لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۳۲

نشست بورد انتقال مسوولیت های امنیتی به قوای افغان در کابل راه انداز شد


داکتر اشرف غنی احمدزی مسوول بورد مشترک روند انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان
در نشست بورد روند انتقال مسوولیت های امنیتی به قوای افغان، مقام های افغان و جامعهء جهانی روی به اجرا گذاشتن این روند به گونهء بهتر و در زمان معیین آن تاکید کردند.

در این نشست داکتر اشرف غنی احمدزی مسوول بورد مشترک روند انتقال در حالیکه نمایندهء خاص سرمنشی سازمان ملل، قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو و نمایندهء ملکی ناتو در افغانستان حضور داشتند گفت که روند انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان طوری تنظیم شده که در زمان معین به پایان خواهد رسید.

به باور آقای احمدزی، این برنامه سبب گسترش مناسبات افغانستان با جامعهء جهانی خواهد شد.
وی در ادامه گفت:
« در چهارچوب انتقال، مناسبات افغانستان با جامعهء جهانی و خاصتاً با ایالات متحدهء امریکا و ناتو تحکیم خواهد یافت. تحکیم این مناسبات جز منافع ارشد ملی ماست و در این چهارچوب باید یقین داشته باشیم که ما قدم به قدم با تدبیر، امتنان و همکاری مشترک به پیش خواهیم رفت.»

هر چند به علت حساسیت موضوع جزیات بیشتر در رابطه به بحث های این نشست به خبرنگاران داده نشد، اما جنرال دیوید پیترویس قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفت که ناتو برخی پیشنهاداتی را در این زمینه به رییس جمهور کرزی مطرح می کند.

در حالیکه گفته می شود روند انتقال با در نظرداشت وضعیت امنیتی در افغانستان صورت می گیرد، اما مقام های افغان و جامعهء جهانی در این نشست اظهار خوشبینی کردند تا این روند در زمان معین آغاز و انجام یابد.

از سوی دیگر ستیفن دی مستورا نمایندهء خاص سازمان ملل در افغانستان روند انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان را ابتکاری از سوی خود افغان ها می خواند.

آقای دی مستورا می گوید، به اجرا گذاشتن این روند سبب تحکیم صلح در افغانستان خواهد شد.
وی در ادامه گفت:
« این ابتکار افغان هاست و ما با آنها همکاری می کنیم، یک موضوع مهم این که بسیاری مردم فکر می کنند که آیا روند انتقال در تضاد با صلح قرار دارد یا تکمیل کنندهء صلح خواهد بود، ما به باور کامل گفته می توانیم که روند انتقال با صلح همراه خواهد بود.»

پیشنهاد واگذاری مسوولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی افغان در ماه نومبر سال گذشتهء میلادی در نشست سران کشور های عضو سازمان ناتو در لیزبن پایتخت پرتگال از سوی رییس جمهور کرزی مطرح و از جانب جامعهء جهانی پذیرفته شد.

در این نشست فیصله شد تا این روند از جولای سال 2011 آغاز و تا اواخر سال 2014 میلادی پایان یابد.

از سوی هم شماری از کارشناسان امنیتی می گویند، نیروهای افغان به حد کافی آموزش ندیده اند و هم چنان به اسلحه و امکانات مورد نیاز دسترسی ندارند تا بتوانند مسوولیت های امنیتی را به عهده بگیرند.

اما جامعهء جهانی گفته است که سال 2014 به معنی خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان نخواهد بود و پس از آن نیز نیروهای ناتو نقش حمایوی را با نیروهای افغان خواهند داشت.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG