لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۱۵

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از تلفات افراد ملکی نگرانی کرد


نادر نادری سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش تلفات افراد ملکی در کشور یکبار دیگر ابراز نگرانی کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید، در اثر عملیات مشترک نیروهای خارجی و افغان تلفات افراد ملکی در کشور افزایش یافته است.

نادر نادری سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر به روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، تعهداتی که از سوی نیروهای خارجی بخاطری جلوگیری از کشتار غیر نظامیان مطرح شده بود تا حال عملی نشده است.

آقای نادری گفت، در صورت ادامه تلفات افراد ملکی در افغانستان آنها به منظور جلوگیری از کشته شدن افراد ملکی در جریان عملیات نظامی در افغانستان، اعتراض شان را به گوش جامعه جهانی می رسانند.

مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر می گویند، در اثر عملیات مشترک نیروهای خارجی و افغان در طی دو هفته گذشته 63 تن از افراد ملکی به شمول کودکان و زنان کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته آقای نادری، از آغاز عملیات نظامی موسوم به مشترک در ولایت هلمند در جریان 12 روز گذشته 28 غیر نظامی به شمول 13 طفل کشته شده اند و در حدود 70 تن دیگر زخم برداشته اند.

مقامات افغان قتل غیر نظامیان بواسط نیروهای بین المللی را با جدیت محکوم کرده اند و خواهان توقف تلفات به افراد ملکی گردیده اند.

هر چند نیروهای بین المللی همواره از تلاش های جدی بخاطر جلوگیری از صدمه رسیدن به غیر نظامیان خبر داده اند اما به باور شماری از کارشنان مسایل امنیتی و نظامی کشور مشکل عدم توجه به حفظ جان غیر نظامیان هم چنان بر جایش باقی است.


فرشته ندا
XS
SM
MD
LG