لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۴۷

جنرال مک کرستال خاطراتش را می نویسد


جنرال متقاعد اردوی امریکا ستانلی مک کریستال که قوماندانی نیرو های امریکایی و ناتو رادر افغانستان به عهده داشت
جنرال متقاعد اردوی امریکا ستانلی مک کریستال که تا ماه جون سال گذشته قوماندان عمومی قوای امریکا و ناتو در افغانستان بود، در نظر دارد که خاطرات زنده گی خود را بنویسد.

جنرال مک کریستال که اکنون جنرال دیوید پترویس به عوضش در افغانستان کار می کند، می خواهد یاد داشت های دورهء جنگ افغانستان را در این خاطرات درج کند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس در این مورد می نویسد:
جنرال ستانلی مک کریستال در ماه جون سال گذشته زمانی از وظیفه اش سبکدوش شد که در مورد مقامات اداره رییس جمهور اوباما به الفاظ توهین آمیز صحبت کرد. اینک وی می خواهد در این کتاب در بارهء خدمات خودش و عساکر تحت فرمانش در افغانستان معلومات دهد.

جنرال متقاعد امریکایی در مصاحبه تلفونی با خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است در این خاطرات خود طبعاً در مورد مخالفتهای اخیر صحبت خواهد کرد، ولی خاطراتش عموما از دهه 1970 تا حال دوره خدمت او را در اردوی امریکا و تغیراتی را که در این اردو ایجاد شد، شرح خواهد کرد.

جنرال مک کریستال می گوید درنوشتن یاد داشت های خود از صداقت کامل کار خواهد گرفت، ولی نمی خواهد در مورد کارهای جنگ جزییات را افشا کند.

جنرال متقاعد امریکایی مک کریستال که 56 سال عمر دارد می گوید، وی می خواهد که یاد داشت ها و مسایل تاریخی را به قید قلم در آورد که ارزش واقعی دارند. به گفتهء او این مسایل چیزهای نخواهند بود که در خبرهای روزانه منعکس می شوند و ارزش آن ها هم دراز مدت خواهد بود.

خدمات نظامی جنرال مک کریستال بیشتر در ساحه مبارزه با تروریزم بود و او شبکه القاعده را دقیق مطالعه کرده، بر ضد آن حملات سری را تنظیم کرده است.

در سال 2006 او عملیاتی را برای بازداشت رهبر شاخه القاعده در عراق ابو مصعب الرزقاوی تنظیم کرد که این فعالیتش مورد ستایش قرار گرفت.

در همان وقت قوای تحت قومانده او در میدان هوایی بغداد یک زندان را ساختند که در آن علیهء زندانی ها رفتار نا مناسب صورت می گرفت و سر و صدای سازمان های حقوق بشر را بلند کرده بود.

رییس جمهور ایالات متحدهء امریکا بارک اوباما در ماه جون سال 2009 جنرال مک کریستال را به حیث قوماندان عمومی قوای امریکا در افغانستان تعیین کرد، ولی یک سال بعد از آن جنرال مک کریستال طی مصاحبه ای با مجلهء رولنگستون بزرگان سیاسی امریکا رابا نام های توهین آمیز یاد کرد که در نتیجهء آن رییس جمهور اوباما او را از وظیفه سبکدوش کرد. در ماه جولای سال جاری این جنرال چهار ستاره امریکایی با وجود تمام دست آوردهای نظامی، به تقاعد سوق داده شد.

در پاسخ به این سوال که آیا در کتاب خود این فکر را ذکر نخواهد کرد که کاش در باره سخنان خود یک بار فکر می کرد و بعد بزبان می آورد؟ جنرال مک کریستال گفت، طبعا آرزوی او این بود که گپ به اینجا نمی کشید، اما وقتی که صبح از خواب بیدار شد، در مورد سخنان روز قبل خود احساس افسوس نمی کرد.

جنرال متقاعد مک کریستال می گوید که وی تحت فرمان بعضی رهبران فوق العادهء نظامی و ملکی کار کرده است و می خواهد در مورد چیزهایی که آموخته است، صحبت کند.
جنرال مک کریستال می افزاید، کار نوشتن این کتاب را آغاز کرده و ممکن است تا سال 2012 آنرا تکمیل کند . به گفتهء او در نوشتن این کتاب افراد نزدیک و قابل اعتماد برایش کمک می کنند ولی او نام های این افراد را ذکر نکرده است.

رییس چاپخانهء بنام پورت فولیو ادریان زاکهایم که قرار است این کتاب جنرال مک کریستال را چاپ کند، می گوید:
«گرچه در جنگ های عراق و افغانستان رسانه ها پی هم نام مک کریستال را به نشر رسانیده اند، اما یک تعداد زیاد مردم نمی دانند که مک کریستال چه گونه یک شخصیت می باشد و چه دست آوردهایی داشته است؟»

گرچه تا حال معلوم نیست که درآمد فروش این کتاب مک کریستال چقدر خواهد بود، ولی یک بخش پول آن به یک موسسه غیر انتفاعی بنام یلو ریبن داده خواهد شد که به عساکر زخمی شده در جنگ و خانواده های ایشان کمک می کند. مک کریستال و همسرش آنی هردو اعضای هیات رییسهء این موسسه می باشند.
XS
SM
MD
LG