لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۹:۲۶

اعضای انتصابی مشرانو جرگه افغانستان معرفی شدند


پس از ماه ها انتظار رییس جمهور افغانستان به روز شنبه اعضای انتصابی مشرانو جرگه شورای ملی را معرفی کرد. فهرست 34 نفری از اعضای انتصابی مشرانو جرگه افغانستان که از طریق اداره امور ریاست جمهوری به وزارت دولت در امور پارلمانی رسیده بود، در اختیار رادیو آزادی نیز قرار گرفته است.

در این فهرست چهره های شناخته شده و برخی از چهره های جدیدی شامل هستند که به عنوان اعضای انتصابی مشرانو جرگه انتخاب گردیده اند.

در صدر این فهرست اسم صبغت الله مجددی رییس پیشین مشرانو جرگه افغانستان نیز به چشم می خورد که از سوی رییس جمهور کرزی به عنوان سناتور انتصابی معرفی گردیده است.

این فهرست در حالی تکمیل گردیده و اعضای انتصابی مشرانو جرگه به شورای ملی افغانستان می روند که مشرانو جرگه بیشتر از بیست روز قبل انتخابات به هدف تعیین رییس و سایر اعضای هیات اداری را برگزار کرد.

در این انتخابات فضل هادی مسلمیار به عنوان رییس مشرانو جرگه انتخاب گردید و محمد علم ایزدیار نیز به عنوان معاون وی برگزیده شده اند.

اما رییس جمهور کرزی از اعضای مشرانو جرگه افغانستان خواسته بود تا معرفی اعضای انتصابی مجلس انتخابات را برگزار نه کنند که اعضای انتصابی مشرانو جرگه نیز بتوانند حق رای داشته باشند. به این درخواست رییس جمهور کرزی توجهی نشد.

اما برخی از اعضای انتصابی مشرانو جرگه افغانستان گفته اند که آنان اعتراض خود را در این زمینه ابراز می کنند تا بتوانند تغییراتی در هیات رهبری مشرانو جرگه به وجود بی آورند.

مشرانو جرگه افغانستان یکصد و دو عضو دارد که اکثریت آنان از طریق شورا های ولایتی برگزیده شده اند و از سوی شورای های ولسوالی ها نیز که انتخابات آنان تاکنون برگزار نگردیده است، اعضای شورا های ولایتی نماینده گی می کنند.

یک ثلث اعضای مشرانو جرگه افغانستان برای پنج سال از سوی رییس جمهور انتخاب می شوند، اما اعضای شورا های ولایتی برای چهار سال و اعضای شورا های ولسوالی ها برای سه سال برگزیده می شوند.

فهرست 34 نفری از اعضای انتصابی مشرانو جرگه افغانستان

برشنانظری
XS
SM
MD
LG