لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۱۲

«به هر اندازهء که جنگ در افغانستان طولانی تر شود، به همان اندازه مصارف و تلفات بیشتر می شود»


لاسنجلس تایمز
روزنامهء لاسنجلس تایمز مقالهء تحلیلی در مورد بررسی مجدد استراتیژی امریکا در جنگ افغانستان نوشته است.

به نوشتهء این روزنامه، بررسی مجدد استراتیژی جنگ افغانستان به طور محتاطانه گفته است که چالش ها در افغانستان وجود دارد، ولی پیشرفت های نظامی نیز صورت گرفته است.

روزنامه به نقل از بارک اوباما رییس جمهور امریکا نوشته است که کشورش به خاطر رسیدن به اهداف تعیین شده، در مسیر درست در حرکت است.

لاسنجلس تایمز می نویسد، اگر نگاه نزدیک به بررسی مجدد استراتیژی جنگ افغانستان انداخته شود، محتویات آن به اندازهء هم اطمینان بخش نیست، طوریکه مطبوعات به آن پرداخته بود.

روزنامه به نقل از بررسی مجدد استراتیژی می نویسد که پیشرفت طالبان آهسته شده، ولی دست آورد ها علیه این گروه شکننده است.

در استراتیژی هم چنین تلاش ها علیه تروریزم در پاکستان حایز اهمیت دانسته شده، ولی تلاش های نظامی به اندازهء نیست که از حضور شبکهء القاعده و طالبان افغان که در آنجا پناه برده اند، چشم پوشی کرد.

لاسنجلس تایمز می نویسد، بررسی مجدد استراتیژی جنگ افغانستان به ندرت از مشکلاتی که امریکا در افغانستان با آن مواجه است، ذکر کرده است.

در بررسی مجدد استراتیژی نه از کلمهء فساد اداری در افغانستان ذکر شده و نه از روابط پر از فراز و نشیب با حامد کرزی رییس افغانستان. علاوه بر آن، در این بررسی گفته نه شده که آیا پاکستان قوای بیشتر را برای کمک به امریکا و افغانستان در مناطق سرحدی این کشور که هم سرحد با افغانستان است، تعهد می کند یا نه.

به نوشتهء روزنامه، در بعضی مناطق افغانستان هنوز هم حکومت و نیرو های پولیس به طور موثر فعال نیستند.

به نوشتهء روزنامه، در بررسی مجدد استراتیژی سه عامل عمده یعنی وقت، مصارف و حمایت مردم امریکا که آیندهء ایالات متحده را در افغانستان و پاکستان رقم می زند، ذکر نه شده است.

به نوشتهء لاسنجلس تایمز، به هر اندازهء که جنگ طولانی تر شود، به همان اندازه مصارف و تلفات بیشتر می شود.

روزنامه می نویسد، تعداد عساکر امریکایی که امسال در افغانستان کشته شده اند، تقریباً به 500 تن می رسید، در حالیکه سال گذشته 317 تن از عساکر امریکایی در این کشور کشته شده بودند.

مصارف مالی این جنگ نیز هنگفت است. حکومت امریکا سالانه بیش از 100 ملیارد دالر را مصرف این جنگ می کند که با تمویل آن با دشواری مواجه است.

روزنامه به نقل از گزارش شورای روابط خارجی امریکا نوشته است که این مصارف غیر قابل قبول خواهد بود، مگر این که علایم پیشرفت دیده شود.

به نوشتهء لاسنجلس تایمز، با در نظر داشت افزایش تلفات و مصارف هنگفت مالی، حمایت امریکایی ها از جنگ در افغانستان کاهش یافته است.

یوراشیا ویو

نشریهء یوراشیا ویو Eurasia View مقالهء در مورد فرنک روجیرو که سر پرستی نمایندهء خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان را به عهده گرفته، نوشته است.

به تعقیب مرگ ریچارد هولبروک نمایندهء سابق امریکا برای افغانستان و پاکستان، فرنک روجیرو یکی از معاونین هولبروک، سرپرستی نمایندهء خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان را به عهده گرفت.

نشریه به نقل از فلیپ کرولی سخنگوی وزارت خارجهء امریکا نوشته است که دو تن از معاونین اش، روجیرو را در ماموریت اش کمک می کنند.

به نوشتهء این نشریه، مرگ ریچارد هولبروک ضربهء به استراتیژی ایالات متحده می باشد.

هولبروک هفتهء قبل بعد از عملیات قلبی در گذشت. مرگ وی فقط چند روز قبل از اعلام بررسی مجدد استراتیژی جنگ افغانستان اتفاق افتاد.

در تابستان 2009 میلادی، ریچارد هولبروک، فرنک روجیرو را به حیث یکی از معاونین ارشدش تعیین کرد.

قبل از آن روجیرو به حیث مقام عالی رتبهء ملکی در جنوب افغانستان کار می کرد.

به نوشتهء نشریه یوراشیا ویو، دست آورد های روجیرو شامل ایجاد و هماهنگی تیم های ملکی در ولایات هلمند و قندهار می باشد که به نام تیم کمکی ولسوالی یاد می شوند.

روجیرو در وزارت تجارت و خارجهء امریکا نیز ایفای وظیفه کرده است.

به نوشتهء این نشریه، اجراات روجیرو نشان دهنده این است که او یک مدیر موفق و موثر است.

روجیرو اخیراً گفته است که بررسی مجدد استراتیژی جنگ افغانستان نشان می دهد که در یک سال گذشته، پیشرفت ها در افغانستان و پاکستان صورت گرفته و این دست آورد ها موجب شده تا امریکا اهداف عمده اش را تا اندازهء به دست بیاورد.

ولی در عین حال روجیرو اعتراف کرده که طالبان و شبکهء القاعده در پاکستان پناه گاه های امن دارند و هنوز هم برای قوای ناتو و امریکا در جنگ افغانستان یک مشکل تلقی می شوند.
XS
SM
MD
LG