لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۴۵

هزاران تانکر تیل افغانستان در ایران توقف داده شده است


در حدود 2 هزار تانکر تیل افغانستان که باید به شکل ترانزیت از قلمرو ایران بگذرد، توسط مقامات ایران متوقف شده است.

مقامات و تجار افغانستان می گویند که این عمل ایران برای مردم افغانستان ضربات جدی بار می آورد، زیرا زمستان فرا رسیده و کمبود نفت و مواد سوخت در سرما، مشکلات مردم افغانستان را بیشتر می سازد.

مقامات ایران به طورغیر مستقیم می گویند که این تیل برای قوای امریکا و آیساف می رسد ، ولی وزارت مالیه افغانستان و ریاست اتاق های تجارت این کشور می گویند که از این نفت برای رفع مشکلات مردم عام افغانستان استفاده می شود.


از سه هفته به این سو در سرحدات مشترک ایران و افغانستان در حدود 2 هزار تانکر تیل مربوط به تجار افغان متوقف است.

این تحریم اعلان ناشده از سوی ایران و متوقف ساختن تانکرهای تیل افغانستان چنین تهدید بار می آورد که نرخ تیل در افغانستان بازهم بلند تر برود.

از جانب دیگر مقامات افغانستان می گویند که این عمل حکومت افغانستان را از ملیون ها دالر مالیهء گمرکی نیز محروم ساخته است.

حدود 30 فیصد تیل افغانستان از سرحدات ایران داخل افغانستان می شود و تانکر های متوقف شده، تیل عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی را به افغانستان انتقال می دهند.

مقامات ایرانی به طور غیر مستقیم چنین نشان می دهند که گویا این نفت برای اکمالات و مصارف قوای امریکایی و ایتلاف به افغانستان می رود. مقامات نظامی قوای ایتلاف می گویند که به دلایل امنیتی نمی توانند راه های انتقال نفت مواد سوخت خودرا نام ببرند، اما به گفته دیپلومات های غربی مقدار زیاد مواد سوخت برای قوای ایتلاف از طریق کشورهای آسیای میانه به افغانستان انتقال داده می شود.

مقامات ریاست اتاق های تجارت افغانستان هم می گویند که تانکرهای متوقف شده به تجار افغان تعلق دارند و با داشتن اسناد قانونی ترانزیتی باید از خاک ایران به افغانستان سفر کنند.
خان جان الکوز ی معاون ریاست اتاق های تجارت افغانستان روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی تایید کرد که تانکرهای توقف داده شده در ایران به تجار افغان تعلق داشته همهء آن ها اسناد قانونی ترانزیتی را در اختیار دارند.

از سوی دیگر مقامات وزارت مالیه افغانستان می گویند که متوقف شدن تانکرهای تیل در خاک ایران، به گمرکات افغانستان هم ملیون ها دالر خساره رسانده است. به گفته رییس گمرگ ولایت نیمروز متوقف شدن این تانکرها تنها به عواید گمرک این ولایت در حدود سه و نیم ملیون دالر خساره رسانده است.

در سرحدات ولایت های فراه و هرات هم صدها تانکر تیل در خاک ایران متوقف می باشند. مقامات حکومت مرکزی افغانستان به شمول وزیر تجارت افغانستان انوار الحق احدی روز دوشنبه در این مورد گفت که با مقامات کشور ایران در این مورد تماس گرفته اند، ولی تا حال کدام جواب دقیق به دولت افغانستان داده نشده است.

روزنامه وال ستریت ژورنال تلاش کرده است که در این مورد از سفارت ایران در کابل معلومات بدست آورد، ولی مقامات سفارت ایران از توضیحات در این رابطه خود داری کرده اند.

تجار افغان که به خاطر تهدید های امنیتی در راه های مواصلاتی پاکستان ضربات شدید را متحل شده اند، اکنون با متوقف شدن تانکرهای نفت شان، با مشکلات بیشتردست به گریبان می باشند و از حکومت افغانستان می خواهند که با کشورهای همسایه در تماس شده و این مشکلات را از سر راه اموال تجارتی افغانستان بردارند.
XS
SM
MD
LG