لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۰۰

انتونی کوردسمن: راپور ادارهء اوباما از بررسی جنگ افغانستان، فاقد جزییات لازم می باشد


انتونی کوردسمن کارشناس امور امنیتی مرکز مطالعات ستراتیژیک در واشنگتن
ادارهء رییس جمهور اوباما به روز پنج شنبه، بررسی ستراتیژی جنگ درافغانستان را تکمیل و منتشر کرد که در آن گفته شده، نیروهای امریکایی درافغانستان به پیشرفت های دست یافته اند، ولی دراین گذارش اعتراف شده است که تهدیدات جدی در راه تلاش های امریکا در افغانستان، قرار دارد.

این اعلامیه همچنان حاوی برنامه است که ادامه تلاش های چند سالهء امریکا را در افغانستان در بر دارد. براساس خلاصهء پنج صفحه یی بررسی ستراتیژی جنگی امریکا در افغانستان که هفته گذشته نشر شد، عملیات های نظامی امریکا، فعالیت های شبکهء القاعده مستقر در پاکستان را برهم زده و شورش های طالبان را در جنوب افغانستان به عقب رانده است. براساس این گذارش، حکومت افغانستان تاحال ثابت نساخته است که تونایی گرفتن مسوولیت های امنیتی را در مناطقی دارد که از چنگ طالبان خارج شده اند.
پاکستان نیز به نوبه خود، قادر نبوده است، قرارگاه های القاعده و طالبان در داخل قلمرو خود از بین ببرد.

برخلاف آنچه که رییس جمهور اوباما در سخنرانی های گذشته اش درمورد آغاز خروج نیروهای آن کشور سر از سال آینده از افغانستان ، ابراز داشته است، گزارش اخیر قصر سفید از بررسی ستراتیژی جنگ درافغانستان، درمورد خروج نیروها و این که ماموریت نظامی امریکا در افغانستان تا چه زمان ادامه خواهد یافت، چیزی نگفته است.

به گفته انتونی کوردسمن، متخصص امور امنیتی در مرکز مطالعات ستراتیژیک در واشنگتن، خلاصه پنج صفحه یی درمورد یکی از جنجالی ترین جنگ ها درتاریخ، نه یک راه حل را برای معضلهء افغانستان به دسترس می گذارد و نه هم، یک بررسی واقعی از ستراتیژی جنگ است.

درحالیکه حمایت مردم امریکا از جنگ بیش از نه سالهء آن کشور در افغانستان شدیداً کاهش یافته است، یک تعداد اعضای حزب دموکرات امریکا با پالیسی های اوباما در افغانستان نیز مخالف اند.

براساس گزارش روزنامهء میامی هرلد، رییس جمهور اوباما و دستیاران اش روی اهداف شان درافغانستان تاکید نموده اند و رییس جمهور امریکا درجریان اعلان بررسی ستراتیژی اش به روز پنج شنبه گفت:
«هدف ما از میان برداشتن تمام تهدیدات در افغانستان نیست، چون افغان ها خودشان باید امنیت را در کشورشان تامین کنند، هدف ما دولت سازی هم در افغانستان نمی باشد، زیرا افغان ها خود باید، کشورشان را بسازند.»

وزیر دفاع امریکا رابرت گیتس گفته است:
«هدف ما این نیست که افغانستان قرن 21 را ایجاد کنیم، هدف ما ایجاد یک کشور کاملاً عاری از فساد هم نیست، کشوری که برای منطقه یک مثال باشد، هدف ما به عقب زدن طالبان و به وجود آوردن توانایی های ابتدایی برای حکومت افغانستان می باشد.»

به نوشتهء میامی هرلد، باوجود این همه ، این نکته معلوم نیست که ستراتیژی رییس جمهور اوباما برای افغانستان که افزایش 30 هزار نیرو را نیزدر بر داشت، موثر است یا خیر؟

تهیه گذارش مکمل و 40 صفحه یی ادارهء اوباما از بررسی ستراتیژی جنگ افغانستان، یازده روز را دربر گرفت. این گذارش حاوی معلومات درمورد تمام توانایی های القاعده، روابط امریکا با پاکستان و تلاش های امریکا در افغانستان می باشد. این گذارش براساس معلومات جمع آوری شده، از ماه ناومبر تا دسامبر امسال، تهیه شده است.

در خلاصه پنج صفحه یی این گزارش آمده است:
رهبری القاعده درهم شکسته شده است ولی این گروه بر ادامهء حملاتش بر امریکا مصمم می باشد.

براساس این گزارش، حتی در صورت موفق شدن امریکا به قتل اسامه بن لادن، این کشور با تهدیدات القاعده مواجه خواهد بود، زیرا فعالیت های این گروه به خارج از منطقه گسترش یافته است.

گزارش قصر سفید از بررسی ستراتیژی جنگ درافغانستان هم چنان می گوید، امریکا با پاکستان همکاری نزدیک تر دارد و هم تعلیم و تربیهء اردوی افغان نسبت به جدول زمانی پلان شده، به سرعت پیش می رود. ولی این گزارش جزییات را درمورد فعالیت حکومت افغانستان و موضوع فساد، که بزرگترین منبع تشویش افغان هاست، در بر ندارد.

گزارش همچنان معلومات را درمورد رقم دقیق طالبان و اعضای فعال القاعده درافغانستان و پاکستان ارایه نکرده است.

انتونی کوردسمن کارشناس امور امنیتی مرکز مطالعات ستراتیژیک در واشنگتن، که طرفدار حضور نیروهای امریکایی درافغانستان می باشد می گوید، راپور ادارهء اوباما از بررسی جنگ افغانستان، آنقدر فاقد جزییات لازم است که می تواند انتقادات از جنگ افغانستان را افزایش دهد.
XS
SM
MD
LG