لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۵۸

توزیع ماشین های تصفیه هوا و جمع آوری گازات سرد کننده آغاز شد


مقامات در اداره حفاظت از محیط زیست افغانستان می گویند، آنها در تلاش هستند تا با طرح یک سلسله مقرره ها در جهت جلوگیری از آلوده گی هوا کار های سودمندی را انجام دهند.

نجیب الله یمین معاون اداره حفاظت از محیط زیست افغانستان در محفلی که به مناسبت توزیع ماشین های تصفیه هوا صحبت می کرد، گفت که آنها در تلاش اند تا جلو آلوده گی هوا را بگیرند و نگذارند تا حیات مردم این کشور با خطر مواجه شود.

معاون اداره حفاظت از محیط زیست به ادامه افزود، آن اداره پالیسی واضح را در جهت جلوگیری از آلوده گی هوا طرح کرده و اکنون وقت آن رسیده تا ادارات زیربط و نهاد های مسوول در مورد با آنها همکاری لازم را انجام دهند.
وی گفت:
« حفاظت از محیط زیست تنها وظیفهء ادارهء کوچک حفاظت از محیط زیست نیست بلکه همه چه ارگان دولتی، غیر دولتی، خصوصی و غیره منحیث شهروند وظیفهء انسانی، ایمانی و وجدانی داریم تا برای حفاظت از محیط زیست بکوشیم و همکار باشیم.»

مسوولان اداره حفاظت از محیط زیست می گویند، آنها از اوایل میزان امسال دوره های آموزشی را در زمینه ترمیم وسایل سرد کننده در شهر کابل آغاز کردند که هدف آن آشنایی با ماشین های تصفیه هوا و جمع آوری گاز های مخرب در کشور بوده است.

مسوولان این اداره در حالی که بروز چهارشنبه حدود یک صد و پنجاه پایه از این ماشین ها را به دوکاکین ترمیم وسایل تخنیکی از جمله یخجال ها و فرزیز ها توزیع کردند. از باشنده گان کابل تقاضا کردند تا حین پر کردن گاز در یخجال، ایرکندیشن و سایر وسایل گازی به اشخاص آموزش دیده مراجعه کنند.

ادارهء حفاظت از محیط زیست در حالی اقداماتی را به هدف جلوگیری از آلوده گی هوا روی دست گرفته است که وزارت صحت عامه افغانستان از افزایش میزان مرگ میر به علت خراب تر شدن هوای پایتخت صحبت می کند.

شورای وزیران در اجلاسی در اوایل ماه قوس امسال، بخاطر جلوگیری از آلوده گی هوا روزهای پنجشنبه را رخصتی اعلام کرد هم چنان به وزارت مالیه هدایت داده شده است تا مالیه موتر های لوکس بلند برده شود، تا از آلوده گی هوا جلوگیری شود.

اداره محیط زیست نیز در این اواخر به خاطر آگاهی عامه در خصوص جلوگیری از آلوده گی هوا دست به یک سلسله اقدامات زده است.

مسوولان آن اداره می گویند، صرف ترتیب لوایح مقرره ها و ساختن پالیسی به عهده آن اداره است در حالی که بودجه ثابتی برای آنها اختصاص داده نشده است. معاون آن اداره گفت، آنها از برنامه های محیط زیستی نظارت می کنند و تلاش دارند تا عوامل آلوده گی هوا را دریابند.حمید پژمان
XS
SM
MD
LG