لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۱۳

«رسیدن اسناد سری به دست مطبوعات،به امنیت ملی امریکا خطر بار می آورد»


فلیپ کراولی سخنگوی وزارت خارجهء امریکا
روزنامهء نیویورک تایمز می نویسد که رسیدن اسناد سری جنگ افغانستان به دست مطبوعات فشار را بر ادارهء رییس جمهور اوباما بیشتر ساخته است.

رهبران حزب دموکرات در کانگرس امریکا به این نظر اند که در اسناد نشر شده، چنین معلوم می شود که تصویر جنگ در افغانستان تیره تر از آن است که قصر سفید به مردم ترسیم می کند و به نظر آنها این عمل نشان می دهد که سیاست های رییس جمهور اوباما در مورد افغانستان باید تحت ملاحظهء جدی کانگرس قرار بگیرد.

به نوشته روزنامهء نیویارک تایمز، رییس کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا، سناتور جان کری از حزب دموکرات گفته است، افشا شدن این اسناد واضح می سازد که هر چه زودتر بر سیاست امریکا در افغانستان تجدید نظر صورت بگیرد و در جهت جنگ در افغانستان نیز تغییرات فوری ایجاد شود.

روزنامه نیویارک تایمز در یک مطلب دیگر خود می نویسد که با نشر اسناد سری چنین معلوم می شود که پاکستان در بحران افغانستان یک بازی دو گانه را پیش می برد، یعنی از یک سو ادعا دارد که در جنگ علیه تروریزم و افراط گرایی با امریکا همکاری می کند و از سوی دیگر این کشور از طالبان و تروریستان حمایت می کند.

روزنامه در این ساحه نام بعضی از مقامات استخبارات نظامی پاکستان را یاد آوری می کند که نظر به اسناد سری نشر شده با طالبان افغان همکاری دارند و در حملات آنها علیه قوای خارجی در افغانستان کمک می کنند.

اما مقامات امریکایی می گویند که اسناد سری نشر شده مسایل نو را احتوا نمی کنند و بعضی از مشکلات و نگرانی های که در آنها ظاهر شده، در حقیقت به سال های قبل تعلق دارند که رییس جمهور اوباما با اعلان استراتیژی جدید خود، با این مشکلات برخورد کرده است، از جمله جلوگیری از کشتار افراد ملکی در افغانستان و توجه به عملیات بیشتر علیه تندروان در پاکستان و همکاری با حکومت پاکستان در این رابطه.

سخنگوی وزارت خارجهء امریکا فلیپ کراولی گفته است که وزارت خارجه با قصر سفید و وزارت دفاع امریکا یک جا شده و نشر این اسناد سری را محکوم می کند.

به گفتهء او، هر چند اسناد نشر شده به سال های قبل مربوط می باشند، ولی رسیدن این اسناد به دست مطبوعات منبع نگرانی می باشد، زیرا این عمل به امنیت ملی امریکا خطر بار می آورد.

در رابطه با نگرانی های که در این اسناد ابراز شده است، آقای کراولی می گوید، امریکا با افغانستان و پاکستان از نزدیک کار می کند تا القاعده را از پناه گاه های امن محروم بسازد و تروریزم را که خطرات آن خارج از این منطقه حس می شود به شکست روبرو سازد.
وی افزود:
« در نتیجهء بررسی جدی سه ماههء ما، منابع بیشتر را در ساحات نظامی و ملکی ستراتیژی نو خود، سوق داده ایم. در ساحهء ملکی ما تلاش داریم تا برای تقویهء ظرفیت های ملکی در افغانستان و پاکستان به حکومت های دو کشور کمک کنیم تا آنها بتوانند با افراط گرایی برخورد کنند و اعتماد و اطمینان مردم را به خود جلب نمایند.»

به گفتهء آقای کراولی، در این ساحه با حکومت های افغانستان و پاکستان کار صورت گرفته و پیشرفت هم بدست آمده است.

اما به نوشته روزنامهء فاینشل تایمز، نشر اسناد سری چهره تاریک جنگ افغانستان را برملا می سازد، زیرا از یک سو آبروی حکومت امریکا را به خطر رو به رو می سازد که نه توانسته اسنادی را که جز امنیت ملی آن می باشد، حفظ نماید و از سوی دیگر محتوای این اسناد بدون شک بر اذهان مردم امریکا هم بی تاثیر نه خواهد بود و ذهنیت های ضد جنگ و ضد حضور قوای امریکا را در افغانستان تقویه می کند.

امنستی انترنیشنل یا سازمان عفو بین المللی هم در مورد محتوای اسناد سری نشر شده ابراز نگرانی کرده است.

در نشریه اخیر این سازمان آمده است که به اساس اسناد نشر شده، در افغانستان مردم بیگناه کشته می شوند و به حقوق مردم افغانستان و مخصوصاً حق خلوت آنها توجه نمی شود.

امنستی می نویسد، عساکر خارجی در نیمه شب ها به خانه های مردم داخل می شوند و به حیات مردم ملکی در جنگ توجه صورت نه گرفته و تعداد زیاد مردم بیگناه افغانستان در این جنگ کشته می شوند.
امنستی در نشریه خود به وقایع مشخص که در کندز، کندهار، هلمند و دیگر ولایات افغانستان رخ داده و حقوق مردم ملکی در آن تلف شده است، اشاره می کند.
XS
SM
MD
LG