لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۴۰

«سخنان اخیر حامد کرزی برخی از مقامات امریکایی را آزرده ساخته است»


حامد کرزی رییس جمهور افغانستان
نیویارک تایمز
نیویارک تایمز در باره سخنان احساساتی اخیر حامد کرزی در کنر تبصرهء را نشر کرده است. حامد کرزی در اسعد آباد کنر در مراسم ابراز تسلیت به خانواده های قربانیان حملات اخیر نظامی خطاب به قوای بین المللی گفت:
« با بسیار احترام و تواضع نه با غرور و تکبر از امریکا و ناتو می خواهیم در خاک ما این عملیات را متوقف سازند. این جنگ بالای خاک ما نیست»

نیویارک تایمز می نویسد، در مراسم یادبود از قربانیان، مقامات محلی و هم دومین مقام بلند پایه امریکایی در افغانستان جنرال دیوید رودریک ویز هم حضور داشتند.

حامد کرزی گفت، خواست ما این است که جلو این جنگ باید گرفته شود و این صدای تمام مردم افغانستان است.

به باور نیویارک تایمز، معلوم نیست که قصد حامد کرزی از این سخنرانی بیباکانه چه بوده و او چرا این همه از روی احساسات صحبت کرده است.

نیویارک تایمز این سخنرانی را نشانهء خرابی مناسبات حامد کرزی با فرمانده قوای امریکایی می داند.

یک مقام امریکایی به نیویارک تایمز به شرط عدم افشای نامش به خاطر حساسیت موضوع گفته است، این سخنان حامد کرزی برخی از مقامات امریکایی را آزرده ساخته است.

ناتو هم تا اکنون در برابر این سخنرانی حامد کرزی جواب مستقیم نداده است.

چند ساعت بعد از این سخنرانی آقای کرزی، وحید عمر سخنگوی ریاست جمهوری که تلاش کرد سخنان حامد کرزی را ملایم تر جلوه بدهد گفت، حامد کرزی این سخنان را به خاطر تلفات اخیر ملکی در کنر ابراز کرده است. عملیات اخیر در کنر در یک حادثه جان 9 طفل را گرفته و در حادثه دیگر 65 غیر نظامی را تلف کرده است.

مقامات ناتو با آن که می گویند تحقیقات ادامه دارد، اما هنوز هم اصرار می کنند که قربانیان افراد مسلح بوده اند.

وحید عمر می گوید، هدف رییس جمهور کرزی این بوده است که جلو عملیات های که در آن افراد ملکی کشته می شوند، باید گرفته شود.

آبزرور
روزنامهء ابزرور مسالهء پاکسازی هلمند از ماین های انفجار ناشده توسط قوای بریتانوی را به بررسی گرفته و نوشته است که نیرو های بریتانوی به کمک 80 متخصص دفع بمب، منطقهء چهار کوچهء گرشک را از وجود ماین های منفجر ناشده پاک کرده اند. این منطقه سال گذشته میدان جنگ های شدید بود.

آبزرور می نویسد، مهمات انفجار ناشده از سوی طالبان در منطقه جابجا شده بود تا قوای امریکایی نتوانند به منطقهء تحت تسلط طالبان دست یابند.

وزارت دفاع بریتانیا پاکسازی این منطقه از وجود ماین های منفجر ناشده را بسیار مهم دانسته است.

روزنامه می نویسد، بعد از پاکسازی این روستا از ماین ها، خانواده ها دوباره به منطقهء شان می آیند.

دگروال اندریون هاریسون به آبزرور گفته است، چهار کوچه به خاطر موجودیت مهمات منفجر ناشده به خرابه می ماند، اما حالا در آن اطفال به بازی مشغول شده و خانواده ها در حال بازگشت به این منطقه هستند.
XS
SM
MD
LG