لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ حوت ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۳۲

فعالان سیاسی جوان در ایران تحت فشار فزاینده دولت قرار گرفته اند


با در نظرداشت فشار های که فعالین سیاسی جوان ایران در این اواخر به آن روبرو شده اند، دولت ایران از جنبش سبز محصلین در هراس به نظر می رسد.

فعالان سیاسی جوان می گویند، طی چند هفته اخیر به موج از بازداشت ها مواجه شده اند و قیودات بر حرکت شان نیز وضع شده است.

محصلینی که با رادیو فراد، بخش فارسی رادیو آزادی صحبت کرده اند می گویند که به دنبال تظاهرات خیابانی یک هفته قبل مخالفین دولت، بیش از 650 محصل بازداشت شده اند. دو تن از محصلین روز تظاهرات از سوی نیروهای امنیتی کشته شدند و شمار زیاد گرفتار و سپس رها شدند.

تظاهرات چهاردهم فبروری، نخستین تظاهرات مخالفین دولت از مدت یک سال به این طرف در ایران بود که روز یکشنبه گذشته با تظاهرات دیگر از این قبیل در تهران و چند شهر دیگر دنبال شد.

در تظاهرات روز یکشنبه، یک تن از محصلین به نام حمید نور محمدی طبق گزارش ها از سوی نیروهای امنیتی در شیراز کشته شد.

محصلین می گویند، به دنبال این تظاهرات گیر و گرفت ادامه دارد. یکی از محصلین به نام سلمان سیما که هوادار مخالفین سیاسی دولت می باشد می گوید، محصلین از پوهنتون ها گرفتار می شوند.
او گفت:
«این ها یک سلسله نگرانی ها را ایجاد می کند که ممکن موج بازداشت ها ادامه داشته باشد.»

پویان محمدیان یک تن دیگر از محصلین به رادیو فردا گفت، چون نسل جوان به قوه محرک تظاهرات ضد دولتی در جهان عرب مبدل شده است، رژیم ایران از جنبش های محصلین سخت در هراس می باشد.

محمدیان افزود:
«بخش عمده نیروهای فعال در جنبش سبز چه در عرصه اعتراضات خیابانی و چه در عرصه فعالیت های مجازی و جنبشی دانشجویان هستند. و به صورت سنتی هم حکومت و جمهوری اسلامی یک دید امنیتی حساس نسبت به فضای دانشگاها دارد و آنها را به صورت بالقوه یک نقطه خطر برای خود می داند.»

ویب سایت های مخالفین گزارش دادند که هنگام تظاهرات روز یکشنبه گذشته نیروهای امنیتی برای متفرق ساختن تظاهر کننده گانی که مرگ بر دیکتاتور شعار می دادند از گاز اشک آور کار گرفتند.

اما قوماندان پولیس تهران اعتراف کرد که نیروهای خاص را در شهر منتشر ساخته است، مقامات ایران بالعموم وضعیت شهر را آرام و مسالمت آمیز می خوانند.

اما این روشن نیست که اگر دولت ایران حجم و اندازه تظاهرات را قصداً کم اهمیت و کم حجم نشان داده باشند.

جوانان ایران نیروی مرکزی تظاهرات اخیر ضد دولتی در این کشور بوده اند.

پویان محمدیان می گوید که قبل از آغاز تظاهرات اخیر تقریباً پنجا نفر از محصلین به شمول دختران جوان بازداشت شدند.

فعالان سیاسی جوان ایران می گویند که خانواده های بسیاری از سرنوشت پسران و دختران شان که در این اواخر بازداشت شده اند خبر نه دارند.

سلمان سیما می گوید، دو محصل جوان به نام های سعیده اصغری و فرناز کمالی میان دهها تن از محصلین پوهنتون آزادی تهران بودند که اوایل هفته جاری از سوی نیروهای امنیتی به جای نا معلوم برده شده اند.
XS
SM
MD
LG