لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۱ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۰۲

حیوانات وحشی در افغانستان با خطر جدی مواجه اند


کمیته اجراییوی حیات وحش در افغانستان هشدار می دهد، که اگر به حیوانات وحشی در کشور توجه صورت نگیرد، تا مدتی نه چندان دور نسل این حیوانات در افغانستان از بین خواهد رفت.

مسوولان این کمیته می گویند، اگر جلو شکار و تجارت حیوانات وحشی در کشور گرفته نشود، شمار بیشتری از حیوانات و پرنده گان که مختص به افغانستان هستند، و جز در این کشور در هیچ نقطه ای از جهان زنده گی نمی کنند، نابود خواهند شد.

غلام نقشبندی ناصری معاون کمیته اجراییوی حیات وحش افغانستان می گوید، که حیوانات وحشی افغانستان نسبت دلایل مختلف رو به انقراض و آسیب پذیری هستند.
غلام نقشبندی ناصری معاون کمیته اجراییوی حیات وحش

وی افزود:
«چهار عامل است که نسل این ها را تحدید به نابودی می کند، ریشه کن ساختن نباتات، شکار بی رویه، تخریب سرپناه حیات وحش و بلاخره تجارت بدون کنترول، این ها آن عوامل اند که گفته شد.»

این گفته در حال بیان می گردد، که با تازه گی 15 نوع حیوان وحشی به شمول پرنده یی به نام بلبل نی که این پرنده از شمال شرق افغانستان کشف گردیده است، در لست حیوانات تحت حفاظت شامل گردیده اند.

تا حال در افغانستان نزدیک به 50 نوع حیوان وحشی و پرنده گان مختلف در لست حیوانات که به حفاظت نیاز دارند، داخل گردیده اند.

اداره ملی حفاظت از محیط زیست، با نگرانی ابراز می دارد، حیوانات و پرنده گان که در حال نابودی هستند، برای جلوگیری هرچه زودتر این موضوع مقرره ای را با همکاری وزارت زراعت افغاستان و اداره زیست سازمان ملل متحد، تصویب نماید، و پس از به اجرا در آمدن این مقرره اشخاص که مرتکب شکار این پرنده گان و حیوانات شوند، شدیداً مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

مصطفی ظاهر رییس اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان در مورد پرنده گان که در لست حفاظتی شامل گردیده اند گفت:
«پرنده بلبل نی که بعد از 139 سال پس کشف شده، سنگ پست افغان که نسل آن فقد در افغانستان پیدا می شود و دیگر چلپاسه پغمان است که در دیگر نقاط جهان و افغانستان هیچ پیدا نمی شود و پلنگ برفی.»
بلبل نی که در شمال شرق افغانستان کشف شده است

گفته می شود که شکار حیوانات، از زمان های قدیم در افغانستان رواج داشته و انواع مختلف پرنده گان و حیوانات دیگر به طور نادرست شکار گردیده اند.

اما در مدت 30 سال جنگ در افغانستان شماری از حیوانات و پرنده گان وحشی از بین رفته و شماری هم از این دیار کوچ نموده اند.

مردم هم از کم شدن حیوانات و پرنده گان وحشی در کشور ابراز نگرانی می کنند، آنان می گویند اگر از بین رفتن پرنده گان و حیوانات وحشی در کشور ادامه یابد شاید، روزی افغانستان عاری از پرنده گان خوش خوان گردد و دیگر هیچ پرنده یی از ترس مرگ و نابودی از آسمان افغانستان عبور نکند.

منیژه دیوه
XS
SM
MD
LG