لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۲۰

افغانستان

نیرهای پولیس در جوزجان با مخالفین برخورد کردند

شام دیروز نیروهای پولیس با طالبان در ولایت جوزجان برخورد مسلحانه کردند.

مقامات امنیتی جوزجان می گویند، در این واقعه 2 تن از طالبان کشته شدند.

قوماندان امنیهء جوزجان گفت، تعداد کافی نیروهای امنیتی در این ولایت وجود ندارند و برای حفظ امنیت جوزجان، نیروهای خارجی باید در این ولایت مستقر شوند.

وی افزود، اگر نیروهای خارجی به زودی در این ولایت مستقر نگردند، شماری از ولسوالی های جوزجان از کنترول دولت بیرون خواهند شد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

زلزله صبح امروز بخش های از ولایت کندز را تکان داد

ولایت کندز در نقشه افغانستان
ولایت کندز در نقشه افغانستان

زلزلۀ نسبتاً خفیفی صبح امروز بخش‌هایی از ولایت کندز را تکان داد.

اداره سروی جیولوژیکی ایالات متحده، امروز جمعه گفت که شدت این زلزله، ۴.۶ درجه ریشتر بوده است.

بر اساس معلومات این اداره، مرکز این زلزله قسمت های جنوبی کندز بود.

تاکنون در مورد تلفات و خسارات ناشی از این رویداد چیزی گفته نشده است.

پیش از این، روز یکشنبه گذشته زلزله ای به قدرت ۵ ریشتر برخی از مناطق ولایت بلخ را نیز تکان داده بود.

سازمان عفو بین الملل از طالبان خواست تطبیق حکم اعدام را در افغانستان لغو کنند

لوگوی سازمان عفو بین الملل
لوگوی سازمان عفو بین الملل

سازمان عفو بین الملل می گوید که طالبان باید تطبیق حکم اعدام را متوقف و مجازات اعدام را لغو کنند.

لی ویا ساکاردی، معاون موقت منطقه ای جنوب آسیا در سازمان عفو بین الملل این تقاضا را امروز جمعه (۲۳ فبر وری) در اعلامیۀ در واکنش به اعدام دو مرد به اتهام قتل در محضر عام در ولایت غزنی بیان کرد.

او گفته است که سازمان عفو بین الملل با مجازات اعدام مخالف است و آنرا نقض حق زندگی افراد میداند.

همزمان استفان دوجاریک، سخنگوی سرمنشی سازمان ملل متحد دیروز پنجشنبه در نیویارک به خبرنگاران گفت، که این سازمان شدیداً مخالف مجازات اعدام بوده و باور دارد که ماهیت کُلی این اعدام ها وحشتناک است.

پیش از این، هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) دیروز پنجشبنه مخالفت شدید خود را با اعدام دو تن در غزنی اعلام کرد.

حکومت طالبان دیروز در ولایت غزنی، دو تن را به اتهام قتل، در محضر عام اعدام کرد.

یک افغان که با اسناد جعلی ۱۷ سال در هند زنده گی کرده بود بازداشت شد

تصویر آرشیف: تعدادی از افراد پولیس
تصویر آرشیف: تعدادی از افراد پولیس

یک مرد ۳۷ ساله افغان به اتهام ۱۷ سال زندگی غیرقانونی در هند، دستگیر شده است.

اداره تحقیقات جنایی شهر ممبئی هند روز پنجشنبه اعلام کرد که این افغان با نام مستعار و اسناد جعلی در این کشور زندگی می کرد.

پولیس هند به روز پنجشنبه (۲۲ فبروری )گفت که مظنون روز چهارشنبه در منطقه وا -دا-لا ممبئی دستگیر شد.

مقامات گفتند که او در بازجویی نام خود را ظاهراً علی خان معرفی کرده و پس از بررسی مدارک مشخص شد که وی در اصل افغان است.

روسای جمهور ازبکستان و روسیه در مورد پروژه خط آهن افغان-ترانس صحبت کردند

 روسای جمهور ازبکستان و روسیه
روسای جمهور ازبکستان و روسیه

برخی رسانه ها گزارش دادند که شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان با ولادیمیر پوتین همتای روسی اش در مورد پروژه خط آهن "افغان ترانس" گفتگو کرده است.

