لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۱۳

ویکی لیکس: حامد کرزی دستور رهایی چندین جنایت کار خطرناک را داده است


حامد کرزی رییس جمهور اسلامی افغانستان
اسناد محرمانهء دیپلوماتیک ایالات متحده امریکا که از سوی صفحهء انترنیتی ویکی لیکس نشر شده، حاکی از آن است که رییس جمهور افغانستان دستور رهایی چندین جنایت کار خطرناک را داده است.

بر اساس این اسناد افشا شده، این جنایت کاران که شامل قاچاق بران مواد مخدر هم می شوند، توسط نیروهای ایتلاف به رهبری ایالات متحده امریکا در افغانستان توقیف شده بودند.

درین اسناد آمده است که رییس جمهور افغانستان افراد را که به قاچاق مواد مخدر مظنون بودند، به خاطر ارتباطات شان با چهره های قدرتمند، رها کرده است.

درین اسناد که توسط معاون سفیر امریکا در افغانستان در ششم ماه اگست پارسال نوشته شد، آمده است که دستور رییس جمهور کرزی به رهایی این افراد بدون آن که محاکمه شوند، سبب شد تا برخی از آنان به میدان های جنگ برگردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام های امریکایی گفتند که آنان مکرراً رییس جمهور کرزی و لوی څارنوال محمد اسحق الکو را به خاطر دستور به رهایی این افراد ظرف سه سال، سرزنش کردند.

در اسنادی که ویکی لیکس افشا کرده، هم چنان آمده است که نیروهای ایتلاف از سال 2009 میلادی از جملهء 629 زندانی، توسط نیروهای ایتلاف به رهبری امریکا به نیروهای افغان سپرده شدند، 150 زندانی بدون محاکمه رها شده اند.

هم چنان درین اسناد افشا شده آمده است که رییس جمهور کرزی پنج مامور پولیس سرحدی را که به خاطر حمل 124 کیلوگرام هیروین در موتر شان گرفتار شدند، در ماه اپریل پارسال عفو کرد. گفته شده است که این افراد به 16 تا 18 سال زندان محکوم شده بودند.

قبلاً در اسناد که ویکی لیکس افشا کرده بود، آمد که رییس جمهور کرزی رهبر ضعیف و دچار مریضی روانیست و برادرش در قاچاق مواد مخدر دست دارد.

اما، وحید عمر در جریان کانفرانس خبری در کابل گفت که این اسناد روابط میان افغانستان و ایالات متحده را خدشه دار نخواهد ساخت.
او گفت:
« ما چیزی عمدهء را درین اسناد ملاحظه نمی کنیم که روابط میان افغانستان و امریکا را خدشه دار بسازد. پیش از آن که درین مورد حرف بزنیم، منتظریم ببینیم که دیگر چی چیزی برمی آید.»

وحید مژده تحلیل گر مسایل سیاسی افغان هم به این باور است که مسایل که حالا در ویکی لیکس می آیند، قبلاً مطرح شده اند، و حساسیت خود را از دست داده اند.

او در صحبتی با رادیو آزادی گفت:
«به نظر می رسد که این اسناد، قبل از آن که به شکل یک راز توسط ویکی لیکس به چاپ برسد، از طریق رسانه ها در امریکا به نشر رسیده و یا هم دیپلومات های امریکایی در ملاقات های شان با آقای کرزی این مسایل را مطرح کرده اند. به همین علت حساسیتی را که این مسایل می توانست به وجود بی آورد، قبلاً بوجود آورده و اثرات آن از بین رفته است. بنابرین، این یک حرف تکراریست.»

اما بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، اسنادی که اخیراً در مورد افغانستان نشر شده اند، این نگرانی را ایجاد کرده که سطح بلند فساد اداری در حکومت افغانستان، جنگ تقریباً 10 ساله علیه طالبان را ضعیف خواهد ساخت.
XS
SM
MD
LG