عینک را احیا کرده اند و تلاش می‌کنند، با استفاده از این پروژۀ برای نزدیک شدن با چین استفاده کنند.

سازمان رواداری: صد ها تن در افغانستان در قتل های عمدی کشته شده اند

در گزارش سازمان رواداری طالبان متهم شده اند که قتل های عمدی انجام داده اند
در گزارش سازمان رواداری طالبان متهم شده اند که قتل های عمدی انجام داده اند

سازمان موسوم به"رواداری" که در خارج از افغانستان فعالیت می کند، ادعا کرده که نتایج بررسی های آنها نشان می دهد که در سال ۲۰۲۳ میلادی، طالبان و افراد ناشناس مرتکب قتل های هدفمند و غیر قانونی شده اند.

این سازمان به روزشنبه (۲مارچ) با نشر گزارش ۳۰ صفحه ای در مورد وضعیت حقوق بشری در افغانستان همچنین گفته، که در جریان سال ۲۰۲۳ میلادی، کشته شدن حداقل ۵۰۶ تن و زخمی شدن ۲۶۶ تن دیگر در نتیجۀ رویدادهای مختلف نقض حقوق بشری در سراسر افغانستان، توسط این نهاد مستند سازی شده است.

حکومت طالبان تا هنوز در مورد این گزارش سازمان موسوم به"رواداری" چیزی نگفته اند.

احمد فیروز سخی زاده سرمربی تیم ملی اتلتیک افغانستان در ایران در گذشت

احمد فیروز سخی زاده ورزشکار افغان که در ایران در گذشت
احمد فیروز سخی زاده ورزشکار افغان که در ایران در گذشت

احمد فیروز سخی زاده سرمربی تیم ملی اتلتیک افغانستان به روز شنبه ۱۲ حوت به علت سکته ناگهانی قلبی در ایران درگذشت.

نزدیکان این مربی در تماس به رادیو آزادی گفتند که وی روزانه چندین قرص دوا را بخاطر آرامش اعصاب استفاده می کرد که علت آن هم درگذشت مادرش بوده است که یک سال قبل وفات نموده بود و تحمل آن برایش دشواری می کرد.

این مربی افغان حدود ۵ ماه می شد که با خانواده اش در ایران بسر می برد و در نظام جمهوری مخلوع افغانستان در اکامی ملی نظامی افغانستان وظیفه داشت.

وی هفته قبل با تیم ملی اتلتیک افغانستان در مسابقات داخل سالون اتلتیک آسیا که در تهران برگزار شده بود به عنوان سرمربی اشتراک داشت.

شاه محمود نورزی دونده المپیکی افغانستان نیز در تماس به رادیو آزادی گفت که ایشان به دلیل از دست دادن مادرش از یک سال بدین سو دچار غم و اندوه شدید شده بود و دوای آرامش بخش مصرف میکرد.

احمد فیروز سخی زاده حدود بیست سال برای اتلتیک افغانستان خدمت کرد و به نمایندگی از ورزش افغانستان در سفر های مختلف ورزشی جهان اعزام شده بود.

مسئولان در فدراسیون اتلتیک افغانستان وفات وی را یک ضایعه بزرگ برای ورزش افغانستان قلمداد می کنند.

رادیو «نسیم» در ولایت دایکندی پس از پنج ماه تحریم، نشرات خود را مجددا آغاز کرد

ولایت دایکندی در نقشه افغانستان
ولایت دایکندی در نقشه افغانستان

مرکز خبرنگاران افغانستان می گوید که طالبان به رادیوی خصوصی «نسیم» در ولایت دایکندی اجازه داده اند که فعالیتش را از سر گیرد، اما سلطان علی جوادی، مدیر مسئول این رسانه همچنان در زندان طالبان بسر می برد.

این مرکز امروز با پخش خبرنامه ای گفته است که اداره استخبارات حکومت طالبان، پنج ماه پیش رادیوی محلی «نسیم» را بسته بود.

مرکز خبرنگاران افغانستان به نقل از نجیبه واحدی، وکیل صاحب امتیاز رادیوی «نسیم» به این مرکز گفته است که این رادیو امروز بازگشایی شد.

سیف الله رضایی، سرپرست رادیو نسیم به رادیو آزادی گفت که طالبان پس از شش ماه اجازه داده اند که دوباره نشرات رادیو خصوصی نسیم آغاز شود.

آقای رضایی می گوید که وزارت اطلاعات فرهنگی با ارسال نامه ای گفته است که این رسانه می تواند مطابق با پالیسی طالبان به نشرات خود ادامه دهد.

در بیانیه مرکز خبرنگاران افغانستان آمده است که سلطان علی جوادی در بیستم ماه قوس از سوی محکمه ابتدایی حکومت طالبان در شهر نیلی، به اتهام «تبلیغ علیه حکومت طالبان و جاسوسی به کشور های خارجی» به یک سال زندان محکوم شد.

پس از حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان، از بازداشت شمار دیگری از خبرنگاران و کارمندان رسانه ها گزارش شده است.

وزارت خارجهٔ امریکا جایزه « زن شجاع سال ۲۰۲۴» را به بنفشه یعقوبی اهدا میکند

ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در واشنگتن
ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در واشنگتن

وزارت خارجه ایالات متحده، بنفشه یعقوبی، عضو پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر نظام جمهوری مخلوع افغانستان را یکی از دوازده برنده جایزه زن شجاع سال ۲۰۲۴ خود معرفی کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده، خانم یعقوبی و یازده زن دیگر بشمول فریبا بلوچ از ایران، جایزه زن شجاع را در چهارم مارچ در مراسمی دریافت خواهند کرد.

