لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۳۰

حامد کرزی دلیل کشتار مردم ملکی را ناقص بودن ستراتیژی ناتو خواند


رییس جمهور افغانستان یک بار دیگر روی مبارزه مشترک در مقابل تروریزم در خارج از مرز های افغانستان تاکید کرد و گفت، تروریست ها در دهات و قصبات افغانستان نیستند و باید نیروهای بین المللی به لانه های تروریستان در خارج از کشور توجه بیشتر کنند.

آقای کرزی در بیانیه رادیو اش خطاب به مردم افغانستان که شب قبل از طریق رادیوی ملی به نشر رسید ضمن انتقاد از عملیات نیروهای بین المللی در محلات مسکونی گفت، نیروهای بین المللی وعده کرده بودند که آنها به دنبال تروریستان در هر جای که آنها باشند خواهند شتافت.

رییس جمهور ضمن نگرانی از کشتار مردم ملکی، ستراتیژی جنگی نیروهای ناتو در افغانستان را دلیل کشتار مردم ملکی تذکر داد.
وی افزود:
«تلفات ملکی چه از جانب تروریستان و چه از سوی نیروهای خارجی در افغانستان بر می گردد به ستراتیژی ناقص جنگی که امروز در کشور ما روان است. سال های متمادی است که حکومت و مردم افغانستان به تکرار به تکرار از ناتو و قوت های آیساف خواسته اند که این مبارزه بر مراکز تروریستان که بیرون از افغانستان است متمرکز گردد.»

آقای کرزی گفت، طی روز های اخیر، حدود یک صد و پنجاه تن از افراد ملکی در اثر حملات مخالفان کشته شده اند. آقای کرزی که به گفته خودش، تصاویر اخیر فعالیت تروریستان را در جریان کشتار مردم ملکی در نماینده گی کابل بانک ننگرهار دیده است گفت، این کشتار نشانه از ظلم و جنایت نا بخشودنی در مقابل مردم بی گناه افغانستان است.

آقای کرزی گفت که تروریستان از کشتن زنان و مردان افغان لذت می برند. به گفته رییس جمهور این افراد نه مسلمان و نه افغان اند.

در این حال آگاه هان امور امنیتی می گویند، هنوز هم، نحوه مبارزه با تروریستان، نزد نیروهای افغان و بین المللی مشخص نیست. جنرال امر الله امان تحلی گر امور امنیتی می گوید که باید یک ستراتیژی مشترک ترتیب گردد.

در یک ماه گذشته چندین حمله مسلحانه در ولایات مختلف افغانستان از جمله ننگرهار خوست کندز قندهار و سایر ولایات صورت گرفته است که حدود یک صد و پنجاه کشته و صد ها زخمی بجا گذاشته است، ولی نشر تصاویر کشتار جمعی در ولایت ننگرهار زیادتر باعث ناراحتی و نگرانی مردم این کشور گردیده است.

مقامات افغان پزیرفته اند که تلاش های دولت این کشور در جهت جلوگیری از کشتار مردم ملکی به نتیجه نه رسیده است. نگرانی رییس جمهور افغانستتان در خصوص تلفات رو به افزایش مردم ملکی در حال به نشر رسیده است که تلاش در جریان است تا رهبری عملیات نظامی به نیروهای افغان تعلق صورت گیرد.

هنور به درستی معلوم نیست که با انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان، چه تغیرات مثبتی در نحو عملیات های نظامی و برخورد با مخالفان رونما خواهد شد.
XS
SM
MD
LG