خبرگزاری ترند آذربایجان به روز پنجشنبه (۲۲ فبروری) گزارش داد که روسای جمهور دو کشور در دیدار خود در حاشیه اجلاس کازان در روسیه، این موضوع را مورد بررسی قرار دادند.

افغان ترانس یک پروژه راه آهن است که کشورهای آسیای میانه را از نظر تجارت و ترانزیت به آسیای جنوبی وصل می کند.

پیش از این، امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان گفته بود که ازبکستان، افغانستان و پاکستان تصمیم گرفته اند تا به زودی کار عملی این خط آهن از ترمرز تا پیشاور را، آغاز کنند.

از سوی دیگر حکومت طالبان خبر داده است که کار بازسازی مسیر خط آهن مزارشریف- ازبکستان آغاز شده است. گفته شده است که روند بازسازی شش میلیون دالر هزینه خواهد داشت.

انتظار می رود که این خط آهن شهر ترمز در ازبکستان را از طریق مزارشریف، پلخمری، کابل و جلال آباد به پیشاور متصل کند.

اتاق مشترک تجارتی افغانستان و پاکستان گفت که این پروژه راه آهن صادرات افغانستان به آسیای مرکزی و جنوب آسیا را، افزایش می دهد.

توماس ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

توماس ویست، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان
توماس ویست، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان

توماس ویست، نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان می گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنجشنبه در شبکۀ ایکس(تویتر سابق) گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط طالبان اشاره کرده که بسیاری از کشورهای آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوطه ملل متحد کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می کند، گفته که منافع افغان ها و منافع مشترک بین المللی باید راهنمای این نشست ها باشد.

وزیر خارجه طالبان نشست دوحه را بی نتیجه خواند

 تصویر آرشیف: امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در دیدار با روزا اوتونبایوا نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان
تصویر آرشیف: امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در دیدار با روزا اوتونبایوا نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجۀ طالبان می گوید که نشست دوحه در بارۀ افغانستان را از نزدیک دنبال کرده و ادعا کرده است که این نشست نتیجۀ خاص نداشت.

آقای متقی این مطلب را در دیدار با روزا اوتونبایوا نمایندۀ ویژۀ ملل متحد در افغانستان و رئیس دفتر یوناما به روز پنجشنبه ابراز کرده است.

عبدالقهار بلخی ، سخنگوی وزارت خارجۀ طالبان در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) به روز پنجشنبه نوشت که امیرخان متقی ابراز امیدواری کرده که نشست ها در بارۀ تعامل با افغانستان نتایج خوبی داشته باشد.

در ادامه به نقل از خانم اوتونبایوا گفته شده که در صورت توافق کشور های اشتراک کننده ، نشست های بیشتر در دوحه برگزار خواهد شد تا تفاهم بهتر میان ملل متحد و حکومت طالبان ایجاد شود.

دفتر هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) در بارۀ این دیدار هنوز چیزی نگفته است.

نشست دو روزه در مورد افغانستان به میزبانی انتونیو گوترش سرمنشی ملل متحد به روز های یکشنبه و دوشنبه این هفته در دوحۀ قطر برگزار شد.

طالبان یک روز پیش از نشست گفتند که در آن اشتراک نمی کنند.

آقای گوترش پس از ظهر روز دوشنبه در کنفرانس خبری ، نشست دوحه را سازنده خواند و افزود که در مورد موضوعات کلیدی اتفاق نظر وجود داشت.

سرمنشی ملل متحد در ماه می سال گذشته نیز از نشستی در بارۀ افغانستان در دوحه میزبانی کرده بود اما در آن از طالبان دعوت نشده بود.

یوناما تطبیق حکم اعدام را در افغانستان محکوم کرد

لوگوی یوناما
لوگوی یوناما

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) با اعدام دو تن در ملاء عام در ولایت غزنی مخالفت کرده است.

این دفتر در شبکه ایکس (توییتر سابق) به روز پنجشنبه نوشت که سازمان ملل متحد به شدت مخالف مجازات اعدام است.

