لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۲۴

کتاب «جنگ های اوباما»، حرف های تازه در مورد افغانستان


براساس یک کتاب جدید که به روز دوشنبه نشر شد، رییس جمهور امریکا بارک اوباما ستراتیژی جدیدش را برای جنگ افغانستان درحالی اعلان کرد که مخالفت های جدی بین قصر سفید و پنتاگون در مورد افغانستان وجود داشت.
این کتاب که جنگ های اوباما نام دارد، توسط یک ژورنالیست معروف به نام باب وودوارد نوشته شده است.

باب وودوارد می گوید، رییس جمهور امریکا هر نوع تلاش برای ملت سازی درازمدت را درافغانستان را رد کرده است. این کتاب از روی تضادها و مخالفت های جدی موجود میان مسوولین امنیت ملی قصر سفید درمورد مسالهء افغانستان، پرده برداشته، جوانب مختلف جنگ افغانستان را به بررسی گرفته است.

باب وودوارد، کتابش را براساس اظهارات مقامات ارشد ادارهء امریکا و خود شخص رییس جمهور نوشته، تصویر روشن را از حالت ترسیم کرده است که در آن تیم امنیت ملی قصر سفید با هم در تضاد قرارداشته، اوباما راه را برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان جستجو می کند.

براساس گذارش واشنگتن پست، دراین کتاب از قول رییس جمهور اوباما گفته شده، در هر کاری که انجام می دهیم، باید توجه ما به این معطوف باشد که چگونه به نقطهء می رسیم که درآن، کاهش حضور خود را درافغانستان آغاز کنیم.
دراین کتاب همچنان از قول اوباما گفته است، این مساله به منفعت ملی ماست و نباید درز دراین کار موجود باشد.
به گفته اوباما نیاز به یک پلان مناسب برای ختم ماموریت و خروج از افغانستان وجود دارد.

رییس جمهور اوباما درماه دسامبر سال گذشته تصمیم اعزام 30 هزار سرباز اضافی به افغانستان را گرفت و هم جولای سال 2011 یعنی سال آینده را برای آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تعیین کرد. به گفته نویسنده، اوباما پیشنهاد اعزام 40 هزار نیرو را رد کرد.

نویسنده در اشاره به دیدارهای اوباما با وزرای دفاع و خارجه امریکا می نویسد که وی درماه دسامبر سال گذشته، به رابرت گیتس و هیلاری کلنتن گفته بود، من این سربازان را برای 10 سال نمی فرستیم، من پلان درازمدت ملت سازی درافغانستان را ندارم و هزاران میلیارد دالر را درآن جا مصرف نمی کنم.

روزنامه نیویورک تایمز که یک کاپی این کتاب را به روز دوشنبه به دست آورد گفته است، اوباما که به خونسردی شهرت دارد، بعضا هنگامی که فشارها بالایش برای اتخاذ تصمیم درمورد افغانستان زیاد می شد، تسلط بر نفس و خونسردیش را از دست می داد. درکتاب گفته شده که یکبار اوباما چنان تحت فشار آمد که گفت:
«دیگر بس است، من ازین کار می گذرم.»

هنگامیکه سناتو جمهوریخواه لینزی گراهام درمورد تاریخ آغاز خروج قوت ها درسال آینده از اوباما سوال کرده بود، اوباما گفت:
«من باید این تاریخ را بگویم، این جنگ نمی تواند یک جنگ بدون انتها باشد، من نمی توانم حمایت تمام حزب دموکرات را ازدست بدهم.»

درحالی که تعداد از دموکرات ها موعد تعیین شده توسط اوباما برای آغاز خروج نیروها از افغانستان را خیلی مبهم می خوانند، بعضی از جمهوری خواهان، این تاریخ را خیلی دقیق عنوان کرده اند.

درکتاب جنگ های اوباما، از جنجال ها و تضاد نظرهای موجود میان جوانب مختلف در اداره اوباما هم یاد آوری شده که مشاور امنیت ملی اوباما جیمز جونز، مشاورین سیاسی اوباما را حشرات بیروی سیاسی، کمپاین گران و غیره خوانده است.

به گفته وودوارد، جنرال دیوید پترویس، که به سبب تلاش هایش درعراق اکثراً تحسین می شود، خودرا دربحث های ادارهء جدید امریکا در مورد افغانستان، کاملا درانزوا احساس می کرد.

نویسنده کتاب می نویسد، اوباما جولای سال 2011 را برای آغاز خروج نیروها از افغانستان، قسماً براساس تخمین های حمایت سیاست داخلی کشورش تعیین کرده است.
XS
SM
MD
LG