لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۰۴

«امریکا از گفتگوی کرزی با هیات حزب اسلامی استقبال کرد»


فیلپ کرولی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا
ایالات متحده امریکا از گفتگو ها میان حامد کرزی رییس جمهور افغانستان و اعضای دومین گروه عمده مخالف مسلح حکومت وی به طور محتاطانه استقبال کرده است.

فیلپ کرولی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا روز دوشنبه به دنبال تایید اولین تماس های مستقیم میان کرزی و نماینده گان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار گفت، ایالات متحده از کابل حمایت می کند، اما هم زمان با آن وی در ارتباط به موفقیت این گفتگو ها محتاطانه ابراز نظر کرد.
وی در مورد گفت:
« ما از منافع حکومت افغانستان در زمینه تماس با اعضای این گروه های شورشی حمایت می کنیم. نگرانی های ما و افغانستان در این زمینه شریک است، آنها باید از حمایت شورشیان دست بکشند، مطابق با قانون اساسی افغانستان زنده گی کنند، خشونت را محکوم کنند و با القاعده و یا هیچ گروه تررویستی ارتباط نداشته باشند. هر گروه که مایل است این شرایط را بپذیرد می تواند نقشی در آینده افغانستان بازی کند.»

به دنبال چندین روز حضور یک هیات حزب اسلامی در کابل، مقامات در ارگ ریاست جمهوری افغانستان می گویند که هیات بلند پایه حزب اسلامی گلبدین حکمتیار طرح خود را برای کنار آمدن با حکومت و رسیدن به صلح با رییس جمهور کرزی در میان گذاشته است.

حامد علمی یکی از سخنگویان ریاست جمهوری افغانستان دیروز در کابل به رادیو آزادی گفت که طرح صلح حزب اسلامی به وسیلهء هیات به رییس جمهور کرزی ارایه شده است.
وی در ادامه گفت:
« این مساله را ما تایید می کنیم که یک هیات از طرف حزب اسلامی به کابل تشریف آورده اند. این هیات یک پلان صلح را با خود آورده و با رییس جمهور افغانستان در مورد برنامهء صلح شان و تحکیم صلح در کشور ملاقات کرده اند. »

در حالیکه حکومت افغانستان در تلاش است تا قناعت گروه های مسلح را که با القاعده ارتباط ندارند حاصل کند که سلاح شان را به زمین بگذارند، این اولین بار است که هیات حزب اسلامی حکمتیار برای گفتگو با حکومت کرزی وارد کابل می شود.

اعضای هیات حزب اسلامی به شمول قطب الدین هلال و قریب الرحمن سعید سخنگوی پیشین این حزب که در کابل هستند، تا اکنون تمایلی برای صحبت با مطبوعات از خود نشان نداده اند.

دیدار این هیات حزب اسلامی در حالی صورت می گیرد که نیروهای این گروه هفته گذشته در ولایت بغلان در یک درگیری با طالبان با شکست مواجه شدند.

بر اساس گزارش ها، افراد مسلح حزب اسلامی بعد از آن که مناطق تحت کنترل شان را از دست دادند، به نیروهای دولتی تسلیم شدند.

حکمتیار در جریان جنگ های سه دهه اخیر تا اکنون چندین بار تغییر موضع داده، اما طی سال های اخیر با وجود بعضی اهداف مشترک با طالبان، این گروه مستقل عمل کرده است.

در حالیکه حکمتیار خودش پس از آغاز عملیات نظامی به رهبری امریکا در سال 2001 مخفی شده است، تعدادی زیاد از اعضای حزب او با حکومت کرزی پیوسته اند.

به هر صورت، ورود هیات حزب اسلامی به کابل، دیدار های آن با مقامات افغان و به خصوص با رییس جمهور کرزی می رساند که تلاش های صلح شدت بیشتر گرفته است.

در همین راستا کابل ماه آینده میزبان جرگه صلح نیز خواهد بود تا بتواند در حضور بزرگان قومی و نماینده گان از مخالفین، راه های بهتر استقرار صلح را جستجو کند.
XS
SM
MD
LG