یوناما این اقدام را مغایر حقوق اساسی زندگی دانسته است.

این دفتر ملل متحد افزوده است که از حاکمان فعلی در افغانستان می خواهد که توقف مجازات اعدام را به عنوان گامی در زمینۀ لغو این مجازات در این کشور روی دست بگیرند.

سترۀ محکمۀ طالبان گفته است که دیروز حکم قصاص بر دو تن از افرادی متهم به قتل در ورزشگاه در شهر غزنی اجرا شد.

وزارت خارجه ایالات متحده نشستی درمورد زنان افغانستان برگزار میکند

ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در واشنگتن
ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در واشنگتن

انتظار می رود هفته آینده نشستی در بارۀ زنان افغان در مقر وزارت خارجۀ امریکا برگزار شود.

برخی از رسانه های داخلی افغانستان به نقل از پوهنتون بوستون به روز پنجشنبه گزارش دادند که در این نشست به روز سه شنبه ۲۷ ماه فبروری ، بر سرمایه گذاری های حیاتی و حمایت از زنان و دختران افغان، از جمله آموزش، کارآفرینی و سیستمهای حمایتی تمرکز خواهد شد.

بر اساس گزارش، در نشست انتونی بلینکن وزیر خارجۀ ایالات متحده ، رینا امیری نمایندۀ ویژۀ این کشور در امور زنان ، دختران و حقوق بشر افغانستان و تام وِست نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای افغانستان اشتراک خواهند کرد.

طالبان پس از بازگشت به قدرت در افغانستان در بیش از دو سال گذشته ،محدودیت هایی زیادی را بر زنان و دختران در این کشور وضع کرده اند.

اقدامات ستخگیرانۀ طالبان علیه زنان در سطح جهان با انتقاد های زیادی رو به رو شده است.

یوناما از اقدام طالبان برای ثبت نام زنان در موسسات تحصیلات نیمه عالی طبی استقبال کرد

لوگوی دفتر یوناما در افغانستان
لوگوی دفتر یوناما در افغانستان

هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) از تصمیم مقامات حاکم بر افغانستان مبنی بر امکان ثبت نام فارغان زن صنوف دوازدهم در موسسات نیمه عالی طبی در ۱۱ ولایت این کشور، استقبال کرده است.

یوناما امروز در شبکۀ اجتماعی ایکس(تویتر سابق) این حرکت را گامی در رفع خلاهای نگران کننده خدمات صحی در افغانستان خوانده، گفته که زنان و دختران افغان به تحصیلات متوسطه و عالی در پوهنتون ها نیاز دارند.

پس از نگرانی های شدید در مورد کمبود داکتران، نرس ها و قابله های زن در افغانستان، حکومت طالبان، اخیراً در یازده ولایت به دختران افغان اجازه داد تا از آموزش نیمه عالی طبی بهرمند شوند.

یک پروژه پول دیجیتالی از سوی شورای مهاجرین ناروی در قندهار راه اندازی شد

ولایت کندهار در نقشه افغانستان
ولایت کندهار در نقشه افغانستان

شورای مهاجرین ناروی یک پروژه ابتکاری پول دیجیتال(الکترونیک) را برای مهاجرین در ولسوالی میوند ولایت قندهار به شکل آزمایشی راه اندازی کرده است.

براساس اعلامیۀ این شورا که امروز(۲۲ فبروری) منتشر شد، مهاجرین می توانند که با استفاده از این پول دیجیتال، مواد مورد نیاز شان را خریداری کنند.

در اعلامیه از قول محمد عمر یک تن از افرادی که با استفاده از این برنامه، مواد مورد نیاز خودرا خریداری کرده می گوید که استفاده از پول دیجیتال آسان است.

شورای مهاجرین ناروی، هدف این برنامه آزمایشی را رسیدگی به آزمون هایی خوانده که آسیب پذیر ترین جوامع دوردست متاثر از تغییر مکان، در زمینۀ دسترسی به خدمات مالی مصئون به خصوص پس از فروپاشی سیستم بانکی افغانستان و تغییر رژیم در اگست ۲۰۲۱، با آن ها مواجه هستند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG