لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۲ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۲۲

مداخلهء اعضای کابینه در انتخابات، یک آزمون جدی برای دموکراسی در افغانستان


وزیر انرژی افغانستان اسماعیل خان
نشر یک کست صوتی که مکالمه بین یک کارمند کمسیون مستقل انتخابات و شخص دیگر که گفته می شود وزیر انرژی افغانستان اسماعیل خان باشد، تحلیل گران و ناظران انتخابات ولسی جرگه افغانستان را نگران ساخته است.

اگر این مکالمه واقعاً به شکلی که در کست ثبت شده و به نشر رسیده صورت گرفته باشد، دخالت آشکار یک عضو کابینه افغانستان را در امور انتخابات نشان می دهد. از سوی دیگر این موضوع را نیز آشکار می سازد که زمینه های تقلب در کمسیون انتخابات وجود داشته و شکایت های شماری از نامزدان که موفق نشده اند، بجاست.

هر چند مقامات کمسیون مستقل انتخابات می گویند که در مورد این کست تحقیقات شروع شده و تا اکنون تایید نکرده اند که شخص شریک در مکالمه در کست وزیر انرژی و آب می باشد، اما کارمند کمسیون انتخابات در این کست به طرف مقابل خود لقب امیر صاحب را به زبان می آورد.

در بخش دیگر این مکالمه باز هم کارمند کمسیون مستقل انتخابات به مخاطب خود می گوید که به وزارت شما آمدم یعنی طرف مقابل وزیر کابینه است.

کمسیون مستقل انتخابات تصدیق می کند که یک طرف مکالمه کارمند این کمسیون می باشد، اما می گوید که صدای طرف مقابل واضح نیست و بعد از تحقیقات معلوم خواهد شد که طرف مقابل در این مکالمه چه کسی می باشد.
در این مورد نور محمد نور سخنگوی کمسیون مستقل انتخابات افغانستان به رادیو آزادی چنین گفت:
«نوار صوتی در اختیار کمسیون مستقل انتخابات قرار گرفته که در آن دو تن با هم حرف می زنند. آنچه کمسیون تا به حال تحقیق کرده نشان می دهد که فردی با یک کارمند عادی و موقت کمسیون انتخابات حرف می زند، ولی صدا از سوی دیگر خط آن قدر واضح نیست و فهمیده نمی شود که این فرد کی است. این هم واضح نیست که این افراد در مورد چه با هم حرف می زنند. به هر حال این یک تخطی است و کمسیون مستقل انتخابات نوار را همراه با این کارمند به کمسیون سمع شکایات سپرده است، تا تحقیقات جدی تر در این باره صورت گیرد.»

در کست صوتی کسی که گفته می شود وزیر انرژی و آب است به کارمند کمسیون یک لست بزرگ افرادی را می دهد که باید از جملهء برنده گان حذف شوند و شمار دیگری در لست برنده گان شامل گردند.

یکی از نام های که در این جا به گوش می رسد غلام قادر اکبر می باشد که قبلاً هم شکایت کرده بود که در شمارش آرای وی در ولایت هرات تقلب صورت گرفته است.

آقای اکبر به رادیو آزادی اظهار داشت که این کست صوتی را شنیده و هیچ شک ندارد که یک طرف مکالمه، عبدالرشید ارشاد کارمند کمیسیون مستقل انتخابات و طرف دیگر اسماعیل خان وزیر انرژی و آب می باشد.

موضوع جالب دیگر در مکالمه اینست که بعضی ها به خاطر اختلاف نظر سیاسی با افراد مشخص می خواهند که این افراد وکیل ولسی جرگه نشوند.


از همه مهم تر این که در مکالمه تنها از یک لست رد و یا قبول سخن نمی رود، بلکه گفته می شود که رییس جمهور کرزی هم گویا به منسوبین کمسیون انتخابات لست افرادی را داده است که نباید در ولسی جرگه راه یابند.

در این جا نام احمد بهزاد گرفته می شود که او هم از ولایت هرات کاندید ولسی جرگه می باشد، آقای بهزاد در صحبت با رادیو آزادی تصدیق کرد که بر علیه وی هم از جانب مقامات بلند پایهء حکومت اقدامات صورت گرفته است.


تحلیل گران و ناظرین غربی به این عقیده اند که این کست نمایان گر دخالت واضح زورمندان و اعضای حکومت افغانستان در امور انتخابات می باشد که این عمل در گام نخست در مورد شفافیت و صداقت انتخابات ولسی جرگه افغانستان شک و تردید ایجاد می کند، در نهایت کار، صلاحیت و قدرت پارلمان آیندهء افغانستان را به سوال روبرو می سازد که در آن صورت مردم به تصمیم چنین یک پارلمان احترام نخواهند کرد.
XS
SM
MD
LG