لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۳۵

ناتو رهبری جنگ و مسوولیت های امنیتی را به افغان ها میسپارد


ریس جمهور افغانستان حامد کرزی و منشي عمومي ناتو اندریس فوګ راسموسن حین امضا موافقتنامه.

ناتو امروز پلان تسلیم دهی مسوولیت های امنیتی برای نیرو های افغان را تا سال 2014 میلادی تصویب کرد. این پلان امروز میان...

راسموسن با اعلان این موضوع در اجلاس امروز لیزبون گفت که آنها افغانستان را در مبارزه با طالبان تنها نخواهد گذاشت.

رئیس جمهور کرزی و چهل و هشت رهبر کشور های که مصروف مبارزه در افغانستان اند، به این استراتیژی که خروج نیرو های بین المللی را به همراه دارد، توافق کردند.

اندریس فوگ راسموسن گفت که مسوولیت تسلیم دهی امور امنیتی به نیرو های افغان از سال آینده آغاز خواهد شد.

او با رئیس جمهور کرزی و بان کیمون منشی عمومی سازمان ملل متحد در یک نشست خبری حضور یافت و تاکید کرد که متحدین ناتو پس از انتقال مسوولیت های امنیتی به نیرو های افغان هم در اینکشور باقی خواهند ماند تا از رفتن افغانستان به سوی یک بحران جلوگیری شود.

حامد کرزی پس از امضای این تفاهم نامه گفت: از اینکه در اجلاس امروز روی تقاضا های افغانستان رسیده گی شده، خرسند است.

آقای کرزی همچنان گفت که در مورد نگرانی های افغان ها در رابطه به تلفات افراد ملکی، زندانی ساختن و تلاشی خانه ها، مقامات ناتو را آگاه ساخته است.

"من خرسند استم که دیدم، درکی در مورد تقاضا های افغان ها وجود دارد. این موضوع در اجلاس هم مورد بحث قرار گرفت و رهبرانی که در این اجلاس شرکت کرده بودند، از این موضوع قدردانی کرده و آنرا به خوبی درک کردند."

منشی عمومی ناتو نیز گفت که آنها از سال آینده کاهش نیرو های خود را از افغانستان آغاز خواهند کرد و تا سال 2014 میلادی تمامی مسوولیت ها به نیرو های افغان سپرده خواهد شد.

راسموسن امروز در جلسه غیر علنی ناتو روی خروج نیرو ها از افغانستان، آموزش نیرو های افغان، کمک های لوژیستیکی با آنها و همچنان همکاری های دراز مدت با افغانستان صحبت کرد.
"از اغاز سال آینده، نیرو های افغان رهبری عملیات های نظامی را به عهده خواهند گرفت. این اقدام از ولسوالی ها و برخی ولایات، بر اساس وضیعت آغاز میشود و به صورت تدریجی در تمام کشور گسترش خواهد یافت"

همزمان با اظهارات رئیس جمهور کرزی و منشی عمومی ناتو، بانکی مون منشی عمومی سازمان ملل متحد با اشاره با پلان انتقال مسوولیت های امنیتی در افغانستان گفت:
برای نیرو های افغان هدفی در نظر گرفته شده تا آنها تا اخیر سال 2014 میلادی تمامی مسوولیت های امنیتی کشور شانرا به عهده گیرند.

منشی عمومی ناتو هم اشاره کرد که با وجود این همه، ناتو به همکاری خود را با افغان ها ادامه خواهد داد.

به گفته اندریس فوگ راسموسن، آنها به نقش حمایوی در افغانستان ادامه خواهند داد.

او افزود: "من و رئیس جمهور کرزی پیمان شراکت دراز مدت را امضا کردیم که پس از ماموریت جنگی هم آنرا ادامه خواهیم داد. اگر دشمنان افغانستان این مفکوره را دارند که تا زمانی منتظر خواهند ماند که ما اینکشور را ترک کنیم، این مفکوره آنها نادرست است. ما تا زمانی در افغانستان خواهیم ماند که وظیفه خود را به پایان برسانیم."

در هر صورت اجلاس لیزبون برای افغانستان نهایت کلیدی و با اهمیت برای افغانستان خوانده شده است.

اما برخی از تحلیلگران به این باور اند که نیرو های افغان نخواهند توانست تا این گونه مسوولیت ها را در یک فرصت کوتاه به عهده گیرند.

داود کلکانی عضو ولسی جرگه افغانستان که امروز با رادیو آزادی صحبت میکرد، گفت که چنین پلانی را عملی نمیبیند.
به گفته آقای کلکانی تا حالا برخی از پلان های که ناتو و متحدین غربی افغانستان در جریان سال های گذشته مطرح کرده اند، عملی نشده است. پس برای این گونه اقدامات به استراتیژی فراگیر در افغانستان نیاز است.

پیش از این برخی مقامات ناتو و وزارت دفاع امریکا هم در مورد ضرب الاجل سال 2014 میلادی تردید نشان داده بودند زیرا تهدید طالبان در افغانستان رو به افزایش است و حکومت مرکزی افغانستان هم ضعیف خوانده میشود.
XS
SM
MD
LG