لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۴۷

از روز معلم در سراسر افغانستان تجلیل شد


تجلیل از روز معلم در افغانستان
شمار زیادی از معلمان شهر کابل از مخالفان مسلح دولت می خواهند که دست از سوختاندن مکاتب و کشتن شاگردان مکاتب بکشند. سوم جوزا مصادف است با روز معلم در افغانستان، شاگردان مکاتب این روز را با شکوه ویژه یی تجلیل می کنند.

از سوم جوزا روز معلم در افغانستان در حالی تجلیل صورت می گیرد که شمار بیشتر معلمان شهر کابل می گویند، مخالفان مسلح کشور باید دست از تخریب و بستن مکاتب و کشتار شاگردان بکشند. به گفته این معلمان دولت باید در زمینه تامین امنیت وظیفه یی آنان تلاش بیشتر نماید.

از این روز در مکاتب سراسر افغانستان و به خصوص در مکاتب کابل و مناطق نسبتاً امن کشور از سوی شاگردان تجلیل به عمل آمده و محافل ویژه یی نیز برگزار شد.

شماری از استادان از وضع نا مناسب اقتصادی شکایت دارند، به گفته آنان اقتصاد ضعیف سبب مشکلات روانی معلمان می گردد.

دو تن از معلمین در مورد چنین گفتند:
«اسم من فهیمه معلمهء لیسه آریانا می باشم. روز معلم هر سال یک بار تجلیل می شود. معلمین ما از لحاظ اقتصادی بسیار ضعیف هستند. حتی اگر معلم را از لحاظ معنویت هم ببینیم، کسی هیچ اهمیت به وی قایل نیست.»

«اسم من سامعه عزیز نادر است. معلمین ما خصوصاً معلمین زن در زنده گی شان مشکلات زیاد دارند. من نسبت به این موضوع متاثر می شویم چون معلم عمر خود را صرف تعلیم اولاد وطن می کند، اما مورد ارج گذاری اندک قرار می گیرد.»
شاگردان با آورد تهفه برای استادان از این روز تجلیل می کنند

تعدادی از معلمان به این نظر اند که هر سال تنها در یک روز توجه بیشتر نسبت به وضع معلمان جلب می شود و دولت وعده های را برای تلاش در جهت بهبود شرایط کار و زنده گی معلمان می دهد، اما چنین وعده های کمتر در عمل تطبیق می گردد.

به اعتقاد شماری از معلمان نبودن نظام آموزشی مناسب، کمبود معلمان مسلکی و درآمد ضعیف بر کیفیت کاری آنان تاثیر منفی به جا می گذارد.

برخی از شاگردان مکاتب شهر کابل نیز به مشکل کمبود معاش معلمان اشاره نموده می گویند، در صورتی که وضعیت اقتصادی معلمان آنان نا مناسب باشد روند آموزش همچنان با کندی مواجه خواهد بود.

در حال حاضر 165 هزار معلم در حدود 12 هزار مکتب در سراسر افغانستان مشغول تدریس اند.

شماری از کارشناسان مسایل تعلیم و تربیه به این باور اند، که پایین بودن سطح درامد، مشکل مسکن و معیشت تنها بخش کوچکی از مشکلات معلمان در افغانستان است.

درخواست معلمان از مخالفان مسلح کشور مبنی بر دست کشیدن از جنگ در حالی صورت می گیرد، که در این اواخر حملاتی بالای مکاتب صورت گرفته است، برخی مکاتب به آتش کشیده شده و دهها تن از شاگردان مکاتب در مرکز و ولایات مسموم شدند.


گزارش از منیژه «دیوه»
XS
SM
MD
LG