در بیانیه آمده است که در این مراسم انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده و جیل بایدن، بانوی اول آن کشور اشتراک می کنند.

وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه اش گفته است که خانم یعقوبی سال ها از حقوق زنانی که با خشونت رو به رو شده‌اند، دفاع کرده است.

در ادامه آمده است که خانم یعقوبی در سال ۲۰۰۸ با همسرش برای آموزش و توان‌بخشی افراد کم‌بینا در افغانستان سازمان رهیاب را بنیانگذاری کرده است.

افزون بر یعقوبی از افغانستان و بلوچ از ایران، ده زن از بنگله دیش، بلاروس، بوسنیا هرزی گوینا، برما، کیوبا، اکوادور، گامبیا، جاپان، مراکش و یوگانادا نیز برنده جایزه زن شجاع سال ۲۰۲۴ وزارت خارجه ایالات متحده معرفی شده اند.

سازمان ملل در ماه های آینده به شانزده میلیون افغان نیازمند کمک های بشری توزیع میکند

کاروان لاری های برنامه جهانی غذا که مواد غذایی را به نقاط دور افتاده افغانستان انتقال می دهد
کاروان لاری های برنامه جهانی غذا که مواد غذایی را به نقاط دور افتاده افغانستان انتقال می دهد

برنامه جهانی غذا در افغانستان (WFP) درنظر دارد که تا دو ماه آینده به ۱۶ میلیون افغان که نیاز ارشد به مواد غذایی دارند، رسیدگی کند.

فلیپی کروپف مسئول ارتباطات عامه این برنامه جهانی ملل متحد در افغانستان به روز جمعه (اول مارچ) به رادیو آزادی گفت:

«در این زمستان ما تنها توانستیم ۷ میلیون تن را حمایت کنیم. تا ماه می امسال ما در نظر داریم که به ۱۶ میلیون نفر از لحاظ مواد غذایی نجات دهنده حیات ، تغذیه و حمایت از زندگی، رسیدگی کنیم. برای انجام این کار، به ۷۶۰ میلیون دالر امریکایی نیاز عاجل داریم.»

فلیپی کروپف افزود که آنها خوشبختانه در هفته گذشته کمک تازه را به دست آورد که قسمت آن را برای قرضه ای پرداختند که به هدف فعالیت ها سال گذشته گرفته بودند.

او افزود که برنامۀ جهانی غذایی سال گذشته در نتیجه کمبود مالی مجبور شد که ده میلیون نفر از نیازمندترین خانواده ها را از کمک خود محروم کند.

ملل متحد قبلاً گفته بود که در مجموع بیش از ۲۹ میلیون نفر در افغانستان نیازمند کمک های بشری اند.

حکومت پاکستان از طرح راه اندازی مجدد پروژه « کاسا یک هزار» استقبال کرد

تصویر آرشیف: مراسم آغاز پروژه انتقال انرژی موسوم به « کاسا یک هزار» در تاجکستان
تصویر آرشیف: مراسم آغاز پروژه انتقال انرژی موسوم به « کاسا یک هزار» در تاجکستان

حکومت پاکستان از طرح بانک جهانی برای راه اندازی مجدد پروژه های تجارتی و انتقال انرژی از آسیای مرکزی از طریق افغانستان به جنوب آسیا، استقبال کرده است.

پاکستان به روزجمعه ( اول مارچ) در اعلامیه ای به تعهد کشورش در این مورد تاکید کرد.

درخواست برای از سرگیری کار این پروژه از سوی قرغیزستان، تاجیکستان و پاکستان که به همراه افغانستان در این پروژه مشارکت دارند، در ماه دسیمبر پارسال صورت گرفت و تقریباً دو هفته پیش به بانک جهانی ارائه شد.

بانک جهانی در اعلامیه ای گفت که بر اساس یک استراتژی جدید، کار عملی پروژه کاسا یک هزار را آغاز خواهد کرد.

اما بانک جهانی تاکید کرد که هزینه های ساخت این پروژه و عواید آن در آینده در خارج از افغانستان مدیریت می شود و حکومت طالبان در این امر دخیل نخواهد بود.

طالبان در مورد اعلامیه بانک جهانی چیزی نگفته اند، اما پیش از این از سازمان های بین المللی خواسته بودند تا تمام پروژه های ناتمام خود را در افغانستان تکمیل کنند.

پروژه کاسا یک هزار برق را از تاجیکستان و قرغیزستان از طریق افغانستان به جنوب آسیا انتقال میدهد.

شورای آموزش بین المللی امریکا « امریکن کانسیل» برای دانش آموزان افغان ایجاد شد

تصویر آرشیف: بیرق ایالات متحده امریکا
تصویر آرشیف: بیرق ایالات متحده امریکا

سفارت ایالات متحده برای افغانستان از گشایش شورای آموزش بین المللی امریکا(امریکن کانسیل) برای افغانها خبر داد.

کرین دیکر شارژدافیر سفارت امریکا به روز جمعه ( اول مارچ ) در شبکه اجتماعی ایکس تویتر سابق گفت افتخار دارد که یکجا با صد تن فارغان افغان به هدف گشایش برنامه جهانی امریکن کانسیل برای افغانستان اشتراک می کند.

او گفت که صدای فارغان افغان اهمیت دارد، زیرا افغانها به دنبال تأمین ارتباط، همکاری و مشارکت اند.

خانم دیکر در باره برنامه های این شورای آموزشی چیزی نگفت، اما تاکید کرد که امریکا برای کمک به افغانها در ساختار یک آینده بهتر متعهد است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG