لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۶

مردم از کیفیت پایین خدمات انترنتی شکایت کردند


شماری از مردم به خصوص محصلین و جوانان افغانستان که توان پرداخت مصارف گزاف خدمات انترنیتی را ندارند از کیفیت پایین خدمات انترنت به خصوص خدمات انترنتی شرکت افغان تیلی کام نا راض هستند.

در حال که از تلاش ها به هدف تقویت خدمات انترنتی در افغانستان سخن زده می شود، شماری از مردم از پایین بودن کیفیت خدمات انترنتی و کاهش روز افزون سرعت انترنیت در کابل شکایت دارند و می گویند، با پرداخت مبالغ زیاد تا هنوز به سبب کیفیت پایین انترنت، نتوانسته اند از خدمات انترنتی موجود استفاده درست کنند.

در کابل شرکت مخابراتی افغان تیلی کام نیز روند ارایه خدمات انترنتی را آغاز کرده است، اما بسیاری از مشترکین این شرکت می گویند که افغان تیلی کام نیز در این کارموفق نیست.

بشیر منگل یک تن از محصلین در مورد مشکل سرعت انترنیت به رادیو آزادی چنین گفت:
«کمپنی افغان تیلی کام می گوید سرعت انترنت ما ( kbps 256 ) است، اما وقتی ما خود استفاده می کنیم می بینیم که 32 الی 64 کیلو بایت سرعت دارد که از آن نه تنها استفاده دانلود نمی گردد بلکه بسیار به مشکل یگان سایت را باز می کند.»

اما مقامات وزارت مخابرات و تکنا لوژی معلوماتی می گویند، سهولت های را ایجاد نموده اند که با گذشت هر روز دسترسی به خدمات انترنیتی نه تنها در مرکز، بلکه در ولایات نیز سهل تر خواهد شد.

عبدالقادر قلات وال سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی با تایید مشکلات تخنیکی می گوید، خدمات انترنیتی که در افغانستان عرضه می شود، تکنالوژی جدیدی است که در کشور های پیشرفته از آن استفاده می کنند.

قلات وال در مورد شکایت مردم به رادیو آزادی چنین گفت:
«مشکل تخنیکی را ما رد نمی کنیم، اما آماده گی کامل موجود است برای رفع مشکلات خدمات انترنیتی، به این اساس عنقریب ما قراردادی را با یک کمپنی روسی به امضا می رسانیم که از طرف شمال نیز خدمات انترنیتی را جریان بدهیم. با مواجه شدن کدام مشکل مشترکین می توانند به شماره 0752012345 تماس بگیرند.»

به گفته قلات وال هم اکنون در افغانستان 29 شرکت داخلی و خارجی خدمات انترنیتی را عرضه می کنند، و اما وزارت مخابرات با اکمال فایبر نوری تلاش دارد از 3 تا پنج سال آینده تمام ولایات کشور را تحت پوشش خدمات سریع انترنیتی قرار دهد.

این در حال است که مردم در کوتاه مدت انتظار دسترسی به خدمات انترنیتی را دارند که بتواند با سرعت بیشتر و محصول کمتر به آنها عرضه شود. به دلیل این که شماری از مردم به خصوص محصلین و جوانان در عدم شغل با در آمد، توان پرداخت قیمت بالا را ندارند.


فیض الله قرداش
XS
SM
MD
LG