لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۰۶

«امریکا بعد از 2014 نیز به مبارزه خود علیه تروریزم ادامه می دهد»


کارل آیکن بیری سفیر امریکا در کابل
سفیر امریکا در کابل پس از اشتراک در اجلاس سران ناتو در پرتگال گفت، پس از سال 2014 میلادی که مسوولیت های امنیتی افغانستان به نیرو های این کشور سپرده می شود، ایالات متحده امریکا بعد از آن زمان نیز به مبارزه خود علیه تروریزم در افغانستان ادامه می دهد.

کارل آیکن بیری به روز دوشنبه به خبرنگاران در کابل گفت که امریکا بعد از سال 2014 میلادی دو ماموریت، یکی مبارزه با تروریزم و دیگر آموزش و تجهیز نیرو های افغان را هم چنان دنبال می کند.

وی افزود:
«احتمالاً دو ماموریت پس از سال 2014 میلادی است که دنبال می شود، یکی آن مبارزه بر ضد تروریزم است که در زمینه روسای جمهور افغانستان و امریکا در خصوص همکاری های استراتیژیک دراز مدت بحث کرده اند، یکی از این مسایل به ایالات متحده امریکا ارتباط می گیرد و ماموریت دوم بر می گردد به تمام کشور های عضو ناتو که به کمک های خود برای پیشرفت هرچه بیشتر پولیس و اردوی شما ادامه بدهیم.»

سفیر امریکا در کابل گفت که واگذاری مسوولیت های امنیتی به نیرو های افغان با در نظرداشت شرایط و واقعیت ها صورت می گیرد و این روند سال آینده ممکن از شهر های ولایات امن آغاز شود.

آقای آیکن بیری به گونه مثال از کابل، هرات، مزار شریف، جلال آباد و پنجشیر یاد کرد که هم اکنون این مناطق از وضعیت خوب امنیتی برخوردار هستند.

وی در پاسخ به سوالی که آیا نیرو های افغان تا چند سال آینده توانایی گرفتن مسوولیت های امنیتی کشور شان را پیدا خواهند کرد گفت که این کار به تلاش های جدی و پی هم حکومت افغانستان و رهبری نیرو های امنیتی این کشور بستگی دارد.

سفیر امرکا در کابل تایید کرد که مشکل عمده فرا راه مبارزه بر ضد تروریزم موجودیت پناه گاه های مخالفین مسلح در پاکستان است.

او در این باره گفت:
«ما همه روزه در مورد این پناه گاه ها فکر می کنیم و در مورد به یک شکل مثبت با پاکستان کار می نماییم تا در راستای از بین بردن این پناه گاه ها تلاش نماید. اما در مورد دوستان پاکستانی ما یک سوال که مطرح می شود این است که آنان باید برای از بین بردن این پناه گاه ها قابلیت و هم چنان اراده سیاسی داشته باشند.»

کشور های عضو ناتو در اجلاس سران ناتو که به تازه گی در لیزبن پایتخت پرتگال راه اندازی شده بود موافقه کردند که به خروج نیرو های خود از افغانستان در سال آینده میلادی آغاز می کنند و تا اخیر سال 2014 میلادی مسوولیت های امنیتی را به نیرو های افغان می سپارند.

برخی از کارشناسان افغان عدم آموزش و تجهیز درست نیرو های افغان و تقویت یافتن مخالفین مسلح را مشکل بزرگ برای رسیدن به این هدف می دانند.
XS
SM
MD
LG