لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۴۶

«مسالهء افغانستان در نشست ماهانهء قصر سفید مورد بررسی قرار گرفت»


رییس جمهور ایالات متحدهء امریکا در رابطه به نشست سران کشورهای عضو ناتو با مقامات نظامی و سیاسی این کشور در قصر سفید مذاکره کرد.

این جلسه در حالی برگزار شد که قرار است در جلسهء سران ناتو به روزهای جمعه و شنبه، برنامهء طرح ریزی شود که به اساس آن تا سال 2014 مسوولیت های امنیت افغانستان به نیروهای افغان سپرده شود.

در نشست ماهانهء قصر سفید که روز چهارشنبه برگزار شد، مقامات نظامی، امنیتی و شماری از سفیران اشتراک داشتند.

در بیانیهء قصر سفید در رابطه به این نشست گفته شده است که به رییس جمهور اوباما در مورد پیشرفت های که برای متلاشی کردن، خلع سلاح کردن، و شکست القاعده در منطقه صورت گرفت است، توضیحات ارایه شد.

بارک اوباما به دنبال این معلومات به نشست سران ناتو در لیزبن تمرکز کرد که قرار است رهبران 28 کشور عضو ناتو در این نشست از برنامهء انتقال مسوولیت های امنیتی به دولت افغانستان در جریان چهار سال آینده حمایت کنند.

قرار است دولت افغانستان مسوولیت توسعه و تامین امنیت در سراسر کشور را به تدریج به عهده بگیرد و توسعه و واگذاری مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان عنصر عمدهء این روند شمرده می شود.

یک سال قبل رییس جمهور امریکا شمار نیروهای امریکایی را در افغانستان به یک صد هزار عسکر بلند برد و تعهد کرد که تحویل دهی مسوولیت امنیتی در افغانستان در جولای سال 2011 به نیروهای افغان آغاز خواهد شد.

اما قصر سفید اخیراً آشکار ساخت که نیروهای امریکایِ حد اقل تا پایان سال 2014 در افغانستان باقی خواهند ماند.

در این مورد داگ لوتی نمایندهء خاص قصر سفید برای افغانستان و پاکستان به روز سه شنبه گفت، خارج شدن نیروهای امریکایی از افغانستان مربوط به شرایط است و جریان یک سال گذشته اگر به فعالیت های شورشیان به سطح جهانی دیده شود، احتمال آن است که سپردن مسوولیت های امنیتی 34 ولایت افغانستان به نیروهای افغان آغاز شود.

نمایندهء خاص قصر سفید برای افغانستان و پاکستان افزود که سپردن مسوولیت های امنیتی در جریان یک شب صورت گرفته نمی تواند، باید تدریجی و محتاطانه صورت گیرد.

در رابطه به انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان هیلاری کلنتن وزیر خارجهء امریکا در نشست خبری در واشنگتن گفت:
« انتظار داریم روند انتقال سال آینده آغاز شود. ما به این باور هسیتم که از همین حالا تا سال 2011 امکانات کافی برای آموزش نیروهای افغان وجود دارد تا مسوولیت به آنها سپرده شود. این نیروها در حال حاضر موثر و مسوولیت پذیر اند و ما در جریان بازدید برنامهء هستیم که چگونه ترتیب شود.»

در پایان نشست قصر سفید، مسالهء پیشرفت های که در گفت و شنود ستراتیژی امریکا و پاکستان صورت گرفته است، بحث شد که چگونه با پاکستان برای از بین بردن ریشه های تروریزم در آن کشور همکاری شود.
XS
SM
MD
LG